Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

My Home Residence Berceni Dealul Cucului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
tanaseclaudiuandrei

tanaseclaudiuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.03.2013
MarinelMaxineanu - Ti-am trimis PM . Verifica acolo .

#20
Ionelia1992

Ionelia1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2018
Intrebam deoarece urmeaza sa semnez antecontractul..si voiam sa vad daca sunt diferite la ipotecar fata de prima casa, in anrecontract este trecut ca daca nu se aproba creditul din cauza cumparatorului(desi atata timp cat ai facut o simulare la banca te incadezi si nu vad dc nu s.ar aproba) nu iti restituie avansul insa daca nu se aproba din cauza documentelor date de cartre vanzator iti restituietoti banii, la prima casa e la fel? La voi cum este trecut?

#21
MarinelMaxineanu

MarinelMaxineanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2018
Ionelia1992 - Aceleasi clauze sunt si la Prima Casa. Diferenta este avansul si dobanda.

#22
tanaseclaudiuandrei

tanaseclaudiuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.03.2013
La fel si la noi. Mie deja mi-au aprobat dosarul,am semnat contractul de garantare pentru 18 luni. Deci totul va fi bine....Daca iti spun doamnele de la credit24 ca te incadrezi,inseamna ca asa este, si eu am fost sceptic la inceput , insa vazand ca au fost serios...pe mine m-au convins


#23
edith88

edith88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2018
Salut,

initial am intentionat si eu sa cumpar aici. Am facut o rezervare, dar nu m-au convins cateva clauze si faptul ca e un fost teren agricol. Cand am fost pe santier in blocul 2, am vazut ca multe caramizi sunt crapate! Ceea ce mie nu mi se pare ok. voua?

#24
tanaseclaudiuandrei

tanaseclaudiuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.03.2013
Probabil ca te referi la acea clauza privind returnarea avansului daca din motive financiare,cumparatorul se razgandeste sau numai poate sa finalizeze creditul. Intradevar,e nasoala faza,dar avand in vedere ca aceasta clauza este standard in toate contractele ( am verificat cu niste cunostinte care si-au luat tot prin ei ,si antecontractul lor e identic cu al meu,doar ca difera evident numele si suma) nu prea ai ce face....noi cei care ne luam prin PRIMA CASA suntem usor dezavantajati,intotdeauna.Posted Image
Cat despre caramizi crapate,nu stiu ce sa zic,eu am fost de mai multe ori si m-am uitat cu atentie cat de aproape am putut,nu am vazut nimic de genul,probabil ori nu am vazut eu bine,ori le-au schimbat intre timp.Posted Image
Cat despre faptul ca a fost un teren agricol inainte,chiar nu ma deranjeaza,atata timp cat zona se dezvolta si se asfalteaza .Asa a fost peste tot,unde s-au construit blocuri noi,iar la sfarsit arata totul bec.
Din ce am inteles absolut tot acel teren va fi ocupat de blocuri,vor fi construite in paralel pana pe strada Postalionului,adica cum spuneam,nu prea vor mai avea unde sa construiasca intr-un an maxim 2
Daca va uitati cu atentie pe google earth,veti vedea imagini de acum 4-5 ani , incercati sa faceti o comparatie cu cele din ziua de azi...si veti vedea ca zona s-a dezvoltat foarte mult...incepand cu Aurel Persu,pana la Postalionului. Posted Image

#25
BogdanSorocan

BogdanSorocan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.06.2018
Salut! Am cumparat si eu apartament in Blocul 1 din My Home 4.

Vad ca de 2 luni nu prea s-a mai facut nimic. Agentul imi spune mereu ca asteapta autorizatia de constructie pentru etajul 5.
Voi ce informatii mai aveti ? Termenul de 31 august sigur nu v-a fi respectat dupa parerea mea.

In rest mie mi se pare ca este destul de ok construit. Am vazut altele si mai rele si mai scumpe.

#26
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Autorizatie de constructie pentru un etaj suplimentar? Eu n-am mai auzit de asta. Stiu ca atunci cand se elibereaza o autorizatie de constructie pentru un bloc, se precizeaza numaru maximl de etaje.
Daca are autorizatie pentru p+4, inseamna ca a fost obtinuta pentru PUZ-ul specifica maxim 4 etaje.

#27
iuli_ana84

iuli_ana84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2018
Buna
S-a creat  un grup pe Facebook pentru blocul 1 dacă suntem vecini căutați Grand Urban Recidence Brâncoveanu blocul nr 1.
Zi buna

View PostBogdanSorocan, on 04 iunie 2018 - 12:36, said:

Salut! Am cumparat si eu apartament in Blocul 1 din My Home 4.

Vad ca de 2 luni nu prea s-a mai facut nimic. Agentul imi spune mereu ca asteapta autorizatia de constructie pentru etajul 5.
Voi ce informatii mai aveti ? Termenul de 31 august sigur nu v-a fi respectat dupa parerea mea.

In rest mie mi se pare ca este destul de ok construit. Am vazut altele si mai rele si mai scumpe.

Astăzi erau cei de la primărie acolo probabil pentru autorizația asta sa speram ca nu mai durează mult

#28
Georgi00001

Georgi00001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2018
Buna seara, vecini! Ce vesti mai aveti referitor la acte? Voua cand v au spus ca vor fi gata blocurile?

View PostAfroditu, on 04 iunie 2018 - 13:38, said:

Autorizatie de constructie pentru un etaj suplimentar? Eu n-am mai auzit de asta. Stiu ca atunci cand se elibereaza o autorizatie de constructie pentru un bloc, se precizeaza numaru maximl de etaje.
Daca are autorizatie pentru p+4, inseamna ca a fost obtinuta pentru PUZ-ul specifica maxim 4 etaje.

Ei initial cer autorizatie pentru P+4, apoi dupa ce le construiesc cer autorizatie de supraetajare pentru etajul 5. Asa a fost in cazul nostru (blocul 4)

Edited by Georgi00001, 04 June 2018 - 22:47.


#29
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Si voua vi se pare ok aceasta chestie?

#30
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Daca legea permite inseamna ca este ok. Se numeste modificare de tema, care se noteaza si in contractul de v-c.

#31
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018
si structura de rezistenta care ar trebui in acest caz sa suporte 20% in plus ???

#32
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Doar nu esti copil. Iti dai seama ca acest etaj suplimentar a fost planuit de la bun inceput, dar nu putea fi autorizat initial. Asa ca structura tine.
O groaza de dezvoltatori fac magaria asta cu etaje in plus, peste tot in tara.

#33
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Intrebare: DE CE nu putea fi autorizat initial?


#34
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Presupun ca datorita puz-ului.
Mai interesant este insa cum de se poate autoriza dupa, care-i diferenta/justificarea legala.

#35
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Uite asa: https://www.ziuacons...nta-574155.html
Legea in cauza este: http://www.cdep.ro/p..._text?idt=58781, art. 2, al. 4, litera a.

#36
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
In ce priveste smecheria cu adaugarea a unui etaj suplimentar este un aspect care ar trebui sa va dea de gandit voua celor ce ati cumparat acolo, daca structura a fost proiectata si gandita pentru 5 etaje iar ei au construit doar 4, sau pur si simplu trantesc o mansarda usoara peste structura construita, pentru a mai ciuguli ceva cascaval, eu in blocuri cu manevre de astea nu m-as muta, dar ce nu stii nu te omoara, sau o face la cutremur ori incendiu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate