Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bila lenesa tratata cu Fiobilin - recidiva

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Salutari,

La inceputul lunii mai a anului 2017 mi-am facut o serie de analize pentru o serie de simptome, fara legatura cu subiectul care urmeaza. Aceste analize au fost inclusiv de sange, in urma carora medicul mi-a spus ca am colecistul un pic lenes. 31 de ani atunci, 32 de ani abia impliniti acum. 186 cm, 70 kg.

Ce-i drept, de cativa ani, indiferent de ora la care mancam (sau nu mancam deloc) dupa amiaza / seara si indiferent de ceea ce mancam, ma trezeam dimineata cu amar in gura dar nu dadeam importanta si credeam ca este din cauza faptului ca nu trec suficiente ore de la ultima gustare pana la culcare (desi de cele mai multe ori treceau 3-4 ore). In fine, credeam ca este oarecum firesc sa te trezesti cu gust rau (impropriu spus "amar") si de aceea nu dadusem importanta.

Medicul mi-a prescris la momentul respectiv, mai 2017, Fiobilin de trei ori pe zi timp de 14 zile. Am urmat tratamentul cu Fiobilin conform prescrierii si imediat cum am inceput sa il urmez nu m-am mai trezit niciodata cu vreun gust altfel decat inert/firesc in gura dimineata, indiferent de ora la care mancam seara si ceea ce mancam. Tratamentul s-a incheiat dupa acele 14 zile si de atunci mi-am revenit complet, am si uitat ca ma trezeam vreodata cu gust rau dimineata.

De cateva zile insa, am revenit la starea initiala. Ma trezesc dimineata cu gust rau, exact ca inainte de luna mai a anului 2017. Probabil ca colecistul s-a lenevit "la loc".

Am sa merg la medic sa ma interesez de problama si un tratament, ma gandesc ca nu e ok sa ma apuc eu dupa ureche sa iau iarasi tratament cu Fiobilin, un medic sa hotarasca ce trebuie facut.

As aprecia in schimb si parerile voastre, multumesc anticipat.

#2
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
O bila leneșă nu se ”vindecă” cu tratament sau ceaiuri. O ajută să dreneze pe moment sau o perioada de timp( ca la tine si mine de ex).Trebuie  totusi un regim alimentar unde nu se face exces de grasimi, carne(tocata fiarta), nu se combina mancarurile in orice fel...
Cand am crize, la mine se manifesta prin digestie lenesa(5-6 ore si am ragaituri  din mirosul carora imi dau seama ca este mancarea inca in stomac si nu in intestin) iau cate un Colebil. Am incercat si cu ceai de Anghinare. Desi beau de obicei ceai si cafea fara zahar...pe asta nu l-am putut bea sub nicio forma.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Deci, urmareste cu mare atentie, dieta potrivita si....imi pare rau....vezi de pietre.
Dupa ani muuuulti de grija, soata a ajuns la bisturiu. A durat 4 ore pentru 3 pietre... a avut zile. Una era cred infipta bine in ficat.... Prin comparatie, eu am operatie pe inima, inima despicata si circulatie externa...tot 4 ore. din care 2 au fost taierea si lipirea sternului.
Ai mare grija.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 StGermain, on 05 februarie 2018 - 18:49, said:

Am sa merg la medic sa ma interesez de problama si un tratament, ma gandesc ca nu e ok sa ma apuc eu dupa ureche sa iau iarasi tratament cu Fiobilin, un medic sa hotarasca ce trebuie facut.
As aprecia in schimb si parerile voastre, multumesc anticipat.

Lasa-i incolo de medici, Fiobilin poti cumpara si singur. N-ai spus daca faci vrun sport, ceva. E important pentru ca daca esti intoxicat la nivel digestiv, trebuie sa intensifici intr-un fel activitatea digestiva iar un sport ajuta.  Apoi, nu stiu in ce masura consumi chestii acre /amare care pot stimula secretia biliara - ex: muraturi, grefe, ceaiuri amare, etc.  Lumea nu prea are cultivat gustul pentru amar, iar acesta e singurul stimulent viabil pentru secretia biliara, fara medicamente.

#5
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Va multumesc tuturor.

MKdens & viotl, trebuie sa invat ce inseamna un regim alimentar echilibrat si sa mi-l insusesc. Eu zic ca e echilibrat, nu mananc gras dar cand am cate un eveniment nu-mi pun probleme ca le-as putea amesteca si intr-adevar, mananc din toate. Iar iesiri de genul asta am 1-2 pe saptamana sa spun. Daca as sti ca la mesele de genul x sau y trebuie sa am in buzunar pastila z si s-o iau preventiv (pentru ca in afara de gust rau dimineata la trezire NU am niciun fel de simptom. Nu este in niciun caz amar ci doar usor neplacut gustul, adica NU este gust de bila), as face-o.

@rosix, poate in situatia mea se recomanda altceva, nu un tratament pe care il hotarasc singur, nu e mare efort sa ma vada un medic. Sport nu fac, nu prea imi permite timpul, am facut multe reprize in trecut. Insa miscare fac, prin natura serviciului merg 4-5 kilometri in fiecare zi. Si intotodeauna fac tot posibilul sa fac miscare, daca am o cladire dotata cu lift, intotodeauna aleg scarile, daca distanta e de 1 km las masina in parcare etc.

In medie 5 dimineti din 7 pe saptamana le incep obligatoriu cu un fresh mixt de grapefruit / lamaie / portocala. Celelalte 2 zile din 7 le incep cu miere de albine / catina / miez de nuca etc. Consum ceai neindulcit, niciodata mai putin de 1 litru pe zi facut din plante macinate acasa, si nu la plic. Cola sau sucuri beau absolut intamplator de circa 2-3 ori pe an.

1-2 seri pe saptamana ies in oras si atunci consum si grasimi si alcool, poate si dulce iar asta se intampla de obicei noaptea.

Edited by StGermain, 06 February 2018 - 12:57.


#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Stai linistit, se rezolva cu operatie. A avut tata anul trecut, facuse piatra la fiere la 65 de ani. De un an tine regim si a mai si slabit.

Regimul alimentar, stiu ca e greu, dar asta e singura solutie.

#7
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Am 1,86 metri si 70 kg.
Poate trebuie sa mai slabesc putin Posted Image


Ce regim alimetar tine tatal tau, mai exact? Nu cred ca sunt asa de grav totusi. Mi-a atras mie atentia treaba asta, poate altii nici nu iau in seama.

Edited by StGermain, 06 February 2018 - 19:48.


#8
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016
Datorita bilei lenese apareau probleme periodic ... treceau uneori si sase/noua luni  fara probleme dar pe urma tot aparea cate o situatie neplacuta.
Control la medic,ecograf,tratament,ceaiuri etc.Dupa recomandari si tratament pana la urma tot regimul alimentar a dat cele mai bune rezultate...
In ultima vreme fara dulciuri si fara mancare dupa ora 20:00 si mese la ore regulate(mestecat bine si cu calm...) fara alcool, tutun, cafea, prajeli.
Medicamentele ajuta sa treci peste perioada grea/criza, dureri dar in timp cel mai bun medicament (probabil ? ) este regimul alimentar, miscarea, cumpatarea si evitare exceselor.
Cu timpul te obisnuiesti cu neplacerile cauzate de bila lenese dar aceasta trebuie  ajutata/protejata sa functioneze  pe cat posibil normal.
Stresul, oboseala si toate alea nu ii fac bine etc.Ceaiul de sunatoare  a ajutat iar la fel in ultima vreme cina/ultima masa  sa nu treaca de ora 20:00 a dat rezultate bune.

#9
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Cum se manifesta situatia neplacuta de care spui?

"Pana la urma tot regimul alimentar a dat cele mai bune rezultate". Care au fost acele rezultate?

La ce neplaceri te referi?

Te intreb toate acestea ca sa vad pe unde ma situez, daca over-reactionez sau under-reactionez eu.

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate