Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

cea mai buna canapea extensibila

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua,

Sunt in cautarea unei canapele extensibile de 3 locuri. Cea care o va intrebuinta este o domnisoara. Tot caut de cateva zile, insa e greu de ales din bogata oferta de pe piata. La mobexpert am gasit ceva, care are avantajul ca e si la reducere:
https://www.mobexper...fa-anette-26023. Singura mea neincredere in ce priveste aceasta canapea este confortul sezutului, asta e facuta din burete am inteles. Nustiu cat de confortabila este la dormit.
V-as fi recunoscatoare daca ati avea ceva sfaturi, unde as mai putea cauta canapele bune si la preturi decente. Si transportul ar putea fi o problema, nustiu daca orice firma asigura transport in alte localitati decat cea in care se gaseste magazinul. Noi suntem din Bacau.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pt dormit permanent nu este recomandabila o canapea extensibila . Pt dormit ocazional , merge .

#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
am cautat si cumparat N canapele extensibile de-a lungul timpului.
Concluzia e urmatoarea:
Canapea pe care sa se stea SI sa se doarma confortabil NU exista la un buget decent (pana in 6000 lei).

Asa ca avem urmatoarele scenarii:
- Canapea pe care mai mult se sta decat se doarme - iei cea mai confortabila canapea pe care o gasesti, cu un sistem non retarderd de extindere, si poate topper de memory foam pentru somn temporar.
- Canapea pe care mai mult se doarme decat se sta - neaparat canapea cu somiera flexibila SI topper de memory foarm - atentie insa la nabadai, ca nu rezista mult arcurile.

Un mix intre cele doua ar fi canapeaua Ikea PS, care nu e prea aratoasa, dar e destul de comoda la stat si buna de dormit. Dar o da inapoi look-ul.

Edited by danX, 05 February 2018 - 14:20.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi nu aveți magazine de mobilă să mergeți să puneți oleacă fundul pi dânsa ?
O cumpărați după posteriorul sau părerea altuia ?

Sau online pe Emag, și te rog să fie ăia cuminți care au făcut review.

gen

https://www.emag.ro/...pea extensibila

#5
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Recomand: http://www.canapele.ro/
Am prieten care detine o canapea de aici de peste 10 ani, eu personal am o canapea de aici de aproape 5 ani, dorm pe ea fara nicio problema.

#6
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Vezi aici; vad ca au distribuitori si in Bacau. Savia Mobili si Lems style.
Am o canapea de la ei; e mai scump dar merita mai ale ca o poti configura (de stofa si nuante vorbesc)
http://www.canapele.ro/canapele

Edited by iancuMIC, 05 February 2018 - 14:29.


#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
sau, daca e buget, murphy bed si doua fotolii.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 danX, on 05 februarie 2018 - 14:19, said:


Canapea pe care sa se stea SI sa se doarma confortabil NU exista la un buget decent (pana in 6000 lei).


Poate acum nu se mai gaseste dar se gasea.
Am luat acum 10 ani de la Ikea o canapea extensibila Ektorp de 3 locuri (nu se mai face acum modelul) cu tot cu mecanismul de extensie care are incorporat si saltea. Se doarme pe ea fara probleme, e mai confortabila decat multe paturi. Salteaua incorporata e suficient de groasa incat sa nu se simta nimic din acel mecanism, verificat de o persoana de peste 100kg care a dormit bine mersi pe ea.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005

 AlexEn, on 05 februarie 2018 - 14:34, said:

Poate acum nu se mai gaseste dar se gasea.
Am luat acum 10 ani de la Ikea o canapea extensibila Ektorp de 3 locuri (nu se mai face acum modelul) cu tot cu mecanismul de extensie care are incorporat si saltea. Se doarme pe ea fara probleme, e mai confortabila decat multe paturi. Salteaua incorporata e suficient de groasa incat sa nu se simta nimic din acel mecanism, verificat de o persoana de peste 100kg care a dormit bine mersi pe ea.
Banuiesc ca te referi la tipul asta de canapele.
Intr-adevar sunt foarte bune pentru dormit, pentru dormi pe o saltea de pat, nu pe pernele unde stai cu fundul atunci cand este canapea. Am dormit de cateva ori pe astfel de canapea si foarte confortabila, plus ca se rabateaza, nu se trage pe roti, astfel nu strici parchetul. Ca sa nu mai zic ca are cadru metalic ceea ce le face rezistente...chiar si la uta-uta ( testat :) )

Edited by tehnics, 05 February 2018 - 14:47.


#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 AlexEn, on 05 februarie 2018 - 14:34, said:


Poate acum nu se mai gaseste dar se gasea.
Am luat acum 10 ani de la Ikea o canapea extensibila Ektorp de 3 locuri (nu se mai face acum modelul) cu tot cu mecanismul de extensie care are incorporat si saltea. Se doarme pe ea fara probleme, e mai confortabila decat multe paturi. Salteaua incorporata e suficient de groasa incat sa nu se simta nimic din acel mecanism, verificat de o persoana de peste 100kg care a dormit bine mersi pe ea.
Exact la genul ala de canapea ma referam si eu cand am scris:

Quote

- Canapea pe care mai mult se doarme decat se sta - neaparat canapea cu somiera flexibila

Numai ca si aia in timp, de la frecatul zilnic inchis-deschis, incepe sa scartaie. Si de la uta-uta.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Colegul tehnics are dreptate
O canapea folosita pentru dormit, este musai sa aiba cadru metalic si sa aiba baza pentru saltea facuta cu simt de raspundere.
Astea din burete ce sa zic - frumoase, confortabile dar - nu pentru dormit deoarece se strica relativ repede ele nefiind proiectate pentru asa ceva

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Acu na, nu dureaza nimic o vesnicie...

#13
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
wd40, si e ca noua.

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005

 AlexEn, on 05 februarie 2018 - 14:56, said:

Acu na, nu dureaza nimic o vesnicie...
Ba da, unele canapele te pot tine chiar o viata intreaga....daca nu traiesti mult.

 niggaru, on 05 februarie 2018 - 14:57, said:

wd40, si e ca noua.
Corect. Inainte de uta-uta folosesti wd40 pe obiectul muncii si nu va mai scartaii Posted Image. La canapea ma refeream ...nu de alta dar v-a trecut altceva prin cap...

Edited by tehnics, 05 February 2018 - 14:59.


#15
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Interesante pareri. Multumesc. Mai plusez cu o intrebare, poate nu-I formularea cea mai potrivita: intre Elvila si Mobexpert, ce ati alege? Din punct de vedere calitativ ma refer, in primul rand. Veti spune unii Euromobila. Deacord, si eu am o canapea de la Euromobila si suntem multumiti, insa nu au o gama bogata de produse, din pacate.

Edited by nehotarata, 05 February 2018 - 15:09.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nehotarata, on 05 februarie 2018 - 14:13, said:

Sunt in cautarea unei canapele extensibile de 3 locuri.

Nu prea sunt cu 3 locuri dintr-un motiv simplu - o canapea nu poate fi mai lata de 140x200, pentru ca e facuta sa fie tinuta pliata, iar in acest caz de de doua locuri - practic dorm doua persoane pe care o bucata de saltea care se frange de la mijloc, deci nimeni in groapa.

Treaba cu canapeaua de 3 persoane e o chestie de marketing... in realitate nu prea dormi comod nici pe aia de 2 persoane daca dormi mai dezordonat in pat, nu vei avea loc de cel de langa tine...

Am luat acu 10 ani de la IKEA ceva de genul:
http://www.ikea.com/...ucts/S29089412/

E posibil sa fi fost intre timp rebotezata dar din cate stiu inca mai exista o astfel de varianta la IKEA.
Important - sa probezi cu atentie salteaua - au cam facut rabat la calitate (marjoritatea produselor le aduc din China, nici vorba de Suedia) - incearca sa gasesti o saltea cat mai ferma.

#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Beddinge aia e decenta de dormit, dar extrem de incomoda de stat pe ea. Plus ca are cadrul metalic foarte mare si se iroseste mult spatiu in spatele canapelei.

#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,533
  • Înscris: 30.07.2007
Nu stiu daca se mai gaseste, ca o am din 2008: https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8
http://www.jurnalded...santa-cruz.html
Ia uite, zice ca e in stoc la Suceava dar cine stie...
http://www.mobilacas...ceava-1110.html

Edited by crocko.dilul, 05 February 2018 - 15:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate