Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

virusul EPSTEIN BARR - MONONUCLEOZA INFECTIOASA

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cascada1

cascada1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2008
BUNA ZIUA TUTUROR,
Sunt printre noi parinti care s-au confruntat cu aceasta problema, - analize pozitive pentru acest virus la copilasi?
Sunt un pic speriata, m-as bucura daca puteti sa impartasiti cu mine experienta voatra. Micuta mea nu are simptomele specifice doar ganglionii laterocervicali inflamati , dar acestia sunt de 3 ani,.

Edited by Karhu, 05 February 2018 - 14:44.
editat marime font


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bună
Ne pare rău pentru diagnoza asta.
Sfatul meu de părinte e să mergi la un medic bun.

http://www.totuldesp...cleoza-la-copii

2. Nu mai urla.
Vedem și cu fontul implicit.

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Daca citesti putin o sa vezi ca 90% din populatie are acest virus ( altii spun ca mai putin). Nu cred ca trebuie sa te sperii asa de tare precum pari.
Te duci la doctor si vezi daca asta e. Eu am facut o criza acum 2 ani. Nu am avut ganglionii umflati insa am avut febra mare, dureri in piept si frisoane noaptea. Nu am reusit sa dorm 7 zile...
La analize ficatul a iesit ca la un cancer(ciroza) iar trecand deja peste un cancer in alta parte s-a plecat pe o premiza gresita. Abia al patrulea doctor si-a dat seama ca e Epstein Barr cand a facut alte analize si mi-a iesit si splina imensa (si eco,RMN..)
Nu exista pastile sau altceva. Apa si odihna, fara nici un pic de efort intrucat exista riscul sa se rupa splina ceea ce inseamna hemoragie interna si deces daca nu isi da seama cineva. Dar asta in cazul adultului de peste 30 de ani cum sunt eu.
In 2 saptamani de CO mi-au trecut toate simptomele si durerile. A durat vreo saptamana pana si-au dat seama doctorii in schimb...
La copii am inteles ca este o forma usoara si e posibil sa nici nu iti dai seama de alea 3-4 zile de multe ori. Asta daca are sistemul imunitar bun.

PS: Nu sunt din domeniu... E ce am aflat cat am suferit de boala de la diferiti doctori.

Edited by Seteh, 05 February 2018 - 14:32.


#4
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Si eu l-am facut doar pe la 31-32 de ani :) Si habar nu am de unde l-am luat, ca nu m-am dus la "fetite" pe centura sa ma sarut cu ele Posted Image
Si eu am tot fost la doctori si am facut o gramada de analize si am primit tot felul de diagnostice care mai de care mai alarmiste. Pana la urma splenomegalia a fost indiciul cheie...

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 agorea, on 05 februarie 2018 - 15:20, said:

Si eu l-am facut doar pe la 31-32 de ani Posted Image Si habar nu am de unde l-am luat, ca nu m-am dus la "fetite" pe centura sa ma sarut cu ele Posted Image
Si eu am tot fost la doctori si am facut o gramada de analize si am primit tot felul de diagnostice care mai de care mai alarmiste. Pana la urma splenomegalia a fost indiciul cheie...

"Boala este transmisa prin sarut, tuse, stranut, sau prin orice contact contact cu saliva celui infectat cu virusul. (Asa a capatat numele de „boala sarutului“.)
Poate fi transmisa si prin alte tipuri de contact direct, cum ar fi folosirea aceluiasi pai in pahar sau a aceluiasi tacam."

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
cascada, ce varsta are fetita ta ?
fiind o infectie virala, mare lucru nu poti sa-i dai / faci, antitermice (impotriva febrei si/sau durerilor musculare), multe lichide, odihna cat mai multa, evitarea efortului fizic in urmatoarele luni, consolidarea sistemului imunitar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate