Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Role casa marcat

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua.
Vin la dumneavoastra cu o intrebare oarecum ciudata si sper sa nu ma criticati pentru acest lucru.

M-ar interesa sa stiu ce role (dimensiuni) pentru casa de marcat sunt cele mai des intalnite si vandute?

As dori sa adaug in magazinul meu si astfel de role, dar nu cunosc prea bine cererea de pe piata si nici cele mai des intalnite modele de casa de marcat pentru a cunoaste ce fel de role se folosesc si nu as vrea sa raman cu ele pe stoc.
Din cate stiu eu nu este nevoie de vreun cod caen special pentru acest tip de produse avand in vedere ca magazinul de productie publicitara si tipografie dar inglobeaza si o mica librarie. Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Va multumesc frumos!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Dimensiunile sunt diverse. Cei care au case de marcat sunt obligati sa aiba si un contract de mentenanta si consumabile (indiferent daca uzeaza de ele sau nu). Nu stiu daca ai piata de desfacere pentru ele ca sa renteze. O rola termica (de exemplu pentru Datecs DP 25) costa 1.20 lei si are dimensiunile de 57 mm/16 metri.

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Vezi la unii care vand role...

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPololica, on 05 februarie 2018 - 12:29, said:

Dimensiunile sunt diverse. Cei care au case de marcat sunt obligati sa aiba si un contract de mentenanta si consumabile (indiferent daca uzeaza de ele sau nu). Nu stiu daca ai piata de desfacere pentru ele ca sa renteze. O rola termica (de exemplu pentru Datecs DP 25) costa 1.20 lei si are dimensiunile de 57 mm/16 metri.

     Corect. Platesti pe consumabile mai mult decat ai dat pe casa de marcat

#5
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
cei care chiar scot bonuri cumpara engros pt ca altfel nu renteaza. engros = minim o cutie cu 100-200 role o data per punct de vanzare. nu te imbogatesti daca vinzi 3 role pe luna si logistic nu merita. renunta.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Logistic ce? Nu sunt mari, pe un colt de raft incap. In nici un magazin nu te imbogatesti cu un singur produs, de asta magazinele au multe produse.

#7
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postslai, on 05 februarie 2018 - 13:04, said:

Logistic ce? Nu sunt mari, pe un colt de raft incap. In nici un magazin nu te imbogatesti cu un singur produs, de asta magazinele au multe produse.
Exact la asta ma gandeam si eu. Nu vreau sa fac avere, dar nici nu ma pot axa pe cateva produse. Avand in vedere ca vand si tipizate, ma gandeam sa adaug si rolele pentru casa de marcat. Va multumesc. In cazul asta probabil o sa comand tipurile de role de pe office direct, dar la numar mai mare si nu de acolo, de unde le gasesc mai ieftin.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Nu musai ieftin. Rolele sunt si ieftine si proaste, lasa scame de hartie si casa de marcat face nazuri, si scumpe si bune. Tre' sa ai de amandoua.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu pot sa-ti indic un pret pentru ce folosesc: 1.20 lei (TVA inclus) pentru rolele mele. Am vazut in Piata Crangasi aceleasi role, dar cu 4 lei bucata. Intr-adevar, ai putea agata 1-2 pe luna cu cateva role, dar ... sunt mai mult de agatat (ceva similar cu tigarile, castigi sub 1 leu de pachet, dar unul de aici, unul de dincolo, iti scoti parleala)

#10
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View PostPololica, on 05 februarie 2018 - 15:09, said:

Eu pot sa-ti indic un pret pentru ce folosesc: 1.20 lei (TVA inclus) pentru rolele mele. Am vazut in Piata Crangasi aceleasi role, dar cu 4 lei bucata. Intr-adevar, ai putea agata 1-2 pe luna cu cateva role, dar ... sunt mai mult de agatat (ceva similar cu tigarile, castigi sub 1 leu de pachet, dar unul de aici, unul de dincolo, iti scoti parleala)
Ce tip de role folositi?

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
57 mm latime si 16 m lungime (Datecs DP 25 e casa de marcat, ca sa-ti faci idee). Am mai vazut in firma un MP 55 (sper sa nu incurc cu DP55) cu rola dubla (una mai groasa pentru client si inca una mai mica ce ramana in casa de marcat)

Am uitat sa adaug: pretul firmei de la care cumparam rolele e acelasi ca la Metro.

Edited by Pololica, 05 February 2018 - 16:18.


#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbelogerer, on 05 februarie 2018 - 13:01, said:

nu te imbogatesti daca vinzi 3 role pe luna si logistic nu merita. renunta.

Genul ăsta de librărie lucrează mult cu persoane juridice mici. Iar ăia îți vin să-și cumpere cât mai multe produse de la tine. Hârtie, plicuri, dosare, folii, capse, pixuri, de toate. E bine să ai cât mai multe articole. Logistic, niște role ocupă un spațiu foarte mic. Practic, s-ar putea să-ți aducă clienți pentru alte produse și un profit mult mai mare decât valoarea lor. Mă gândesc că astea se cumpără și de la librării, că doar n-oi sta după mentenanța casei de marcat dacă ți se termină o rolă.

#13
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
eu cred ca voi nu intelegeti cum merge treaba asta cu rolele din punct de vedere al cumparatorului care chiar foloseste asa ceva. nu ai role inchizi pravalia. punct. nimeni intreg la cap nu ramane in pana de role si alearga la libraria din colt sa mai cumpere una. si ca tot vb cineva de mentenanta cei cu care am lucrat eu imi aduceau in cateva ore de la comanda cutia cu role. daca pica doamne fereste casa de marcat in 30 min aveam service-ul la usa. altfel nu se poate daca lucrezi pe casa de marcat si treci absolut tot prin ea. o singura data cand s-a oprit curentul in tot cartierul am vandut pe caiet dar imediat dupa ce s-a rezolvat problema tot ce era pe caiet s-a batut pe casa.

daca targetul tau sunt aia care scot 2 bonuri pe luna poti sa bagi linistit niste role pe inventar. dar profitul va tinde spre zero...mai bine cauta sa ai o oferta buna la pachete mari gen 100-200 role sau cate incap intr-o cutie si asa poate agati clienti mari si faci si niste bani...

Edited by belogerer, 05 February 2018 - 19:04.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Un magazin obisnuit folosete o rola 2-3 zile. unul mic si mai mult, probabil. Nimeni nu stocheaza 200 role, sa-i ajunga pentru 2-3 ani.
Cumpara 2-3 seturi de 10, probabil. Si nu toti tin legatura cu aia de la mentenanta, sa cumpere role de la ei. Chestie si de distanta. Io am cumparat de doua ori de la ei, o data cand am cumparat casa si a doua cand am refiscalizat-o si am trecut pe la ei. Ca in rest nu are rost sa traversez orasul pentru role, cand pot sa le cumpar de undeva din drum.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
vezi la metro ce tip de role vand si te orientezi ce sa cumperi.merita sa ții  în magazin daca te-au întrebat clientii dacă ai role

#16
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu as astepta pana prin mai cu business-ul asta. Se autorizeaza noile case, vezi atunci spre ce te orientezi. Eu momentan consum cam 1.000 role de Datecs MP55 pe luna, deci pentru mine alea sunt cele mai uzuale :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate