Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Egalitatea dintre sexe, sau absolutul de neatins.

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,397
  • Înscris: 28.11.2017

View PostYOUR_GOD, on 09 februarie 2018 - 21:10, said:

Eu credeam caci casatoria este unul din lucrurile pe care il gandesti de zece ori si il faci odata. Da, cred ca se poate ca lucrurile pur si simplus anu mearga. daca nu iei viata la misto si nu esti un nemernic, situatiile de genul ar trebui sa fie rare.
Daca privesti divortul ca pe un backup plan, esti mic emotional.

Repet, incearca sa intelegi ca sunt multe lucrui pe care tu nu le intelegi (sau cum zicea Socrate, "tot ceea ce stiu cu siguranta este ca nu stiu tot"). Sunt lucruri pe care tu nu le-ai cunoscut, iar daca tu nu le cunosti nu inseamna ca ele nu exista.

Uite, institutia casatoriei de care tot vobesti, stii ca in trecut, pana prin sec 19-20 casatoria nu era decat arareori din dragoste si ca de fapt casatoria era, majoritar, un aranjament intre familii (n-ai citit si tu Rebreanu, romanul "Ion" iti zice ceva?)?
Cam cata fericire crezi tu ca traia o femeie dintr-o casatorie aranjata?  
Casatoriile din dragoste s-au dezvoltat abia in sec 20-21, dar hopa, s-a constata ca "iubirea este eterna doar atat timp cat dureaza" si pentru a rezolva problema casatoriilor din dragoste unde iubirea se consuma dupa un timp oarecare s-a dezvoltat insitituia divortului.  


Dar daca trebuie sa explic si chestii din astea de cultura generala ... nu ma mai joc.

Edited by zartdato1-0, 09 February 2018 - 21:22.


#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
zardato1-0,

Eu am anumite principii legate si bazate pe logica, bun simt, moralitate si pe acele norme sociale si de convietuire cu semenii. Sunt deschis discutiilor de orice natura si cu ori si cine, atata timp cat si interlocutorul e dispus si deschis, fara ca acestea sa fie taiate din fasa.

Dar pentru a iti raspunde la ceea ce ai scris mai sus, evident ca sunt impotriva violentei de orice natura, indiferent de imprejurare, la fel cum sunt si impotriva generalizarilor indreptate spre familie. Doar dintre randurile celor care vor sa distruga institutia familiei (femeie + barbat, eventual copii) si a casatoriei (femeie + barbat) vor face aceste generalizari. Discutia oricum s-a dus spre alte zari....

Sunt dezabonat de la subiect si nici nu vreau sa primesc notificari pentru citari ulterioare. Mersi! O zi buna!

Edited by MembruAnonim, 09 February 2018 - 21:52.


#93
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018

View Postzartdato1-0, on 09 februarie 2018 - 16:54, said:

Posted Image Ce sa zic draguta?

Isaac Asimov zicea ca violenta este ultimul refugiu al incompetentilor.
Incompetenta este adesea sinonim al prostiei/imbecilitatii.  

Parca s-ar observa ceva violenta verbala in mesajul tau, dar cu siguranta e o chestie de lectura. Posted Image

Mie imi repugna violenta fata de cei mai slabi, cand doi imbecili se bat mi se falfaie, dar cand cei mai fragili sunt victime ale violentei ma revolta.  
O femeie care depinde de sotul sau, o femeie casnica, care se ocupa doar de cresterea copiilor si de ingrijirea casei si a barbatului, pentru mine o astfel de persoana este intr-o situatie fragila, ea depinzand financiar de sotul sau.  

Persoana mea nu te priveste decat in masura in care tu te incadrezi in enuntul urmator: "Mintile luminate discuta principii, idei, oamenii medii discuta intamplari, iar prostii discuta persoane".

Aici discutam idei (egalitatea intre sexe) si situatii (moda masculina considerata prea feminizata), despre persoane s-au gasit doar vreo cativa imbecili, dar nu cred ca sunt reprezentativi topicului.


Ai ceva de spus despre raportul de putere intre barati si femei (principiu), dar despre moda masculina (situatie)?

Eu, cum presupun ca s-a inteles deja consider ca in zilele noastre cand ne putem castiga existenta doar cu munca intelectuala, diferentele dintre barbat si femeie s-au cam sters dpdv al productivitatii individuale, deci atat timp cat avem aceeasi productivitate, in aportul nostru la societate, este necesar sa dispara diferentele care sunt legate de aceasta productivitate. Adica remuneratia sa fie echivalenta, reprezentarea publica sa fie echivalenta, etc.  

Bizonul care are nevoie de pumni ca sa comunice (sa-si exprime puterea) nu-si mai regaseste niciun loc in societatea umana evoluata.
Acel bizon il gasesti in tarile subdezvoltate, musulmane.  

De asemenea ma revolta si consier ca violenta fata de copii, pe principiul "eu te-am facut, eu te omor", este, pentru mine, tot o forma de manifestare a bizonului (individ needucat care pe baza violentei cu care a crescut, se reclama el si comporatmentul sau violent ca forma a normalitatii).

Youtuberii ce sunt, de fapt?
Si normalul si normalitatea, ce sunt?
Din prima propozitie imi dau seama ca ai o latura feminina sau una gay ceea ce face discutia intre noi doi extrem de dificila, pentru ca tu vorbesti de pere iar eu de mere. Arata-mi tu in ce am postat unde sustin violenta?! am spus ca barbatii sunt niste femei iar femeile au devenit niste feministe care nu le mai ajunge patura, se simt atacate daca le zici sa se dea mai incolo, si toate astea se intampla acum cand nu mai exista violenta pe strazi, in case, etc. poate foarte rar, in anii '90 ce mai ziceai ca iti luai pumni in gura de nu mai stiai de unde daca mergeai in alt cartier fara sa cunosti pe cineva?! atunci nu se mai plangea nimeni, si totusi, atunci violenta era in apogeu, cel putin in Romania, dupa vremea comunismului, perioada in care era tot chill ca acum, aproximativ...
Revenind la oile noastre, barbatul nu poate fi egal cu femeia in nici un caz si din nici un punct de vedere, egalitatea intre sexe se poate face doar in cazul in care unul dintre ei cedeaza teren, in cazul de fata barbatul a cedat pentru a lasa femeia sa se ''egaleze'' la ''standardele'' societatii, de aici a venit si feminizarea barbatului, o femeie nu poate fii la fel de agila ca un barbat, nu poate fii la fel de puternica ca un barbat, de asemenea multe femei nu pot fii la fel de inteligente ca un barbat, s-a dovedit stiintific ca, barbatii au creierul mai mare cu 14%.
Feminismul modern, adica, ceea ce numesc unii egalitate in sexe, nu are absolut nicio treaba cu feminismul clasic, feminismul care sustinea egalitatea in drepturi a femeii cu barbatul, ei bine, acest feminism are scopuri ascunse si bine talmacite. Feminizarea barbatului, imbarbatirea femeii, depersonalizarea individului, invadarea spatiului intim, distrugerea integriatii familiei, etc. toate astea vin la pachet sub un ambalaj frumos si stralucitor pt a fraierii pe prosti, sub forme de propagande binevoitoare gen: toelranta, egalitate intre sexe, ''evolutie'' etc. etc.
Vad ca esti genul indoctrinat de radio, de mass media nu cred ca mai avem ce discuta, sa nu te mire daca nu iti mai raspund.

Edited by DeathRow, 10 February 2018 - 01:44.


#94
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,397
  • Înscris: 28.11.2017

View PostMembruAnonim, on 09 februarie 2018 - 21:29, said:

zardato1-0,
Eu am anumite principii legate si bazate pe logica, bun simt, moralitate si pe acele norme sociale si de convietuire cu semenii. Sunt deschis discutiilor de orice natura si cu ori si cine, atata timp cat si interlocutorul e dispus si deschis, fara ca acestea sa fie taiate din fasa.
Dar pentru a iti raspunde la ceea ce ai scris mai sus, evident ca sunt impotriva violentei de orice natura, indiferent de imprejurare, la fel cum sunt si impotriva generalizarilor indreptate spre familie. Doar dintre randurile celor care vor sa distruga institutia familiei (femeie + barbat, eventual copii) si a casatoriei (femeie + barbat) vor face aceste generalizari. Discutia oricum s-a dus spre alte zari....
Sunt dezabonat de la subiect si nici nu vreau sa primesc notificari pentru citari ulterioare. Mersi! O zi buna!

Fiecare dintre noi considera ca opiniile sale sunt bazate pe logica, bun simt si moralitate.  Dar daca in ciuda acestor convingeri inseamna ca avem perceptii diferite despre aceiasi termeni atunci poate trebuie sa luam lucrurile  istoric si sa vedem ce  crede fiecare despre logica, bun simt si moralitate.

Sa luam situatia femeii, pozitia ei in cadrul cuplului, a familiei si a societatii de-a lungul societatilor umane.  Istoric, dincolo de logica si de bun simt, tinand cont de moralitatea fiecare epoci.

In Roma antica, spre exemplu, barbatul, capul familiei avea drept de viata si de moarte asupra femeii si copiilor sai.  Rolul principal al femeii fiind acela de a procrea. In antichitate casatoriile erau aranjate de catre familii, nu existau casatorii din dragoste.

In Evul Mediu, dupa invaziile barbare si decaderea imperiului roman, situatia femeii se amelioreaza oarecum in sensul ca biserica crestina interzice incestul, fenomen care incepuse sa se raspandeasca, si alte abuzuri sexuale pe care barbatul le savarsea pentru ca avea acest drept.  In ciuda dreptului de a fi sanctificate, dupa imaginea Fecioarei Maria, rolul femeii ramane secundar in societate si nu are dreptul sa oficieze slujbe religioase, chiar daca femei cu caracter puternic apar episodic in istoria Evului Mediu.

Sa nu uitam ca femeia este considerata impura pana tarziu, in Istorie, de catre biserica crestina si i se refuza accesul in biserica in perioada menstruatiei.

Surpinzator, dar in Evul Mediu tocmai popoarele "barbare", ne-crestine acorda un loc mai important femeii in societate comparat cu tarile unde crestinismul ia aomploare. La vikingi s-a ajuns pana intr-acolo incat femeile mergeau la jafuri alaturi de barbati.

In perioada Moderna a Istoriei apar contractele de casatorie pnetru ca sistemul legislativ se dezvolta.  Casatoriile sunt, in continuarea practicilor antichitatii, toate aranjate.
Cei care si-au facut educatia si cultura personala dupa filme sau romane de aventuri probabil cred ca dintotdeauna casatoria s-a facut din dragoste.  Posted Image

Principala functie feminina a fost reprezentata rolul sau reproductiv, femeile care nu puteau avea copii erau posedate de diavol.
In numele moralei fiecarei epoci femei au fost condamnate pentru ca nu isi indeplineau rolul de sotii si nu aveau copii sau nu se ocupau de ingrijirea sotilor.  Erau femei imorale, atunci, la vremea lor.

Femeile au obtinut, in sfarsit, drept de vot abia spre mijlocul secolului 20.

Toate astea pentru ca erau epoci cand esentialul veniturilor era obtinut prin munca fizica, ori sub acest aspect un barbat este mai productiv decat o femeie.
Cu cat munca fizica si-a pierdut din pondere in castigarea veiturilor unei familii, femeile avand acces tot mai mare pe piata muncii, intelectual neexistand diferente de productivitate in munca intelectuala intre un barbat si o femeie.

View PostDeathRow, on 10 februarie 2018 - 01:36, said:

[...]de asemenea multe femei nu pot fii la fel de inteligente ca un barbat, s-a dovedit stiintific ca, barbatii au creierul mai mare cu 14%. [...]

Singura diferenta intre barbati si femei, la teste cognitive, s-a observat la testele de rotatie mentala (spre exemplu se ia un rulou de hartie se invarte in jurul axei sale si se misca un creion pe rulou de sus in jos in timp ce acesta se invarte - subiectii trebuie sa-si imagineze forma lasata de creion pe hartie).
In medie barbatii au rezultate mai bune la acest test.
Adica in medie, ceea ce presupune ca sunt suficiente femei care au rezultate peste media barbatilor, deci orice femeie este susceptibila sa aiba rezultate mai bune decat tine la acest singur test cognitiv la care s-au observat diferente intre media raspunsurilor barbatilor si media raspunsurilor femeilor.
La niciun alt test cognitiv nu s-au observat diferente intre femei si barbati.

De-a lungul timpului casatoria din interes, casatoria aranjata si-a pierdut sensul. Zestrea, aportul mostenirii fiecaruia devenind mai putin important decat fericirea individuala la care aspira oricare individ, barbat sau femeie.  Odata cu casatoria pe sentimente a facut ca si divortul a devenit tot mai frecvent.


Tinand cont de toate aceste aspecte, ce este traditional in cazul familiei si ce este traditional in cazul barbatului?

Ca sa lamurim odata ce se intelege prin traditional!

Edited by zartdato1-0, 10 February 2018 - 10:26.


#95
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDeathRow, on 10 februarie 2018 - 01:36, said:

[...] femeie nu poate fii la fel de agila ca un barbat, nu poate fii la fel de puternica ca un barbat, de asemenea multe femei nu pot fii la fel de inteligente ca un barbat, s-a dovedit stiintific ca, barbatii au creierul mai mare cu 14%.
Sper ca nu chiar crezi asta. Este cumva adevarat ca multa minte are nevoie de un cap mare, dar sa spui ca femeile sunt mai slabe intelectual decat barbatul, este gresit, sau nu stiu ce fel de femei ai intalnit sau cum le-ai evaluat coeficientul de inteligenta.
Ambele sexe si-au specializat procesele gandirii pe anumite segmente si de aici, poti trage concluzii gresite, daca esti superficial. Natura a creat omul, nu barbatul si femeia. Cu mici modificari, pentru perpetuarea speciei, suntem o singura fiinta.

#96
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,397
  • Înscris: 28.11.2017
Ca informatie:

Quote

Educatie juridica
18 h ·
STATISTICI VIOLENȚA ÎN FAMILIE:
Anul 2016:
- 36.664 victime, din care 191 decese;
- 2574 de ordine protecție emise, dintre care 743 sunt încălcate.
Anul 2017:
- 20.617 victime, din care 84 decese;
- 3000 de ordine de protecție emise de instanță, din care 1011 încălcate.
(sursa: igpr)


E traditional sau nu?

Edited by zartdato1-0, 11 February 2018 - 13:11.


#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postzartdato1-0, on 09 februarie 2018 - 21:16, said:

Uite, institutia casatoriei de care tot vobesti, stii ca in trecut, pana prin sec 19-20 casatoria nu era decat arareori din dragoste si ca de fapt casatoria era, majoritar, un aranjament intre familii (n-ai citit si tu Rebreanu, romanul "Ion" iti zice ceva?)?
În Evul Mediu, multe căsătorii se făceau fie pentru ca o fată să ajungă prinţesă (sau mai sus), fie chiar din strategii militare (doi monarhi se făceau cuscri şi astfel se încheia pacea).
Sexul a condus dintotdeauna lumea noastră, sub toate formele posibile.

#98
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
[ https://pics.me.me/feminist-quotes-by-leading-feminists-i-feel-that-man-hating-is-11874252.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti despre aceste cateva citate faimoase ale liderelor feministe?

#99
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postbaser, on 11 mai 2018 - 19:42, said:

Ce parere aveti despre aceste cateva citate faimoase ale liderelor feministe?
Sorry but I don't speak englieash Posted Image

Edited by YourFan, 11 May 2018 - 22:37.


#100
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
O zi în 2012, un grup de feministe au luat Internetul pe foc pentru a schița conceptul brutal al Zilei internaționale a castrației.

Argumentul lor a fost că numai prin exterminarea barbatilor pana la reducerea populației masculine la 1 până la 10% din numărul actual, se poate aborda "adevărata egalitate".

Edited by baser, 21 July 2019 - 20:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate