Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Egalitatea dintre sexe, sau absolutul de neatins.

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Peter Blood, on 05 februarie 2018 - 10:30, said:

Dacă n-ar avea barbă, aceşti bărbaţi epilaţi, pensaţi si pudraţi ar fi confundati cu femeile.
http://media.obiecti...st_99676100.jpg

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 dan1980_25, on 05 februarie 2018 - 12:31, said:

[ https://2.bp.blogspot.com/-Y4QGp5xMWj4/VvQKqwgL68I/AAAAAAAAAZk/givSceoOAsIq9nqNFfgFVXyQqzUvC1BZw/s1600/tumblr_lklpqrrFB51qjwk1go1_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Noua specie.
Cand vad cum se imbraca unii adolescenti, ma gandesc ca daca vine un razboi clasic, suntem pierduti.
Vad cate unul pe strada de nu stiu care ar fi cea mai potrivita reactie fata de el: sa-i intind mana sau sa-i arat p..la.
Asta este "un mascul feroce"! Iar Norica Nikolai e "sexul slab"! Sau, ma rog, "sexul frumos"!
Attached File  sex.JPG   21.75K   12 downloads

Edited by myshyk, 05 February 2018 - 13:07.


#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 zartdato1-0, on 05 februarie 2018 - 12:40, said:

Comunistii ii puneau pe cei cu plete sa se tunda, voi ce vreti sa le faceti astora care nu se imbraca pe gustul vostru?


Nimic. Se fac ei suficient de kk, nu trebuie sa le mai faca cineva ceva.

Edited by dan1980_25, 05 February 2018 - 13:08.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 PSC, on 05 februarie 2018 - 12:44, said:

Atunci, să umblăm cu toţii cu găini pe cap, cu ligheane, să ne punem pe umeri o pisică, doar fiindcă aşa dictează Iulia Albu.

Te-ai uitat prea mult la Bravo, ai stil. :)

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 JurasikMan, on 05 februarie 2018 - 11:20, said:

Fetele erau separate de baieti . Culmea , tocmai asta a dat nastere altor aberatii de genul  homosexualitatii  si multe alte comportamente deviante .pere morale.
Stiinta a dovedit ca homosexualiotatea se manifesta si in lume aanimala unde, evident, nu exista separare intre sexe.

Nu suntem bolnavi. Suntem doar copii si, asemeni copiilor, ne credem mari.

 dan1980_25, on 05 februarie 2018 - 12:31, said:

Tot citat:"frate, daca ma imbracam asa pe vremea mea, ajungeam la scoala indoit dinb bataie".

#24
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
Am deschis si eu topicuri despre problema asta, au deschis si altii, ideea e ca nu o sa se rezolve nimic daca barbatii nu iau atitudine, femeilor le place sa fie la conducere, sa aiba un fraier din asta sclav in lanturi langa ea, sa se dea lovite, li s-a urat cu binele si asta nu e deloc bine.
Barbatii din ziua de azi sunt o gluma proasta, ei nu mai dau cu pumnul in masa ca le sare oja de pe unghii. De ce credeti ca nu vine nici o femeie sa comenteze aici pozitiv despre problema asta? pentru ca lor le place! le plac lesbienii astia, se complac in situatie.
Barbatii adevarati sunt o specie pe cale de disparitie, dintre tineri care se imbraca si comporta ca barbatii sunt eu, si mai cunosc vreo 2 in viata reala in rest, doar astia trecuti de 40 mai sunt barbati adevarati.
Feminismul are rolul de a distruge integritatea familiei, care a venit la pachet cu pizdificarea barbatului, care la randul ei are alt rol, si anume ala de a indobitoci barbatii. Fara barbati adevarati cine mai poarta razboaie? cine mai face revolutii? cine se mai rascoala impotriva jegurilor care vor sa ne sclaveasca? nimeni!

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 zartdato1-0, on 05 februarie 2018 - 12:40, said:

Intelegti ca suntem toti diferiti!
Eu sunt 100% pro diversitate. Dar asta nu inseamna ca ziua trebuie sa devina noapte si invers.

 PSC, on 05 februarie 2018 - 12:44, said:

Ai avut si tu 14 ani vreodata? Cat de original erai?

Apropo de cine te impiedic. Merg sa iau o pereche de jeans de la un magazin din care cumpar de ani. Ii cer ceva simplu, gen fara rupturi, inscrisuri etc si in special, mai drepti, nu genul mascul cu picioruse evidentiate. Vanzatoarea imi spune c anu are. Stiti, cam asta se vinde. Am schimbat magazinul, totul OK. Dar ideea de baza ramane: si noi si ei si urmatorii, se vor comporta dupa cum este moda. si nu exista nicio conspiratie. totul inseamna bani. Moda aduce bani, hainele de anul trecut nu mai sunt la moda.

 zartdato1-0, on 05 februarie 2018 - 12:53, said:

Ala nu s-a imbracata asa sa iti placa tie!
Pune poza aia pe un topic cu multe gagici, sa vezi cate iti vor spune ca le place de el, asta ca sa vezi cat de mult te inseli pentru ca oricum nu priveste pe nimeni cum se imbraca un individ atat timp cat acel individ nu incalca legea sau libertatile cuiva.
Acele fete, cred ca-l vor pe Ken. Dupa ce-l iau de barbat, fac sex pe furis cu gradinarul... Cliseu.

 DeathRow, on 05 februarie 2018 - 13:42, said:

La naiba, dar daca ce spui tu este adevarat, atunci noi am fost mereu sexul slab.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cine face asta, este un eșec. Legat de sex, da, noi am fost mai doritori, pentru cã nu a trebuit sã ne facem griji de un copil. Îți respect opinia, dar trebuie sã te informez cã nu toți bãrbații sunt la fel. Nici femeile.

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu de mic am fost conservator in tot ce faceam. Nu-mi placeau extravagantele , nu simteam nevoia sa ma revolt lasandu-mi parul lung sau pantalonii pe vine . Cand ma revoltam le trageam niste injuraturi alora de ma enervau si in cateva minute imi trecea si mie si lor . Modalitatea asta de a cauta "revolta " pe dupa cires , adica pe cai ocolite , mi-a produs repulsie intotdeauna. Adica vrei sa pari un rebel si astepti 2 ani sa iti creasca parul lung. Cat de prost poti sa fi ?. Si nu numai prost ..dar las . Adica nu esti in stare sa iti expui punctul de vedere , sa il argumentezi , te revolti si tu cu efect intarziat. Ma distreaza toate asa zisele analize psihologice in care oameni platiti cu 500 de lei pe ora explica ca un cercel in nas este o forma de razvratire. Adica ceva nu-mi convine ...si imi fac belciug in nas ca sa o arat . Ce lipsa de curaj , ce personalitatea gheboasa pot avea astia. Nu mi-am facut niciopdata un tatuaj. Traiesc printre oameni tatuati ( toti luptatorii au copiat obiceiul asta ...sunt numai tatuajele de ei ca lupta stiu doar cativa ). Si asta mi s-a parut o tampenie . Cica astia vor sa comunice cand isi fac tatuaje . Sa fiu al naibii ! Da pe gura ce are ? Deci nu sunt in stare sa-si argumenteze ideile si se duc sa ii intepe careva cu acul ca sa capete forma argumentele lor mai tarziu . Bre , lumea asta chiar este defecta ! eu am o problema cu ciudatul ala care este reprezentantul LGB...si nu mai stiu cum. Mah , daca ar vorbi ca un om normal poate l-as accepta. Dar handicapatul trebuie sa isi subtieze vocea ca o femeie , sa isi dea ochii peste cap ca o femeie , sa aiba gesturi de femeie ...si stiti ceva ...nici macar femeile nu fac asemenea gesturi.  Asta ar trebui sa fie un semnal ca este o excrocherie ieftina pentru a capta atentia. Eu inca nu am vazut o femeie normala care sa se comporte ca retardul ala . Tarfele de pe centuri , unele , se comporta fix asa . In dorinta de a atrage clienti , vorbesc afectat si au gesturi de mimoze . No acum , lamuriti-ma voi pe mine ca asta trebuie acceptat in numele tolerantei si al diversitatii. Omul ala este un om bolnav. nu trebuie ascuns , nu trebuie bagat in puscarie , in limita posibilului trebuie ajutat si in nici un caz promovat. Promovarea lui in media este o nenorocire. Identitatea asta de gen nu trebuie sa fie negociata . Sunt barbati si barbati. Unii cu mai mult , altii cu mai putin testosteron dar raman cu identitate masculina. Ce trece pe langa este boala si trebuie tratata ca atare . Deasemenea sunt deviata si explicatiile pentru exemple mai speciale. Barbatii cu parul lung exista . Treaba lor, este o alegere personala, dar nu o sa il vedeti pe unul ca Danny Trejo  ca se pieptana doua ore in fata unei oglinzi .

#28
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 DeathRow, on 05 februarie 2018 - 13:42, said:

Am deschis si eu topicuri despre problema asta, au deschis si altii, ideea e ca nu o sa se rezolve nimic daca barbatii nu iau atitudine, femeilor le place sa fie la conducere, sa aiba un fraier din asta sclav in lanturi langa ea, sa se dea lovite, li s-a urat cu binele si asta nu e deloc bine.
Barbatii din ziua de azi sunt o gluma proasta, ei nu mai dau cu pumnul in masa ca le sare oja de pe unghii. De ce credeti ca nu vine nici o femeie sa comenteze aici pozitiv despre problema asta? pentru ca lor le place! le plac lesbienii astia, se complac in situatie.
Barbatii adevarati sunt o specie pe cale de disparitie, dintre tineri care se imbraca si comporta ca barbatii sunt eu, si mai cunosc vreo 2 in viata reala in rest, doar astia trecuti de 40 mai sunt barbati adevarati.
Feminismul are rolul de a distruge integritatea familiei, care a venit la pachet cu pizdificarea barbatului, care la randul ei are alt rol, si anume ala de a indobitoci barbatii. Fara barbati adevarati cine mai poarta razboaie? cine mai face revolutii? cine se mai rascoala impotriva jegurilor care vor sa ne sclaveasca? nimeni!

Chestia e (si nu e prima oara cand sustin asta) ca economia actuala bazata pe servicii si automatizare a accelerat foarte mult integrarea femeilor in campul muncii. Si asta datorita faptului ca in economia actuala, barbatii si-au pierdut principalul atuu: avantajul genetic de putere fizica mai mare.

Nimanui nu ii mai pasa ca tu poti sapa 1000 de metri de santuri si cara cu 20kg in plus fata de colega de munca, atata timp cat amandoi face munca de birou. Pur si simplu munca predominant fizica si-a pierdut constant din valoare in ultimul secol.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 JurasikMan, on 05 februarie 2018 - 16:00, said:

Parul lung, cercelul in nas etc, imi amintesc de fratii de sange, daca ati experimentat asa ceva. Unii oameni simt nevoia de a adopta un anumit port, pentru a se incadra mai bine intr-o multime, pentru a evidentia ca apartin unui intreg. Tatuajele sunt adevarate simboluri ale fiintei umane in unele culturi. Cine suntem noi sa ne certam cu ei, zic... Ca altii isi insusesc aceste obiceiuri, tine de comunicare. Nu cred ca aceste aspecte reprezinta o problema, atata timp cat nu faci rau altcuiva, pentru...binele tau.

Comportamentul excesiv feminin respectiv, pare ciudat pentru ca nu este compatibil cu personajul din fata ta. Ideea este ca unii homosexuali, au comportament atipic (nu am zis feminin) si asta nu pentru ca vor neaparat, ci pentru ca asa sunt ei. La fel unele femei, nu toate, fac exces de mimica sau gestica.

Subiectul de fata, nu este unul despre persoanele homosexuale. Acesta a fost dezbatut suficient, zic eu pe aici, sau cine stie, poate mai necesita atentie.
Pe mine, diferenta de drepturi dintre barbat si femeie ma deranjeaza si faptul ca femeile, care au avut intotdeauna mai multe drepturi decat barbatii (sunt cazuri si cazuri, nu discut despre cele maltratate acasa. Cred ca sunt forme de violenta, atat verbala cat si nonverbala, de care ambele sexe sunt capabile), isi cer, in continuare, drepturi. Nu sustin ca felul in care vad eu lucrurile reprezinta cartea de temelie a filozofiei diferentelor dintre sexe. Tocmai de aceea am deschis acest subiect. Sa vad si eu daca gandesc bine si daca nu, cuma sa o fac.

 Soulstream, on 05 februarie 2018 - 16:16, said:

Progresul tehnologic, asta trebuie sa faca, adica isi atinge scopul, atunci cand ofera tuturor sanse egale.
Munca fizica va disparea, fie ca vrem, fie c anu. Ideea de baza este ca daca femeia a trebuit sa compenseze pentru masa musculara mai mic,a intr-o societate care cauta forta bruta, fie ea si simbolica, faptul ca unele femei au devenit barbate, este de inteles. De neinteles insa, este de ce barbatii s-au feminizat. Sa fie acesta un alt pas in evolutie? Mie acest trend, nu mi s-ar potrivi niciodata. Nu sunt macho, dr nu-mi voi da unghiile cu lac, nu ma voi eplia, nu ma vor imbraca mulat sau cu franjuri, nu ma voi pensa...asta tinand de aspectul fizic. Nu ma astept ca femeia sa-mi fie egala fizic, dar mental, am maximum de asteptari de la ea. Si foarte important, eu am cautat, poate fara sa stiu atunci, sau traind in cumva, alta lume, o femeie, femeie, nu in sensul de traditionala, cu basma si alea, dar care mi-a permis (prin felul ei de a fi), sa-mi pastrez masculinitatea (iarasi neaparat voluntar), fara compromisuri.

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Primul pas spre o egalitate ar fi să renunțăm la preconcepții și toate prostiile cu "bătbatul trebuie să facă aia", "femeia trebuie să facă aia".

Am prieteni căsătoriți, atât ei cât și nevasta muncesc. Într-unul dintre cazuri, ea muncește mai mult, are două locuri de muncă. Câștigă mai bine decât el. El se așteaptă ca ea să-i facă de mâncare, să facă curat în casă, să spele, să calce și nu se poate duce la cumpărături dacă nu e însoțit de ea.

Și rareori am văzut casă în care bărbatul le face pe-astea. În cel mai bun caz le împart. Pentru că e "tradițional" să le facă femeia. Se pierde însă din vedere că tradiționalul ăla vine dintr-o perioadă în care femeile stăteau acasă și aveau grijă de copii și gospodărie, în timp ce bărbatul se ducea la câmp sau la alte munci.

Așa că le înțeleg și pe unele femei care nu se simt egale cu bărbații. Cel puțin în România, există mulți bărbați care consideră femeile inferioare. Pe lângă concepția asta că trebuie să le facă pe toate, trebuie să și tacă din gură, să și încaseze câte o palmă, ca să se simtă bărbatul puternic că bate o femeie. Este tradițional ca femeia să fie considerată o ființă inferioară. Așa l-a învățat taică-su, care a învățat de la bunică-su și tot așa. Doar că ăia trăiau în alte condiții, care nu mai sunt valabile. Am rămas cu concepțiile astea că un bărbat nu-i bărbat dacă dă cu mătura sau face mâncare.


Că se îmbracă bărbații cu fuste sau își fac unghiile cu lac, sincer, puțin mă interesează. Fiecare face fix ce dorește. N-am văzut ca asta să fie o modă sau o generalitate, cred că exagerați. În orice caz, majoritatea avem mari probleme în a înțelege ce implică comportamentele astea. Cum îți afectează ție viața, practic, dacă un coleg își face unghiile cu ojă. În mai toate cazurile, nu te afectează cu nimic. Așa că n-ar trebui să te deranjeze cu nimic. Ca oameni, avem mari probleme în a ne trăi viața fără să deranjăm pe alții sau fără să ne intereseze viața sau comportamentul altuia.

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Progresul si a tine pasul cu acesta depind de felul fiecaruia de a fi. Sarcinile de lucur de acasa, pot fi impartite. Barbatii fac mult mai multe decat inainte, inteleg mai multe.
Totul tine de cum crede fiecare ca este bine. Era pe net un film: unul isi batea sotia, sare un altul sa-i desparta, sotia incepe sa-l ocarasca pe salvator.
Vad din mesajul tau, o atitudine pro feminina, cand era preferabil sa fii mai echilibrat. Adica as fi inteles mai multe in acel caz. Ma uit cine ti-a dat like. Esti femeie? Si de ce au nevoie femeile sa li se listeze drepturi?
Nu ma intelege gresit. Eu am fost crescut sa respect femeile si, desi mai am de lucrat, cred ca sunt OK (din feedbackul obtinut de la ele). Atentie insa, nu am fost educat sa respect doar femeile. Ai mei m-au crescut spunandu-mi ca binele si raul, se afla in mintea omului. Respectul fata de ceilalti nu are valoare decat pentru tine. Te indeparteaza de maimuta.
Cred ca le-am amestecat. Sunt obosit si alea.
Da, unele femei se chinuie. Am cunostinte care traiesc un calvar in familie, care au familii destramate. Ideea este c anu poti scoate acesti oameni din context. Pana la a fi respectati de altii, este nevoie, din pacate, sa se respecte singuri.
NB. Stiu mame singure, stiu si tati, la fel.
Si inca... Astept postul acela care sa primeasca un numar egal de aprecieri si de la barbati si de la femei.

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu sunt femeie. Dar nu ar schimba cu nimic datele problemei.

Femeile n-au nevoie să li se listeze drepturile, cred că bărbații au. Cum ziceam și în postarea inițială, consider că femeile nu sunt considerate egale în cadrul familial, cu toate că, în multe cazuri, produc la fel de mult ca bărbatul în acel cuplu. Cred că rareori e o egalitate. Ceea ce n-ar fi o problemă. Dar ce parte din egalitatea asta este "învățată" de familie, școală, societate și ce parte e asumată? Dacă te duci într-o familie tradițională, cu doi copii, un băiat și o fată, vei vedea că mama învață în principal fata să facă treburile prin casă.

Nu mă pricep la psihologie, dar nu prea cred teoriile astea conform cărora femeilor le-ar plăcea să fie bătute. Faptul că există cazuri în care femeile stau cu un soț care le bate, de cele mai multe ori ține de conjunctură. Femeia respectivă are greutăți în a pleca. Mai ales dacă bărbatul deține locuința și n-au luat-o împreună, ea cam rămâne pe drumuri. Asta nu înseamnă că a dezvoltat o plăcere pentru bătaie, ci că o acceptă. E o diferență.


Atitudinile astea cu bărbatul "alfa", care iese la bere cu prietenii și se așteaptă să găsească mâncarea caldă și casa curată, doar pentru că e bărbat, mi se par puțin depășite. Nu-și mai au justificarea.

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 SmurfK, on 05 februarie 2018 - 22:15, said:

Atitudinile astea cu bărbatul "alfa", care iese la bere cu prietenii și se așteaptă să găsească mâncarea caldă și casa curată, doar pentru că e bărbat, mi se par puțin depășite. Nu-și mai au justificarea.
Cine a spus ceva despre asyea? Adica, nu esti alfa daca iesi la o bere cu baietii, cum nici ea nu este daca iese cu fetele. Eu prefer sa ies cu sotia, dar este doar o chestiune de...preferinta. Sau asa am invatat, vorba ta.

#34
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 Soulstream, on 05 februarie 2018 - 16:16, said:


Chestia e (si nu e prima oara cand sustin asta) ca economia actuala bazata pe servicii si automatizare a accelerat foarte mult integrarea femeilor in campul muncii. Si asta datorita faptului ca in economia actuala, barbatii si-au pierdut principalul atuu: avantajul genetic de putere fizica mai mare.

Nimanui nu ii mai pasa ca tu poti sapa 1000 de metri de santuri si cara cu 20kg in plus fata de colega de munca, atata timp cat amandoi face munca de birou. Pur si simplu munca predominant fizica si-a pierdut constant din valoare in ultimul secol.
Adica, intelectual, femeia este egala barbatului, iar barbatul traditional nu suporta asta.  Barbatul traditional din Romania viseaza si regreta timpuri apuse ca evul mediu cand conta doar forta fizica.  Ca musulmanii. Si nu doar barbatii traditionali din Romania, ci din multe alte societati cu barabti fara educatie.
Naspa, umanitatea a evoluat.

 SmurfK, on 05 februarie 2018 - 22:15, said:

Nu mă pricep la psihologie, dar nu prea cred teoriile astea conform cărora femeilor le-ar plăcea să fie bătute.

In afara de unele jocuri SM nimeni nu suporta violenta, nimeni.  
Eu as castra toti barbatii care ridica mana asupra vreunei femei sau vreunui copil, aia nu merita sa se reproduca.  I-as steriliza, as limita evolutia deseurilor.

#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 zartdato1-0, on 05 februarie 2018 - 22:37, said:

Adica, intelectual, femeia este egala barbatului, iar barbatul traditional nu suporta asta.  Barbatul traditional din Romania viseaza si regreta timpuri apuse ca evul mediu cand conta doar forta fizica.  Ca musulmanii. Si nu doar barbatii traditionali din Romania, ci din multe alte societati cu barabti fara educatie.
Naspa, umanitatea a evoluat.
Generalizezi aiurea. In familia mea, niciodata femeile nu au fost tratate altfel. Cred ca din contra. Sunt oameni si oameni, nu zic, dar daca generalizezi asa, ma simt lezat. Eu respect femeile pentru ca respect si barbatii. Reformulez. Eu respect pe cine ma respecta. By default, am un respect moderat si distant, pentru toata lumea.

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 YOUR_GOD, on 05 februarie 2018 - 22:34, said:

Cine a spus ceva despre astea?

Mă refeream mai mult la idee, nu la un faptul specific, am dat un exemplu oarecare. Văd genul ăsta de atitudine în rândul prietenilor căsătoriți. "E femeie, ea trebuie să facă, eu mă relaxez". Și, da unii au impresia că se feminizează dacă fac o ciorbă sau întind rufele pe sârmă. Sunt bărbați cu genul ăsta de gândire. Că ei au văzut că treburile astea sunt făcute de femei, așa că au impresia că e un lucru normal. Au avut și un tată care nu concepea lucrurile altfel, li s-a transmis gândirea asta. Pe de altă parte, asta s-a întâmplat și în cazul femeilor, au văzut și ele vor trebui facă toate astea, așa că le acceptă la rândul lor.

Trebuie schimbată puțin educația și adaptată societății actuale.

Bărbații nu prea mai au la ce-și folosi forța fizică pentru a se justifica o discrinimare preconcepută între sexe. Asta nu înseamnă că neg diferențe biologice. Dar alea pot deveni irelevante din punct de vedere practic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate