Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Se-ntoarce operatiunea "sticla si borcanul".

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#37
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004
Ca să completez ce s-a scris mai sus, pe vremea ailaltă erau 3 sau 4 modele de borcane (0.4 și  0.8 cel mai des întîlnite) și cam tot atîtea de sticle uzuale (0.3, 0.5, 0.7 și 1 litru, în ordine - ci-co, bere/ulei, vin, bere). Și nu se reciclau toate. Era simplu.
Astăzi ai un milion de modele de borcane cu aceeași capacitate, cine mama dracu' stă să le verifice pe toate? Și, cel mai important, cum dracu' speli un borcan în așa fel încît să rămînă și eticheta pe el ca să poată fi identificat?  Că doar nu te duci cu el mizerabil să-l returnezi. Țin minte cum se refuzau sticle și borcane la centrul de reciclare pentru cîteva pete. În plus, cînd mergi la cumpărături în supermarket intri cu traista plină de sticle și borcane după tine? Și dacă nu găsești ce te interesează, iei alt produs în alt ambalaj și te cari cu brocanu' gol înapoi acasă. Mai bine centre de colectare cum erau în cartiere pe vremuri. Mi se pare mult mai eficient așa.

Edited by darkzone, 05 February 2018 - 09:49.


#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postexceswater, on 05 februarie 2018 - 09:37, said:

Sortarea deșeurilor cât mai aproape de utilizator micșorează costurile.
E și planeta ta, deci e frumos să te implici.
E greu de schimbat mentalitatea. Cum sa faca clientul sortarea gunoiului.

Imi amintesc de o faza vazuta la containere, cand un batran a aruncat gresit ambalajul. Vai, vai ce necaz pe capul lui!! Omului chiar ii parea rau ca nu a pus unde trebuie ambalajul. Si asta pentru nu stiu ce sticla de plastic.

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Niște proști nemții ăia.
N-or să ne ajungă niciodată. Suntem pe culmi de progrese aici.

Nu-i așa că e mai rău în Nemția decât în țara luxului mondial România Bursule ?

#40
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008
O sa fie problematic pt ca nu o sa existe in magazine spatiu de depozitare suficient... Lazi unde sa le pui pe cele goale..

Reciclarea completa a sticlelor si borcanelor s-ar putea face doar cu o directiva care sa oblige toate firmele sa aiba sticle/borcane standard si doar etichetele sa difere. Aici va fi extrem de greu pt ca unele corporatii si-au pus copyright pe designul sticlei. UE ar putea indeplini chestia asta, dar o sa fie greu ca se vor izbi de corporatii si firme puternice.

Dar daca se va putea face asa, in viitor nu o sa mai fie problema... Si nu magazinele ar trebui sa rezolve - problema cu spatiul pt cele goale - ci centrele de colectare per cartier, zona.

Pe vremea lui Ceasca erau si de astea in fiecare cartier - asa imi faceam eu rost de bani pt cinema, pt carti. Tin minte prima carte scumpa pe care am cumparat-o cu banii de borcane, Edgar Allan Poe - povestiri fantastice, care cuprindea si traducerile lui Mihai Eminescu, la Morella. A facut 35 de lei cartea, enorm pt vremea aceea...
Am strans cateva saptamani pana sa fac rost de suma sa mi-o cumpar....


View Postdarkzone, on 05 februarie 2018 - 09:47, said:

Ca să completez ce s-a scris mai sus, pe vremea ailaltă erau 3 sau 4 modele de borcane (0.4 și  0.8 cel mai des întîlnite) și cam tot atîtea de sticle uzuale (0.3, 0.5, 0.7 și 1 litru, în ordine - ci-co, bere/ulei, vin, bere). Și nu se reciclau toate. Era simplu.
Astăzi ai un milion de modele de borcane cu aceeași capacitate, cine mama dracu' stă să le verifice pe toate? Și, cel mai important, cum dracu' speli un borcan în așa fel încît să rămînă și eticheta pe el ca să poată fi identificat?  Că doar nu te duci cu el mizerabil să-l returnezi. Țin minte cum se refuzau sticle și borcane la centrul de reciclare pentru cîteva pete. În plus, cînd mergi la cumpărături în supermarket intri cu traista plină de sticle și borcane după tine? Și dacă nu găsești ce te interesează, iei alt produs în alt ambalaj și te cari cu brocanu' gol înapoi acasă. Mai bine centre de colectare cum erau în cartiere pe vremuri. Mi se pare mult mai eficient așa.


Asa e!!

E necesara standardizarea formelor de sticle si borcane si infiintarea centrelor pe zone de colectare.
Doar atunci se va face o colectare si reciclare reala.


Reciclarea cum se face in ziua de azi la sticla e ridicola - se sparge sticla si se face iar.... Porcarie....

Edited by tipareth, 05 February 2018 - 09:55.


#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDJPocaitul, on 05 februarie 2018 - 09:40, said:

Nu mancam destule porcarii ? Mai trebuie sa inghitim si ambalajele Posted Image
Nu , nene , nu noi , ci aia saraci care n-au nici de unele . Exportam deseuri comestibile in Africa , intelegi ?

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postexceswater, on 05 februarie 2018 - 09:49, said:

Nu-i așa că e mai rău în Nemția decât în țara luxului mondial România Bursule ?
Sa-ti mai zic ca sambata la punctele de reciclare se face coada de masini ca la vama Nadlac? :lol:

#43
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
ia sa faca centre de coleacare "selectiva" la colt de strada/intersectie, aici hartie, aici sticla, aici plastic, nu cum este acum cu containerele pe care le "ataca" magnetzii,
eu sortez in special peturile, le compactez (cit pot) si le duc la ghena separat. nu dureaza mult si sunt colectate de "binevoitori"

#44
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postmyshyk, on 05 februarie 2018 - 09:46, said:

De aceea e bine sa gandesti putin inainte  de a posta. Ai impresia ca la cumparaturi se merge doar odata pe an? Sa-i vezi pe nemti si pe aia din Germania cu sacii cu ambalaje goale, ce frumos stiu sa le duca inapoi.
Banuiesc ca-ti dai seama ce inseamna sa reciclezi prin magazine la volumul actual de vanzari STICLA? ca sa ma acuzi ca nu gandesc. Una este sa arunci un pet la gunoi si altceva este sa duci sticla la magazin sa-ti dea aia banii inapoi pe garantia ei. Daca treaba asta o sa se faca prin magazine (si nu prin centre de colectare) o sa reapara cozile de pe timpu' lu' Ceausescu.

Edited by pascali_daniel, 05 February 2018 - 09:58.


#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 05 februarie 2018 - 09:33, said:

Nu inteleg logica cat timp am contract cu firma de ridicare a gunoiului.
Sa se duca in vizita pe la cei care nu au contracte de ridicare a gunoiului.

Logica este ca sticlele si borcanele trebuie refolosite de 2-3 ori in ciclul de productie inainte sa ajunga la gunoi.

#46
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postgumball3000, on 05 februarie 2018 - 09:08, said:

De fapt treaba asta ne cam obliga Uniunea Europeana, stam cel mai prost la capitolul gunoiae, Bucurestiul e cea mai murdara capitala din Europa.
Stam cel mai bine la capitolul gunoaie. Cel mai prost stam la reciclat, de fapt.

#47
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Taxa e exagerat de mare. In Olanda e 25 centi pt pet iar in Lituania 10 centi. Trebuie luat in calcul si salariul minim

#48
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postrosix, on 05 februarie 2018 - 09:59, said:

Logica este ca sticlele si borcanele trebuie refolosite de 2-3 ori in ciclul de productie inainte sa ajunga la gunoi.
Si mai logic este ca dupa ce folosesti produsul dintr-un ambalaj de sticla, sa-l pui intr-un sac, sa astepti sa se incarce sacul ala cu borcane si sticle din "sticla" si sa-l duci la un centru de reciclare care primeste sticla, sa-ti iei pretul per kilogram de sticla si aia sa se ocupe mai departe cu reciclarea sticlei facand sticle si borcane noi. Asta nu este o solutie sa stea omul sa se plimbe ca nebunu cu borcanele si sticlele prin oras ca sa-si ia banii pe garantie sau sa te duci sa cumperi ulei dand sticle la schimb in caz contrar mai platesti 2 lei pe langa aproximativ 4 lei cat costa litrul de ulei

Edited by pascali_daniel, 05 February 2018 - 10:05.


#49
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postexceswater, on 05 februarie 2018 - 09:10, said:

Să facă la fel la orice ambalaj. Să nu îl mai arunce ghiolbanul peste tot. Știi ce zic ?
Da. Dar, sa fie amendat ghiolbanul, adica sa se aplice legea (ca exista). Cand scoate din buzunar 500-1000 de lei amenda pentru ca a aruncat ambalajul pe jos, a doua oara sigur nu a va mai face.

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMagicwisewolf, on 05 februarie 2018 - 10:02, said:

Da. Dar, sa fie amendat ghiolbanul, adica sa se aplice legea (ca exista). Cand scoate din buzunar 500-1000 de lei amenda pentru ca a aruncat ambalajul pe jos, a doua oara sigur nu a va mai face.
Zici ? Pe drum public, în mers, în fața mea, din mașină, au dat cu paharul de cafea, pachetul gol de țigări, doza de cola. Numere de OT. Veniseră și ei la oraș la Mall. Dacă e mașina mai ieftină mai claxonez la ei, îi blițui. Dacă e un seria 5 din 2004 încoace, nu mai sunt bagabont și tare-n gură  că mă taie ăia, și doar mă revolt interior așa. Gen like pe facebook.
Oi avea eu 1.90 și 100 de kile dar nu prea știu să iau bătaie.

Revenind la gunoaiele noastre.
E o lege relativ bună.
Prețul e aberant însă. 2 lei ăia sunt mulți bani pentru un pensionar care și așa e la limita inaniției.
Aia cu pubele speciale pentru fiecare e cel mai ok, electronice cu bon cu om angajat cum or vrea.
Nu sunt mare amator de chestii la borcan, adun 3-4 borcane pe an.
Nu vreau să îmi bat capul să mai car și sacul cu borcane 4 etaje.
Pubele dedicate că e loc.

Edited by exceswater, 05 February 2018 - 10:13.


#51
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postcatalina1, on 05 februarie 2018 - 09:18, said:

I-am îmbogății ca răsplată pentru un serviciu adus societății. Care ar fi problema? Sunt și acum care strâng, bravo lor.
De fapt, sunt cam singurii...Eu m-am convins ca sunt cei mai buni si mai mari reciclatori (indiferent de motivatia din spate), mult mai buni reciclatori decat rahatul de "stat roman"...

Edited by Magicwisewolf, 05 February 2018 - 10:13.


#52
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Chiar n-ar fi rău.
Așa vor mai putea face și copiii câte doi bănuți (și nu doar ei).

#53
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am fost pana in bucatarie si am observat ca nu am borcane sau sticle de geam, 0, cutia de bulion este de metal sau de plastic, sticla de ulei de plastic.
Si cu toate astea tot sunt impotriva la prostia asta cu plimbat borcanele.
Asociatia de proprietari sa puna tomberon separat de plastic, sticla si etc...
La casa sa iti dea sac sau sa te puna sa cumperi inca un tomberon, pe termen lung iesi mai ieftin ca 2 lei la borcan...

La noi orice prostie eco a fost folosita ca o noua taxa.

Edited by Argent, 05 February 2018 - 10:21.


#54
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVillefort, on 05 februarie 2018 - 10:00, said:

Taxa e exagerat de mare. In Olanda e 25 centi pt pet iar in Lituania 10 centi. Trebuie luat in calcul si salariul minim

Pai la romani toate taxele sunt exagerat de mari, raportat la nivelul de trai de mizerie, de tara africana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate