Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Se-ntoarce operatiunea "sticla si borcanul".

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Ministerul Mediului vrea sa platim 2 lei pentru fiecare ambalaj. Cum s-ar recupera banii.  Faimosul slogan de pe timpul regimului comunist "Recuperare, reciclare, refolosire" va fi pus din nou in practica: Ministerul Mediului propune modificarea legii deseurilor, astfel incat pentru fiecare ambalaj care poate fi reutilizat cumparatorul sa achite in magazin 2 lei, urmand sa si-i recupereze atunci cand va returna ambalajul. Cu alte cuvinte, vom merge la supermarket, vom cumpara apa minerala imbuteliata in sticla ori vreun borcan de compot, pentru care vom plati pe langa pretul produsului si 2 lei garantia, urmand ca data viitoare cand mergem la cumparaturi sa ne luam sacosa cu sticle si borcane si sa ne primim banii inapoi. Acelasi proiect de OUG obliga autoritatile locale sa colecteze separat cel putin deseurile de hartie, metal, plastic si sticla din deseurile municipale si sa ofere cetatenilor cel putin doua variante de tarif. Aceste tarife vor fi stabilite in functie de volumul deseurilor, frecventa de colectare, greutatea acestora si folosirea sau nu a sacilor de colectare, relateaza Adevarul.  

Acuma , cum relatează ziarul , e ca si cum ai zice" ba , uite astia ne pun sa ducem dupa noi borcanele" .
Ma gândeam eu când o sa fie ca in Germania.
Sper ca pana la sfarsitul anului sa fie in funcțiune aparatele respective.
Acuma sa vezi supermarketurile ca nu sunt deacord, ca au costuri mult prea mari.

http://googlewebligh...i-crestere-.htm

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De fapt treaba asta ne cam obliga Uniunea Europeana, stam cel mai prost la capitolul gunoiae, Bucurestiul e cea mai murdara capitala din Europa.

#3
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu pot decit sa ma bucur, eu am impresia ca cineva ne spioneaza pe SP, deabia am avut un topic cu reciclarea.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să facă la fel la orice ambalaj. Să nu îl mai arunce ghiolbanul peste tot. Știi ce zic ?

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Dacă România si-ar fi respectat obligațiile, poate nu s-ar fi ajuns la asta.

Dar cum suntem asi in a nu respecta regulile UE..

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Eu va recomand sa incepeti de pe acum sa strangeti sticle si borcane, nici nu stiti cate se pot gasi aiurea pe strada, eu in fiecare zi ma impiedic de sticle de bere ramase prin parc de la baieti, daca le-as fi strans pe toate ma imbogateam pana acum.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
In Germania, fara cod de bare pe ambalaj, nu primesti banii inapoi. Sunt curios cat le-or lua romanilor sa implementeze sistemul.

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
De ce 2 lei si nu 100? De ce 2 lei, mai bine platim CASS la fiecare borcan si sticla cumparata, ai luat sticla de vin pac platesti cass, ai luat compotul de visine la copii pac platesti cass, si ca bonus sa primesti analize medicale gratuite, doar glicemia.......

Edited by Platon, 05 February 2018 - 09:14.


#9
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Se pune o intrebare de natura tehnica, o sa plateasca orice magazin borcanele cumparate de la orice magazin ? Asa, in devalmasie ?

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlil debul, on 05 februarie 2018 - 09:14, said:

Se pune o intrebare de natura tehnica, o sa plateasca orice magazin borcanele cumparate de la orice magazin ? Asa, in devalmasie ?
Intr-un fel ar fi bine, s-ar curata Romania de sticle, plastic si borcane. Pe de alta parte nu stiu cat de disponibili suntem sa "imbogatim" coloratii.

#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
I-am îmbogății ca răsplată pentru un serviciu adus societății. Care ar fi problema? Sunt și acum care strâng, bravo lor.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
e o idee buna. producem prea multe gunoaie.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Post_Smiley_, on 05 februarie 2018 - 09:19, said:

e o idee buna. producem prea multe gunoaie.

De ce producem prea multe gunoaie ? Sa aflam si cauza, nu de alta, dar mereu tratam efectele

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu fac pariu pe cat vreti voi ca se vor baga in aparate sticle cu abtibilde scoase la imprimanta care contin cod de bare valabile.  Ca asa e la romani.
Nu stiu daca aparatele detecteaza si forma sticlelor.

Edited by Bursul, 05 February 2018 - 09:24.


#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostBursul, on 05 februarie 2018 - 09:17, said:


Intr-un fel ar fi bine, s-ar curata Romania de sticle, plastic si borcane. Pe de alta parte nu stiu cat de disponibili suntem sa "imbogatim" coloratii.
E o intrebare de ordin tehnic, nu moral.
Imi este greu sa cred ca poti cumpara 1 borcan de la X si sa il decontezi la Y. E vorba de cine DA cascavalul, nu de cine INCASEAZA.


#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Post_Smiley_, on 05 februarie 2018 - 09:19, said:

e o idee buna. producem prea multe gunoaie.
Problema nu e ca producem gunoaie, ci ca nu le reciclam eficient. In cazul Romaniei ca nu le reciclam :D

#17
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostPlaton, on 05 februarie 2018 - 09:20, said:



De ce producem prea multe gunoaie ? Sa aflam si cauza, nu de alta, dar mereu tratam efectele
Pai deoarece totul e ambalat in sticle si borcane.

#18
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postgumball3000, on 05 februarie 2018 - 09:08, said:

De fapt treaba asta ne cam obliga Uniunea Europeana, stam cel mai prost la capitolul gunoiae, Bucurestiul e cea mai murdara capitala din Europa.
Ia mai dai la dracu si pe aia din UE ca au si ei gunoaiele lor. Ai fost vreodata prin Italia, Spania, Franta sa vezi drumurile auxiliare de pe langa marile orase sau localitatile lor mai mici? Barem Italia este plina de gunoaie mai ales de cand au dat si cutreemurele alea peste ei. Sunt pline de adevarate gropi de gunoaie si pe aia nu-i vede nimeni. In schimb obliga si vor sa sanctioneze Romania ca nu se ocupa de deseurile menajere. Bine a facut Anglia ca a iesit din UE ca si acolo "in afara e vopsit gardul inauntru e leopardu" arata bine la TV si-n realitate daca te duci prin periferii si drumurile laturalnice gasesti numai gunoaie. "Rade ciob de oala sparta" cam asa este UE fata de Romania, din cauza dezvoltarii exagerate NICI tarile civilizate nu pot tine pasul cu gropile de gunoi autorizate din cauza deseurilor, se produc mai multe deseuri decat constructia gropilor de gunoi

View Postexceswater, on 05 februarie 2018 - 09:10, said:

Să facă la fel la orice ambalaj. Să nu îl mai arunce ghiolbanul peste tot. Știi ce zic ?
Si ce ai vrea, in loc sa arunce un pahar de plastic de cafea peste geamul masinii sa-ti arunce unul de sticla? Posted Image

Edited by pascali_daniel, 05 February 2018 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate