Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Politehnica AC Iasi sau Politehnica AC Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dadybosma

dadybosma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2018
Salut! Sunt clasa a XII-a si doresc sa merg la Politehnica (Automatica si Calculatoare). As merge la Bucuresti, dar stau in apropiere de Iasi si mi-ar fi mai usor daca as merge la Poli Iasi. Sunt diferente intre cele doua? Am aceleasi oportunitati daca merg la Iasi ,fata de Bucuresti?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Conteaza ceea ce esti dispus sa inveti singur.

In Bucuresti ai sanse mai mari sa inveti si alte lucruri, in afara de AC.

Edited by pasilla, 05 February 2018 - 00:20.


#3
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Nu sunt diferente semnificative. Facultatea e procesul de invatare. Cu oportunitatile vezi dupa ce termini, nu e obligatoriu sa ramai unde ai facut facultatea. In bucuresti domina mai degraba joburile pe productia clasica de software(in general enterprise), nu pe automatica/calculatoare(astea mai degraba se gasesc prin anumite orase din provincie gen timisoara, cluj, pitesti).

#4
dadybosma

dadybosma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2018

 Geth, on 05 februarie 2018 - 01:08, said:

Nu sunt diferente semnificative. Facultatea e procesul de invatare. Cu oportunitatile vezi dupa ce termini, nu e obligatoriu sa ramai unde ai facut facultatea. In bucuresti domina mai degraba joburile pe productia clasica de software(in general enterprise), nu pe automatica/calculatoare(astea mai degraba se gasesc prin anumite orase din provincie gen timisoara, cluj, pitesti).
Ma gandesc ca nu as putea aplica la toate joburile cu o diploma de la facultatea de la Poli Iasi, fata de cea de la Bucuresti. Am posibilitatea sa aplic la toate joburile din domeniu daca merg la Iasi? Sunt joburi la care pot aplica doar daca am fost la cea de la Bucuresti? E cea de la Bucuresti mai recunoscuta fata de cea de la Iasi?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De ce nu stai stramb si judeci drept? Ia specializarile si pune-le fata in fata, difera cu ceva? Tu crezi cand ministerul da o aprobare la o aceeasi denumire, o face diferit de la o universitate la alta? Toate-s la fel. Eu nu de hartii mi-as face probleme ci de cunostintele de la purtator daca nu m-as tine de studiu (in adevaratul sens nu doar holbadu-ma la tabla).

https://www.edu.ro/s...HG 140-2017.pdf

#6
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 dadybosma, on 06 februarie 2018 - 21:43, said:

Ma gandesc ca nu as putea aplica la toate joburile cu o diploma de la facultatea de la Poli Iasi, fata de cea de la Bucuresti. Am posibilitatea sa aplic la toate joburile din domeniu daca merg la Iasi? Sunt joburi la care pot aplica doar daca am fost la cea de la Bucuresti? E cea de la Bucuresti mai recunoscuta fata de cea de la Iasi?
Ba bineinteles ca poti aplica. Nu intereseaza pe nimeni unde ai terminat, poate cu exceptia unor universitati celebre din afara gen MIT. Ai sa vezi ca in multe anunturi nici macar specializarea exacta nu-i intereseaza, ci ceva prin "zona", de ex. "profil it"

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Categoric poți aplica la orice job de la oricare dintre cele 2. De asemenea ele sînt văzute oarecum la fel ca nivel de "prestigiu".

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Nu mai stiu cum e acum dar "pe vremea mea"erau niste diferente evidente care pentru unii sint mari si pentru altii mici.
Facultatea nu e numai pentru invatat ci pentru multe altele.
Diferentele atunci erau asa:
1. burse si oportunitati de studiu in afara mult mai multe in Bucuresti.
2. angajatori, companii etc mult ai multe in Bucuresti.
3. Modele profesionale (=baieti destepti care faceau chestii iesite din norma oferind un exemplu) erau mult mai multe in Bucuresti.
4. Viata de student depinde la om la om dar mie mi s-a parut fantastica in Iasi si probabil peste ce era in Bucuresti, numai ca aici lucrurile s-au schimbat oricum si e irelevanta hipiotzeala flower power din anii 90.

Daca nu folosesti nici o oportunitate din astea nu conteaza asa mult, desi tot e mai usor sa gasesti o slujba buna in orasul in care esti deja decit a vii de la mama naibii pentru orice interviu.
Nu mai soun de reteaua si recomadarile pe care le folosesti toata viata, din Iasi esti al nimanui si nu o sa cunosti pe nimeni daca vii in Bucuresti, trebuie sa construiesti la 0.
A, si mai speli din accentul ala de care o sa rida bucurestenii, in Iasi il accentuezi :). Nu m-as mira ca statistic aia cu accent de molodovean sa primeasca oferte cu 10% mai mici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate