Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Infiltrarea apa habitaclu Golf 5

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Daca in fata nu este ud inseamna ca nu de acolo vine apa.
Chederele usii spate le-ai verificat?

#20
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Ud este si in fata, dar in spate este balta. Chederele le am verificat cat ma pricep si eu ...nu par deteriorate.

#21
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,971
  • Înscris: 16.02.2017

 marakech, on 04 februarie 2018 - 22:59, said:

Salut! Am un golf 5 in care intra apa la fiecare ploaie:unsure: in primavara anului trecut in timp ce făceam curat in masina am observat ca mocheta din partea stângă ( fata si spate) era umedă. Inițial am crezut ca este de la consens, însă după o săptămână mai ploioasă apa începuse să iasă prin mocheta atunci când apărăm cu mana pe mocheta.

Prin vara am dus o la un service si aparent apa se infiltra pe undeva prin bord deoarece o garnitură era distrusă. Mecanicul ă izolat cu mastic si o perioadă nu am mai observat umezeala( ce i drept ă urmat o perioadă în care a plouat destul de putin).

Din toamna când au revenit ploile, ă revenit si apa in masina mea...si de data asta era din ce in ce mai multa.

Pe la sfârșitul lui noiembrie am dus masina la un alt tinichigiu care ă verificat si a dat același verdict ca prima data. Acesta a izolat si el garnitura, însă acum după ce s ă topit zăpada si au inceput ploile, mocheta este din nou umedă și când apar pe ea, se vede ca musteste de apa...mai putin ca asta toamna ce i drept,  însă nici nu a plouat asa mult încă.

Am pus niste șervețele sub preș ca să îmi dau seama mai bine în ce zonă este ud. Cea mai multa apa este in zona din mijloc. De asemenea umed mai este in zona aceea pentru relaxarea piciorului stang(footrest). Eu am citit pe internet ca apa s ar putea infiltra pe acolo si problema ar fi garnitură cablului de la capota...pe acolo nu cred ca a verificat nici primul mecanic, nici tinichigiu.

A mai avut cineva aceasta problema? Cum ati rezolvat ...ca eu nu i mai dau de cap...am cheltuit deja o grămadă de bani încercând să găsesc o soluție,  însă apa intra in continuare.

Va multumesc anticipat! Astept comentariile voastre si imi cer scuze daca nu am fost destul de explicita sau daca m am lungit cu acest post.
Ai trapa?

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
N-are.

#23
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,971
  • Înscris: 16.02.2017
Scoate din calcul garnitura de la cablu de capota,e imposibil ca apa sa intre in zona aia.
Daca ai trapa,vezi ca ai scurgerile de la trapa infundate pe traseu din cauza mizeriei...scurgerile ajung undeva in praguri.
Scoate doapele de purjare de la praguri,doapele au orificii mici care permit apel sa curga din praguri,daca orificiile sunt infundate apa iti ramane in praguri si iti intra in masina.

Attached Files



#24
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salut! Nu am trapă.

#25
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 aiptek, on 05 februarie 2018 - 12:24, said:

ar fi 2 chestii, una, parbrizul ne e lipit bine (irelevant daca ai apa si in spate) si 2, posibil sa iti intre apa pe la usi, cum am patit eu, usile in interior la mine sub fata de la usa aveau o protectie metalica prinsa de usa, garnitura dintre acea protectie si usa era coapta, apa de la ploaie care curgea pe geam se prelingea pe langa garniturile alea, iesea pe sub fata de la usa si se prelingea in masina.Balta aveam si eu in ea, problema am rezolvat-o dand jos toate fetele de usi si zona aia cu garnitura dintre protectia aia metalica si usa, am inchis-o cu silicon sanitar. De atunci gata cu apa in masina. Sper sa te ajute chestia asta

Salutare! In continuare am aceeasi problema cu apa in masina. Am mai desfăcut de 2 ori in ultimele 3 luni grilă din fata, am tot izolat capacul ala pe unde intra instalația electrică în masina si locul unde intra cablul de la capota, insa apa se infiltreaza in continuare la fiecare ploaie. Am parcat masina in panta in ultima perioada si nu am mai gasit ud in spate, deci apa vine pe undeva prin fata. Se pare ca pentru modelul meu de masina ar exista o informare de la volkswage ca poate intra apa in masina din  cauza ca parbrizul nu bine lipit. Cineva m ă sfătuit să reetansez parbrizul, însă imi este teama ca se va sparge daca il dau jos si nici nu am certitudinea că apa intra pe acolo. Cum as putea verifica daca apa intra pe la parbriz? Unde trebuie să desfac? Multumesc anticipat!

Edited by marakech, 27 June 2018 - 18:49.


#26
valory1984

valory1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.12.2011
Ai reusit sa ii dai de cap?

Am o problema asemanatoare, cu un Golf 5 hatchback, fara trapa. Dupa zilele astea ploioase am observat ca practic s-a format o balta la roata de rezerva, si bancheta din spate este imbibat cu apa (mai mult partea din mijloc). S-a aburit stopul mare din stanga, iar tot pe stanga era foarte ud partea joasa a tapiteriei laterale (care acopera accesul la stop). Mentionez, ca stopul a fost schimbat, ca se aburea putin, dar vad ca problema nu era cu stopul. Vreo idee cineva?

Multumesc anticipat

#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,333
  • Înscris: 22.10.2007
plafonul nu e ud deloc?
verifica prinderile stopurilor, zona balamalelor si daca are, scurgerile de pe plafon, verifica stalpii laterali din spate, scurgerile de la hayon, astea imi vin in cap la prima strigare.

Edited by _-livio-_, 27 November 2018 - 17:55.


#28
valory1984

valory1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.12.2011
Am uitat sa precizez, am verificat plafonul, stalpurile, sunt uscate. Scurgerile de pe plafon, scurgerile de la hayon astea nu le inteleg, nu am bagat de seama sa aiba ceva scurgeri aditionale/ascunse pe undeva

#29
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,333
  • Înscris: 22.10.2007
ai verificat stalpii si pe sub plastice?
la hayon in partea de jos unde e imbinata tabla ar trebui sa ai undeva gaurele pt scurgere.
pe plafon, pe exterior (pe acoperis) ai pe marginile laterale un fel de muchii, cand ridici hayonul uita-te la capatul lor sa nu ai crapaturi sau ceva de genul.

Edited by _-livio-_, 27 November 2018 - 19:43.


#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 valory1984, on 27 noiembrie 2018 - 14:50, said:

Ai reusit sa ii dai de cap?

Am o problema asemanatoare, cu un Golf 5 hatchback, fara trapa. Dupa zilele astea ploioase am observat ca practic s-a format o balta la roata de rezerva, si bancheta din spate este imbibat cu apa (mai mult partea din mijloc). S-a aburit stopul mare din stanga, iar tot pe stanga era foarte ud partea joasa a tapiteriei laterale (care acopera accesul la stop). Mentionez, ca stopul a fost schimbat, ca se aburea putin, dar vad ca problema nu era cu stopul. Vreo idee cineva?

Multumesc anticipat
De obicei apa intra pe la stop.
Il demontezi si repozitionezi garnitura eventual bagi si niste silicon.

#31
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 valory1984, on 27 noiembrie 2018 - 14:50, said:

Ai reusit sa ii dai de cap?

Am o problema asemanatoare, cu un Golf 5 hatchback, fara trapa. Dupa zilele astea ploioase am observat ca practic s-a format o balta la roata de rezerva, si bancheta din spate este imbibat cu apa (mai mult partea din mijloc). S-a aburit stopul mare din stanga, iar tot pe stanga era foarte ud partea joasa a tapiteriei laterale (care acopera accesul la stop). Mentionez, ca stopul a fost schimbat, ca se aburea putin, dar vad ca problema nu era cu stopul. Vreo idee cineva?

Multumesc anticipat
Salut! Eu nu i am dat de cap...imi intra apa in continuare. La mine apa se infiltreaza pe undeva prin fata.. posibil pe la parbriz sau cablul de la capota. Acum câteva zile am băgat mâna pe sub ornamentale de plastic din zona unde se află cablul de la capota si acolo este ud..probabil apa este de la zăpadă care s ă topit. Ma gandesc sa dau parbrizul jos sa il lipesc din nou dar mi e teama ca il dau degeaba si exista riscul sa se mai si spargă:((...totusi ma gandesc ca nu este parbrizul dezlipit din moment ce a intrat apa si de la topirea zăpezii...

Edited by marakech, 10 December 2018 - 22:52.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In locul tau vindeam masina demult .

#33
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
M am gândit, dar nu prea ma pricep eu prea bine la masini si mi e teama sa nu iau alta cu alta buba:(...macar la asta motorul merge bine, cutia si ambreiajul la fel, nu are nici prea multi km

Edited by marakech, 11 December 2018 - 19:23.


#34
dani18

dani18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2019

View Postmarakech, on 11 decembrie 2018 - 19:22, said:

M am gândit, dar nu prea ma pricep eu prea bine la masini si mi e teama sa nu iau alta cu alta buba:(...macar la asta motorul merge bine, cutia si ambreiajul la fel, nu are nici prea multi km
Salut,ai rezolvat problema in cele din urma?Am si eu aceiași problema la un golf 5 variant si nu reușesc sa ii dau de cap!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate