Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Infiltrarea apa habitaclu Golf 5

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salut! Am un golf 5 in care intra apa la fiecare ploaie:unsure: in primavara anului trecut in timp ce făceam curat in masina am observat ca mocheta din partea stângă ( fata si spate) era umedă. Inițial am crezut ca este de la consens, însă după o săptămână mai ploioasă apa începuse să iasă prin mocheta atunci când apărăm cu mana pe mocheta.

Prin vara am dus o la un service si aparent apa se infiltra pe undeva prin bord deoarece o garnitură era distrusă. Mecanicul ă izolat cu mastic si o perioadă nu am mai observat umezeala( ce i drept ă urmat o perioadă în care a plouat destul de putin).

Din toamna când au revenit ploile, ă revenit si apa in masina mea...si de data asta era din ce in ce mai multa.

Pe la sfârșitul lui noiembrie am dus masina la un alt tinichigiu care ă verificat si a dat același verdict ca prima data. Acesta a izolat si el garnitura, însă acum după ce s ă topit zăpada si au inceput ploile, mocheta este din nou umedă și când apar pe ea, se vede ca musteste de apa...mai putin ca asta toamna ce i drept,  însă nici nu a plouat asa mult încă.

Am pus niste șervețele sub preș ca să îmi dau seama mai bine în ce zonă este ud. Cea mai multa apa este in zona din mijloc. De asemenea umed mai este in zona aceea pentru relaxarea piciorului stang(footrest). Eu am citit pe internet ca apa s ar putea infiltra pe acolo si problema ar fi garnitură cablului de la capota...pe acolo nu cred ca a verificat nici primul mecanic, nici tinichigiu.

A mai avut cineva aceasta problema? Cum ati rezolvat ...ca eu nu i mai dau de cap...am cheltuit deja o grămadă de bani încercând să găsesc o soluție,  însă apa intra in continuare.

Va multumesc anticipat! Astept comentariile voastre si imi cer scuze daca nu am fost destul de explicita sau daca m am lungit cu acest post.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Toate masinile au niste orficii pentru drenarea apei.
Cauta-le si vezi daca nu sunt infundate.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
vezi daca nu cumva iti intra prin portbagaj

#4
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Acum in spate este uscat, deci nu cred ca intra prin portbagaj. Mentionez ca masina nu are trapă.

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 marakech, on 04 februarie 2018 - 22:59, said:

A mai avut cineva aceasta problema?
Am avut 2 masini noi VW care aveau aceasta problema.
Pe forumul lor se recomanda sa dai 8-10 gauri in podea si sa pui supape de sens.

#6
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 Quantum, on 05 februarie 2018 - 08:32, said:


Am avut 2 masini noi VW care aveau aceasta problema.
Pe forumul lor se recomanda sa dai 8-10 gauri in podea si sa pui supape de sens.
Este pe bune? Adica nu există nicio rezolvare?

#7
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006
ar fi 2 chestii, una, parbrizul ne e lipit bine (irelevant daca ai apa si in spate) si 2, posibil sa iti intre apa pe la usi, cum am patit eu, usile in interior la mine sub fata de la usa aveau o protectie metalica prinsa de usa, garnitura dintre acea protectie si usa era coapta, apa de la ploaie care curgea pe geam se prelingea pe langa garniturile alea, iesea pe sub fata de la usa si se prelingea in masina.Balta aveam si eu in ea, problema am rezolvat-o dand jos toate fetele de usi si zona aia cu garnitura dintre protectia aia metalica si usa, am inchis-o cu silicon sanitar. De atunci gata cu apa in masina. Sper sa te ajute chestia asta

Edited by aiptek, 05 February 2018 - 12:25.


#8
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 aiptek, on 05 februarie 2018 - 12:24, said:

ar fi 2 chestii, una, parbrizul ne e lipit bine (irelevant daca ai apa si in spate) si 2, posibil sa iti intre apa pe la usi, cum am patit eu, usile in interior la mine sub fata de la usa aveau o protectie metalica prinsa de usa, garnitura dintre acea protectie si usa era coapta, apa de la ploaie care curgea pe geam se prelingea pe langa garniturile alea, iesea pe sub fata de la usa si se prelingea in masina.Balta aveam si eu in ea, problema am rezolvat-o dand jos toate fetele de usi si zona aia cu garnitura dintre protectia aia metalica si usa, am inchis-o cu silicon sanitar. De atunci gata cu apa in masina. Sper sa te ajute chestia asta

Deocamdată in spate este uscat. Eu bănuiesc  că in spate s ă infiltrat tot din fata.
Am atasat o poză...asa cum se vede umezeala este in centru, pe lângă usa mocheta nu este uda.

Attached Files


Edited by marakech, 05 February 2018 - 12:36.


#9
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006
uite ca in videoclipul asta   iti explica cum sa faci.Eu asa am facut si nu mai am probleme.Nu stiu ce sistem e la tine, dar poti incerca sa dai fata de la usa jos si sa vezi.Mai mult nu stiu cum sa te ajut.Unele masini daca se infunda gaurile de evacuare a apei de sub parbriz, mai baga apa in interior, de aia zic, poate vei gasi solutia si pe forumurile monomarca.

Edited by aiptek, 05 February 2018 - 12:49.


#10
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 aiptek, on 05 februarie 2018 - 12:46, said:

uite ca in videoclipul asta   iti explica cum sa faci.Eu asa am facut si nu mai am probleme.Nu stiu ce sistem e la tine, dar poti incerca sa dai fata de la usa jos si sa vezi.Mai mult nu stiu cum sa te ajut.Unele masini daca se infunda gaurile de evacuare a apei de sub parbriz, mai baga apa in interior, de aia zic, poate vei gasi solutia si pe forumurile monomarca.
Dar daca apa ar intra pe la usa, nu ar trebui să fie pragul ud? La mine pragurile sunt uscate. Multumesc pentru ajutor!

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 marakech, on 05 februarie 2018 - 06:42, said:

Acum in spate este uscat, deci nu cred ca intra prin portbagaj. Mentionez ca masina nu are trapă.
unde e roata de rezerva te-ai uitat?
Iei apa in mers sau in stationare?
La fosta mea Bora luam apa in portbagaj si se prelingea pana la picioarele pasagerului din spate, dar doar in mers. Asa am descoperit ceva dopuri de aerisire prin portbagaj. Practic apa venea de jos in timp ce mergeam prin balti.
Vad ca la tine si in fata e problema. Uita-te daca nu iti intra pe la pedala de aceceleratie.

Edited by dan1980_25, 05 February 2018 - 13:15.


#12
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 dan1980_25, on 05 februarie 2018 - 13:10, said:


unde e roata de rezerva te-ai uitat?
Iei apa in mers sau in stationare?
La fosta mea Bora luam apa in portbagaj si se prelingea pana la picioarele pasagerului din spate, dar doar in mers. Asa am descoperit ceva dopuri de aerisire prin portbagaj. Practic apa venea de jos in timp ce mergeam prin balti.
Vad ca la tine si in fata e problema. Uita-te daca nu iti intra pe la pedala de aceceleratie.
M am uitat si in portbagaj si la roata de rezerva si nu era apa acolo.
La mine apa intra si  cand masina e staționata.  Ciudat este ca nu am observat să intre la spălătorie si doar de la ploaie. Când am dus o la tinichigiu, a lăsat un furtun cu apa câteva ore deasupra ei dar nu a mai intrat, Ă®nsă acum iar e umed și intr adevăr pe lângă accelatie părea un pic ud.

Edited by marakech, 05 February 2018 - 13:38.


#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
baga mana deasupra pedalei de acceleratie, acolo unde merg firele in sus si vezi daca e ud. Eu am avut la Bora o problema asemenatoare. La exterior, sub parbriz(sub stergatoare) ai grila aia pe unde intra aerul. Sub plasticul ala, la mine era plin de pamant, frunze si alte chestii. Alea au infundat practic orificiile de scurgere a apei, si apa intra exact pe acolo si mergea pe fire pana la pedala de acceleratie. In spatiul ala eu aveam ca o cutie din plastic care continea niste relee si erau fire multe care mergeau spre interior. Cutia aia avea un capac care nu mai etansa bine si apa intra acolo.

Edited by dan1980_25, 05 February 2018 - 14:13.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Baga-te cu capul sub bord cu o lanterna si roaga un prieten sa tina furtunul cu apa , jet pe masina si vezi exact pe unde se infiltreaza .

#15
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Am mai facut niste poze cu blitz si intr adevar pare ud pe langa acceleratie

#16
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Am făcut niște poze cu blitzul si intr adevar este ud pe langa accelerație. Iar apa ă ajuns până în spate, mocheta din stângă spate este din nou uda😭

Attached Files



#17
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Locul pe unde zice dan1980_25 este cel mai comun. Apa se prelinge de pe parbriz sub stergatoare, iar acolo ar trebui sa ai niste orificii de drenaj. probabil sunt infundate cu pamant si frunze putrezite. Verifica-le si desfunda-le daca e cazul. Nu trebuie sa izolezi nimic, cum te-au sfatuit gresit mecanicii...

#18
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salut. Nu am reusit sa ii dau de cap. Scurgerile sunt desfundate. După ploaia de azi noapte este iar balta in partea stângă. Cel mai rau este in spate. Este posibil să fie parbrizul dezlipit si sa se infiltreze pe acolo să ajungă atata apa in spate? Stie cineva un service bun in Slatina sau prin împrejurimi unde as putea sa merg

Edited by marakech, 13 March 2018 - 19:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate