Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cumpărare masina fără numere?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
hadesownage

hadesownage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2018
Bună seara, sâmbătă am vizitat o masina în targ care mi a făcut o impresie buna. Maine ma duc sa o verific la un service și dacă totul este în regula as dori sa o cumpăr, doar ca am câteva nelămuriri, cum ar fi: Mașina nu are deloc numere și este programata pentru primul rand de numere roșii vineri. Pot sa ma duc eu personal cu contractul de vânzare cumpărare și sa iau numerele? Sau trebuie sa apelez la persoana de la care o voi cumpăra (samsar) Când pot sa o trec definitv pe numele meu în situația de fata? După data de 9 (vineri) sau imediat cum am făcut contractul? Mașina nu este pe numele samsarului, el are doar contractul intre el și austriac. Multumesc anticipat.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mergi tu acolo si verifici situatia numerelor inainte de a o cumpara

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca masina nu are numere, cum faci test drive, dar si mai important cum duci masina la mecanic? sa o urci pe rampa/groapa?

Masinile care nu se vand la intrarea in tara, cu numerele de Germania de obicei ridica semne de intrebare, de ce nu s-a vandut masina daca era in stare buna?

Edited by Deenman, 04 February 2018 - 22:34.


#4
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
te poti duce si tu sa iei numerele rosii

Contractul este partial fictiv....  La final, samsarul o sa iti dea contractul intre tine si austriac, altfel ar trebui sa impuna masina pe numele lui, etc
Nu o sa fie numele lui niciunde.

Masina e pe numele tau din momentul in care iti completeaza numele pe contractul de vanzare cumparare.

Edited by andrei_221, 04 February 2018 - 22:37.


#5
hadesownage

hadesownage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2018
Test drive am reușit doar în parcare, cat despre mersul la mecanic s a oferit el sa o ducă pe platforma la ce service vreau eu, el fiind foarte sigur ca mașina nu are nimic.

Mașina este adusa de doua zile în tara, iar după ce am văzut o am cautat anunțul pe olx, care a fost adăugat chiar acum 2 zile.

(2 zile vorbind de când am văzut o)

Edited by hadesownage, 04 February 2018 - 22:42.


#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Masina a fost adusa in tara de 2 zile? pai? adusa pe platforma? deci are platforma.

Vezi ca ai nevoie de o  hartie in plus daca a fost adusa pe platforma pt inmatriculari, trebuie sa justifici cum a intrat in tara, cu numere (pe care le predai la politie cand inmatriculezi) sau cu platforma (o hartie stampilata de la ala cu platforma).

Da-ne si noua anuntul sa o vedem.

#7
hadesownage

hadesownage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2018
https://m.olx.ro/ofe...na-IDafEFz.html

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 hadesownage, on 04 februarie 2018 - 22:41, said:

Test drive am reușit doar în parcare
sii te multumesti doar cu atit ?

 hadesownage, on 04 februarie 2018 - 22:41, said:

el fiind foarte sigur ca mașina nu are nimic
de unde stii ?

#9
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Desfa mocheta din portbagaj si vezi daca are oala de la roata de rezerva indoita, ca ii lipsesc toate inscriptiile din spate.

Verifica pe la motor, suruburile de la faruri+ radiatorul din fata sa fie murdar, cu muste, praf.

Verifica sa mearga instalatia de spalare faruri, poate nici nu o are si e bara cu capace, asta inseamna ca masina fost plesnita fata.

Arata ok, are dotari bune (incalzire scaune, xenon, geamuri atermice fata spate, cotiera, climatronic ,) motorul acela este chiar bun, consuma mediu-mult dar poti pune pe gaz daca faci multi km.

In rest probleme majore nu prea cred ca are, vezi doar cat de tare a fost lovita/fata sau spate.

Niste chestii putin ciudatele: de ce are buton de reglaj faruri daca are xenon? nu sunt cu autoleveling?au balast. Sau e reglaj pt faza scurta si xenon doar pe o faza? Schimbatorul si pielea sunt schimbate, nu asa arata cel original. Presurile puse de el sunt nasoale, problema minora.

Verifica ce ti-am zis. vezi ca scrie pe placutele de inmatriculare de la ce autohaus a luat masina, poti cauta pe google contractul sau suni la ei si intrebi cati km avea masina aia.

Ori cere contractul poate au trecut km acolo.

Edited by Deenman, 04 February 2018 - 23:36.


#10
hadesownage

hadesownage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2018
O sa îl rog pe mecanic sa verifice mai bine ce mi ai spus mai sus. În rest dacă nu exista nicio problema majora, o pot cumpăra ? Nu va fi nicio problema cu actele ?

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 hadesownage, on 04 februarie 2018 - 23:35, said:

O sa îl rog pe mecanic sa verifice mai bine ce mi ai spus mai sus. În rest dacă nu exista nicio problema majora, o pot cumpăra ? Nu va fi nicio problema cu actele ?

Succes la teapa. Pui mecanicul sa sune la neamt ? :))
Cunosc caz, in care o persoana a mers sa verifice o masina cu un mecanic si samsarul respectiv i-a bagat 100euro in buzunar la mecanic cand nu a fost atent ala, ca sa zica, ca masina este in stare buna. Posted Image

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 hadesownage, on 04 februarie 2018 - 23:35, said:

Nu va fi nicio problema cu actele ?
Asta vezi daca le are , la fata locului .
Gandeste-te ca trebuie sa-i faci tu RaR-ul poate nu trece si ai pus-o !

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Baxon, on 04 februarie 2018 - 23:53, said:

Asta vezi daca le are , la fata locului .
Gandeste-te ca trebuie sa-i faci tu RaR-ul poate nu trece si ai pus-o !

O dezmembreaza pe olx :)

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sau ii da 100k km inapoi si cauta alt fraier ..

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Mie mi se pare mult 180k km, benzinar la peste 4000 euro... iar 2007 nu mai e cine stie ce, daca era 2010 mai ziceam...

Edited by andreic, 05 February 2018 - 00:54.


#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da e foarte scump la vechimea aia si e clar ca a fost cosmetizat bine de tot !

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
a fost lovita in fata, in selecotorul de lumini (pozitie, faza scurta, proiectoare, lumini ceata) e pozitie de proiectoare iar in bara din fata nu sunt proiectoarele.
a fost revopsita, compartimentul motor e incredibil de curat.

Edited by arg, 05 February 2018 - 01:17.


#18
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
nu stiu unde vedeti voi buon de reglaj faruri si de proiectoare ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate