Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gajarea unui imprumut cu teren agricol arendat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
razarvescan

razarvescan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2012
Buna ziua

Vreau sa dau bani imprumut unui prieten si as vrea sa fac un contract de imprumut la notar cu termen de un an de zile. Imprumutatul vrea sa gireze cu un teren agricol aflat la ora actuala sub un contract de arenda. Imprumutatul are dreptul sa gireze cu acel teren? In cazul in care nu imi restituie banii la termen, contractul poate fi lovit de nulitate din cauza arendasului? In cazul in care nu imi restituie banii care ar fi procedura prin care pot intra in posesia terenului?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 razarvescan, on 04 februarie 2018 - 18:51, said:

Buna ziua

Vreau sa dau bani imprumut unui prieten si as vrea sa fac un contract de imprumut la notar cu termen de un an de zile. Imprumutatul vrea sa gireze cu un teren agricol aflat la ora actuala sub un contract de arenda. Imprumutatul are dreptul sa gireze cu acel teren? In cazul in care nu imi restituie banii la termen, contractul poate fi lovit de nulitate din cauza arendasului? In cazul in care nu imi restituie banii care ar fi procedura prin care pot intra in posesia terenului?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Poate fi adus ca garantie, dar in cazul in care vei dobandi acel teren va trebui sa respecti drepturile arendasului.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Trebuie sa stii intai ce relatie contractuala exista cu arendasul.

#4
razarvescan

razarvescan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2012

 greenvision, on 04 februarie 2018 - 18:59, said:


Poate fi adus ca garantie, dar in cazul in care vei dobandi acel teren va trebui sa respecti drepturile arendasului.

In cazul in care dobandesc terenul, nu vreau sa il scot din arenda, dar sunt ingrijorat de faptul ca arendasul, avand drept de preemtiune, ar putea ataca contractul de imprumut si ar cumpara terenul, in acest caz imprumutatul poate lua banii si ii poate cheltui, dupa care va deveni insolvabil, iar eu raman cu banii dati si cu ochii in soare

 Adm, on 04 februarie 2018 - 19:03, said:

Trebuie sa stii intai ce relatie contractuala exista cu arendasul.

Este vorba de un contract care expira in 5 ani.

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Cel mai sigur, siguranta beton, dar un avocat stie mai bine sau chiar notarul ce si cum sa faceti:

Cere si semnatura arendasului ca nu va utiliza renunta la dreptul de preemptiune in caz ca nu vei primi banii indarat.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă se ajunge la executare silită nu poți evita respectarea procedurii în privința vânzării terenurilor agricole, deci nu poți scoate arendașul din schemă.

 poadol, on 05 februarie 2018 - 11:06, said:

Cere si semnatura arendasului ca nu va utiliza renunta la dreptul de preemptiune in caz ca nu vei primi banii indarat.
De ce ar face asta arendașul? :) Ce treabă are el cu înțelegerea dintre ei?
Oricum o astfel de promisiune n-are nicio valoare, nu poți renunța la un drept decât neexercitându-l, nu promițând că n-o vei face.

#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Atunci se pune intrebarea: De ce i-ar da cineva bani acelei persoane care poate da in gaj doar un teren arendat la care in caz de vanzare are drept de preemptiune arendasul?

A renunta la un drept sub semnatura privata in acte la notar nu mai este o promisiune, dar poate ca eu gresesc. Posted Image

Edited by poadol, 07 February 2018 - 13:27.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Așa e, am scris cam încâlcit și incomplet.
Ideea e că arendașul nu poate renunța la un drept pe care încă nu-l are. În momentul ăsta nu se pune problema vânzării.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Ai vazut contractul de arenda ?!

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Cine ai văzut, eu? Dacă da, ce legătură are cu ce am scris acum?
Am zis mai sus despre dreptul de preempțiune:  

Quote

Dacă se ajunge la executare silită nu poți evita respectarea procedurii în privința vânzării terenurilor agricole, deci nu poți scoate arendașul din schemă.

Edited by althea, 07 February 2018 - 13:47.


#11
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 althea, on 07 februarie 2018 - 13:27, said:

Așa e, am scris cam încâlcit și incomplet.
Ideea e că arendașul nu poate renunța la un drept pe care încă nu-l are. În momentul ăsta nu se pune problema vânzării.
Se poate face si altfel se pare, dar posibil sa aiba obiectii proprietarul terenului si dureaza poate chiar mai mult de 30 de zile: "Nu este necesara negatie expresa de la arendas. Pur si simplu ii faceti o notificare (oferta scrisa, adica pretul la care se vinde terenul, e bine sa fie o recomandata ca sa aveti confirmarea ca a primit-o) si daca nu raspunde in termen de 30 de zile inseamna ca nu doreste sa cumpere."

#12
razarvescan

razarvescan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2012
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, ideea e ca daca ii dau bani imprumut si nu mi mai da inapoi normal ar fi sa intru in posesia terenului. Nu ma pricep si va rog sa ma corectati daca gresesc, dar un contract de imprumut facut la notar, din cate stiu are titlu executoriu, in acest caz cu conditia ca eu sa nu scot terenul de sub arenda, cum ar putea arendasul sa intervina in schimbarea proprietarului. Nu e vorba de un contract de vanzare cumparare ca el sa aiba drept de preemtiune. Stiu ca toata afacerea pare a fi legata cu ata rosie, dar chiar am nevoie de sfaturi.

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 razarvescan, on 08 februarie 2018 - 20:41, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, ideea e ca daca ii dau bani imprumut si nu mi mai da inapoi normal ar fi sa intru in posesia terenului. Nu ma pricep si va rog sa ma corectati daca gresesc, dar un contract de imprumut facut la notar, din cate stiu are titlu executoriu, in acest caz cu conditia ca eu sa nu scot terenul de sub arenda, cum ar putea arendasul sa intervina in schimbarea proprietarului. Nu e vorba de un contract de vanzare cumparare ca el sa aiba drept de preemtiune. Stiu ca toata afacerea pare a fi legata cu ata rosie, dar chiar am nevoie de sfaturi.
Eu zic ca notarul sau un avocat, te lamureste:)

#14
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Cel mai usor este  ca propietarul terenului sa-l scoata din arenda ca terenul sa fie liber de orice contract.
Trebuie vazut mai intai contractul de arenda care poate fi expirat ca data, am vazut multi arendasi care nu au mai inoit contractul cu toate ca arenda a mers inainte si apoi chiar o discutie cu arendasul ar fi foarte corecta.

Edited by nico123, 09 February 2018 - 07:15.


#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cine iti da pământul înapoi când mai sant 5 ani de contract??..

#16
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 silesax, on 09 februarie 2018 - 07:39, said:

cine iti da pământul înapoi când mai sant 5 ani de contract??..
Nu asta-i intrebarea.
Adevarata intrebare este care este PRETUL(pe care este dispus sa-l ofere potentialul cumparator)  acelui teren (probabil mic, proprietar sarac, bolnav, disperat dupa ceva banuti, dat in arenda)?

#17
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 razarvescan, on 08 februarie 2018 - 20:41, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, ideea e ca daca ii dau bani imprumut si nu mi mai da inapoi normal ar fi sa intru in posesia terenului. Nu ma pricep si va rog sa ma corectati daca gresesc, dar un contract de imprumut facut la notar, din cate stiu are titlu executoriu, in acest caz cu conditia ca eu sa nu scot terenul de sub arenda, cum ar putea arendasul sa intervina in schimbarea proprietarului. Nu e vorba de un contract de vanzare cumparare ca el sa aiba drept de preemtiune. Stiu ca toata afacerea pare a fi legata cu ata rosie, dar chiar am nevoie de sfaturi.
Prietenul din momentul in care nu inapoiaza imprumutul este posibil sa intervina un contract de vanzare - cumparare si iata-l si pe arendas cu dreptul de preemptiune. Posted Image Dar:

 fqx, on 09 februarie 2018 - 03:54, said:

Eu zic ca notarul sau un avocat, te lamureste :)


#18
razarvescan

razarvescan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2012
Scoaterea din arenda ar fi cel mai simplu lucru, dar nu este chiar asa usor, arendasul nu vrea sa renunte la contract. Exista cumva o cale prin care sa se poata anula contractul de arenda? Sa fiu cinstit, arendasul si-a respectat indatoririle.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate