Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Solicitare informatii de la ANAF - PFA - activitate dependenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Am primit o scrisoare recomandata de la ANAF prin care mi se solicita informatii despre activitatea ca si PFA de acum cativa ani. In scrisoare ei scriu ca solicita informatiile pentru finalizarea inspectiei fiscale la "SRL1". Aici vine partea interesanta, eu am fost angajat cu carte de munca la "SRL1" un numar de ani. Ca si PFA in domeniul IT, o perioada am avut o colaborare doar cu "SRL2". Activitatea pe PFA a fost mai scurta ca si perioada, si in mare parte se suprapune cu perioada in care am fost angajat la SRL1, dar a continuat si cateva luni dupa ce mi-am demisia de la SRL1.
"SRL1" si "SRL2" au legaturi intre ele (nume similar, acelasi sediu, etc.) Posted Image

Intrebarile la care ei solicita raspuns sunt orientate clar in directia de a verifica daca serviciile prestate de catre mine pot fi clasificate ca activitate dependenta:
- lista facturilor, numele clientilor, sumele, etc.
- sa specific baza materiala utilizata pentru realizarea veniturilor ca PFA, dovedita cu facturi
- sa descriu modul de desfasurare a activitatii de angajat, si cea de PFA. Repet: eu am fost angajat la SRL1, iar am avut ca si client pe PFA pe SRL2.
- sa specific daca si cum gradul de dificultate al lucrarilor efectuate ca si angajat difera de cele efectuate ca si PFA.

Cateva alte detalii, posibil relevante:
- nu mai sunt angajat la SRL1 de aproape 3 ani.
- colabolarea pe PFA cu SRL2 a incetat si ea de mai mult de 2 ani, iar apoi am suspendat activitatea PFA la Registrul Comertului.
- ANAF-ul care mi-a trimis solicitarea este din alt judet, sediul SRL1 si SRL2 fiind in judetul respectiv. Eu am lucrat la un punct de lucru al SRL1 din orasul meu, unde am avut deschis si PFA-ul.
- pe PFA am platit impozit pe norma de venit. "baza materiala" o pot dovedi cu facturi de la echipamente cumparate de mine pt uz personal (ex. laptop, telefon, servicii de telefonie+internet) dar aceste cheltuieli nu au putut fi deduse de mine ca si PFA.

Acum intrebarile:
- nu se specifica nici o data pana la care trebuie sa le dau raspunsurile. Ce se intampla daca nu raspund? Ei solicita aceste informatii in baza art. 55 alin (2) lit a) si art. 58. alin (1) din Legea 207/2015 privind Codul de Procedura Fiscala. Uitandu-ma prin legea respectiva nu am gasit nici un termen de raspuns specificat pentru cazul in care ANAF solicita informatii de la terti legate de un control fiscal.
-  sa presupunem ca ei pot reincadra activitatea ca si dependenta. Ce pot pati eu? (ce pot pati firmele SRL1 si SRL2 ma intereseaza prea putin in acest moment Posted Image)
- din cate stiu perioada de prescriptie e de 5 ani, deci in cel mai rau caz ei pot recalcula impozitul si contributiile (CAS, CASS, pensii, somaj) pe veniturile de PFA pe ultimii 5 ani, adica in cazul meu asta ar insemna doar vreo 2 ani, pentru ca am terminat cu PFA-ul in 2015. Corect?
- ca sa ajungem la situatia de la punctele precedente, fiscul ar trebui sa ma controleze pe mine ca PFA, corect? In acest moment ei controleaza SRL1 (si posibil SRL2).
- schimba cu ceva situatia de mai sus daca inchid de tot PFA-ul acum? Inainte sa raspund la "solicitarea de informatii".

Edited by katti, 04 February 2018 - 17:29.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca cineva de pe aici iti poate raspunde la intrebari. Totul este foarte complicat si extrem de neclar in legislatia din Romania.

1. Este posibil ca in caz ca nu raspunzi sa fii inviat(a)la sediul ANAF.
2. Daca o incadreaza ca activitae dependenta, probabil se vor calcula alte taxe + accesorii.
3. Prescriptia nu intervine de la sine, trebuie hotarata in instanta ( adica nu te baza pe prescriptie).
4. ...
5. Nu cred ca te ajuta in nici un fel inchiderea PFA. Daca era srl era altceva.

Edited by pasilla, 04 February 2018 - 17:58.


#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Firma din Cluj? Numele incepe cu S? :)

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjm2010, on 04 februarie 2018 - 18:01, said:

Firma din Cluj? Numele incepe cu S? Posted Image
Nu vrea nimeni ca cada PIB-ul cu 50 %

#5
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postjm2010, on 04 februarie 2018 - 18:01, said:

Firma din Cluj? Numele incepe cu S? Posted Image
Nu, firma/firmele sunt din alt judet, cu punct de lucru in Cluj. Eu sunt din Cluj. :)
Scrisoarea a venit de la ANAF-ul din judetul respectiv, dar tot tin de ANAF-ul regional din Cluj.

View Postpasilla, on 04 februarie 2018 - 17:55, said:

Nu cred ca cineva de pe aici iti poate raspunde la intrebari. Totul este foarte complicat si extrem de neclar in legislatia din Romania.
Speram si eu ca a fost/e cineva de pe aici intr-o situatie similara :)

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postkatti, on 04 februarie 2018 - 17:26, said:

....
- din cate stiu perioada de prescriptie e de 5 ani, deci in cel mai rau caz ei pot recalcula impozitul si contributiile (CAS, CASS, pensii, somaj) pe veniturile de PFA pe ultimii 5 ani, adica in cazul meu asta ar insemna doar vreo 2 ani, pentru ca am terminat cu PFA-ul in 2015. Corect?
-....
De ce sa fie in  cel mai rau caz? Poate mai primesti bani inapoi.
Eu am inchis o II in 2012 si anul trecut am mai primit bani.
Cred ca daca ai inchis in 2015 se recalculeaza: 2013, 2014, 2015.

Edited by costeld69, 04 February 2018 - 18:18.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postkatti, on 04 februarie 2018 - 18:06, said:

Speram si eu ca a fost/e cineva de pe aici intr-o situatie similara Posted Image
Poate ai noroc si va strangeti mai multi la discutii.
Nu e deloc o fericire sa primesti scrisorele de "dragoste" de la ANAF.
Eu sper sa ne tii la curent cu evolutia problemei.

View Postcosteld69, on 04 februarie 2018 - 18:16, said:

De ce sa fie in  cel mai rau caz? Poate mai primesti bani inapoi.
Eu am inchis o II in 2012 si anul trecut am mai primit bani.
Cred ca daca ai inchis in 2015 se recalculeaza: 2013, 2014, 1015
Poti sa pui aici scrisoarea prin care ANAF s-a sesizat ca are sa iti dea bani ?

#8
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postpasilla, on 04 februarie 2018 - 18:18, said:

Eu sper sa ne tii la curent cu evolutia problemei.
Bineinteles ca au primit si alti fosti colegi de ai mei de la firma respectiva. Eu o sa raspund frumos despre serviciile respective prestate ca PFA, in asa fel ca sa elimin orice dubiu ca nu ar fi fost o activitate independenta ;) Fiind vorba de ceva ce s-a incheiat de peste 2 ani, va fi destul de dificil probat contrariul.

#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postpasilla, on 04 februarie 2018 - 18:18, said:

...
Poti sa pui aici scrisoarea prin care ANAF s-a sesizat ca are sa iti dea bani ?
Sa vad daca mai gasesc prima scrisoare. Am gasit doar nota de restituire.
Au fost 3 scrisori anul trecut:
1. Prima in septembrie - din care reiesea ca am de primit bani.
Am mers si am facut o cerere.
2. A doua in noiembrie - in care am fost anuntat ca nu s-a aprobat cererea si in care am fost invitat pentru lamuriri.
Am mers si am lasat copii dupa ultima declaratie fiscala si platile la CAS.
3. In decembrie am primit o scrisoare  in care am fost anuntat ca am de primit bani. (suma a fost putin diferita de cea initiala).
Am mers si am luat banii.
...
II-ul a functionat 2 ani: 2011, 2012.
In primul an platile au fost in functie de declaratia estimativa data la deschidere.
In al doilea an, decizia de impunere a fost emisa in functie de venitul din anul anterior, (nu ii interesa ca nu ai activitate).
In decembrie 2012  am inchis. In ianuarie 2013 am primit inapoi banii platiti anticipat.
Au mai fost vre-o doua scrisori dupa, cu plata unor ''accesorii'', ...

Edited by costeld69, 04 February 2018 - 19:00.


#10
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postjm2010, on 04 februarie 2018 - 18:01, said:

Firma din Cluj? Numele incepe cu S? Posted Image
Daca e vorba de firma S********n din Cluj, am auzit ca a fost ceva similar acolo acum vreo 2-3 ani. Daca stii mai multe, poti sa-mi scrii in privat? Ma intereseaza mai mult cum au procedat cei de la ANAF.

#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Sn a concediat jumătate de firmă și a trecut restul pe carte de muncă acum câțiva ani.
Au avut deja discuția frumoasă cu anaf, nu văd de ce ar fi din nou în 2018.

#12
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nu e vorba de S**N in cazul meu, am intrebat doar ce a fost mai exact acolo.
Intretimp am trimis raspunsul frumos cu tot ce au solicitat si intrebat, si oricum conform legii 209/2015 eu nu prea am de sa-mi fac griji pentru ca am terminat cu PFA-ul in septembrie 2015. Cel mult trei luni de activitate ar putea fi pusa sub semnul intrebarii de activitate dependenta. Sa fie sanatosi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate