Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Altea XL versus Toyota Avensis

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,429
  • Înscris: 08.12.2006
Un pic de istorie.
Modelul pe care il am eu: T25.
Date productie:
- 2003 - 2006 - pre-facelift;
- 2006 - sfarsit 2008 - post-facelift;

Modelul curent: T27
Date productie:
- 2009 - 2012 - pre-facelift;
- 2012 - sfarsit 2015 - post-facelift 1;
- 2016 - prezent - post-facelift 2;

#20
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011

View Postcloschkutza, on 09 martie 2018 - 15:45, said:

Un pic de istorie.
Modelul pe care il am eu: T25.
Date productie:
- 2003 - 2006 - pre-facelift;
- 2006 - sfarsit 2008 - post-facelift;

Modelul curent: T27
Date productie:
- 2009 - 2012 - pre-facelift;
- 2012 - sfarsit 2015 - post-facelift 1;
- 2016 - prezent - post-facelift 2;
Aaaaaa. Ok.
Deci când zici Facelift, zici ca a ta. Din 2008.
Îmi poți spune cam care ar fi punctele slabe ale ei? Unde ar trebui să mă uit daca vreau să cumpăr una?
Și, daca ai idee, cam care ar fi prețul corect pt o mașina luată din tara, eventual cu istoric de service?

#21
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,429
  • Înscris: 08.12.2006
Da, a mea e facelift, insa nu trebuie sa fie neaparat 2008, faceliftul a fost introdus in 2006. Desigur, cu cat mai "noua" cu atat mai bine insa daca gasesti una ok si e din 2007 nu e o problema, tot facelift este.
Puncte slabe cronice cum zis nu exista, nu are probleme din ciclul "asta e boala lor". Trebuie sa te asiguri ca este in mintile ei, ca la orice masina cumparata SH. Normal, daca are istoric de service, cu atat mai bine. Ar fi de preferat sa nu iei o masina la care, de exemplu, a fost folosit ca ulei vreun 5w40 / mai gros de atat. De asemenea, motoarele de 1.8 de dupa 2005 nu trebuie sa consume ulei, consum de ulei = buba (motorul NU se poate repara).
As mai ridica-o si pe o rampa sa ma asigur ca nu e lovita pe burta / nu sunt urme de reparatii / rugina (tot indicatie de lovituri / reparatii dubioase). Asta trebuie facuta musai, si eu am facut-o (a fost singura verificare facuta).

Despre pret corect, nu pot spune exact, nu sunt autoritate in domeniu, depinde de rulaj / starea in care se prezinta masina / an / dotari, etc. Te pot ajuta daca cu pareri despre anumite exemplare, daca ai nevoie.

Edited by closchkutza, 12 March 2018 - 15:40.


#22
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011

View Postcloschkutza, on 12 martie 2018 - 15:12, said:

Da, a mea e facelift, insa nu trebuie sa fie neaparat 2008, faceliftul a fost introdus in 2006. Desigur, cu cat mai "noua" cu atat mai bine insa daca gasesti una ok si e din 2007 nu e o problema, tot facelift este.
Puncte slabe cronice cum zis nu exista, nu are probleme din ciclul "asta e boala lor". Trebuie sa te asiguri ca este in mintile ei, ca la orice masina cumparata SH. Normal, daca are istoric de service, cu atat mai bine. Ar fi de preferat sa nu iei o masina la care, de exemplu, a fost folosit ca ulei vreun 5w40 / mai gros de atat. De asemenea, motoarele de 1.8 de dupa 2005 nu trebuie sa consume ulei, consum de ulei = buba (motorul NU se poate repara).
As mai ridica-o si pe o rampa sa ma asigur ca nu e lovita pe burta / nu sunt urme de reparatii / rugina (tot indicatie de lovituri / reparatii dubioase). Asta trebuie facuta musai, si eu am facut-o (a fost singura verificare facuta).

Despre pret corect, nu pot spune exact, nu sunt autoritate in domeniu, depinde de rulaj / starea in care se prezinta masina / an / dotari, etc. Te pot ajuta daca cu pareri despre anumite exemplare, daca ai nevoie.
Mulțumesc pt ajutor. De asta ce părere ai?

https://www.olx.ro/o...08-IDa9gO3.html

Cred că singura posibilitate sa aflu ce ulei a fost pus în motor este sa il întreb pe proprietar, nu?
Iar de mâncat ulei  cred că de poate vedea numai după câteva sute de kilometri.

#23
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,429
  • Înscris: 08.12.2006
A avut trozneala in bot si este jumulita pe toate partile. Poze cu interior nu exista iar volanul pare mai uzat decat sugereaza rulajul declarat (al meu este considerabil mai putin tocit desi masina are rulaj mai mare). M-as mai uita si la altele.

Despre ulei, ar trebui sa scrie in cartea de service (chiar daca nu a favut reviziile la reprezentanta, tot pot fi trecute info acolo). Despre consum, daca vezi uleiul la jum pe joja cel mai probabil papa pentru ca nu ai de ce sa pui mai putin de 4 litri de ulei in motor la schimb, fapt care inseamna 3-4 mm in minus fata de max la rece.

Edited by closchkutza, 12 March 2018 - 21:13.


#24
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011

View Postcloschkutza, on 12 martie 2018 - 21:13, said:

A avut trozneala in bot si este jumulita pe toate partile. Poze cu interior nu exista iar volanul pare mai uzat decat sugereaza rulajul declarat (al meu este considerabil mai putin tocit desi masina are rulaj mai mare). M-as mai uita si la altele.

Despre ulei, ar trebui sa scrie in cartea de service (chiar daca nu a favut reviziile la reprezentanta, tot pot fi trecute info acolo). Despre consum, daca vezi uleiul la jum pe joja cel mai probabil papa pentru ca nu ai de ce sa pui mai putin de 4 litri de ulei in motor la schimb, fapt care inseamna 3-4 mm in minus fata de max la rece.
:) ok. Nu mă gândisem la faza cu uleiul.
O să mai caut. Asta era în orașul meu și mi-ar fi simplu sa o vad. N-aș vrea sa merg 2-300km doar sa văd o mașina care se dovedeste a fi lovita sau neîngrijită.

#25
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cauta un alahambra/sharan pe benzina in 5000-6000euro max. O sa fie foarte bun, neaparat 2.0 benzina 116 CP motor aspirat. Foarte fiabil, vopsea buna de tot, tabla buna, spatios, intretinere foarte ieftina.

Reecomand.

#26
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011

View PostDeenman, on 12 martie 2018 - 22:49, said:

Cauta un alahambra/sharan pe benzina in 5000-6000euro max. O sa fie foarte bun, neaparat 2.0 benzina 116 CP motor aspirat. Foarte fiabil, vopsea buna de tot, tabla buna, spatios, intretinere foarte ieftina.

Reecomand.
Sunt bune și fiabile dar nu sunt cele mai arătoase mașini.  
Avensis mi se pare o mașina serioasă, buna și pt concediu dar și pt mers la.serviciu intr-un oraș nu foarte aglomerat.
O să țin un ochi pe site-urile de vânzări. Daca nu găsesc una acum cred că mai aștept un an, mai strâng 2-3000 de euro și poate, poate găsesc modelul nou, T27.
Sau poate te hotărăști să dai Leonul ;).

Știu că ai zis că nu ești mulțumit per total de el dar , cel puțin ca design, mi se pare o mașina bestială.

#27
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,429
  • Înscris: 08.12.2006
M-am mai uitat si eu in seara asta pe Autovit si Olx si sincer, nu prea am gasit nimic care sa merite recomandat. Arata obosite / neingrijite rau de tot majoritatea, am gasit vreo 2 mai decente insa erau pre-facelift ambele. Pe langa ce este acum pe piata a mea pare cu ani buni si sute de mii de km mai mai tanara.

Oricum, ca idee, eu am cautat vreo 3-4 luni pana am dat de cea pe care am luat-o, cu alerte puse pe cautare (cand mai aparea cate una ma anunta pe mail). La fel si pentru Fordul sotiei, tot vreo 2-3 luni am cautat, initial Yaris si dupa vreo luna jumate, am inclus si Fiesta pe lista (ce Yarisi vazusem erau daramati rau).

Si sa te mai invat ceva: daca vezi o masina care iti place nu pleca direct s-o vezi decat daca din poze chiar e imaculata sau e aproape si deranjul e minim.. Daca pare decenta insa pozele sunt asa si asa dpdv claritate / acoperire a masinii (cum sunt majoritatea, trantesc 2-3 poze neclare si aia e) contacteaza vanzatorul si cere-i poze detaliate cu interiorul si exteriorul pe e-mail facute mai ca lumea, pe lumina. Daca refuza / o da la intors, cel mai probabil are ceva de ascuns / vrea sa te vrajeasca la fata locului. Daca iti trimite si nu-ti place ce vezi te scuteste de un drum aiurea. Daca iti trimite si iti place, pleci s-o vezi cu sanse mai mari de achizitie. Cand cautam masina pentru sotie asa am procedat si m-a scuti de vreo 5 drumuri aiurea. Am vazut doar 2 masini, 1 Yaris si Fiesta pe care am luat-o (decizia de a merge sa vedem Fiesta la Targu Mures a fost luata pe baza a vreo 30 poze trimise de reprezentanta de acolo). Fiesta a castigat pentru ca felul in care se simtea la condus n-avea nici o treaba cu Yarisul, plus un rulaj infim.

Edited by closchkutza, 13 March 2018 - 00:14.


#28
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011

View Postcloschkutza, on 13 martie 2018 - 00:08, said:

M-am mai uitat si eu in seara asta pe Autovit si Olx si sincer, nu prea am gasit nimic care sa merite recomandat. Arata obosite / neingrijite rau de tot majoritatea, am gasit vreo 2 mai decente insa erau pre-facelift ambele. Pe langa ce este acum pe piata a mea pare cu ani buni si sute de mii de km mai mai tanara.

Oricum, ca idee, eu am cautat vreo 3-4 luni pana am dat de cea pe care am luat-o, cu alerte puse pe cautare (cand mai aparea cate una ma anunta pe mail). La fel si pentru Fordul sotiei, tot vreo 2-3 luni am cautat, initial Yaris si dupa vreo luna jumate, am inclus si Fiesta pe lista (ce Yarisi vazusem erau daramati rau).

Si sa te mai invat ceva: daca vezi o masina care iti place nu pleca direct s-o vezi decat daca din poze chiar e imaculata sau e aproape si deranjul e minim.. Daca pare decenta insa pozele sunt asa si asa dpdv claritate / acoperire a masinii (cum sunt majoritatea, trantesc 2-3 poze neclare si aia e) contacteaza vanzatorul si cere-i poze detaliate cu interiorul si exteriorul pe e-mail facute mai ca lumea, pe lumina. Daca refuza / o da la intors, cel mai probabil are ceva de ascuns / vrea sa te vrajeasca la fata locului. Daca iti trimite si nu-ti place ce vezi te scuteste de un drum aiurea. Daca iti trimite si iti place, pleci s-o vezi cu sanse mai mari de achizitie. Cand cautam masina pentru sotie asa am procedat si m-a scuti de vreo 5 drumuri aiurea. Am vazut doar 2 masini, 1 Yaris si Fiesta pe care am luat-o (decizia de a merge sa vedem Fiesta la Targu Mures a fost luata pe baza a vreo 30 poze trimise de reprezentanta de acolo). Fiesta a castigat pentru ca felul in care se simtea la condus n-avea nici o treaba cu Yarisul, plus un rulaj infim.
Înțeleg. Așa o să fac. Nu mă grăbesc. Ziceai că, dacă mănâncă ulei, motorul nu se repara. E scump de reparat sau chiar nu se repara și se înlocuiește?

#29
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,429
  • Înscris: 08.12.2006
Evident ca totul se poate repara insa in cazul acesta reparatia consta in schimbare de piese (bloc nou, pistoane noi, etc.). Nu exista seturi de reparatie exista doar componentele standard, cote standard si orice este uzat trebuie inlocuit cu reper nou (exemplu: ai uzura la camasi - > alt bloc).

Despre interior, ca tot vorbeam ieri si ziceam ca-s obosite rau, iti las mai jos cateva poze cu interiorul masinii mele (~192.000km), facute pe repede inainte azi in trafic. Poti sa le folosesti ca referinta.

Attached File  IMG_7080.JPG   392.29K   29 downloadsAttached File  IMG_8061.JPG   442.98K   29 downloads
Attached File  IMG_0661.JPG   362.89K   26 downloadsAttached File  IMG_3014.JPG   407.7K   25 downloads

Edited by closchkutza, 13 March 2018 - 14:43.


#30
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011

View Postcloschkutza, on 13 martie 2018 - 14:43, said:

Evident ca totul se poate repara insa in cazul acesta reparatia consta in schimbare de piese (bloc nou, pistoane noi, etc.). Nu exista seturi de reparatie exista doar componentele standard, cote standard si orice este uzat trebuie inlocuit cu reper nou (exemplu: ai uzura la camasi - > alt bloc).

Despre interior, ca tot vorbeam ieri si ziceam ca-s obosite rau, iti las mai jos cateva poze cu interiorul masinii mele (~192.000km), facute pe repede inainte azi in trafic. Poti sa le folosesti ca referinta.

Attachment IMG_7080.JPGAttachment IMG_8061.JPG
Attachment IMG_0661.JPGAttachment IMG_3014.JPG
Mulțumesc! Din ce am înțeles la.scaum se poate observa uzura mașinii. La 180.000 ar trebui sa fie buretele uzat, rupt?
Și încă ceva, motorul de 1600 e mic pt aceasta caroserie? Văd că e la fel de grea că Octavia 2.

#31
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,429
  • Înscris: 08.12.2006
Cu scaunele, depinde de "gabaritul" fostului propietar si cat a avut sau nu grija de ele cand s-a asezat. Am vazut scaune distruse si la 100.000km. La mine, cel de la sofer arata la fel ca cel de la pasager, nici vorba de uzura in burete, nu mai vorbesc de rupturi si asta pentru ca am evitat sa ma asez pe marginea scaunului.
Da, motorul de 1.6 este mic pentru masina, la fel cum si pe Octavia este o putoare care consuma mult. In plus, "castigi" o turatie mult mai ridicata la orice viteza (ex: la 100km/h la 1.6 ai 3000 rpm vs 2600 rpm la 1.8; la 140km/h ai 4200 rpm la 1.6 vs 3600 la 1.8).

Edited by closchkutza, 13 March 2018 - 19:48.


#32
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Altea XL e pe platforma si in clasa cu Golf, Avensis e in clasa cu Passat .
Deci teoretic Avensis ar trebui sa fie mai de calitate ca si materiale .
Personal mie imi place mai mult Altea XL, Avensis mi se pare o masina foarte babeasca.

#33
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
eu am mers pe Avensis. super multumit momentan. verificari facute in reprezentata, foarte mici probleme datorite varstei. Super incantat de consum de pe cb (cam 4). momentan nu regret. Altea xl parea un pic prea microbuz si zgomotos (printre altele...)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate