Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme Acer NITRO 5 (i5 gen 8,etc) Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
In primul rand tin sa va salut pe toti si sa va multumesc pentru toate sfaturile utile pe care le-am primit de fiecare data !

Am achizitionat recent de la mediagalaxy Acer Nitro 5 : i5 gen 8 ,8gb ram ddr4,full hd ,Video :Nvidia mx150 ,hdd 1tb

Toate bune si frumoase , m-am apucat sa instalez Windows 10 (licenta la zi,update la zi) s-a instalat relativ repede .

Dupa doar cateva zile am observat ca isi da restart foarte greu 3-4 minute si MAREA PROBLEMA de multe ori cand ii dau shutdown se stinge doar display si laptop-ul ramane aprins (tastatura iluminata daca apesi pe vreo tasta se aprinde) si ramane asa pana se duce bateria ,care ar fi problema ?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
AV ai?
Cum adica "licenta la zi"?
Licenta nu expira, nu ii trebuie update.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E la zi mo, ca ITP la anunţurile de vânzări auto.

Google ce o zice de problema asta, sau Acer Nitro n-are aşa ceva ?

https://community.ac...ts-are-still-on

Edited by exceswater, 04 February 2018 - 14:34.


#4
buuli

buuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.10.2007
Schimba-l. Ia alta marca, pentru ca Acer si-a cam dat cu firma in cap de data asta.
Am luat acum 2 saptamani un Acer Aspire A515-41G-F2SH si am avut relativ aceiasi problema.
Plus restarturi fara avertisment, adica brusc, fara ecran albastru, fara vreo eroare anume, ca si cum i-as fi scos alimentarea si bateria.
Asta plus mici blocari atunci cand dadeam click dreapta.
L-am returnat si am luat un Aspire Nitro 5 (procesor amd quad core, 8 GB ram, ssd 256, etc.), care a inceput sa faca la fel imediat ce i s-a incarcat bateria.
Sa nu avem discutii, am windows 10 descarcat de pe site-ul Microsoft, driveri, antivirus, etc.
Am inceput sa caut remedii pe internet si am gasit multe persoane care se plang de aceleasi lucruri.
Se pare ca au probleme cu alimentarea.
L-am dat si pe asta inapoi. Pacat, am unul tot de la ei de prin 2009 si merge si acum foarte bine.
Am luat un HP si gata.

#5
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
ma refeream la windows ca are ultimele update.... si licenta .

Si de hdd ce ziceti ? Cred ca este foarte lent ,ce ssd se potriveste pe acest laptop?

#6
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015

 buuli, on 04 februarie 2018 - 15:52, said:

Schimba-l. Ia alta marca, pentru ca Acer si-a cam dat cu firma in cap de data asta.
Am luat acum 2 saptamani un Acer Aspire A515-41G-F2SH si am avut relativ aceiasi problema.
Plus restarturi fara avertisment, adica brusc, fara ecran albastru, fara vreo eroare anume, ca si cum i-as fi scos alimentarea si bateria.
Asta plus mici blocari atunci cand dadeam click dreapta.
L-am returnat si am luat un Aspire Nitro 5 (procesor amd quad core, 8 GB ram, ssd 256, etc.), care a inceput sa faca la fel imediat ce i s-a incarcat bateria.
Sa nu avem discutii, am windows 10 descarcat de pe site-ul Microsoft, driveri, antivirus, etc.
Am inceput sa caut remedii pe internet si am gasit multe persoane care se plang de aceleasi lucruri.
Se pare ca au probleme cu alimentarea.
L-am dat si pe asta inapoi. Pacat, am unul tot de la ei de prin 2009 si merge si acum foarte bine.
Am luat un HP si gata.


Eu sunt foarte multumit de acer in princpiu (am avut 3 acer,2toshiba ,1asus) dintre toate acer intotdeauna a fost peste .

Daca intr-adevar ar avea o problema generala la alimentareanu iti imaginezi ca peste 80% ar fi acum trimise in garantie sau chestii de genul ?

Inaite sa il cumpar eu am citit foarte multe review-uri despre acer NITRO si cele mai multe erau pozitive ...singurul lucru de care se plangeau era hdd-ul care din cate am vazut si eu este foarte lent )

Ma gandesc ca poate nu s-a instalat cum trebuie windows-ul sau chestii de genul nu cred ca are legatura alimentarea  cu shut down-ul laptop-ului .

#7
zandan

zandan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2018
Am comandat si eu produsul NOU Aspire Nitro 5 cu procesor AMD FX 9830P 3.00 GHz, 8GB, 256GB SSD, AMD Radeon RX 550 4GB.
A fost livrat DESIGILAT si cu ambalajul INCOMPLET.
A venit numai in cutia neagra, cu sigiliul TAIAT, lipsind cutia din carton gros bej pentru transport corespunzator.

youtu.be/ByDGtVIrPco

se poate si mai bine

youtu.be/bqQbqhZ4Z-w

In aceste conditii am refuzat receptia.
Produsele din categoria RESIGILAT au totusi precizat asta cu eticheta verde peste imaginea de prezentare sau la inceputul descrierii produsului in cosul de cumparaturi. Ceea ce nu a fost in cazul meu.

Verificand situatia la eMAG mi-a atras atentia numarul cam mare de resigilate, 9 bucati, la momentul respectiv (7 produse acum).
Pentru ca review-urile nu m-au lamurit, intreb aici.

1. Voi cum ati primit ambalat produsul ? (cutia neagra, link1 poate link2)
2. Ceva concret despre numarul mare de resigilate Acer nitro 5 pe AMD ? (Defect de fabricatie, de functionare sau de conceptie; au fost folosite pentru promovare la evenimente gaming)

Edited by zandan, 07 February 2018 - 05:43.


#8
zandan

zandan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2018
A venit OK la a doua livrare (in cutia neagra SIGILAT).

#9
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015

 zandan, on 12 februarie 2018 - 04:01, said:

A venit OK la a doua livrare (in cutia neagra SIGILAT).
Si ce parere ai de el ?

#10
badmyn

badmyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.08.2012
Nitro 5 mi am cumparat si eu de curand, foarte multumit in principiu.. doar faptul ca e cam greu si face backlight bleeding ma deranjeaza un pic.
Voua cum vi se pare display-ul ?

#11
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015

 badmyn, on 12 martie 2018 - 13:04, said:

Nitro 5 mi am cumparat si eu de curand, foarte multumit in principiu.. doar faptul ca e cam greu si face backlight bleeding ma deranjeaza un pic.
Voua cum vi se pare display-ul ?
Si la mine face backlight ...cred ca o sa-l trimit la garantie pentru asta ...mi se pare putin cam exagerat pentru pretul asta .

Ecranul ar fi ok,are culori bune ,nu are parti moarte si unghurile sunt ok ...dar toate au o mare problema cu backlight

#12
badmyn

badmyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.08.2012
se inlocuieste asa ceva la garantie ? nu am citit terms and coniditions si nu stiu ce sa cred..

#13
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015

 badmyn, on 14 martie 2018 - 20:40, said:

se inlocuieste asa ceva la garantie ? nu am citit terms and coniditions si nu stiu ce sa cred..
Eu cred ca da . Ti se pare normal sa dai 3000ron pe un laptop si sa fie asa  ? Clar este un defect.

#14
badmyn

badmyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.08.2012
2. Excluderi şi Limitări
2.1.5 defecţiuni minore la afişajele LCD în cazul Sistemelor dotate cu tehnologie de afişare LCD, cu condiţia să nu existe mai mult de patru (4) pixeli defecţi la un milion
de pixeli pentru un afişaj LCD şi, de asemenea cu condiţia ca, dacă panoul de afişare se împarte în nouă (9) suprafeţe dreptunghiulare egale, să existe maxim un pixel
defect în zona centrală a afişajului

#15
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
Am si eu nitro 5 (i5 8250u si ssd 256gb). Se misca foarte bine, nu are screen bleeding deranjant(putin in stanga sus, dar nu deranjeaza). ssd-ul e foarte rapid. Singurul lucru care ma deranjeaza e carcasa(parca ar avea stocare de amprente).

#16
madarusu

madarusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.12.2006
Salut,

am luat de curand un Acer Nitro 5. Nu l-am luat pentru gaming. Imi place cum arata si la banii astia (2500 lei) nu am gasit optiune mai buna. E varianta I5, 8Gb Ram, 1Tb HDD, 2Gb Geforce MX150.
Nu are probleme cu displayul, am vazut mai multi utilizatori care se plangeau de acest aspect, nu are lag, incarca totul foarte bine, insa am o problema pe partea de audio.
Atunci cand este oprit, dupa o perioada de 30-40 de minute, daca nu sting boxele, incepe sa se auda un bazait in boxe ca atunci cand pui mana pe mufa jack. Parca s-ar scurtcircuita mufa jack. Sistemul de boxe este Edifier R2000DB, asta daca are vreo importanta. Mai are cineva problema asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate