Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Teorii despre extraterestri

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

Poll: Teorii despre extraterestri (41 member(s) have cast votes)

Cine credeti ca sunt extraterestrii?

  1. oameni din viitor (3 votes [7.32%] - View)

    Percentage of vote: 7.32%

  2. fiinte inteligente de pe alte planete (31 votes [75.61%] - View)

    Percentage of vote: 75.61%

  3. nu exista extraterestri (7 votes [17.07%] - View)

    Percentage of vote: 17.07%

Vote Guests cannot vote

#37
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 sandy76, on 12 februarie 2018 - 20:11, said:

Communiqué of the Galactic Confederation to EARTH
Frumoase vise ... Posted Image

Edited by poadol, 16 February 2018 - 15:14.


#38
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 poadol, on 16 februarie 2018 - 15:12, said:

Frumoase vise ... Posted Image
Nu-i asa???
Dar vedem cine rade la urma, pe cine spaima, bucuria, tristetea, nervii...depinde!Posted Image Posted Image Posted Image

#39
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 open-your-eyes, on 08 februarie 2018 - 01:33, said:

Ma mai uit uneori la "Ancient Aliens", pe National Geographic. Nu stiu ce sa cred. Sa vina ei de atat de departe si sa nu ia legatura cu noi?
Departe pentru tine. Poate pentru ei sunt vizite in teren, in cadrul unei cercetari stiintifice obisnuite.

#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ideea că-ți vin omuleții verzi în farfurii, prin Texas, este absurdă. Marea parte a acelor "contacte" sunt imaginare, iar cealaltă parte sunt cu diverse tehnologii pământene, comete, alte fenomene, care pot fi explicate într-un mod sau altul. E absurd să-ți imaginezi că o civilizație inteligentă, biologică, ar pleca la drum în farfurii. Noi ne jucăm prin spațiu de vreo 50 de ani și deja suntem la un nivel la care nu am mai trimite ființe biologice în astfel de misiuni.

Existența vieții extraterestre... Depinde cum punem problema. Statistic, forme de viață ar trebui să existe. Dar există și posibilitatea ca viața inteligentă de pe Pământ să fie o aberație care nu a mai fost recreată în altă parte a unui univers finit. Dacă am considera că universul este infinit, atunci existența ființelor extraterestre inteligente ar fi automat demonstrată de prima prezumpție, într-un univers infinit neexistând lucru, ființă, obiect, acțiune care n-ar putea exista. Totul ar exista, orice lege, orice formă de viață, orice. Cam în asta stă absurditatea teoriei unui univers infinit.

Dacă universul funcționează conform legilor lui Einstein, iar viața, fie ea bazată pe carbon sau nu, e o aberație rară, chiar dacă ar exista viață inteligentă, șansa ca ea să fie în apropierea noastră este foarte mică. Am fi observat-o. Iar dacă este mai departe, sunt șanse mici să o întâlnim. Iar dacă universul nu funcționează conform legilor lui Einstein, sau funcționează, dar treburile cu wormholes nu sunt SF, atunci am fi luat deja contact cu o altă formă de viață, conform paradoxului lui Fermi.

Cred că ne scapă ceva.

Cert este că viața inteligentă a început undeva în univers. A existat un punct 0. Ne este greu să ne considerăm noi punctul 0, pentru că ne place să vedem un tipar. Dar nu este imposibil.


Cred că țintim cam sus sperând că vom găsi viață inteligență în viitorul apropiat. Orice fel de viață ar fi o descoperire extrardinară. Dacă am găsit viață pe Marte, atunci ne-am schimba complet viziunea față de posibilitatea existenței vieții extraterestre, cât timp nu descoperim că viața de pe Marte e fix ca cea de pe Pământ, caz în care am accepta teoriile conform cărora suntem, la origine, marțieni.

#41
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Mai e si problema timpului in care o forma de viata ajunge la inteligenta. Pe Pamant, a fost nevoie de milioane de ani.

#42
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 SmurfK, on 16 februarie 2018 - 19:59, said:

Ideea cã-ți vin omuleții verzi în farfurii, prin Texas, este absurdã. Marea parte a acelor "contacte" sunt imaginare, iar cealaltã parte sunt cu diverse tehnologii pãmântene, comete, alte fenomene, care pot fi explicate într-un mod sau altul. E absurd sã-ți imaginezi cã o civilizație inteligentã, biologicã, ar pleca la drum în farfurii. Noi ne jucãm prin spațiu de vreo 50 de ani și deja suntem la un nivel la care nu am mai trimite ființe biologice în astfel de misiuni.
Pot sa confirm partea cu "diverse tehnologii pamantene":

"Conceptele lui Coandã au intrat în vizorul Statelor Unite, iar la începutul anilor '60 inginerul român a obþinut mai multe contracte cu forþele aeriene ale S.U.A. (US Air Force), în urma cãrora au fost dezvoltate douã proiecte de aerodine calculate pentru a ridica un om.

Farfuriile aveau fiecare diametrul de aproximativ cinci metri, cântãreau o tonã ºi aveau un debit de aer de 500 Kg/sec. Aparatele au fost pregãtite pentru zbor ºi au zburat." Sursa

Attached Files


Edited by poadol, 20 February 2018 - 13:17.


#43
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Mr_nobody_, on 04 februarie 2018 - 11:59, said:

Eu am o teorie mai șocantã. Extratereștrii nu ne-au vizitat, nici oamenii din viitor. :)
Tot ce-i posibil. :)
De fapt, nu trebuie neaparat sa vina din viitor, poate au plecat de aici in trecut inaintea unui mega-cataclism si s-au mai intors dupa aia.
Un singur lucru imi trece prin minte in legatura cu fenomenul ozn si asa-zisii extraterestri...nu sunt de bun augur.

#44
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 open-your-eyes, on 04 februarie 2018 - 12:12, said:

Pana acum, zero voturi pentru prima optiune. Nu crede nimeni in aceasta ipoteza? Chiar asa de imposibil ar fi?
Am votat-o eu.

Nu inteleg ce doresti, adica raspunsuri la intrebari ori aprobarea unora, tuturora, crezi in inteligenta cantitativa?!... asta fara a avea in intentie sa jignesc semenii, si eu sunt din multime, din popor.

Eu am analizat multi ani speta si chiar am ajuns la o concluzie verosimila si care se sustine logic.

Cei care ar cauta Pamantul vor fi in primul rand oameni, indiferent din ce timp ori din care realitate, ca or fi eterici-cuantici, androizi, cyborgi, samd.

Viata, inteligenta si civilizatile extraterestre nu se exclud reciproc.
De asemenea distantele si vastitatea cosmosului plus infinitatea planetara plus factorul timp fac sa para ca ceilalti nu exista.

Interesul vine cu similaritatea, tangentele si convergentele multiple cat si pprin raritate.

Sa ne imaginam o baza informatica tip index cu milioane si milioane de civilizatii extraterestre diferite, atunci cand am reusi sa le invatam pe toate macar dupa nume, macar sa parcurgem indexul si ce am alege sa studiem, pe care le-am discrimina.

Desigur majoritatea nu ar fi civilizatii societati deoarece viitorul apartine individului.

#45
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Infinitty, on 27 februarie 2018 - 22:39, said:

Desigur majoritatea nu ar fi civilizatii societati deoarece viitorul apartine individului.
Viitorul apartine individului??

Edited by poadol, 28 February 2018 - 11:01.


#46
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Societatea este o structura conjuncturala caracteristica dependentelor de tot felul si a unui trai primitiv inferior.

Virtualitatea cuantica si cosmosul infinit asigura un cadru foarte amplu pentru dezvoltarea individualitatilor.

#47
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Xlander, on 27 februarie 2018 - 13:24, said:


Tot ce-i posibil. :)
De fapt, nu trebuie neaparat sa vina din viitor, poate au plecat de aici in trecut inaintea unui mega-cataclism si s-au mai intors dupa aia.
Un singur lucru imi trece prin minte in legatura cu fenomenul ozn si asa-zisii extraterestri...nu sunt de bun augur.

Adica scenariul din Battlestar Galactica.

Poate ne-au vizitat pe cand eram maimute ori poate pe timpul sumerienilor, insa nu stiu gradul de relevanta in acest sens. De pilda predatorii nu erau preocupati de resurse, nici de oameni, idem rasa umanoida din Prometheus, desi contactul cu oamenii era continu, de fapt eram in curtea lor dar invizibili precum gusterii din ograda noastra.

 pascali_daniel, on 04 februarie 2018 - 15:06, said:

Specia umana este o specie de maimutza modificata genetic. Doar nu credeti teoria lu' Darwin ca omul a evoluat "natural" din maimutza? Pai daca ar fi asa, ar trebui alte specii mai vechi ca noi sa ne intreaca la inteligenta (de exemplu crocodilii). Se spune ca sfarsitul lumii o sa aibe loc in ceruri  intre reptilieni (cei care vor sa modifice si sa conduca specia umana avand formele extraterestrilor descrisi de unii martori care i-au vazut si care tin legatura cu mai marii lumii dandu-le pe mana "tehnoligia" ) si uriasi (cei care au creat specia umana chip dupa chipul ei si care ne vor binele, fiind foarte avansati spiritual si traind intr-un mediu primitiv. Acestia din urma or sa distruga definitiv reptilienii (si pe cei care conduc lumea din ascuns). Ei ne-au adus aici si au creat pamantul (care seamana foarte bine cu planeta lor) pe care reptilienii vor sa-l conduca

Crocodilii nu au avut acelasi traseu evolutiv precum primatele de aceea sunt departe de inteligenta de tip uman.
Ti-as explica lucrurile de la A la Z dar nu suntem pe aria Biologie.

#48
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

 Infinitty, on 28 februarie 2018 - 14:03, said:

Societatea este o structura conjuncturala caracteristica dependentelor de tot felul si a unui trai primitiv inferior.

Virtualitatea cuantica si cosmosul infinit asigura un cadru foarte amplu pentru dezvoltarea individualitatilor.
Cosmosul nu este infinit. De fapt, nimic nu este infinit.

#49
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Teoria este buna. Ar putea fi posibil. (Orice teorie poate fi posibila daca nu s-a demonstrat ca nu poate fi posibila (contrariul), (este esential de tinut minte asta)
Asta cu Extraterestrii e la fel ca si Existenta lui Dumnezeu... aceeasi chestie. Poate Extraterestrii sunt limitati sa zicem (pot sa fie doar spectatori)
Sunt 3 lucruri care oricat ai incerca... iti dai seama ca este foarte dificil sa afli Adevarul. (Nu poti afla ceva ce nu cunosti, nu stii, teoretic, orice poate fi posibil, si la cate combinatii exista e ca si cum ai incerca sa spargi o Parola de Facebook din 15 Caractere sau mai multe. Trebuie sa gandesti ca si cum ai fi Dumnezeu, Extraterestru, i Don't Know. din alta perspectiva.
Ce se intampla dupa Moarte / Exista viata dupa Moarte - Exista Extraterestrii - Exista Dumnezeu. Astea 3 ramane un Mister, din pacate. Teorectic, la prima ar fi mai usor de spus.

o Dovada: Nimeni nu s-a intors din morti. (Dar poate fi posibila reincarnarea / sau o lume paralela/ alta lume pe care noi nu o stim) ramanem cu speranta asta, sau poate nu, poate viata dupa moarte este aceeasi ca inainte sa te nasti. Adica nu exista. Si din moment ce nu exista nu mai exista nimic nici timpul... si teoretic de ce nu ai putea sa te nasti iar? Ce ne defineste pe noi ca oameni? Daca am murit nu mai pot sa ma mai nasc inca o data?

Dupa cum se poate vedea toate astea sunt foarte bine puse la punct. (Noapte-Zi) (Barbat-Femeie) (Moarte-Viata) astea ar trebui sa ne dea putin de banuit...
Inca o chestie. Atunci cand dormi (este ca si cum ai fi mort) timpul trece fara sa-ti dai seama... cand dormi nu mai exista nimic. Daca si dupa Moarte ar fi un somn profund teoretic ar putea trece Milioane de ani si la un moment dat sa te trezesti la inviere...

Am deviat de la Subiectul cu Extraterestrii. Ce bine pentru cei care abia se nasc acum, sau peste 25 ani, 50 de ani, pentru ei o sa fie ceva normal explorarea altor planete ca si cum ne-am duce noi pan' la Magazin. Poate si Calatoria in timp chiar si teleportarea... dar pana unde se va ajunge? Poate atunci vine Sfarsitul lumii... si va incepe iar lumea de la zero. Este frumos sa visam. Este clar ca treaba este foarte bine pusa la Punct, pentru ca daca n-ar fi, din atatia oameni, s-ar gasi unul sa descopere.

#50
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

 Serafim606, on 04 februarie 2018 - 14:02, said:

Pai de asta sunt DOAR filme Posted Image.

Da,si filmele cine le fac nu tot oamenii?

Cum incep si povestile: ,,Daca n-ar fi nu s-ar povesti"

Cum poti sa proiectezi ceva din cap?

Se numeste imaginatie,
Film,dar tot facut de om e:)

#51
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Multe dintre teoriile scriitorilor de science-fiction au devenit science fact. Sa ne uitam la "Star Trek".

#52
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 open-your-eyes, on 01 martie 2018 - 01:12, said:

Cosmosul nu este infinit. De fapt, nimic nu este infinit.

Ma refeream la marime, la spatiul nostru de expansiune posibila, adica ne ofera mai mult decat sute de sisteme planetare /persoana si aceasta doar in Calea Lactee.

Oricum nu ma refer la o expansiune clasica deoarece zeii nu au nevoie de asa ceva, dar doar asa ca sa ai mult spatiu fara sa te deranjeze cineva, sa poti crea alte civilizatii biotice, peisaje, ... la fel precum un zeu pictor, un pictor teraformator ce se joaca in propriul coltisor de univers cat si intr-o multime de lumi virtuale-cuantice.

 cris1706, on 01 martie 2018 - 03:30, said:

Teoria este buna. Ar putea fi posibil. (Orice teorie poate fi posibila daca nu s-a demonstrat ca nu poate fi posibila (contrariul), (este esential de tinut minte asta)
Asta cu Extraterestrii e la fel ca si Existenta lui Dumnezeu... aceeasi chestie. Poate Extraterestrii sunt limitati sa zicem (pot sa fie doar spectatori)
Sunt 3 lucruri care oricat ai incerca... iti dai seama ca este foarte dificil sa afli Adevarul. (Nu poti afla ceva ce nu cunosti, nu stii, teoretic, orice poate fi posibil, si la cate combinatii exista e ca si cum ai incerca sa spargi o Parola de Facebook din 15 Caractere sau mai multe. Trebuie sa gandesti ca si cum ai fi Dumnezeu, Extraterestru, i Don't Know. din alta perspectiva.
Ce se intampla dupa Moarte / Exista viata dupa Moarte - Exista Extraterestrii - Exista Dumnezeu. Astea 3 ramane un Mister, din pacate. Teorectic, la prima ar fi mai usor de spus.

o Dovada: Nimeni nu s-a intors din morti. (Dar poate fi posibila reincarnarea / sau o lume paralela/ alta lume pe care noi nu o stim) ramanem cu speranta asta, sau poate nu, poate viata dupa moarte este aceeasi ca inainte sa te nasti. Adica nu exista. Si din moment ce nu exista nu mai exista nimic nici timpul... si teoretic de ce nu ai putea sa te nasti iar? Ce ne defineste pe noi ca oameni? Daca am murit nu mai pot sa ma mai nasc inca o data?

Dupa cum se poate vedea toate astea sunt foarte bine puse la punct. (Noapte-Zi) (Barbat-Femeie) (Moarte-Viata) astea ar trebui sa ne dea putin de banuit...
Inca o chestie. Atunci cand dormi (este ca si cum ai fi mort) timpul trece fara sa-ti dai seama... cand dormi nu mai exista nimic. Daca si dupa Moarte ar fi un somn profund teoretic ar putea trece Milioane de ani si la un moment dat sa te trezesti la inviere...

Am deviat de la Subiectul cu Extraterestrii. Ce bine pentru cei care abia se nasc acum, sau peste 25 ani, 50 de ani, pentru ei o sa fie ceva normal explorarea altor planete ca si cum ne-am duce noi pan' la Magazin. Poate si Calatoria in timp chiar si teleportarea... dar pana unde se va ajunge? Poate atunci vine Sfarsitul lumii... si va incepe iar lumea de la zero. Este frumos sa visam. Este clar ca treaba este foarte bine pusa la Punct, pentru ca daca n-ar fi, din atatia oameni, s-ar gasi unul sa descopere.

Fiecare stie pentru sine, asa ca iti spun ce stiu eu, ceilalti treaba lor:

Extraterestrii intra la capitolul exobiologie, pe cand D-zeu la capitolul fabula si fantasmagorie (ma refer la zeul bisericii, in timp ce alti zei pot fi realitati deformate intr-un context ori altul, inclusiv zeul biblic).

Dupa ce murim ne plasam intr-o lume paralela aproape identica cu cea in care am aparut, de fapt cand se stinge lumina tocmai suntem plasati in uterul matern si totul se repeta mai mult ori mai putin fidel.

Majoritatea lucrurilor sunt deja descoperite iar daca s-ar aplica toate si ar iesi toate pe piata libera de maine lumea ar fi chiar deasupra scenariului din Star Trek.

In fiecare zi apar oameni ce fac adevarate revolutii tehnologice, oameni de tipul lui Elon Musk care a ingenunchiat NASA cu SUA si URSS-ul la un loc cu zeci de mii de cercetatori, miliarde peste miliarde si decenii intregi de cercetare.

#53
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Viitorul sta cam astfel:

Capitalismul si economia de piata libera este ceea ce lumea traieste de cateva secole si implica o crestere continua, infinita.

Ideea este ca piata a ajuns la suprasaturatie si este satula de burse si specule electronice si totul se va infunda cand China va incepe sa produca si cu roboti, idem alte tari.

Zonele cu natalitate crescuta sunt mai ales zonele cam in afara circuitului economic ceea ce nu ne ajuta foarte mult.

Robotii vor produce orice si oricat intr-un timp foarte scurt ceea ce va suprasatura si mai mult piata mondiala.

Va urma o criza care va reboota intregul sistem economic si in mod clar după 2030-2050 nu vor mai exista burse, specule economice, nici suprematia marilor puteri occidentale, iar lumea va fi formata din corporatii, iar schimburile comerciale se vor face prin negocieri directe si vor fi un fel de troc.

Oamenii vor cadea pe plan secundar si ca factor de productie si ca societate de consum si ca factor decizional, practic va fi o lume in care oamenii vor primi hrana gratuita si alte facilitati si l-i se va gasi un scop, scopul se va regasi in lumea virtuala si realizarea de retele neurale surogat, o unitate absoluta intre om si masina, astfel va fi sfarsitul istoriei cum o cunoastem noi azi.

Marile consortii din domeniul IA si robotica vor creste colosal in timp ce majoritatea miliardarilor vor da faliment, apoi vor urma firmele medii si mici deoarece corporatile din domeniul IA vor acapara in timp totul in timp ce capitalul altor firme nu va mai valora nici cat o ceapa degerata, iar la un moment dat nici banii lor nu vor mai valora aproape nimic deoarece corporatiile din domeniul IA vor avea un trend superaccelerat de dezvoltare iar nu de asimilare si readaptare cu alte firme, mai exact va fi la inceput un canibalism financiar, apoi o excluziune absoluta.

IA va face totul de 1.ooo de ori mai bine decat intreaga civilizatie umana din toate timpurile.

Tari mici si nesemnificative se vor misca rapid si vor oferi acestor corporatii cadrul necesar de dezvoltare, idem si China.

Nu se va mai pune problema societatii umane si a unui trai mai bun, a accederii pe scala social-economica, pur si simplu totul va fi hiperaccelerat de catre IA si roboti, iar pierzatorii vor fi cei care vor ramane in urma.

China a aratat Occidentului si Americii ca ii poate spulbera economic si chiar a facut-o, dar ceea ce se va realiza prin IA si roboti va fi incomparabil mai rapid si multiplicat de mii de ori fata de modelul chinezesc.

La un moment dat va exista o corporatie care sub pretextul explorarii cosmosului prin intermediul unor nave-racheta extrem de ieftine cu echipaj robotic va ajunge sa aduca pe pamant tone intregi de aur si platina ieftina plus alte metale rare si atunci vor aparea oamenii imbogatiti peste noapte, mai bogati decat tari intregi, iar bogatia pentru ei va curge la nesfarsit in timp ce inflatia va creste desi nu va mai fi prea relevanta.


Si totul se va face democratic, curat si respectandu-se aparatul economic, deci natural.

Edited by Infinitty, 01 March 2018 - 11:01.


#54
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,095
  • Înscris: 30.04.2007

 open-your-eyes, on 01 martie 2018 - 03:59, said:

Multe dintre teoriile scriitorilor de science-fiction au devenit science fact. Sa ne uitam la "Star Trek".
... ai citit fundatia .. omenirae va ajunge la un apogeu urmat de stagnare si apoi decadere ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate