Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Biblia 66,6 % inspirata de Satan ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#685
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 14:40, said:

Nu e pacat sa crezi ca e minciuna un adevar atat timp cat nu esti convins, dar sa sustii ca adevar minciuna inseamna ca esti convins .


E o problema in scripturi, daca Satan nu a reusit mereu sa adauge, cel putin a reusit sa modifice. Am aratat destule exemple cum ca multe scrieri, ori sunt traduse eronat, ori sunt intentionat traduse eronat, si nu de putine ori adaugiri.


Paco, din punctul meu de vedere, singurul diavol care reuseste sa adauge sau sa scoata ceva din Scripturi, este mintea celui ce citeste. In rest, Scriptura este minunat intocmita si nu se gaseste minciuna in ea!

#686
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 17 martie 2019 - 14:47, said:

Păi dumneata nu Ă®nțelegi conceptele simple și vrei o argumentație patristică?

Conceptul în sine l-am înțeles, stai liniștit!
Problema care se pune, este că și eu pot veni cu multe astfel de concepte (simple sau nu)!
Important este să-l faci pe interlocutor să creadă în conceptul respectiv, nu doar prezentându-il, ci și explicându-il, prin dovezi! :)

#687
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 17 martie 2019 - 14:54, said:

Conceptul în sine l-am înțeles, stai liniștit!
Problema care se pune, este că și eu pot veni cu multe astfel de concepte (simple sau nu)!
Important este să-l faci pe interlocutor să creadă în conceptul respectiv, nu doar prezentându-il, ci și explicându-il, prin dovezi! Posted Image
Aha, și de fapt mata' ce dorești? Argumentația patristică sau sursele patristice?

#688
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 17 martie 2019 - 14:57, said:

Aha, și de fapt mata' ce dorești? Argumentația patristică sau sursele patristice?

Sursele, dragul meu, sursele! :D

P'ormă oi vedea eu ce și cum! :D

#689
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 17 martie 2019 - 15:03, said:

Sursele, dragul meu, sursele! Posted Image

P'ormă oi vedea eu ce și cum! Posted Image
Atanasie cel Mare, Vasile cel Mare, Sfântul Maxim Mărturisitorul, Fericitul Augustin, Origene, Sfântul Dionisie, Irineu de Lyon etc.
Mai vrei?

#690
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 17 martie 2019 - 15:12, said:

Atanasie cel Mare, Vasile cel Mare, Sfântul Maxim Mărturisitorul, Fericitul Augustin, Origene, Sfântul Dionisie, Irineu de Lyon etc.
Mai vrei?
Tu doar ai insirat niste nume.  Cumva faci parte din cunta jurnalistilor ?

Sursa inseamna sa dai citate si numele celui care a emis citatul.

#691
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 17 martie 2019 - 15:12, said:

Atanasie cel Mare, Vasile cel Mare, Sfântul Maxim Mărturisitorul, Fericitul Augustin, Origene, Sfântul Dionisie, Irineu de Lyon etc.
Mai vrei?

Deocamdată ajunge! Mulțumesc!

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 15:16, said:

Tu doar ai insirat niste nume.  Cumva faci parte din cunta jurnalistilor ?

Sursa inseamna sa dai citate si numele celui care a emis citatul.

Nu paco, sursa este exact ceea ce a postat mario mai sus!

Edited by heart_of_ice, 17 March 2019 - 17:48.


#692
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Cam 90% din Biblie, din cartile ce o alcatuiesc, e MIT!

Nu exista dovezi arheologice despre ce scrie in Primele Cinci Carti, iar judecatorii si regi au fost cel mult capetenii tribale, a caror povesti au fost inflorite.
Culmea e ca nici despre David si Solomon nu exista date istorice concludente sau dovezi arheologice, nici despre primul templu nu se stie nimic, dar e posibil sa fi fost un mic ziggurat.


Cam tot Vechiul Testament a fost scris pe la 500-300 i.en. in perioada ocupatiei persane si  pe durata elenismului. Am banuiala ca Isaia, Daniel,  Ieremia si Ezekiel sunt tot cei care au scris si cartile anterioare.



Cat despre Noul Testament, clar a fost scris de un colectiv de carturari evrei grecizati mai emancipati care voiau un Iudaism mai progresist si emancipat  fata de ala conservator.

#693
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
sunt*

#694
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postsmartmanx, on 27 aprilie 2019 - 21:35, said:

Cam 90% din Biblie, din cartile ce o alcatuiesc, e MIT!

Nu exista dovezi arheologice despre ce scrie in Primele Cinci Carti, iar judecatorii si regi au fost cel mult capetenii tribale, a caror povesti au fost inflorite.
Culmea e ca nici despre David si Solomon nu exista date istorice concludente sau dovezi arheologice, nici despre primul templu nu se stie nimic, dar e posibil sa fi fost un mic ziggurat.


Cam tot Vechiul Testament a fost scris pe la 500-300 i.en. in perioada ocupatiei persane si  pe durata elenismului. Am banuiala ca Isaia, Daniel,  Ieremia si Ezekiel sunt tot cei care au scris si cartile anterioare.



Cat despre Noul Testament, clar a fost scris de un colectiv de carturari evrei grecizati mai emancipati care voiau un Iudaism mai progresist si emancipat  fata de ala conservator.
Dar tu de unde ai atatea dovezi in sprijinul afirmatiilor facute ? Cumva sursa iti e televizorul ?

#695
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Paco, ideile tale sunt bune ca provocare filozofica, dar concluziile sunt un dezastru de proportii cosmice. :lol:

#696
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostCr1spy, on 27 mai 2019 - 10:42, said:

Paco, ideile tale sunt bune ca provocare filozofica, dar concluziile sunt un dezastru de proportii cosmice. Posted Image
Argumenteaza.

#697
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Adica ai sansa sa ajungi la concluzii profunde, nu ca titlul topicului.

#698
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostCr1spy, on 29 mai 2019 - 18:03, said:

Adica ai sansa sa ajungi la concluzii profunde, nu ca titlul topicului.
Are șanse, numai dacă vrea. Dar el nu vrea, asta. Autosuficiența lui este determinantă.

#699
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostCr1spy, on 27 mai 2019 - 10:42, said:

Paco, ideile tale sunt bune ca provocare filozofica, dar concluziile sunt un dezastru de proportii cosmice. Posted Image

View PostCr1spy, on 29 mai 2019 - 18:03, said:

Adica ai sansa sa ajungi la concluzii profunde, nu ca titlul topicului.
Tu ai inteles ceva din ce ai postat ? Eu nu.

#700
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Esti de parere ca am postat, fara sa inteleg ce spun ? :lol:


#701
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostCr1spy, on 02 iunie 2019 - 07:35, said:

Esti de parere ca am postat, fara sa inteleg ce spun ? Posted Image
Da.
Daca era ceva de inteles cu siguranta ai fi explicat. Cum nu ai raspuns explicit rezulta ca nu ai inteles. Posted Image

#702
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
10. Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea. (Levitic 20)
22. Daca se va gasi un barbat culcat cu o femeie maritata, sa moara amandoi: si barbatul care s-a culcat cu femeia, si femeia. Sa cureti astfel raul din mijlocul lui Israel. (Deutoronom 22)

Se pare ca regele David  nu intra sub incidenta Legilor lui Moses, el putea sa curveasca in nestire findca el avea dezlegare sa curveasca fara sa fie omorat.
Cine credeti ca era dumnezeul lui David care avea placere sa vada cand David curvea ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate