Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat cumparare auto

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
AlinMR

AlinMR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2010
Salut. Apelez si eu la voi ca sunt in impas.

1. Buget de achizitie - 2500-2800 euro
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual) - Mers in oras mai mult, drumuri lungi 2-3 ori pe an, cam 10.000 km anual.
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina - nu conteaza
4. Cutie Manuala/Automata. - manuala
5. Niste modele preferate. - Optez intre Polo si Ford fiesta dar n-as spune nu nici unei Skoda. ( sunt dispus si la alte sugestii )


Ideea e sa fie o masina cu consum mic, nu foarte scumpa la intretinere. Merci

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
https://www.olx.ro/a...size:from]=1200

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Deci nu ai familie cu bagaje? Daca poti cobora pana la clasa mica eu as alege anul cel mai nou si kilometri cei mai putini( ma rog, alici e loterie).
Deja la clasa asta diferenta pentru eventualele reparatii e mica. Nu am avut Fiesta, am avut Focus in rest am avut si Polo si Fabia. Cum ti-e norocul, eu am avut probleme si cu Polo si cu Fabia si nu am avut cu Focus. Dar de asemenea nu am avut cu Octavia 2 FL.
Deci eu zic cea mai noua pe care o gasesti in banii aia.

#4
AlinMR

AlinMR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2010
O iau pentru mers la job, iesit prin oras, si daca e cazul , munte sau mare( in general merg cu prietenii cand e vorba de asa ceva ) . Momentan am un Ka,m-a rupt cat consuma,a prins-o si rugina. Acum vreau ceva care sa tina macar inca  4-5 ani.

#5
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut. sugerez sa urci un pic bugetul, nu mult, macar la 4000 daca ajungi alta treaba.
ia golf in loc de polo. am avut golf si s f multumit de el. colegul meu a avut si are si acum Ford. toate alegerile tale s ok ca marca. ia una cu aer conditionat daca nu clima. conteaza vara f mult. octavia au fost si taxi, hatchback nu prea, deci poti avea in vedere si asta

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
La banii si pretentiile inaintate, optiunile sunt relativ limitate
Masinile care se incadreaza in aceste cerinte, si care se gasesc din belsug pe saiturile de profil ar fi;
Opel Astra
Opel Vectra
Ford Focus
Ford Mondeo
Renault Megane
Peugeot 307
VW Golf

La banii astia, toate au cam peste 10 ani vechime deci nu exista sa nu apara posibile probleme.
Dintre toate as merge pe Opel care,  pentru mine cel putin sunt realtiv usor de carpit, dar, pana la urma, decizia finala iti apartine

#7
Costinzx6r

Costinzx6r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.02.2017
Eu iti pot recomanda golful 4 1.6 16v (cod motor AUS). L-am avut timp de 6 ani. Nu este cel mai sprinten, dar tine cu casa la intretinere. Nu-ti lua diesel la anii astia pentru ca nu faci nici kilometrii multi/ an si te legi la cap degeaba. Mie mi se pare si cel mai aratos dintre toate cele mentionate mai sus (atat interior, cat si exterior). Succes in alegerea facuta si sa postezi si aici o poza cu masina :).

#8
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ia ți un Astra sau un golf 4. Sau focus,dacă îl găsești bun...
Nu lua buburuze de alea gen fiesta sau polo. Alea s gen a doua mașină cu care să te duci la supermarket cu ea,nu mașina principala.


#9
AlinMR

AlinMR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2010
Am gasit un Seat ibiza din 2007 la o cunostinta , motor de 1,2 benzina . O sa merg mai tarziu sa-l vad, si probabil o sa ajung cu el intr-un service. Daca  nu e ok, o sa ma reorientez la un golf 4, cel mai probabil. Va tin la curent :)

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sper ca pretul e sub 2000 de euro ...

#11
AlinMR

AlinMR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2010
2100 .

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Negociaza pt o distributie noua + revizie comp,eta , asta daca chiar merita masina !

#13
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 AlinMR, on 05 februarie 2018 - 13:54, said:

Am gasit un Seat ibiza din 2007 la o cunostinta , motor de 1,2 benzina . O sa merg mai tarziu sa-l vad, si probabil o sa ajung cu el intr-un service. Daca  nu e ok, o sa ma reorientez la un golf 4, cel mai probabil. Va tin la curent :)

E ok la pret... Tine cont totuși că vei cumpăra un motor mai ciudat puțin,in 3 cilindrii și nu foarte răspândit.
N ar fi prima mea recomandare motorul ala.

#14
AlinMR

AlinMR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2010
A cazut treaba cu seatul ala, inca sunt in cautari ..

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce a cazut ? Era praf ?

#16
AlinMR

AlinMR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2010
A rams totul la nivel de vorbe, ramasese sa ma sune sa mergem cu masina la service, sa vad exact ce e pe dedesbut si sa vad ce trebuie sa schimb si n-a mai sunat si nici n-a mai raspuns la telefon Posted Image)


Am mai facut rost de niste bani, pot sa urc pana in 3000 .. Ideea e ca sunt nehotarat.  O parere despre Opel astra H ? Sunt paralel in domeniul asta,ma intereseaza sa stiu cat costa piesele, revizia.. La consum nu e problema, momentan ka-ul imi consuma 10 :))) Ideea e ca daca imi iau masina pe benzina , dupa ce dau Ka-ul , ii pun si GPL .

Edited by AlinMR, 07 February 2018 - 14:04.


#17
AlinMR

AlinMR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2010
M-am inteles cu un nene, am facut actul de vanzare cumparare si acum zice ca imi da masina cand imi da  si fiscalul. Nu i-am dat niciun ban, va dati seama. Ideea e ca inca are anuntul pe olx, l-a sunat un prieten sa-l intrebe de masina, i-a zis ala ca intr-adevar s-a inteles cu cineva 90% dar nu e nimic parafat :))) In momentul de fata, banuiesc actul facut de noi nu are absolut nicio valoare, nu ?

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 AlinMR, on 04 februarie 2018 - 03:02, said:

Salut. Apelez si eu la voi ca sunt in impas.

1. Buget de achizitie - 2500-2800 euro
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual) - Mers in oras mai mult, drumuri lungi 2-3 ori pe an, cam 10.000 km anual.
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina - nu conteaza
4. Cutie Manuala/Automata. - manuala
5. Niste modele preferate. - Optez intre Polo si Ford fiesta dar n-as spune nu nici unei Skoda. ( sunt dispus si la alte sugestii )


Ideea e sa fie o masina cu consum mic, nu foarte scumpa la intretinere. Merci
iti recomand o Mazda 3 hatch pe la anii 2004 - 2006. pretul e pe acolo( sincer cautasem pt mine dar mi-am luat altceva  si dupa ..Murphy mi-a scos in cale Mazda visata dar era prea tarziu) -benzina, 1.6 , parca pe la 110 CP. spatiu mare de sctocare, pretul pietei 2300 - 3000, japoneza.

 AlinMR, on 11 februarie 2018 - 08:57, said:

M-am inteles cu un nene, am facut actul de vanzare cumparare si acum zice ca imi da masina cand imi da  si fiscalul. Nu i-am dat niciun ban, va dati seama. Ideea e ca inca are anuntul pe olx, l-a sunat un prieten sa-l intrebe de masina, i-a zis ala ca intr-adevar s-a inteles cu cineva 90% dar nu e nimic parafat Posted Image)) In momentul de fata, banuiesc actul facut de noi nu are absolut nicio valoare, nu ?
glumesti, nu? fugi de ala..samsareala pe fata. been there.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate