Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema Sursa EVGA G2 650W

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
Salutare tuturor.

Am achizitionat de curand un PC pe componente de pe Amazon UK.

PC-ul are mai mult de o luna, acum o saptamana am observat ca in heavy load, se auzeau niste sunete ascutite ca de arc electric, sub forma unor click-uri scurte. Doar in jocuri stresante si la ultra, pe setari la high nu face asa. Am crezut ca e de la placa video, dar dupa ce am scos sursa din carcasa si am ascultat, de la ea se aude. Fiindca a trecut mai mult de o luna, nu o pot returna, in cel mai rau caz o pot trimite in garantie. Daca ar fi coil whine, nu ar fi o problema, nu ma deranjeaza sunetul de ventilatoare/etc fiindca stau mereu cu castile. Imi e frica sa nu pocneasca si sa ia si altceva cu ea.

Contractia/temperatura metalelor/geamului de sticla a carcasei este exclusa, sursa face asa si cand este in afara carcasei.

Configuratia ar fi urmatoarea:

-EVGA SuperNova G2 650W PSU 80+ Gold
-MSI x370 Gaming Pro Carbon Motherboard
-Ryzen 5 1600 CPU
-Ballistix Sport LT 16GB 2400 MT/s - single channel
-EVGA GTX 1080 FTW
-1 HDD & 1 SSD
-Acer Predator XB241YU WQHD G-sync


Nu sunt sigur daca sursa este suficient de puternica pt. placa video, ma gandeam sa nu fie datorita consumului prea mare de energie procesor+gpu la un loc.

Momentan stau in UK, dar sper ca in maxim 2 luni sa ma intorc definitiv in tara, de aceea as vrea sa stiu daca ar fi necesara trimiterea in garantie, pe urma voi avea mai mult de asteptat. De asemenea, aveti idee unde e cel mai apropiat centru de garantii EVGA fata de Romania?

Multumesc mult!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu cred ca ai avut ghinion si ti-a venit o sursa defecta.
Ce solutii ai ?
1. o trimiti in garantie;
2. cumperi alta sursa  :habarnam:

#3
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
Sursa are o luna si o saptamana de cand am cumparat-o, de asemenea costa 100 lire, nu are rost sa cumpar alta. In garantie e singura solutie, am trimis un email la EVGA sa fiu sigur ca e motiv pt. garantie, sa nu stau fara PC degeaba.

Daca as sti ca nu constituie o problema grava pt. restul PC-ului, fie o las pana se duce, fie stau cu ea asa, ca nu ma deranjeaza zgomotele. Imi e sa nu pocneasca cu tot cu placa aia de 500+ lire si ce mai e pe acolo mai scump.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPabl00, on 04 februarie 2018 - 01:22, said:

in heavy load, se auzeau niste sunete ascutite ca de arc electric, sub forma unor click-uri scurte.
Sunete ascutite inseamna ~15-20KHz, adica cam cat este posibil sa fie frecventa sursei pe una din faze in anumite regimuri. Este o forma de coil whine.

0:55 - coil whine clar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/90dHjbUmJ1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Oricum, ca sa dormi tu linistit, da-o la garantie. Sursele cu coil whine se schimba instant.

#5
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015

View Postro_explorer, on 04 februarie 2018 - 02:58, said:

Sunete ascutite inseamna ~15-20KHz, adica cam cat este posibil sa fie frecventa sursei pe una din faze in anumite regimuri. Este o forma de coil whine.

0:55 - coil whine clar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/90dHjbUmJ1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Oricum, ca sa dormi tu linistit, da-o la garantie. Sursele cu coil whine se schimba instant.


Nu face coil whine continuu cu frecventa aia cum e la 0:55, mai degraba click-urile alea care se aud incet pe fundal la inceput, doar ca foarte pronuntate si dese. Ai dreptate, o voi da in garantie, cel mai bine. Multumesc mult!

#6
wineZ

wineZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.09.2012
coil whine nu se aude mereu la fel , la mine de exemplu nu se aude ca la altii

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postro_explorer, on 04 februarie 2018 - 02:58, said:

Sursele cu coil whine se schimba instant.

Unde?

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
La evga, corsair și alte branduri care se respectã.

#9
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postadisz, on 04 februarie 2018 - 11:38, said:


Unde?

trimiti napoi la producator

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate