Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Impreuna salvam locurile de munca

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Haaahaha!
Tare faza cu autoplata, auto cîntãrirea....etc
ȚARA E TERMINATÃ!!!
Astea-s semnele...
Din toamnã s-au retras din periferiile orașelor majoritatea firmelor...n-ați sesizat?
Toaletele din ce în ce mai jegoase, fãrã detergenți, hîrtie...
A început marea migrație afirmelor din mall'uri...
La fel bãncile vor migra, rãmîn cele ce au "falimentat" la ultima "crizã", dau tunurile și vor falimenta iar.
Clar, am rãmas la curu'gol, tunuri nu se mai dau cu trecerea cheltuielilor la angajat...nu mai poți pãcãli statul...ghinion...și bãieții o taie pe plaiuri mai sãlbatice...nu înainte de-a suge și ultima picãtură...
Oul e 3o bani la producãtor. La raft? ...ãla cu autoplatã...cît e?
Le urez din inimã plecare rapidã nu înaintea unui faliment generos!....

Edited by sarac.lipit, 03 February 2018 - 23:55.


#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsarac.lipit, on 03 februarie 2018 - 23:52, said:

Haaahaha!
Tare faza cu autoplata, auto cîntãrirea....etc
ȚARA E TERMINATÃ!!!
Astea-s semnele...
Din toamnã s-au retras din periferiile orașelor majoritatea firmelor...n-ați sesizat?
Toaletele din ce în ce mai jegoase, fãrã detergenți, hîrtie...
A început marea migrație afirmelor din mall'uri...

Da, vremurile sunt aproape. In ciuda cresterii economice record, exista niste semne de retragere din business, pe tacute... Binenteles ca presa tabloida e mult mai interesata de altele decat de faptul ca se inchid pravalii. N-o sa vedeti niciodata la escrocheria de UM Digi 24 a statului paralel, vreo stire ca se inchid 33 de agentii ING si oamenii vor ajunge, practic, pe drumuri, cu credite cu tot.
Dar semne de inchidere de pravalii exista peste tot - uitati-va in jurul vostru.   Carrefour Vitantis in Bucuresti cu toate magazinele de prin jur care mai erau prin mall. Praktiker mai are doua bashini si moare.  Liberty e pe chituci de mult.   Mr Bricolage de la Vitan a pus lacatul inca din decembrie anul trecut. Flanco e praf... Plus ce o mai fi prin tara.

Bursa de la Bucuresti - creste o zi, scade 3 zile. Semnele crizei se vad, numai ca trebuie sa te uiti atent.

https://www.antena3....rie-449678.html
https://www.retail-f...va-inchide.html
http://www.gandul.in...ajatii-16861910
http://www.ebihorean...ine-139527.html
http://www.ziaruleve...-217418711.html

Edited by rosix, 04 February 2018 - 00:26.


#39
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pãcat.
Cretinii de ne conduc au grijã doar de salariile și pensiile lor speciale.
Bine...și ceva tunuri de le vom afla la anu...
Acum o relaxare fiscalã și cîteva înlesniri în agriculturã....ar mai întoarce acasã din cei plecați...dar ai cu cine? Te pune dracu sã muncești cinstit...te-au belit! Au de plãtit miliarde la pensionarii de lux...NU EXISTÃ în lume raportul 1/1oo la pensii!!!! Doar aici...la tãntãlãi...
Și plãtiți-vã taxele!

Edited by sarac.lipit, 04 February 2018 - 00:14.


#40
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009
O metodă foarte bună pentru protejarea locurilor de muncă, practicată intens, de exemplu, de nemți, este aceea de a cumpăra produse fabricate în propria țară.
L-aș întreba pe inițiator ce marcă e mașina personală ... dar mă tem că știu răspunsul. Și chiar dacă mă înșel, este doar o excepție ...

Edited by stancosty, 04 February 2018 - 00:52.


#41
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostArgent, on 03 februarie 2018 - 20:06, said:

Stiu ca pe la noi prin tara notiunea asta este una noua si sper ca o sa fie primit bine subiectul.
Conservarea locurilor de munca consta in ignorarea "self service" in magazine, peste tot se apeleaza la factorul uman.

Ex. Un hypermarket de la noi a introdus self service, adica poti sa platesti singur cumparaturile. Ignor casele astea de macar si merg la cele cu operator.
Ce am rezolvat? Pai ete ca am fost la acel hypermarket si in forma de protest am folosit casele cu operator de au fost nevoiti sa angajeze la loc personal.

La benzinarie, lasi pe tipul de la pompa sa iti puna benzina.
ETC...

Salvam locuri de munca foarte prost platite, ca sa ce? In general omul cand e incoltit, ca orice animal, cauta un mod de a scapa din situatia respectiva, ba chiar am auzit multi spunand cand au ramas la anaghie, fortati de imprejurari si-au redirectionat viata catre cariere mai bune. Nu o fi generala treaba, dar sa fim seriosi...daca vrei musai sa fii casier in supermarket, barem du-te si fa asta in Germania, Norvegia, Irlanda, unde vezi cu ochii, ca iti vei face tie si familiei tale un mare favor.

View Poststancosty, on 04 februarie 2018 - 00:51, said:

O metodă foarte bună pentru protejarea locurilor de muncă, practicată intens, de exemplu, de nemți, este aceea de a cumpăra produse fabricate în propria țară.
L-aș întreba pe inițiator ce marcă e mașina personală ... dar mă tem că știu răspunsul. Și chiar dacă mă înșel, este doar o excepție ...

Ai nimerit-o gresit, povestea e invers, britanicii incercau sa-si protejeze produsele locale, impunand marcarea produselor "Made in Germany" ca atare, care bineinteles. s-a intors impotriva lor cu timpul, eticheta respectiva devenind cu timpul un simbol al unui raport calitate/pret foarte bune.

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrosix, on 03 februarie 2018 - 21:04, said:

Nu cred ca le vor scoate ca se fura mancare la greu. In Carrefour nici la cantar n-ai acces sa-ti cantaresti singur. Si acolo sunt doi angajati platiti, tot din motive de furt.
Cand in Romania o ajunge mancarea in cuantum de 10% din venituri, atunci da... lumea nu s-ar mai scobi sub unghie.. dar cat timp mancarea e peste jumatate din bugetul lunar pentru 80% dintre familii... cum sa poti sa lasi poporul sa-si scaneze singur produsele, fara sa faci paguba in pravalie?

Tu nu iti dai seama ca toti se apuca de mancat de prin pungi pana sa apuce sa scaneze ceva? Apoi, fac etichetele sul si le arunca sub masa, si scaneaza numai ce vrea muschiul lor....
Saptamana asta am vazut in Auchan Pallady, pensionari desfacand ambalajul la bomboane Mars mini si bagand sub nas sa vada daca-s bune..
Se pare ca nu stii cum functioneaza sistemul, asa ca nu-ti mai da cu presupusu' aiurea-n tramvai! Sau crezi ca aia din alte tari nu ar vrea sa triseze! dar e o smecherie si aici, te la sa o afli singur daca vei ajunge vre-o data intr-o tara straina!

#43
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postrosix, on 03 februarie 2018 - 21:04, said:

Tu nu iti dai seama ca toti se apuca de mancat de prin pungi pana sa apuce sa scaneze ceva? Apoi, fac etichetele sul si le arunca sub masa, si scaneaza numai ce vrea muschiul lor....
Saptamana asta am vazut in Auchan Pallady, pensionari desfacand ambalajul la bomboane Mars mini si bagand sub nas sa vada daca-s bune..
Si eu mai mancam cate o punga de chipsuri sau beam o apa/suc cand o lalaiam mai mult timp prin hypermarket. Nu mi se pare ceva iesit din comun.
Pui ambalajul gol in cos si il scanezi la fel ca pe celelalte produse. Ce e asa anormal?

#44
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostDany_Darke, on 03 februarie 2018 - 20:30, said:

la noi imaginea publica e mai importanta decat orice, iar in cazurile expuse in acest topic, nu o sa vezi vreun progres, ba chiar un regres.

sa fie vreo piti care sa apara in ziar cu mana pe pompa? pai e considerata saraca pe urma pt ca n-a avut bani sa-i dea unuia sa faca treaba pt ea. sa puna ea cumparaturile in sacosa si sa mai si plateasca? dar nu e careva care sa faca asta pt ea? vrei sa-si strice unghiile cu gel? la noi astea sunt mentalitatile, nu ca nu ar fi si pe la altii, insa la noi astea se promoveaza la tembelizor, iar orice situatie de genul impune o conduita in care altii trebuie sa roiasca pt a face orice, ei/ele trebuie sa dea doar bine pe sticla.

idem si in mediul "privat". sa vina unul sa zica, bai gheorghe, dar ieri erai la pompa si puneai tu singur benzina? ce fraier esti, cu 1 leu bacsis iti puneai aia benzina.

pe aceste considerente cred ca vom fi printre ultimii, ca de obicei, la astfel de progrese, asa ca mai putem sta linistiti vreo 40 de ani.
Dar ti-ai pus problema ce vreau eu ca si consumator? Poate ca eu doresc sa am self-service ca nu mai pierd timpul aiurea, timp care este pretios pentru mine. Cum zicea cineva mai sus, problema este ca munca prea low-level este mult prea impozitata si merita din toate punctele de vedere sa o automatizezi (si din punctul de vedere a firmei dar si al consumatorului).

Edited by jm2010, 04 February 2018 - 07:28.


#45
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Deci self-service si automatizarile distrug locurile de munca. Cum au zis si altii inainte, cat de bine crezi ca sunt platite aceste joburi? Cu greu cred ca depasesc cu prea mult salariul minim. Si apoi ne plangem ca de ce atat de multi stau pe salariul minim cand angajatorul lor practica preturi ce ni se par mari. Te-ai gandit ca prin automatizare unele costuri ar scadea atat pentru angajator cat si pentru client? Nu ti-ar placea sa vezi si servicii care se ieftinesc si imbunatatesc in tara asta de hartie igienica?

Mai zic unii ca oamenii nu s-ar descurca cu atata automatizare. Pai asa parere ai despre altii din tara ta? Ca n-ar fi in stare sa citeasca si sa apese cateva butoane? Ca au nevoie permanent de altii sa le faca treburile pe care cu putina atentie le-ar face singuri? Chiar ii credem pe atat de multi ca fiind handicapati mintal? Si chiar daca nu s-ar descurca, chiar crezi ca nu se va gasi cineva care tot ii va ajuta?
In orice caz, e doar o automatizare a catorva procente din cateva mari orase.
Ps, total de acord cu case automate de bilete, asa poti cumpara la orice ora bilet pt transportul in comun, trenuri, autobuze, teatru, film si alte servicii, case automate de plata pentru taxe, impozite, amenzi, facturi, rate, depuneri sau retrageri de cash etc etc.
Oamenii care ies de pe posturile astea automatizate pot ramane in servicii de consultanta, suport, intretinere etc.

#46
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View Poststancosty, on 04 februarie 2018 - 00:51, said:

O metodă foarte bună pentru protejarea locurilor de muncă, practicată intens, de exemplu, de nemți, este aceea de a cumpăra produse fabricate în propria țară.
L-aș întreba pe inițiator ce marcă e mașina personală ... dar mă tem că știu răspunsul. Și chiar dacă mă înșel, este doar o excepție ...
O comparatie foarte proasta. Si eu ca neamt as cumpara masina germana pentru ca am de ales intre brand-uri puternice: BMW, mercedes, Audi, Opel, Wolkswagen. Si eu as fi cumparat Dacia, daca era macar la aceeasi calitate, performanta si dotari cu un VW Golf. Ofera ca si producator roman aceeasi calitate ca si o marca straina si o sa cumpar, dar eu nu sunt dispus sa cumpar produse mai slabe calitativ doar pentru ca sunt romanesti.

#47
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postonzaueb, on 04 februarie 2018 - 09:13, said:

? Nu ti-ar placea sa vezi si servicii care se ieftinesc si imbunatatesc in tara asta de hartie igienica?
Ai în minte 3 produse ieftinite?

View PostSoulstream, on 04 februarie 2018 - 11:15, said:

  Si eu as fi cumparat Dacia, daca era macar la aceeasi calitate, performanta si dotari cu un VW Golf. Ofera ca si producator roman aceeasi calitate ca si o marca straina si o sa cumpar, dar eu nu sunt dispus sa cumpar produse mai slabe calitativ doar pentru ca sunt romanesti.
Greșești. Au cumpãrat nemții de-au rîgîit logane. De ce?
- Ți-au vîndut ție cancerul cu 2ooo ioro
- au primit de la stat 2ooo ioro pentru a cumpãra mașină new
- 55oo ioro a costat loganul pentru nemți!
Tu, la salar de 19oo lei în cît timp iei un logan new??? Și mă bați la cap cu parc auto vechi...

Aici, la tãntãlãi, se scoate taxa ilegalã de înmatriculare, cumpãrã frairul fiarele ioropienești, apoi statul inteligent le trîntește aceeași taxã ilegalã anual! La toți....cã nu-s luate la șuturi leprele astea! Își fac salarii cît vor, pensii cît li se scoalã și tãntãlãul plãtește!
Plãtiți-vã taxele bieți fraieriți...și mai zic unii cã doar comuniștii erau porci....mãcar ãia împușcau leprele astea....

Edited by sarac.lipit, 04 February 2018 - 14:44.


#48
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
apropo de self service, scriu de fiecare data in jurmalul de reclamatii al bancii,  cand paznicul de la banca vine sa ma intreabe daca am nevoie de ajutor la bancomat. el e paznic, nu e treaba lui ce fac eu la bancomat. daca am probleme, trebuie sa vina un angajat, nu gigi paznicul.
acum nu mai platesc facturi la bancomat,  dar era o vreme cand plateam la greu. stateam mai mult (curent, cablu mobil), si venea paznicu' sa ma intrebe daca am nevoie de ajutor.

sabotajul acesta e minor si nu e o soluie, insa.  vrem, nu vrem, automatizarea se vine din urma .
ce discutam aici e nimic fata de automatizarea industriei auto. cand se vor extinde robotii pe banda de montaj sau in industria cablurilor si accesoriilor, va fi foarte naspa. in industria auto, automatizarea ar putea reduce, la noi, trei sferturi din locurile de munca.  ar trebui angajati insa un sfert de automatisti si electromecanici, dar jumate din locuri, per ansamblu, tot s-ar pierde. adica o pierdere de circa 100.000 de locuri de munca.
procentul populatiei care traieste din munca fizica necalificata e destul de mare, si nu avem un plan ce sa facem cu acesti oameni..

Edited by strongsss, 04 February 2018 - 15:07.


#49
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Nu vreau sa salvez locurile de munca, ci sa beneficiez de un pret mai scazut din desfiintarea lor/sa nu se scumpeasca produsele pentru ca au de plata salarii.

#50
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostLunaCrystal, on 04 februarie 2018 - 15:50, said:

Nu vreau sa salvez locurile de munca, ci sa beneficiez de un pret mai scazut din desfiintarea lor/sa nu se scumpeasca produsele pentru ca au de plata salarii.
Nu ai sa vezi prea curand asa ceva in Romania...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 February 2018 - 16:16.


#51
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Poststrongsss, on 04 februarie 2018 - 15:05, said:

apropo de self service, scriu de fiecare data in jurmalul de reclamatii al bancii,  cand paznicul de la banca vine sa ma intreabe daca am nevoie de ajutor la bancomat. el e paznic, nu e treaba lui ce fac eu la bancomat. daca am probleme, trebuie sa vina un angajat, nu gigi paznicul.
acum nu mai platesc facturi la bancomat,  dar era o vreme cand plateam la greu. stateam mai mult (curent, cablu mobil), si venea paznicu' sa ma intrebe daca am nevoie de ajutor.

Orice paznic care te intreaba daca ai nevoie de ajutor, nu o face sa te ajute cu ceva (nu-i permite pregatirea si functia) ci pentru ca nu-i place sa te vada lipit de bancomat prea mult timp ca trebuie sa te supravegheze sa nu cumva sa montezi dispozitive maimutza, in bancomat.  
Idem in mangazinele capitaliste din mall-uri. O duduie care te intreaba "pot sa va ajut cu ceva" intr-un magazin de haine, nu te intreaba pentru a te ajuta ci pentru ca ii e frica ca ii rascolesti marfa si dupa aia va trebui sa stea sa o aranjeze.

In general trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nimeni nu vrea sa te ajute cu nimic, doar sa-ti ia banii.

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLunaCrystal, on 04 februarie 2018 - 15:50, said:

Nu vreau sa salvez locurile de munca, ci sa beneficiez de un pret mai scazut din desfiintarea lor/sa nu se scumpeasca produsele pentru ca au de plata salarii.
Fix pix! Nu au nici o treaba salariile sau numarul angajatilor cu preturile din produselor.
Sunt 3 auchanuri in tm si au preturi diferite la articole. La un set de lego am gasit si peste 100 de lei diferenta!    Iar de la o vreme auchan a devenit mai scump decat kaufland, si nu era asa.    Deci se pare ca n-are nici o treaba una cu alta. Sunt niste corporatii care urmaresc profitul.
Iar supermarketurile actuale vor deveni niste pseudo depozite. Auchan  experimenteaza alte servicii actualmente: livrarea la domiciliu.  Lumea poate nu mai are chief sa umble aiurea sa piarda timp cu parcari, trafic aglomerat, inghesuiala in magazin, stat la coada la casierii.
Faci lista de comanda si vine acasa marfa, de la pasta de dinti, la praf de copt si hartie de buda.

View PostMembruAnonim, on 03 februarie 2018 - 22:51, said:

De ce? Ce ai cu ei? :)
Problema este ca jumatate din populatie, cel putin, nu se descurca cu automatizarea asta.
La Auchan sunt angajati care stau sa ajute clientii sa efectueze plata. La faza asta nu au facut niciun progres. La e-ON paznicul ajuta clientii cu plata facturii.  Personalul este sfant. Cash-ul este sfant. Sunt perioade cand stai langa POS si te uiti la el. Sistemele de plata prin banci nu functioneaza 100%. Automatizarea/robotizarea are sincope.  A nu se intelege ca sunt impotriva progresului (in general imi platesc facturile online, dar nu am optat pentru factura electronica si prefer sa primesc si hartia fizica), dar si variantele clasice sunt necesare.
Dar cand scot factura pentru cumparaturi, e automatizat.  Si pentru fiul meu de 6 ani e ojoaca sa scoata factura la robotel. Ii soptesc datele necesare, apoi cerem factura la biroul de informatii.

View Postrosix, on 04 februarie 2018 - 00:03, said:


Da, vremurile sunt aproape. In ciuda cresterii economice record, exista niste semne de retragere din business, pe tacute... Binenteles ca presa tabloida e mult mai interesata de altele decat de faptul ca se inchid pravalii. N-o sa vedeti niciodata la escrocheria de UM Digi 24 a statului paralel, vreo stire ca se inchid 33 de agentii ING si oamenii vor ajunge, practic, pe drumuri, cu credite cu tot.
Dar semne de inchidere de pravalii exista peste tot - uitati-va in jurul vostru.   Carrefour Vitantis in Bucuresti cu toate magazinele de prin jur care mai erau prin mall. Praktiker mai are doua bashini si moare.  Liberty e pe chituci de mult.   Mr Bricolage de la Vitan a pus lacatul inca din decembrie anul trecut. Flanco e praf... Plus ce o mai fi prin tara.

Bursa de la Bucuresti - creste o zi, scade 3 zile. Semnele crizei se vad, numai ca trebuie sa te uiti atent.

https://www.antena3....rie-449678.html
https://www.retail-f...va-inchide.html
http://www.gandul.in...ajatii-16861910
http://www.ebihorean...ine-139527.html
http://www.ziaruleve...-217418711.html
Bagi tu mana in foc pentru cele spuse? Eu am vorbit cu cineva de la practiker, si am inteles ca vor fi preluat de X.  Cat despre ING..  poate au inventat robotelul care deschide cont, elibereaza card pe loc.  Lucrezi la ING?   33 de agentii.. un fleac, maxim 100-150 de angajati.  
Cand s-au inchis minele? Uzinele metalurgice cu mii si zeci de mii de angajati cum a fost?

#53
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Am aplicat online pentru cont și card la Barclays. Doar câteva clickuri și date introduse. Câteva zile mai târziu am primit cardul și pinul. Declarat la muncă noile date bancare și iar alte câteva zile mai târziu am primit și salariul. În altă zi am dat doua telefoane și aplicat online că să schimb direct debiturile. Toate astea din confortul personal de acasă, in pijamale. Bonus costuri ZERO la administrare cont, scos bani de la bancomat.

Întrebări?

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSuper Chief, on 04 februarie 2018 - 17:14, said:

Am aplicat online pentru cont și card la Barclays. Doar câteva clickuri și date introduse. Câteva zile mai târziu am primit cardul și pinul. Declarat la muncă noile date bancare și iar alte câteva zile mai târziu am primit și salariul. În altă zi am dat doua telefoane și aplicat online că să schimb direct debiturile. Toate astea din confortul personal de acasă, in pijamale. Bonus costuri ZERO la administrare cont, scos bani de la bancomat.

Întrebări?
In România?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate