Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Impreuna salvam locurile de munca

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Argent, on 03 februarie 2018 - 20:58, said:

Auchan face manevre, cauta sa invete pe babalaci cu casele de marcat si apoi or sa scoata casierele. Deci nu folositi casele respective.

Nu cred ca le vor scoate ca se fura mancare la greu. In Carrefour nici la cantar n-ai acces sa-ti cantaresti singur. Si acolo sunt doi angajati platiti, tot din motive de furt.
Cand in Romania o ajunge mancarea in cuantum de 10% din venituri, atunci da... lumea nu s-ar mai scobi sub unghie.. dar cat timp mancarea e peste jumatate din bugetul lunar pentru 80% dintre familii... cum sa poti sa lasi poporul sa-si scaneze singur produsele, fara sa faci paguba in pravalie?

Tu nu iti dai seama ca toti se apuca de mancat de prin pungi pana sa apuce sa scaneze ceva? Apoi, fac etichetele sul si le arunca sub masa, si scaneaza numai ce vrea muschiul lor....
Saptamana asta am vazut in Auchan Pallady, pensionari desfacand ambalajul la bomboane Mars mini si bagand sub nas sa vada daca-s bune..

Edited by rosix, 03 February 2018 - 21:08.


#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Argent, on 03 februarie 2018 - 20:06, said:

La benzinarie, lasi pe tipul de la pompa sa iti puna benzina.

Si vrea ciubuc.

 Dany_Darke, on 03 februarie 2018 - 20:30, said:

sa fie vreo piti care sa apara in ziar cu mana pe pompa?

Piti pune mana pe alte pompa.

#21
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Imi pare rau ca nu gasesc un documentar, ceva cum am ajuns sa facem treaba firmelor si platitim tot acelasi pret, ba ajungem sa lucram indirect pentru firme.
Esti popagiu la statia peco.
Esti casier la supermarket.
Esti servitor cand la Mc Donalds iti duci singur tava la cosul ala de gunoi si fara sa iti dai seama iei locul de munca al cuiva.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai, la pompa de benzina trebuie sa fie cineva, macar un om, ca poate vine o femeie sau cineva mai bine imbracat care merge la o nunta si nu vrea sa miroasa a motorina...
Plus ca se poate gasi un bulangiu care sa fumeze, ca asa vrea muschii lui, langa pompa de benzina... Trebuie sa fie mimim un om pe acolo.... Sunt idiotzi care tin apasata maneta de la pompa si vorbesc la telefon pana le curge benzina pe picioare...

Edited by rosix, 03 February 2018 - 21:27.


#23
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Salvarea locurilor de muncă, nu porcăriile astea, se face ieșind din casa la vot.

Inițiatorul vorbește de 2-3.000 locuri de munca, dar până la, hai, 3.000.000 ce facem? Hmmm? Că dacă zic 5.000.000 o să ziceți că sunt nebun.


#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Super Chief, on 03 februarie 2018 - 21:26, said:

Salvarea locurilor de muncă, nu porcăriile astea, se face ieșind din casa la vot.
Inițiatorul vorbește de 2-3.000 locuri de munca, dar până la, hai, 3.000.000 ce facem? Hmmm? Că dacă zic 5.000.000 o să ziceți că sunt nebun.

Iesind la vot sigur le salvezi locurile de munca caldutze l-alde Dragnea si familiilor lor...

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007


 rosix, on 03 februarie 2018 - 20:50, said:

Trebuie boicotate, parerea mea... @Argent are dreptate.

Eu cand sun la Vodafone la Relatii Clienti, sun sa rezolv o problema specifica prin intermediul unui om care se ocupa de asa ceva, nu sun sa vorbesc cu robotul Andreea care sa imi spuna pe ce taste pot sa apas ca sa imi livreze un mesaj prefabricat care nu ma ajuta cu nimic.

..

Ooo daa! Si asteptid si astepti pana iti amorteste mana, si cand iti raspunde, dupa juma de ora,  ai uitat de ce ai sunat..

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Argent, on 03 februarie 2018 - 21:23, said:

Esti servitor cand la Mc Donalds iti duci singur tava la cosul ala de gunoi si fara sa iti dai seama iei locul de munca al cuiva.

eventual sa mai fie cineva care sa te si stearga la gura dupa fiecare inghititura, nu? astfel de practici sunt de bun simt, adica sa strangi gunoiul dupa tine. tu ca persoana, ai ocupa un astfel de post? ca sa strangi dupa unii carora acea masa arata ca o albie de porci dupa ce pleaca pt ca oricum e cineva care sa stranga dupa ei?

astfel de mentalitati le vad si la unii pe strada, pe principiul ca daca avem pe careva sa mature dupa noi, ce mai conteaza niste ambalaje sau peturi aruncate in boscheti?

la padure faci la fel? ca doar sunt voluntari sa stranga mizeriile, ce altceva sa faca acasa, nu?

tu arunci o idee in discutie, dar fara sa ai habar de implicatiile acesteia, mai concret, fara sa stii ce inseamna.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 Clovis, on 03 februarie 2018 - 21:01, said:

Eu sunt curios cum platiti cu bonuri de masa la automatele din Auchan.
Cica le-o bagat tiketele pe card. Eeeeei?! Cine-i smecher si se da cu cardu'

 Super Chief, on 03 februarie 2018 - 21:26, said:

Salvarea locurilor de muncă, nu porcăriile astea, se face ieșind din casa la vot.

Inițiatorul vorbește de 2-3.000 locuri de munca, dar până la, hai, 3.000.000 ce facem? Hmmm? Că dacă zic 5.000.000 o să ziceți că sunt nebun.
Sa ne zici si pe cine sa votam! Sau iesim la vot ca sa anulam?

 Argent, on 03 februarie 2018 - 21:23, said:

Imi pare rau ca nu gasesc un documentar, ceva cum am ajuns sa facem treaba firmelor si platitim tot acelasi pret, ba ajungem sa lucram indirect pentru firme.
Esti popagiu la statia peco.
Esti casier la supermarket.
Esti servitor cand la Mc Donalds iti duci singur tava la cosul ala de gunoi si fara sa iti dai seama iei locul de munca al cuiva.
Pai la ikea aia explica acolo ca: prin faptul ca duci tava singur la loc ,  un angajat are mai mult timp sa spele vasele/budele/pe jos, ca nu mai trebuie platit personal auxiliar in plus  si atunci mancarea ar fi fost mai scumpa.

#28
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 Argent, on 03 februarie 2018 - 20:06, said:

Stiu ca pe la noi prin tara notiunea asta este una noua si sper ca o sa fie primit bine subiectul.
Conservarea locurilor de munca consta in ignorarea "self service" in magazine, peste tot se apeleaza la factorul uman.

Ex. Un hypermarket de la noi a introdus self service, adica poti sa platesti singur cumparaturile. Ignor casele astea de macar si merg la cele cu operator.
Ce am rezolvat? Pai ete ca am fost la acel hypermarket si in forma de protest am folosit casele cu operator de au fost nevoiti sa angajeze la loc personal.

La benzinarie, lasi pe tipul de la pompa sa iti puna benzina.
ETC...

Da, pot spune ca tin cont si de aspectul asta in unele din actiunile mele, dar nu exact actiunile pe care le amintesti.

Am testat.
La hypermarketuri (vreo 2-3, diferite lanturi) am incercat de vreo 2-3 ori pe la inceputuri fac eu treaba vanzatorului (pentru ca de fapt eu nu castig nimic la faza cu trecutul pe la plata automata), in care hypermarketul a incercat sa se fooseasca de timpul pe care eu oricum il pierd la casa sa-l foloseasca ca sa faca el economii. Cand am vazut ca sistemul nu era pus la punct si mai mult ma enervam, am hotarat ca timpul meu, oricum pierdut prefer sa-l dau unuia mai amarat, ca vanzatorul de la casa, desi initial

La benzinarie n-am lasat niciodata pe nimeni sa-mi puna benzina, mi se pare fara sens pentru mine si oarecum degradant pentru celalat, ca eu sa stau cu mainile in buzunar in timp ce altcineva sa-mi puna benzina doar pentru ca pompa trebuie manuita cu grija si trebuie aveut servetele in buzunar/masina ca sa ma curat pe maini.  alta treaba ar fi daca era o activitate pentru care nu am indemanaraea necesara s-o fac.  Eu nu pot sta cu mainile in buzunare, sau cum zicea bunica-meu, "ala care sta cu mainile in buzunare ii cam lenes".  Dar sa pui benzina ...

Printre altele chestii legumele si fructele, branza, carnea - alimentele (acelea dintre ele care pot fi produse in zona mea) incerc pe cat pot de mult sa le cumpar din piete de producatori - la mine in zona s-au deschis cateva piete unde au voie sa vanda doar producatorii locali - si merg si fac cumparaturi, atat cat pot, doar in zilele si orele cand aceste piete sunt deschise.

Adica, in functie de posibilitati si de unele idei/principii incerc sa sustin slujbele locale si producatorii locali in particular, si munca si pe cei care muncesc si nu fura, in general.

#29
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 rosix, on 03 februarie 2018 - 20:50, said:

Trebuie boicotate, parerea mea... @Argent are dreptate.

Eu cand sun la Vodafone la Relatii Clienti, sun sa rezolv o problema specifica prin intermediul unui om care se ocupa de asa ceva, nu sun sa vorbesc cu robotul Andreea care sa imi spuna pe ce taste pot sa apas ca sa imi livreze un mesaj prefabricat care nu ma ajuta cu nimic.

Plus ca, la Auchan, eu nu inteleg nene... pentru ce le mai tine pe femeile alea la casele Self Service.. doar ca sa scaneze produsele, sa fie siguri ca nu se fura... Pai nu tot atata cheltuie cu ele, ca si cand ar incasa normal...?  Adica cu ce-l incalzeste pe Auchan ca eu dau cu cardul doi metri mai incolo, in afara casei de marcat, cat timp tot sta cineva la casa?

Stati linistiti ca Romania inca nu e pregatita sa-si scaneze singura mancare in hipermarket in lipsa unui operator uman... ar iesi fraude la greu..


La auchan cel mai mult timp se pierde la casele "umane" cu numaratul banilor si datul de rest. Asta vor sa eficientizeze prin tranferul acestui pas la automate. In rest nu castigi mare timp daca faci plata cu cardul.

Totusi recunosc ca sunt mai putin aglomerate aceste case cu automatele de plata pentru ca "alunga" acele persoane cu frica de tehnologie.

#30
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 rosix, on 03 februarie 2018 - 21:04, said:

Saptamana asta am vazut in Auchan Pallady, pensionari desfacand ambalajul la bomboane Mars mini si bagand sub nas sa vada daca-s bune..

Daca le platesc la casa e ok. Si mie mi s-a intamplat sa desfac o sticla cu apa, in magazin, sa beau din sticla si sa-mi continui cumparaturile, iar la sfarsit am plaitit si sticla pe care aproape o golisem.

Daca, insa, desfac cutia cu bomboane, mananca si n-o platesc atunci, pentru mine, este furt.

 Soulstream, on 03 februarie 2018 - 21:56, said:



La auchan cel mai mult timp se pierde la casele "umane" cu numaratul banilor si datul de rest. Asta vor sa eficientizeze prin tranferul acestui pas la automate. In rest nu castigi mare timp daca faci plata cu cardul.

Totusi recunosc ca sunt mai putin aglomerate aceste case cu automatele de plata pentru ca "alunga" acele persoane cu frica de tehnologie.

Pai nu fac case "specializate"? Case la care se accepta doar cardul, case unde se accepta toate formele de plata si case doar pentru cash/bonuri de masa, etc?
Poate ar ajuta.

#31
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 rosix, on 03 februarie 2018 - 21:26, said:

Mai, la pompa de benzina trebuie sa fie cineva, macar un om, ca poate vine o femeie sau cineva mai bine imbracat care merge la o nunta si nu vrea sa miroasa a motorina...
Plus ca se poate gasi un bulangiu care sa fumeze, ca asa vrea muschii lui, langa pompa de benzina... Trebuie sa fie mimim un om pe acolo.... Sunt idiotzi care tin apasata maneta de la pompa si vorbesc la telefon pana le curge benzina pe picioare...

Nu stiu cum o fi la masinile vechi, dar la masina mea cand se umple rezervorul se decupleaza automat si alimentarea cu benzina.

#32
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 Argent, on 03 februarie 2018 - 21:23, said:

Imi pare rau ca nu gasesc un documentar, ceva cum am ajuns sa facem treaba firmelor si platitim tot acelasi pret, ba ajungem sa lucram indirect pentru firme.
Esti popagiu la statia peco.
Esti casier la supermarket.
Esti servitor cand la Mc Donalds iti duci singur tava la cosul ala de gunoi si fara sa iti dai seama iei locul de munca al cuiva.

Da, in cazul hypermarketurilor pe timpul tau (pentru ca tu nu ai indemanaraea cuiva care face asta zilnic) vor sa faca ei economii.

La fast-food, eu zic ca te inseli, faptul ca iti duci singur tava la cos intra in intelegerea ta cu restaurantul: ei impun aceasta practica si in schimb vand mancarea mai ieftin.  Vrei sa fii servit si sa nu-ti duci mancarea singur la cos, mergi la alt restaurant.  Acolo nu esti sclav, este un fel de contract nescris, mut prin care tu faci o parte din treaba intretianand curata masa pe care mananci, si in schimb platesti mai ieftin mancarea.

 Soulstream, on 03 februarie 2018 - 22:06, said:


Nu stiu cum o fi la masinile vechi, dar la masina mea cand se umple rezervorul se decupleaza automat si alimentarea cu benzina.


Nu masina provoaca asta, ci pompa.

Asa stiu si eu ca fac toate pompele de benzina.

#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu as vrea sa-i vad someri pe urmatorii:
- 50% din personalul de vanzari din magazine
- 100% orice personal de la punctele de vanzare bilete (de orice fel)
- 100% personalul punctelor de incasare facturi utilitati
- 95% din angajatii INS
- 95% din angajatii RADET

Edited by gumball3000, 03 February 2018 - 22:17.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zartdato1-0, on 03 februarie 2018 - 22:00, said:

Daca le platesc la casa e ok. Si mie mi s-a intamplat sa desfac o sticla cu apa, in magazin, sa beau din sticla si sa-mi continui cumparaturile, iar la sfarsit am plaitit si sticla pe care aproape o golisem.
Daca, insa, desfac cutia cu bomboane, mananca si n-o platesc atunci, pentru mine, este furt.

Nu, nu le platesc, doar le mananca.... Sunt in raionul de bomboane vrac... iei o punga, iti pui cate doresti si cantaresti... Sunt un fel de fondante, numai ca ceva mai dichisite.
Cum sa-i lasi pe astia sa-si scaneze singuri produsele?

Edited by rosix, 03 February 2018 - 22:24.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gumball3000, on 03 februarie 2018 - 22:16, said:

Eu as vrea sa-i vad someri pe urmatorii:
- 50% din personalul de vanzari din magazine
- 100% orice personal de la punctele de vanzare bilete (de orice fel)
- 100% personalul punctelor de incasare facturi utilitati
- 95% din angajatii INS
- 95% din angajatii RADET
De ce? Ce ai cu ei? :)
Problema este ca jumatate din populatie, cel putin, nu se descurca cu automatizarea asta.
La Auchan sunt angajati care stau sa ajute clientii sa efectueze plata. La faza asta nu au facut niciun progres. La e-ON paznicul ajuta clientii cu plata facturii.  Personalul este sfant. Cash-ul este sfant. Sunt perioade cand stai langa POS si te uiti la el. Sistemele de plata prin banci nu functioneaza 100%. Automatizarea/robotizarea are sincope.  A nu se intelege ca sunt impotriva progresului (in general imi platesc facturile online, dar nu am optat pentru factura electronica si prefer sa primesc si hartia fizica), dar si variantele clasice sunt necesare.

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 pasilla, on 03 februarie 2018 - 20:13, said:

Am de sapat 10 Ha de teren si nu as vrea sa folosesc tractorul. Ce zici, te bagi ?

comparația nu-i bună.poate să-ți are terenul un tractor fără tractorist comandat prin gps sau poate să-ți are terenul un tractor cu tractorist

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate