Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Impreuna salvam locurile de munca

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Stiu ca pe la noi prin tara notiunea asta este una noua si sper ca o sa fie primit bine subiectul.
Conservarea locurilor de munca consta in ignorarea "self service" in magazine, peste tot se apeleaza la factorul uman.

Ex. Un hypermarket de la noi a introdus self service, adica poti sa platesti singur cumparaturile. Ignor casele astea de macar si merg la cele cu operator.
Ce am rezolvat? Pai ete ca am fost la acel hypermarket si in forma de protest am folosit casele cu operator de au fost nevoiti sa angajeze la loc personal.

La benzinarie, lasi pe tipul de la pompa sa iti puna benzina.
ETC...

#2
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ahahhahahhahhahaha, da, exact, am grija de pielea altuia inainte de a mea.
Sa stau la coada, cind pot sa trec imediat la self-check.
Mdeah.

Pe de o parte ai si tu dreptate.
Pe de alta, de ce sa ne punem in calea progresului si viitorului ?!
Da, pentru mine, asta e viitorul si poate fi un progres.
Pentru tine (si, o sa spui imediat, pentru cel concediat de la locul ala de munca), nu.
Asta e, fiecare cu parerea lui.

Au angajat la loc personal, serios, totul din cauza ta (si poate inca 2-3 care au "protestat" asa) ?!
De unde stii tu EXACT aceasta informatie, ca asta a fost PRECIS motivul acelor angajari ?!

Edited by mybrandnewmail59, 03 February 2018 - 20:09.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am de sapat 10 Ha de teren si nu as vrea sa folosesc tractorul. Ce zici, te bagi ?

Edited by pasilla, 03 February 2018 - 20:14.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Pui problema gresit! Procesul este ireversibil.
Stii de ce se merge catre automatizare? Pentru ca munca e mult prea impozitata.

Procesul prin care eu fac cumparaturile, le pun pe banda, cineva le ia la mana, apoi eu le iau la mana si le pun in sacosa este depasit si enervant.
Totul culmineaza cu inca un minut in care se plateste cu bonuri de masa!

Momentan plata la "automat" e o porcarie. Dureaza chiar mai mult decat procesul "manual".

Imi place insa metoda Auchan, unde scaneaza personalul magazinului, iti da un bon si te ocupi de plata la automat (da, folosesc plata cu cardul - contactless).

Pe afara foarte putine statii de combustibil mai au "sclavi" care sa alimenteze, pt ca tu nu doresti sa iti murdaresti manutele.

#5
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View PostArgent, on 03 februarie 2018 - 20:06, said:

La benzinarie, lasi pe tipul de la pompa sa iti puna benzina.

View PostAdm, on 03 februarie 2018 - 20:14, said:

....pt ca tu nu doresti sa iti murdaresti manutele.


This is NOT a joke: https://www.forbes.c...t/#5da2326a600e
E pe bune.
Da, uneori civilizatia ajunge prea departe, totusi.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAdm, on 03 februarie 2018 - 20:14, said:

Pe afara foarte putine statii de combustibil mai au "sclavi" care sa alimenteze, pt ca tu nu doresti sa iti murdaresti manutele.
Si in RO toate benzinariile au manusi si prosoape de hartie, dar pentru unii nu e cool sa fie surprinsi cu pompa in mana.

#7
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Chiar ma gandeam zilele astea sa (mai) deschid un sindicat...

#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostAdm, on 03 februarie 2018 - 20:14, said:


Pe afara foarte putine statii de combustibil mai au "sclavi" care sa alimenteze, pt ca tu nu doresti sa iti murdaresti manutele.
Pe afara s-a oferit reducere pe bon daca "te serveai singur" la statia peco, apoi dupa ce au disparut angajati... a disparut si reducerea dupa tichet.

Cam asta intuiesc ca vrea sa faca si auchan, sa te invete cu casele respective si sa scoata personalul.
Si da, in Auchan folosesc casele cu operator, stau la coada, se autosesizeaza cei care conduc si aduc personal suplimentar.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
la noi imaginea publica e mai importanta decat orice, iar in cazurile expuse in acest topic, nu o sa vezi vreun progres, ba chiar un regres.

sa fie vreo piti care sa apara in ziar cu mana pe pompa? pai e considerata saraca pe urma pt ca n-a avut bani sa-i dea unuia sa faca treaba pt ea. sa puna ea cumparaturile in sacosa si sa mai si plateasca? dar nu e careva care sa faca asta pt ea? vrei sa-si strice unghiile cu gel? la noi astea sunt mentalitatile, nu ca nu ar fi si pe la altii, insa la noi astea se promoveaza la tembelizor, iar orice situatie de genul impune o conduita in care altii trebuie sa roiasca pt a face orice, ei/ele trebuie sa dea doar bine pe sticla.

idem si in mediul "privat". sa vina unul sa zica, bai gheorghe, dar ieri erai la pompa si puneai tu singur benzina? ce fraier esti, cu 1 leu bacsis iti puneai aia benzina.

pe aceste considerente cred ca vom fi printre ultimii, ca de obicei, la astfel de progrese, asa ca mai putem sta linistiti vreo 40 de ani.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 03 februarie 2018 - 20:14, said:

Pui problema gresit! Procesul este ireversibil.
Stii de ce se merge catre automatizare? Pentru ca munca e mult prea impozitata.

Pai da, dar chiar si asa tot merita boicotate corporatiile capitaliste. Stii de ce?  Pentru ca practic isi permit sa tina acei oameni, care muncesc si pentru ca, practic, umfla profitul prin aceste taieri de costuri, nu sunt bani care se intorc in mediu sau in societate, in scoli, etc.  Se duc doar in buzunarele oligarhilor.
Daca o sa mergi in Luxemburg sa cauti sediul (headquarter-ul) Carrefour sau Auchan o sa gasesti niste casute postale intr-un bloc cu 4 etaje.]

In mod normal aceste mega-corporatii, daca n-ar fi mana in mana cu guvernele corupte din tarile in care opereaza, nici n-ar trebui lasate sa existe pe piata, pana nu dovedesc ca au un rol social, responsabil.   Pentru ca magazine in care sa vanda mancare, poate face oricine pana la urma... nu e nevoie sa vina Carrefour.  Daca faceau o centrala nucleara pe banii lor, era altceva.... Dar o hala in care sa vinzi mancare la popor... incasand astfel mai mult de jumatate din venitul disponibil...e o afacere facila pana la urma.

Edited by rosix, 03 February 2018 - 20:35.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 03 februarie 2018 - 20:06, said:

Stiu ca pe la noi prin tara notiunea asta este una noua si sper ca o sa fie primit bine subiectul.
Conservarea locurilor de munca consta in ignorarea "self service" in magazine, peste tot se apeleaza la factorul uman.

Eu, pe de o parte le inteleg nevoia obiectiva, de business, dar.. pe de alta parte vreau sa-i boicotez pentru ca fac din lacomie aceste lucruri, din kitrosenie... ca sa zic asa.
Unele din ele au pus manageri romani care isi strofoaca zilnic creierii ce sa mai taie de pe lista (ex: hartia igienica sau apa de la dozator, pentru angajati - cunosc caz concret) numai sa iasa un saving marunt in buzunarele capitalistilor.

Edited by rosix, 03 February 2018 - 20:38.


#12
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
@Argent : cu dedicatie speciala

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_bft_8CNBqA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View PostArgent, on 03 februarie 2018 - 20:06, said:

Stiu ca pe la noi prin tara notiunea asta este una noua si sper ca o sa fie primit bine subiectul.
Conservarea locurilor de munca consta in ignorarea "self service" in magazine, peste tot se apeleaza la factorul uman.

Ex. Un hypermarket de la noi a introdus self service, adica poti sa platesti singur cumparaturile. Ignor casele astea de macar si merg la cele cu operator.
Ce am rezolvat? Pai ete ca am fost la acel hypermarket si in forma de protest am folosit casele cu operator de au fost nevoiti sa angajeze la loc personal.

La benzinarie, lasi pe tipul de la pompa sa iti puna benzina.
ETC...
Si brichetele mergem sa le incarcam nu?  Pacat ca a disparut deja meseria asta..
Tu ai vrea sa fi casier la hypermarket? Crezi ca este o meserie de dorit?

Plus ca multi pensionari vor sa mai schimbe o vorba cu cineva..  macar casierul ii da buna ziua.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Vrei sa protejezi locurile de munca romanesti? Inceteaza sa mai cumperi produse de import atat timp cat sunt produse echivalente produse la noi.
Astfel le protejezi. Dar ca mergi la casa de marcat sa cumperi doar produse din import nu prea protejezi mare lucru.
Protejezi eventual un post de casier si omori 2-3 de muncitor in productie.

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 20:52.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Trebuie boicotate, parerea mea... @Argent are dreptate.

Eu cand sun la Vodafone la Relatii Clienti, sun sa rezolv o problema specifica prin intermediul unui om care se ocupa de asa ceva, nu sun sa vorbesc cu robotul Andreea care sa imi spuna pe ce taste pot sa apas ca sa imi livreze un mesaj prefabricat care nu ma ajuta cu nimic.

Plus ca, la Auchan, eu nu inteleg nene... pentru ce le mai tine pe femeile alea la casele Self Service.. doar ca sa scaneze produsele, sa fie siguri ca nu se fura... Pai nu tot atata cheltuie cu ele, ca si cand ar incasa normal...?  Adica cu ce-l incalzeste pe Auchan ca eu dau cu cardul doi metri mai incolo, in afara casei de marcat, cat timp tot sta cineva la casa?

Stati linistiti ca Romania inca nu e pregatita sa-si scaneze singura mancare in hipermarket in lipsa unui operator uman... ar iesi fraude la greu..

Edited by rosix, 03 February 2018 - 20:53.


#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostPoeOvidiu, on 03 februarie 2018 - 20:50, said:

Vrei sa protejezi locurile de munca romanesti? Inceteaza sa mai cumperi produse de import atat timp cat sunt produse echivalente produse la noi.
Astfel le protejezi. Dar ca mergi la casa de marcat sa cumperi doar produse din import nu prea protejezi mare lucru.
Protejezi eventual un post de casier si omori 2-3 de muncitor in productie.
Am cumparat mere romanesti si ulei romanesc si cartofi romanesti.

Si o sa renunt la ING din cauza ca inchid cele 33 de sucursale.

View Postrosix, on 03 februarie 2018 - 20:50, said:

Trebuie boicotate, parerea mea... @Argent are dreptate.

Eu cand sun la Vodafone la Relatii Clienti, sun sa rezolv o problema specifica prin intermediul unui om care se ocupa de asa ceva, nu sun sa vorbesc cu robotul Andreea care sa imi spuna pe ce taste pot sa apas ca sa imi livreze un mesaj prefabricat care nu ma ajuta cu nimic.

Plus ca, la Auchan, eu nu inteleg nene... pentru ce le mai tine pe femeile alea la casele Self Service.. doar ca sa scaneze produsele, sa fie siguri ca nu se fura... Pai nu tot atata cheltuie cu ele, ca si cand ar incasa normal...?  Adica cu ce-l incalzeste pe Auchan ca eu dau cu cardul doi metri mai incolo, in afara casei de marcat, cat timp tot sta cineva la casa?

Stati linistiti ca Romania inca nu e pregatita sa-si scaneze singura mancare in hipermarket in lipsa unui operator uman... ar iesi fraude la greu..
Si va sa zica ca nu ai vorbit cu "Maria' de la ING? De te intreaba Si aveti un card de credit la ing? Si aveti homebank? Si Si Si! Si pe urma iti zice ca nu a putut sa faca verificarea, cu toate ca tu ai urlat ca un NEBUN DA DA DA DA DA DA. Si apoi la modul amuzant operatorul, omul, iti zice pe nume.

Auchan face manevre, cauta sa invete pe babalaci cu casele de marcat si apoi or sa scoata casierele. Deci nu folositi casele respective.

#17
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015

View PostArgent, on 03 februarie 2018 - 20:26, said:

a disparut si reducerea dupa tichet.

Hai sa salvam si limba romana!

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu sunt curios cum platiti cu bonuri de masa la automatele din Auchan.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate