Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Best Buy 4500Ron fara placa video!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.08.2016
Salutare, Salutare

Am nevoie de sfatul vostru pentru un calculator buget 4500 Ron, dar in cazuri exceptionale poate urca pana la 5000Ron. Nu dau nici macar 1 Ron peste 5000.

1. Cand se va face achizitia
R: Saptamana Viitoare
2. La ce va fi folosit PC-ul
R: PC universal:
-Office
-Gaming ocazional, jocuri care nu cer foarte multe resurse (Dota 2, World Of Tanks, Diablo III, Starcraft 2, etc)
-Photoshop, Lightroom (5-10 ore/luna)
3. Bugetul maxim -> in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul
-4500 Ron dar poate ajunge pana la 5000(sa nu se depasasca sub nici o forma aceasta suma), nu am nevoie de periferice
4. Rezolutia si diagonala monitorului -> existent sau cel de achizitionat
-Monitor 27", rezolutia 2560 x 1440, 60Hz. Detin deja acest monitor
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem -> caz in care precizati concret modelul si/sau specificatiile acestora
-SSD Kingmax 240GB
-GTX 970 - pe care o voi folosi pana vor ajunge preturile actualelor placi video la un pret decent
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Prefer Emag, PcGarage, Altex sau Mediagalaxy

#2
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Best buy nu o sa gasesti in perioada asta. Nu doar preturile placilor video sunt nerusinate.
La cerintele tale si un pentium kaby s-ar descurca. Ceea ce ma duce cu gandul la altceva. . .la ce componente vrei sa faci upgrade?
Daca vrei sa spargi tot bugetul mergi pe i7 coffeelake + 16Gb ram + o sursa gen corsair seria rm.

Las si o configuratie completa daca vrei.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cam asta ar fi recomandarea mea pe Intel: https://www.pcgarage...shlist/3152506/

Ai o plaăa de bază dotată cu tot ce trebuie, iar la nivel de VRM este suficientă pentru i5 8400. Dacă vrei o placa de bază și mai solidă, atunci merită să arunci o privire la următorul model de la MSI: https://www.pcgarage.../z370-sli-plus/
Modulele RAM au viteză bună și provin dintr-o serie foarte reușită.
Ca sursă am ales un model recent lansat de Seasonic cu putere suficientă pentru i5 8400 si GTX 970, care are certificare Gold, electronică proprietară și vine cu 10 ani garanție.
Ca și carcasă am ales Earlkase RGB, care arată foarte OK după părerea mea. Are format dual-chamber și astfel poți să obții un WM mai eficient, iar panoul lateral este din sticlă temperată.

Dacă vrei AMD, atunci schimbi procesorul și placa de bază: https://www.pcgarage...shlist/3152526/

Restul componentelor rămân neschimbate.

Edited by jegmihai, 03 February 2018 - 16:27.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
PC garage ...

Attached File  Capture.JPG   169.25K   74 downloads

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,373
  • Înscris: 08.02.2011
In ziua de azi cel mai bine iesi cu un sistem gata facut, ce include si o placa video de top ( gtx1060/1070 ), tot cam in acesti bani. E pe amazon la vreo 1200$, nu stiu daca trimit in Romania. Daca te gandesti putin doar placa video se apropie de pretul asta.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,929
  • Înscris: 04.10.2007
https://www.pcgarage...ishlist/3152826

I7 8700K
Placa de baza sanatoasa
Carcasa cu tempered Glass, nu plexi care se zgarie
16gb DDR4 3000 MHz
Sursa de 520W Seasonic, probabil multi o sa zica ca nu e suficient dar I7 iti consuma 100W si placa video maxim 200W.

#7
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Colegii ro_explorer si mirel din listele voastre lipseste ceva. Si anume cooler-ul.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Da, am realizat asta după ce am postat dar cum cu 200 RON îți iei super cooler, nu vad unde e problema. Un AIO arata super acolo, dar depinde de ce vrea inițiatorul. Acum sunt destule opinii postate încât el sa aleagă.

#9
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.08.2016
Am luat pana la urma urmatoare configuratie sh cu 3500 Ron
CPU:             I7 7700K
PB:                Asus Maximus IX Formula
Cooler:          Corsair H110i
RAM:             16 GB DDR4 la 3000
SSD:              m2 - 500GB
Sursa             Seasonic 620W
Carcasa         Tempered Glass... nu stiu modelul

Urmeaza video.... ori cumpar acum 1080TI cand o gasesc pe stoc si scade la un pret decent <450 RON
Ori astept luna mai-iunie-iulie pentru noile placi video

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Sa il folosesti cu placere.

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu-i rău. Ce model e sursa? M12II/S12II?

#12
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
OPSS nvm , sunt orb nu am vazut ca SH , :P sa il folosesti mult si bine fara probleme :D

Edited by antrax_beta23, 15 February 2018 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate