Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Masina de tinut la tara - 10-12k RON

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 irulan_corrino, on 03 februarie 2018 - 14:16, said:

Mă îndoiesc că ai avut.
Eu n am,are un prieten. I a trântit o vopsea țeapănă,nu de aia ecologica pe baza de apa acum 5 ani și de atunci benzină și ulei. Și e agricultor și vânător așa că o chinuie prin toate coclaurile.
In fine,nu insist cu recomandarea aia, am făcut o pt că omul a spus că n are unde sa ajungă prin service.
N-ai avut dar comentezi sa nu taci . Bai nene rugineste aripa interioara si face gaura , articulatiile , piesele de schimb sunt de proasta calitate cele din cauciuc is de fapt ceva plastic care crapa rapid , piesele de directie se deterioreaza nu repede ci foarte repede . E buna masina pe camp si atat , confort zero , scaune proaste ca si Aro 10 le avea mai comode . Nu e o masina pe care s-o recomanzi unui om in varsta pt ca mereu trebuie bibilit la ea si scuza-ma dar pt motorul de 1,7 injectie sa ai consum de 16 l / 100 km e o mizerie !

#38
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Ford Fusion - am avut si are o pozitie ok la volan dar suspensia e destul de dura.
C5 hydractive daca gasesti. Pozitia la volan e joasa dar compenseaza prin suspensie la mers.

#39
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 Baxon, on 03 februarie 2018 - 15:28, said:


N-ai avut dar comentezi sa nu taci . Bai nene rugineste aripa interioara si face gaura , articulatiile , piesele de schimb sunt de proasta calitate cele din cauciuc is de fapt ceva plastic care crapa rapid , piesele de directie se deterioreaza nu repede ci foarte repede . E buna masina pe camp si atat , confort zero , scaune proaste ca si Aro 10 le avea mai comode . Nu e o masina pe care s-o recomanzi unui om in varsta pt ca mereu trebuie bibilit la ea si scuza-ma dar pt motorul de 1,7 injectie sa ai consum de 16 l / 100 km e o mizerie !

Ok,iau de bune ce spui pt că tu ai avut și eu nu și nu mai comentez deși macar la 2 săptămâni merg cu mașina aia și n are nici pe dracu iar ăla zice că nu baga un ban in ea.
Poate îmi iau una,că asa am in plan și nu e ca tine că să vezi ce te beștelesc. Așa,ca să nu zici că nu ți am spus. :)

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei sa arunci banii , ia-o nene !

#41
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Niva a picat din cauza ca e masina cu care nu faci pietre la rinichi. Suspensia e infiorator de rigida.

#42
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Ford Fusion zic și eu. Deși e cam rigid.
In schimb e o mașina destul de fiabila și care se repara repede și nu f scump.
Dar poate cea mai corecta varianta ar fi chiar Logan. Chit că cel interesat să cumpere mașina nu e prea entuziasmat.

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Kangoo de ce nu? Eu am condus la munca si e destul de comod si spatios, am 188cm. Berlingo e foarte mic, eram cu genunchii in volam. Nive la mine in sat erau o multime. Chiar si presedintele gospodariei agricole cu Niva umbla pe dealuri, insa nu stiu cat repara la ea.

#44
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
+1 pentru Fusion, vezi si topicul de la "jurnal de bord".
19 cm garda la sol, intri cu ea cam peste tot pe unde ai intra cu SUV-ul dar nu ai nevoie de 4x4, pozitie inalta la condus, consum mic la diesel, pret decent la revizii.
A mea are 13 ani si nu a cerut pina acum sa umblu la bucsaraie, tabla e si ea super-ok.
Si a vazut si ceva forestiere, la mare, cimp si munte, la viata ei.As merge si pe Kangoo, cum s-a mai zis pe aici, mai ales un 4x4; chiar si un Logan, probabil (asta parca are 15 cm garda, nu?).

Edited by Taxon, 03 February 2018 - 18:34.


#45
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 04.11.2016
Peugeot Partner.

#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Daca n-a zis nimeni Mitsubishi Pajero PININ.
Bam si gata.

#47
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Votez cu Logan.
E mare in interior, ieftina, garda la sol inalta, suspensie moale si confortabila in gropi.
Dezavantajele majore ce tin de tinuta de drum, siguranta, placerea condusului nu se vor face simtite pe drumuri de tara.

Edited by Kroghy, 03 February 2018 - 19:45.


#48
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
La banii astia Logan, la tara toti mecanici se pricep, piese pe toate gradurile, garda sol ok, suspensie confortabila pe drumuri proaste. Ideal unul dupa 2007, 1.4 ajunge(cele fabricate intre 2004-2007 au ceva probleme cu rugina). Variante din grupul suzuky pica, sunt bune pe coclauri dar iti pica plombele pe drumurile de tara. C5 hydractive, daca crapa suspensia aia o arunca la fier vechi la cat costa sa o repari. La logan scaunele nu sunt reusite dar se poate monta de la dezmembrari alt scaun pentru sofer(din ce stiu se potivesc de la mai multe masini...google). Daca drumurile pe acolo nu sunt pietruite, noroi la greu se pot achizitiona niste caucioace cu un profil mai agresiv gen AT.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FU4rr0749yA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by QAZ, 03 February 2018 - 19:57.


#49
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Logan pica din cauza scaunelor, viitorul posesor nu poate sta in el fara dureri mari de spate. Avem un finalist in Zafira A, pare-se ca s-a gasit 1.6 benzina fara rugina si cat de cat in toate mintile pentru cca 10k ron. Daca se va cumpara, urmeaza o revizie temeinica si zemuri schimbate peste tot.

#50
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Succes! Sa ne spui și despre mașina după ce o va cumpăra.

#51
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
O pozitie foarte inalta la condus si un scaun inalt pe care soferul sta aproape ca pe un scaun obinuit avea Fiat Doblo cu 2 locuri.

#52
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 PoeOvidiu, on 04 februarie 2018 - 08:31, said:

O pozitie foarte inalta la condus si un scaun inalt pe care soferul sta aproape ca pe un scaun obinuit avea Fiat Doblo cu 2 locuri.
Am fost foarte aproape de un Doblo cu 5 locuri 1.4 benzina, dar consuma ulei si avea nevoie de o reparatie capitala la motor.

#53
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cum puteti frate sa recomandati masini de oras firave si complicate unui tip de 70 ani care exploteaza masina in regim heavt-duty pe coclauri si nu are buget de service si nu stiu mai ce cand el trebuie sa-si poata carpi masina singur in ograda cu o sarma si un ciocan.
Lui ii trebuie o camioneta veche tanc care sa reziste la abuz.
Acolo e buna o camioneta Iveco sau Ford sau VW LT de prin 90 cara sa fie fara electronica, fara turbina si cu pompa de injectie 100% clasica care nu face nazuri la motorina.
O camioneta din asta in stare ok gaseste lejer in bugetul ala.
Solutia ste evidenta.Eu nu vad de ce  initiatorul a mai trebuit sa intrebe.



#54
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016
Mergi pe Opel Zafira 1.6 benzina 16 valve, e foarte spatioasa si foarte buna. Iar la 2500 de euro gasesti ceva foarte bun.
In 10 ani de zile am facut reparatii minore la ea. E frumoasa ca masina si bine asezata. A carat saraca  ORICE, nu m-a dezamagit niciodata. E buna si de camp si de oras.

Edited by dirt01, 04 February 2018 - 12:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate