Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

S.C. AUTOSPORTSYSTEM S.R.L. intre incompetenta si prostie.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
S.C. AUTOSPORTSYSTEM S.R.L. Cluj.
De evitat daca nu stati bine cu timpul.
Sa o luam cu inceputul. Am avut o dauna ce trebuia reparat pe RCA-ul celuilat. Nu mare lucru, de schimbat si vopsit bara spate si haionul la un break.
In 8 ianuarie bag masina in service, varianta aleasa din doua motive. Service-ul e aproape de casa si nu am timp de umblat sa caut piese, vopsitorii etc.
Merg, las masina si cheia, fara alte comentarii si povesti cu ei considerand ca e un un service mare si stie ce are de facut.
In 16 ianuarie e gata masina. Merg, ma uit, vopseaua arata ok. Se vede putin diferenta de nuanta dar ma asteptam la o masina de 14 ani si am zis ca se vede chiar mai putin decat ma astepam.
Ajuns acasa pun ceva in portbagaj si imi sar ochii pe marginea haionului. Imi lipsesc o parte din capitonajele de pe interior. Sun la ei, era aproape de ora inchiderii si convenim ca revin peste 2 zile, in 18 deoarece a doua zi nu puteam eu fiind in delegatie.
Plec in 17 ianuarie la drum de 650 km cu masina. Norocul meu. Ninsoare, zapada de 5 cm pe drum etc. Dau drumul la stergatorul lunetei si vad ca sterge doar 1 cm pe varful lamelei. Zic: asta e, probabil au indoit lamela la demontare sau depozitare, da-o dracului ca e 15 lei una. Dau drumul la dezaburirea lunetei sa se topeasca zapada daca nu o pot sterge. Surpriza, dezaburirea nu merge.
Pana la urma ma opresc in parcare sa vad ce are stergatorul si tot uitandu-ma vad ca "mecanicii" mi-au rupt bratul stergatorului si l-au petecit cu un holdsurub. Nu mai sun pe nimeni, deja vedeam negru in fata ochilor.
In 18 merg la service inapoi. Cu extractorul de stergatoare in buzunar, le arat cum se foloseste fac putina galagie si le zic sa nu incerce sa ma fraiereasca, imi repar de 12 ani masinile de unul singur deci stiu cu ce se mananca .
Foarte draguta sau de frica unui scandal ca erau si alti potential clienti pe acolo imi ofera o masina de schimb pana remediaza problemele.
Au rezolvat problemele in aceeasi zi.
Acum sa vedem cum au ajuns aici.
Dorel nu a stiut demonta stergatorul sau i-a fost lene sa caute un extractor si a tras ca animalul de el.
Service-ul ca sa faca o economie a pus haion SH ceea ce mi-au si zis cand am luat initial masina, nu au incercat sa ascunda. Nu m-a deranjat ca e SH. Haionul a venit cu luneta pe el, atat ca nu au verificat-o si  era defecta.
Pana la urma au cautat haionul meu ala indoit si au luat luneta de pe el si au pus-o pe masina. Au cumparat ei stergator nou si au pus fara sa comenteze. Au gasit si capitonajele pierdute.
Cireasa de pe tort apare ieri. Deschid portbagajul si vad o fisura in haion pe interior. Ma uit mai atent si vad efectiv se rupe partea pe care e fixata broasca. Studiez mai in detaliu zona si vad ca e chituita si peticita.
Deja cu nervii la maxim ma apuc sa iau la puricat tot haionul. Vad ca si la una din balamale, nu stiu din ce motiv , au sudat balamaua de haion in loc sa o prinda cu suruburile ei. Probabil sa fie stricat filetul in haion si sa nu tina suruburile, nu stiu.
Astept cu interes ziua de luni cand le duc masina inapoi, ca deja se schimba toti la fata cand ma vad.
Presimt ca vor curge reclamatiile pe la ASF, ANPC RAR si pe oriunde altundeva.

  Eu am 2 ipoteze cu haionul.
Ori au luat unul SH si nu l-au verificat ceea ce nu e normal. Daca montezi o piesa SH o verifici cap coada mai ales ca e vorba de o piesa ce necesita vopsire.
Ori au luat unul praf ca e mai ieftin si l-au peticit ei sperand sa nu imi dau seama.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Haionul este de pe alta dauna, sigur. Nu au dat nimic pe el.

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Poei! Po mama lor!
Ideal ar fi să faci scandal de faţă şi cu alţi clienţi.
Să vadă şi ăia profesionalismu' gazdelor

Edited by Peter Blood, 03 February 2018 - 10:43.


#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"prostii nu mor niciodata ! ... deoarece se schimba zilnic " ... proverb romanesc !

Edited by realduc, 03 February 2018 - 10:46.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 Peter Blood, on 03 februarie 2018 - 10:43, said:

Poei! Po mama lor!
Ideal ar fi să faci scandal de față și cu alți clienți.
Să vadă și ăia profesionalismu' gazdelor
Le-am dat o data ocazia sa își repare măgăriile. Am zis ca sunt oameni și ei și mai greșesc. Dar se pare ca a fost intenție nu greșeală.

#6
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
ca natie nu sintem in stare sa facem nimic cum trebuie, avem in gene legatul cu sirma si lasa ba  ca merge si asa...

si eu sint de parere ca ai putea sa le faci reclamatii, poate inteleg ceva din asta....

poate....

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
O sa fie circ. Sunt o fire extrem de calma și toleranta dar doar pana în momentul când simt ca sunt luat de fraier. Pe urmă îmi urmăresc scopul și devin machiavelic. Ultimii care au luat-o au fost un service care a luat 3000 amenda pentru o lucrare de 50 de lei și Carefour Cluj care a luat 1500 doar ca m-au făcut sa mă plimb aiurea pana la ei.

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Imi pare rau pentru tine dar ce zici nu e o noutate, se intampla frecvent.
Cam asa se lucreaza...mai ales pe RCA.

Asiguratorii platesc tarif foarte mic......romanii s-au invatat cu manopera foarte ieftina...intretinuta de piata la negru...rezulta salarii mici...meseriasii buni pleaca sa lucreze la negru sau in alte tari.
Aia care au ramas lucreaza foarte prost, lipsa de experienta, nu-si dau interesul...platiti prost....lucrari de tot rahatul.

 YOUR_GOD, on 03 februarie 2018 - 10:41, said:

Haionul este de pe alta dauna, sigur. Nu au dat nimic pe el.
Nu prea merge pe RCA.
Foarte probabil asiguratorul a adus piesele.
...sau a impus un pret mic incat sa nu poti cumpara decat sh.

Edited by alexa32, 03 February 2018 - 11:58.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Vom vedea luni. Dar ăstia mi-au reamintit de ce nu îmi duc mașinile în service și prefer sa mă chinui în curte pe butuci de lemn.
Vrei reparații bune te apuci și înveți.  Vrei reparații proaste atunci poți merge în orice service ca e plin de carpaci cu salopete frumoase și ifose de mari mecanici.
Eu nu am o problema ca au pus haion  SH. Dar când pui o piesa SH e normal sa o verifici înainte de a o pune pe mașină nu sa o trântești pe mașină ca pe o piesa nouă.

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 12:09.


#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 PoeOvidiu, on 03 februarie 2018 - 12:07, said:

Dar ăstia mi-au reamintit de ce nu îmi duc mașinile în service și prefer sa mă chinui în curte pe butuci de lemn.

Cam asa o sa ajungem toti :(

Se poate si mai rau...

Sa vezi cum e cand are o saptamana de la cumparare noua...stai cu ea in service si mergi cu metroul :ciocan:

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 smoke, on 03 februarie 2018 - 12:12, said:



povesteste povesteste :)
Uitasem de Arsis distribuitor Vodafone. Cum mă sunau dragii de ei sa retrag sesizările. ... dar eram atât de surd pe cât au fost și ei când am încercat sa rezolv pe cale amiabilă.
Scopul meu care era rezolvarea unei probleme devenise cu totul altul când au depășit un anumit prag al nesimțirii. Scopul final era sa fie arși,  nu prea mă mai interesa rezolvarea problemei.
În timp am învățat ce pârghii legale am la îndemână și cum le pot folosi sa îmi ating scopul. Și de fiecare data l-am atins.

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 12:27.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 alexa32, on 03 februarie 2018 - 12:01, said:

Asiguratul a fost informat ca piesa, ma rog, componenta, este SH. La cum arata, nu a fost in conditii bune. Acum, SH, haion, crapat...

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Da am fost informat oarecum.  La ridicarea mașinii din service am văzut ca haionul nu este pe deviz. Și am întrebat dacă au reușit sa îl îndrepte pe cel vechi. Au zis ca nu dar au pus din dezmembrări și de aceea nu apare pe deviz.
Deci am fost informat după montaj nu înainte.

#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Posibil ca asiguratorul sa fi dat de reparat...de multe ori chiar imposibil...iar atelierul nefiind in stare sa-l repare au preferat sa puna unul sh.
Daca nu era pe deviz e clar ca e mai mult prostie decat hotie.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pe devizul de la asigurator aparea clar . Inlocuire bara spate, suport bara spate, haion si indreptat fusta spate.
Pe devizul de la service nu mai apare haionul.

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 15:23.


#16
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Ce prosti. Ai pe deviz haionul și să nu îl înlocuiești cu unul nou,wtf. Și eu lucrez in vopsitorie dar sa ști că așa ceva nu am văzut unde lucrez. Poate au luat bani pe haionul nou și au pus unul SH . Te legi la cap fără să te doară  cu șmecheri de astea

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mda, o sa vad luni. E ultima data cand ii iau cu frumosul. Si chiar nu aveam treaba ca e SH daca era in stare buna.
Deocamdata conform legii trebuie sa aduca masina in starea dinaintea producerii accidentului. Pai mie imi functionau toate pe haion si nici rupt nu era.  Si dupa accident functionau toate atat ca era indoit.
Dar mi-au pus suport la numar cu reclama lor. Maine dau cu vopsea neagra pe reclama. Nu o merita Posted Image

Ca au luat bani de haion nou si au pus SH e fix problema lor. Atata timp cat haionul e bun nu ma intereseaza smecheriile lor.  N-au decat sa mearga sa mai caute unul, si inca unul pana nimeresc unul bun daca nu stiu sa il verifice inainte.
Luni merg si le spun ca sunt probleme cu haionul. Nu le spun ce, sa il verifice si daca nu gasesc problemele merg si le fac eu diagnoza pentru 50 de lei ca nu lucrez gratis :D

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 17:47.


#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Attached File  1517744710612-1556041588.jpg   222.65K   117 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate