Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Curier sau distribuitor

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

View Postsilvuple, on 03 februarie 2018 - 09:47, said:

Salut, am de ales intre a ma angaja curier sau distribuitor. Este practic cam tot aceeasi treaba, dar difera unele lucruri.
Pentru aceasta alegere am o mica dilema care stiu ca 99% depinde de mine, dar am zis ca nu strica si o parere.
Acum: curier 1700-1800 lei plus bacsis care poate sa difere,intre 400lei si 800, masina acasa, si in rest cam stie toata lumea ce face un curier si  ce program are.
Distribuitor: 1700 lei, masina acasa dar program mai scurt, dupa terminarea livrarilor nu mai te duci la depozit ca la curierat, pleci direct acasa si ma gandesc ca altfel ai sa zicem un viitor un distribuitor si in timp poate agent de vanzari. Curier cam tot curier ramai si aia e.
Voi ce ati alege, ce sfat imi dati?
investeste in tine si fa o meserie,in ambele variante alese de tine vei pierde timpul si sanatatea,pe mine n-a avut cine sa ma invete si m-am trezit oarecum tarziu.Repet,INVATA o meserie...

#20
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
pai daca te suna curierul si nu esti acasa, si te intelegi cu el sa-ti aduca pachetul la servici, nu ti se pare corect sa-i lasi 2 lei? de obicei e mai ieftin asa decat sa te duci tu dupa  colet. Sau te suna si nu esti acasa, il rogi sa revina maine..

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmeanman, on 03 februarie 2018 - 14:29, said:

pai daca te suna curierul si nu esti acasa, si te intelegi cu el sa-ti aduca pachetul la servici, nu ti se pare corect sa-i lasi 2 lei? de obicei e mai ieftin asa decat sa te duci tu dupa  colet. Sau te suna si nu esti acasa, il rogi sa revina maine..

Asta da, binenteles... dar majoritatea produselor pe care le comandam pe net, au deja pretul baban care incude si o taxa de expeditie generoasa ... nu e ca la pizza la care nu platesti nimic sa ti-o aduca calda la botul calului...

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu dau la orice curier macar 2 lei acolo sa bea si el o cafea.
N-am saracit din asta pana acum.
E si el om si poate se bucura de aia 2 lei sau mai mult daca face ceva ce nu e treaba lui implicita, sa revina la adresa ca nu am ajuns acasa, sa se duca sa imi lase coletul 1 kilometru mai incolo, gen.
Excluse situatiile cand e nesimtit, dar rare ce-i drept.

E plina tara de Hagi Tudose din ce vad.

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
totusi discutia nu este despre bacsisul lasat de fiecare curierului, e drept ca am mentionat eu de asa ceva si de acolo a inceput, insa nu trebuie discutat doar in jurul subiectului asta, asa ca hai sa revenim la topic.

#24
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012

View Postcuculea, on 03 februarie 2018 - 10:47, said:

400 spaga pe luna la un curier...fugi frate de aci. Da de ce te bazezi pe spaga...de ce sa iei acea spaga. Eu unul nu ti-asi da nimic, la niciun curier nu as da spaga , pentru ce? e jobul lui sa imi aduca pachetul si sa imi dea restul. Pe multi i-am trimis sa schimbe in marunt si sa imi returneze si 5 ron. Prosti sunt aia care iti lasa spaga, prosti gramada.
Si jobul chelneritelor e sa iti aduca cafeaua, dar lor le lasi bacsis. Celor de la KFC nu le lasi, curierilor nu le lasi. Explica logica.

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Nu, nu le las. Nici la doctori nu dau spaga...lentru ca asa e normal....sa nu dai spaga.

#26
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Confundati spaga cu bacsisul,2 lucruri diferite.Aia de o dai la doctor,militian ,e spaga.Aialalta ,la chelner,curier ,e bacsis.

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Initiator alege ce iti place din cele doua variante. NU spera la vreun mare bacsis ca romanii cam au buzunarele cusute.
Daca te duce capul si iti vezi de treaba vei merge mai departe si iti va fi mai bine, chiar daca nu vei urca in firma in care incepi.
Bucura-te ca ai un job unde poti incepe, poti capata experienta, faci ceva banuti si iti largesti aria de cunostinte. Nu stii niciodata de unde sare melcul.

Eu unul as alege dintre cele doua distributie. Mai putina bataie de cap. Parerea mea.

#28
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Corect.Asta i-am zis si eu intr-un post mai sus.In curierat o sa cedeze rapid din cauza stresului.Si in distributie se poate face"spaga" consistenta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate