Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Curier sau distribuitor

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Salut, am de ales intre a ma angaja curier sau distribuitor. Este practic cam tot aceeasi treaba, dar difera unele lucruri.
Pentru aceasta alegere am o mica dilema care stiu ca 99% depinde de mine, dar am zis ca nu strica si o parere.
Acum: curier 1700-1800 lei plus bacsis care poate sa difere,intre 400lei si 800, masina acasa, si in rest cam stie toata lumea ce face un curier si  ce program are.
Distribuitor: 1700 lei, masina acasa dar program mai scurt, dupa terminarea livrarilor nu mai te duci la depozit ca la curierat, pleci direct acasa si ma gandesc ca altfel ai sa zicem un viitor un distribuitor si in timp poate agent de vanzari. Curier cam tot curier ramai si aia e.
Voi ce ati alege, ce sfat imi dati?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 silvuple, on 03 februarie 2018 - 09:47, said:

Acum: curier 1700-1800 lei plus bacsis care poate sa difere,intre 400lei si 800

zice firma de curierat, nu? daca e sa-i credem, inseamna ca direct de la ei vine ideea cum ca curierul nu da niciodata rest. ori te duci cu bani fixi, ori lasi cativa lei la fiecare colet.

eu am urat oamenii de genul, care pt rest se cauta de bani ca si cum i-a lasat acasa si acum se uita sa vada daca are ceva la el, in anticiparea de a zice tu sa pastreze restul. ori aceia care cand ajung la restul de cate 1 leu, intra intr-un slow motion grav si intind mana greoi, dar revenindu-si doar daca ii zici sa-i pastreze.

sfatul meu este sa alegi jobul pt care te simti in stare sa-l faci mai departe. iar cel mai important, nu-ti bate joc de oamenii cu care intri in contact. indiferent de jobul ales.

#3
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Multumesc pentru sfat.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Dany_Darke, on 03 februarie 2018 - 09:58, said:

daca e sa-i credem, inseamna ca direct de la ei vine ideea cum ca curierul nu da niciodata rest. ori te duci cu bani fixi, ori lasi cativa lei la fiecare colet.
Pai de unde sa aiba marunt curierul ca nu e la supermarket sa aiba casa plina cu monede si hartii mici.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
distribuitor. e o meserie mult mai predictibila.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Multi curieri au reusit sa se angajeze la unele dintre firmele pe care le aveau pe zona. Nu e drum cu sens unic si infundat. Daca vrei sa avansezi in curierat, e ceva mai greu pentru ca sunt multi inaintea ta, mai vechi, mai experimentati. Nu e imposibil doar ca e mai greu.
Tu decizi ce vrei sa faci si care e mai avantajos pentru tine: banii (curieratull) sau timpul liber (distributia).

Inca ceva, nu toate zonele din curierat sunt cu spaga. iar alea care sunt, vor fi preluate mai intai de cei mai vechi. Posted Image

Edited by sorin147, 03 February 2018 - 10:32.


#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
400 spaga pe luna la un curier...fugi frate de aci. Da de ce te bazezi pe spaga...de ce sa iei acea spaga. Eu unul nu ti-asi da nimic, la niciun curier nu as da spaga , pentru ce? e jobul lui sa imi aduca pachetul si sa imi dea restul. Pe multi i-am trimis sa schimbe in marunt si sa imi returneze si 5 ron. Prosti sunt aia care iti lasa spaga, prosti gramada.

Edited by cuculea, 03 February 2018 - 10:47.


#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Bacsis la curier ? Se practica asa ceva ?

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
cu restul la curier cred ca e o problema delicata
ei fac un serviciu ambelor parti ia banii la clientul final si trimite la furnizor
de ce ar trebui sa aiba acel curier marunt la el
rezultat de unde
eu daca nu vreau sa las nimic dau mereu cat am de plata
ambele locuri de munca sunt grele,interactionezi doar cu oameni(specimene in unele cazuri)
la distributie ce produse sau la curierat ce firma si in ce judet,poate conta f mult

Edited by ceanu1980, 03 February 2018 - 11:35.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu lasa nici drk spaga la curier, ati inebunit...ce livreaza pizza?

Voi ati lasat vreodata spaga la curier care va aduce ceva de la Emag sau Garage sau vreo asigurare?  Pai nu costa deja produsele cat nu face?

In cazul in care iti livreaza pizza e altceva.. ti-o aduce calda, se strofoaca sa gaseasca scara, urca la etaj si ti-o pune in brate.. acolo, da, e omeneste sa lasi ceva.

Edited by rosix, 03 February 2018 - 11:44.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
eu personal daca suma nu e rotunda si in functie de ramburs mereu rotunjesc

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
pana la urma e alegerea clientului daca lasa bacsis sau nu.
ca la restaurant. daca te multumeste serviciul prestat, lasi ceva, daca nu, nu.
bine, ca sunt unii care isi mananca de sub fund, e partea a doua. ale comunismului reminiscente, sau pur si simplu nu isi permit.
alege curier. nu cred ca numai 400-800 lei pe luna ies, decat daca esti la o firma mica si ai putine colete de livrat.

#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 cuculea, on 03 februarie 2018 - 10:47, said:

Prosti sunt aia care iti lasa spaga, prosti gramada.
Asa-i, s-a mai zgarcit lumeaPosted Image

Edited by YourFan, 03 February 2018 - 11:54.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ceanu1980, on 03 februarie 2018 - 11:44, said:

eu personal daca suma nu e rotunda si in functie de ramburs mereu rotunjesc

Aaahh... acum inteleg, voi platiti numerar la curier... Eu, in afara de mancare, nu achit nimic numerar, numai cu cardul.... Da.... cand achiti numerar... mai poti lasa 5 lei... asa este...
In statele civilizate majoritatea curierilor sunt dotati cu POS-uri mobile sa poti achita cu cardul la usa... nu de alta dar nu tine nici drku in casa sume peste 150 de euro sa aiba cu ce plati la usa, curierului...

Edited by rosix, 03 February 2018 - 11:58.


#15
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Daca iti place sa astepti o saptamana sa iti livreze coletele si asta daca te rogi de ei la telefoane.. plateste cu cardul :))

#16
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Fereste-te de meseria de curier,o sa-ti iasa par alb dupa o zi cu 150-170 de livrari.
Cauta o firma buna de distributie si vei vedea ca acolo vei castiga mai mult decat in curierat.Daca esti istet poti face bani frumosi in distributie.


#17
user_adi

user_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.12.2017
Se stie clar clientii care dau ciubuc chiar si 1 leu primesc coletul a doua zi dupa comanda, curierii isi cunosc clientii, sunt 99% aceiasi.

Curier te poti angaja la o firma serioasa cu program de l-v pana la 5.Orice alegere faci iti recomand sa alegi timpul mai scurt de munca.

Edited by user_adi, 03 February 2018 - 13:45.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cammyxxx, on 03 februarie 2018 - 12:42, said:

Daca iti place sa astepti o saptamana sa iti livreze coletele si asta daca te rogi de ei la telefoane.. plateste cu cardul Posted Image)

La Garage am platit recent cu cardul, comanda a venit a doua zi la pranz cu Sameday curier... Restu le comand cu ridicare directa din showroom Emag si ma duc dupa ele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate