Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Schimbare frecventa de receptie a canalelor TV la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 04.03.2016
La inceputul lunii decembrie am primit un email de la UPC in care ma informa ca incepand cu 4 sau 5 decembrie se vor modifica frecventa de receptie a majoritatea programelor TV pentru ca se fac/s-au facut lucrari de modernizare a retelei (exista si o lista maricica de localitati printre care si localitatea mea). Astazi am primit un telefon de la UPC (era doar un robot) in care ma informa acelasi lucru.
Nici pana in ziua de azi nu sa schimbat vreo frecventa, ce sa mai inteleg ? Am intrebat pe facebook pe cei de la UPC, dar nu am primit nici un raspuns...
Exista vreun  comunicat ceva in acest sens, ca am cautat pe net si nu am gasit nimic ....

P.S TV analogic. Posted Image

Edited by megafanro, 16 February 2018 - 04:24.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai CI+, fa o rescanare a grilei. Din cate stiu, la celelate aparae (dvr, horizon go si celelalte) frecventele sunt schimbate prin update din retea.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca de analogic e vorba.
Pe digital intra singure si pe CI+ si pe mediabox.

#4
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 04.03.2016
Da, este vorba de tv analog. am uitat sa specific ...

#5
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,404
  • Înscris: 15.07.2016
Dacă se schimbă frecvențele analogice, se schimbă și cele digitale.
Și eu am fost în aceeași situație ca a ta. Am așteptat mult timp la rând. Credeam că au uitat să facă reorganizarea la mine în oraș :lol:
Da, se va schimba grila luni sau marți. Când am primit mail-ul ăla, era doar pentru câteva orașe mai mici, dar acum va fi și pentru municipiu.
Mă mir că te-au sunat. Eu n-am primit niciun telefon până acum :(

#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
In jud. Bt s-au schimbat prin decembrie.

P.S.
Era o aglomeratie la sediul upc de mosi si babe care nu stiau sa isi scaneze singuri canalele de nu se putea respira inauntru.... !! Posted Image Posted Image  
Am intrebat o batrana de ce nu da de-o bere unui tanar de pe scara blocului sa ii scaneze si memoreze el canalele si a reactionat de parca am spus o blasfemie !!

#7
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,146
  • Înscris: 14.12.2007

 Ghiordi, on 02 februarie 2018 - 20:28, said:

Exista vreun  comunicat ceva in acest sens, ca am cautat pe net si nu am gasit nimic ....

P.S TV analog Posted Image
Mai multe detalii gasesti pe topicul dedicat: https://forum.softpe...4#entry22283176

#8
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 04.03.2016
Multumesc Tudor

#9
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,996
  • Înscris: 27.02.2006
urmeaza judetul prahova; am primit eu si mai multi prieteni, telefon prin care eram anuntati ca in curand se vor face modificari in grila analogica si ca trebuie rescanate frecventele tv. sper sa nu afecteze digitalul sau internetul, in sens negativ.

#10
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Si eu am primit astazi telefon ca se vor modifica frecventele la TV analogic.Am inchis telefonul... eu NU mai folosesc analogic de peste 4 ani incoace.S-a inventat mediabox-ul,cardul CI... analogic mai foloseste... tata-mare la 2 metri! "Dincolo"... tot digital se foloseste!Posted Image
De ce se modifica frecventele? Simplu,lucrari de modernizare. Fara gluma de data asta.... se pregateste reteaua pentru Internet Gigabit! Este nevoie de spectru.

Edited by megafanro, 16 February 2018 - 04:25.


#11
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Reorganizarea pe analogic afectează și digitalul dar și netul pentru că unele canale sunt mutate pe alte frecvențe. La mine au modificat și frecvențele pentru net. Peste tot în țară sunt activate 4 frecvențe pe digital deci insuficiente pentru netul de 1 GB. O să fie folosite pentru introducerea de canale noi și abia apoi urmează netul de 1 GB (sigur vor mai elimina din analogic).

Iată și frecvențele:

274.00
282.00
290.00
298.00

Edited by megafanro, 16 February 2018 - 04:26.


#12
kikimouse65

kikimouse65

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.01.2018
Se schimbă frecvențele la UPC din data de 20 aprilie 2018, in judetele Bucuresti, Ilfov, Giurgiu si Dambovita.
Pentru a beneficia de canalele dumneavoastră in continuare va fi nevoie sa faceti o rescanare de grila la TV. In cazul in care aveti un Mediabox SD, HD, SD DVR, HD DVR procedati in felul următor:Meniu-Setari-Cautare retea(aici introduceți codul pin 0000).
Daca aveti un Mediabox Horizon procedati in felul următor: Meniu-Setari-aici apasat sageata in SUS pentru Setari avansate-Mediabox Horizon-Revenire la setarile din fabrica(introduceti codul pin 0000).
Codul regional pentru aceste judete este 010.
Daca aveti un TV cu CI+ faceti o cautare automata cu frecventa UPC 306.000, ID-ul de retea 31417, modulatia 256 si rata simbolurilor 6900. La fel faceti o cautare automata si la TV-ul analogic.

Edited by megafanro, 25 April 2018 - 02:30.


#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
O porcărie...

#14
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,019
  • Înscris: 18.04.2017
Analogicul trebuie sa dispara. Nu e nicio porcarie ca UPC l-a redus si va continua acest proces.

#15
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
De ce să dispară? Că vă place vouă să băgaţi pumnul în gură?

#16
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,164
  • Înscris: 22.02.2017
Aoleu.... nu mai are rost, lasati-l in pace.

#17
kikimouse65

kikimouse65

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.01.2018
Mulți oameni, aici ma refer la majoritatea clienților de vārsta a treia, opteazć pentru abonament analogic, ca ii mai ieftin. Sunt unii cu televizoare de zeci de ani..

#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Iară expresia asta cu "zeci de ani". Nu prea cred că sunt în uz televizoare care au peste 30 de ani şi acum 30 de ani nu sunt zeci de ani. Nici acum 35. Nu cred că mai are cineva în uz curent televizor curent de acum 50 de ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate