Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

dementa senila -Alzheimer - tratament eficient

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
vivana

vivana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2018
bunica  80 ani,cu dementa senila  diagnosticata acum 1 an, stadiu avansat, vorbeste nonstop, are halucinatii vizuale(da ordine, injura ca nu apare sau ca nu face ce zice ea....) nu doarme  aproape deloc noaptea, Medicul i-a dat tratamentul actual : rivastigmina 2mg.solutie,rispen,sermion,memantina.I-a  dat inainte de rivastigmina ,exelon plasture si atunci a incetat cu vorbitul si a dormit mai bine ,insa o parte din familie nu a acceptat sa il dea, a fost intrerupt (ca o sa  paralizeze cica )  si noi cand i-am dat dupa 2 luni, nu si-a mai facut efectul  si  asa medicul  sa nu fie disputa,i-a schimbat cu rivastigmina ,acum iar vorbeste continuu si nu doarme decat putin noaptea. Pentru ca sta o perioada la noi si alta la cealalta familie, nu stiu cum sa facem ,eu nu mai rezist psihic sa o aud nonstop cu halucinatiile ei si daca se face timp frumos nu mai sta in loc, vrea tot sa plece-zice ca merge acasa.

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Cand sta la voi tu mergi la cealalta familie. Si invers.

Pana la urma care este intrebarea ta?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Doar ,,calmantele " sint calea, daca incerci altceva, daca nu asculti medicul, o sa ajungi la diribau.

#4
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Din pacate pentru Alzheimer nu exista un tratament cu eficienta suta la suta...boala poate fi tinuta doar "sub control".
In cazul bunicii tale,a fost descoperita (boala) prea tarziu...
Statistica spune ca varsta ideala ca boala sa poata fi tinuta sub control este in jurul a 67-72 de ani.

Mai multe informatii poti gasi aici : http://www.alz.ro/

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai ce anume vorbeste, ati incercat macar sa o ascultati si sa o intelegeti?

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Aldulescu, on 02 februarie 2018 - 18:46, said:

Pai ce anume vorbeste, ati incercat macar sa o ascultati si sa o intelegeti?
Nu se poate discuta cu acesti bolnavi . Desi ai impresia ca a inteles ceva , in secunda doi a uitat tot si incepe cu " placa " pe care este setata .
Daca nu stai bine cu bibilica , si nu poti in cursul zilei sa te separi fizic macar o perioada , risti sa ajungi in balamuc .
Este crunt .

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017
Bai nene, exista azile pentru astfel de oameni.....  Intradevar, tratament care sa te faca ca nou nu exista. Se poate doar stopa evolutia intr-o oarecare masura insa fiecare organism are raspunsul lui, deci nu este ceva sigur.

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

 Bogotta, on 02 februarie 2018 - 19:10, said:

Bai nene, exista azile pentru astfel de oameni.....  Intradevar, tratament care sa te faca ca nou nu exista. Se poate doar stopa evolutia intr-o oarecare masura insa fiecare organism are raspunsul lui, deci nu este ceva sigur.

Bai nene, cel mai usor este sa te descotorosesti / sa-i arunci intr-un azil. Bravo măi, oameni buni. Ia stai 6 luni cu un pacient cu cancer pancreatic, ia stai 5-6 ani cu un bolnav de Alzheimer. Te mai gandesti la tine cand vezi asa ceva in familie?

Oameni....defapt animale ....

Edited by Rhesus, 02 February 2018 - 19:19.


#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Internati-o la un azil ...ma rog , camin de seniori . Nu este o rautate , este o realitate. Are nevoie de asistenta calificata si voi nu sunteti calificati . Ea oricum nu mai are prezent . Dementa va evolua rapid la varsta aceasta si daca o tine genetica poate sa traiasca inca destul timp cat sa fie nevoie sa va internati voi la nebuni . Dementa este ireversibila . singura forma de tratament este sedarea pentru a o scoate din hiperactivitate . Stiu cum este ...am in familie. Le-am zis la prietenii mai tineri sa ma impuste daca ajung asa .

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Bogotta, on 02 februarie 2018 - 19:10, said:

Bai nene, exista azile pentru astfel de oameni..... .......
Serios ? ia vezi cit costa , ce conditii se cer , vezi daca toti din familie vor ...
bai nene , stie orice...in realitate este mai complicat .

#11
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 honeymik, on 02 februarie 2018 - 18:39, said:

Cand sta la voi tu mergi la cealalta familie. Si invers.

Pana la urma care este intrebarea ta?
Cred că a vrut mai mult să se descarce...iar dacă primește și un sfat, cu atât mai bine.
Tatăl meu are Alzheimer avansat, manifestările sunt diferite, însă, adică e total apatic, nu mai răspunde decât cu ,,da" sau ,,nu", nu știe cum le cheamă pe fetele mele, face deja pe el, etc.
Tratamentul nostru e cu totul altul, dar în toți anii ăștia nu am avut impresia că ar încetini prea mult boala. Știu cât e de greu, nu știu ce sfat ți-as putea da. Cel mai important e să încerci să te resemnezi cu situația și să te gândești că la un moment dat se va termina. Știu că sună cinic, dar cine are în familie așa ceva știe ce vreau să spun. E foarte ușor să clachezi.
Am un prieten care are un bunic care are niște manifestări foarte asemănătoare cu cele ale bunicii tale (ultima dată îmi spunea că a început să halucineze, înainte de asta avea un comportament paranoic). O să-l întreb dacă a găsit vreo soluție cât de mică, dar era și el cu nervii la limită.

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Daca sunt bani, azil fara discutie. Si nici nu e cazul de remuscari pentru boala asta.

#13
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
La azil o sa fie chinuita, indiferent cat platesti.
La noi azilele nu-s ca in vest, sau ca in filme. Sunt ca si puscariile. Cei mai puternici se descurca, cei mai slabi sufera. In vest sunt angajati doar imigranti ca si ingrijitori pt ca aia nu isi fac de cap.
Cel mai bine e sa platesti pe cineva care sa stea cu ea. O sa te coste cam cat ai da la un azil, dar macar nu-si bate joc de ea.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Un azil e cam cat o pensie decenta. Dacă e un azil bun e ceva mult  mai uman decât sa îl ții ca pe hamster încuiat în casa.

Un alt medic cu un alt tratament. Care se da pe răspunderea acestuia - limitata ce-i drept de faptul ca trăim în tara asta. Nu se întrerupe medicația aiurea de familie pentru ca se crede nustiuce sau ca au văzut ei pe Facebook.  


Răspunsurile la mișto sunt chiar cretine în cazul de fata.
Te știi tu singur care ești.

#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Vitamina B6, in doze mari. Nu sunt medic, asa ca nu ma acuzati, dar am avut probleme cu fata mea care se manifesta schizofrenic. Aproximativ cu simptomele pe care le descrieti aici - vorbit incoerent, lipsa somnului. Dupa vreo doua luni de mers la psihiatru si la psiholog, fara absolut niciun rezultat, am inceput sa ii dau MagneB6, cate una dimineata si una seara. In doua saptamani si-a revenit complet si nici nu a mai avut probleme.

Dupa cum am spus, nu sunt medic, asa ca nu luati de sfant ce spun eu. Dar la situatia pe care o aveti, nici nu aveti prea multe de pierdut.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este o parere preconceputa asta cu chinuitul batranilor la caminele de seniori. Cunosc doua cazuri apropiate in care "chinuitul " asta i-a pus pe picioare asa cum nu erau acasa . Problema nu este doar aceasta. Oamenii cu dementa necesita prezenta 100 % . Trebuie sa stai dupa ei permanent pentru ca dau foc la casa , baga cuie in priza , sar de pe balcon , fac dus in chiuveta si pleaca pe strada in pielea goala ...si altele . O " cazare " la un camin privat costa cam 2200 lei si ceva pampersi din partea familiei daca este cazul, plus medicatia asiugurata de CNAS . Conditiile sunt excelente , singuri in camera , televizor , asistenta permanenta , mancarea de regim aferenta bolilor , spalat zilnic daca este nevoie , activitati sociale unde este posibil. Stiu doua astfel de "azile " in zona Bran si sunt absolut fenomenale . Poate ca pensia nu acopera cei 2200 dar cu ceva de la familie se rezolva. Oricum este bine si pentru bolnav si pentru familie. Probabil ca tanti in cauza nici nu mai prea cunoaste membrii familiei. Un unchi de-al meu nu isi mai cunostea copiii la 80 de ani .

Edited by JurasikMan, 02 February 2018 - 20:36.


#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Noi discutam aici de persoane trecute de 80 de ani , deci totul este avansat ....

#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 sorin61, on 02 februarie 2018 - 20:32, said:

Vitamina B6, in doze mari. Nu sunt medic, asa ca nu ma acuzati, dar am avut probleme cu fata mea care se manifesta schizofrenic. Aproximativ cu simptomele pe care le descrieti aici - vorbit incoerent, lipsa somnului. Dupa vreo doua luni de mers la psihiatru si la psiholog, fara absolut niciun rezultat, am inceput sa ii dau MagneB6, cate una dimineata si una seara. In doua saptamani si-a revenit complet si nici nu a mai avut probleme.

Dupa cum am spus, nu sunt medic, asa ca nu luati de sfant ce spun eu. Dar la situatia pe care o aveti, nici nu aveti prea multe de pierdut.

Nuuuu!
Nu esti medic si nici nu ai pe cineva apropiat cu boala asta...
Bine, si daca ai / ati fi avut - nu prescrieti medicamente pe un forum!

Rezumati-va la prescriptii de sfaturi din astea mai pentru suflet (sau recomandari de centre specializate in acest caz) si cam atat.

Alea cu "nu ma acuzati" sau "nu luati de sfant ce zic eu" sunt apa de ploaie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate