Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sfat achizitie unitate

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Salut!


Ma ajutati, va rog, cu o parere: este unitate de mai jos ok la raport calitate - pret? Achizitie va fi facuta in Germania, dar nu este un must, sunt aici pana la sf. lunii februarie, dupa aceea ma intorc pe plaiurile mioritice.
Credeti ca as gasi si acasa ceva asemanator, atat la performanta, cat si la pret?
Ne-am gandit la un buget maxim pt tot sistemul de undeva la 1000-1100€, cu monitor de 23''. Il vom folosi in special pt Gaming.

https://www.amazon.d...-bin:1478229031

Va multumesc frumos!

Edited by Syia, 02 February 2018 - 16:01.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Iti sugerez sa-l comanzi de pe Amazon UK.
In 1000€ iei un set complet - unitate+tastatura+monitor+casti
https://www.amazon.c...0?ie=UTF8&psc=1

#3
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Scuze, acum am vazut ca am scris aiurea la buget, ar putea ajunge si la 1200€, dar am prefera sa ramanem pe la maxim 1100€. Am vrea sa aiba neaparat si SSD, iar daca nu are deja, va fi cumparat extra, care si ala ar mai costa in jur de 80€.

View PostNaijax, on 02 februarie 2018 - 15:59, said:

Iti sugerez sa-l comanzi de pe Amazon UK.
In 1000€ iei un set complet - unitate+tastatura+monitor+casti
https://www.amazon.c...0?ie=UTF8&psc=1
Merci, dar nu m-as complica cu Amazon UK. Doresc sa il cumpar din Germania sau din Romania - doar daca ar fi mai rentabil la pret.

Edited by Syia, 02 February 2018 - 16:08.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai zi ceva Naijax ....

Ți-ai consumat Gugãlu dejaba ? Ți-ai...

Attached File  fullhouse.gif   888.5K   26 downloads

Edited by exceswater, 02 February 2018 - 16:19.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostSyia, on 02 februarie 2018 - 16:13, said:

Merci, dar nu m-as complica cu Amazon UK. Doresc sa il cumpar din Germania sau din Romania - doar daca ar fi mai rentabil la pret.

Nu prea
Ceva mai mult de 2 luni am cautat un system de gaming - am avut si topic pe softpedia Posted Image

Dupa indelungi chinuri si suferinte, am gasit in sfarsit minunea
De departe si indiscutabil, aceeasi calitate la un pret egal sau chiar mai mic, se vinde numai pe Amazon UK
Am comandat un sistem foarte similar cu cel din link-ul propus
Calculatorul a venit din Luxemburg si ... zboara pur si simplu
In Romania un sistem similar este cam cu 25~30% mai scump iar in Germania cam cu 15~20% mai scump  

Succes

View Postexceswater, on 02 februarie 2018 - 16:18, said:

Mai zi ceva Naijax ....

Ți-ai consumat Gugălu dejaba ? Ți-ai...

Gata sefu'
Vineee

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSyia, on 02 februarie 2018 - 15:45, said:

....
Un sfat: nu te zgarci la 100€ .. ia-ti un sistem cu macar GTX1070 daca nu 1080. Probabil ca vrei un computer in care sa nu umbli cu anii, prin urmare ia ceva " de top" azi, chiar daca bagi extra 100-200 euro in sistem.
Monitoare FHD gasesti ieftin

Amazon.de si amazon.co.uk sunt identice dpdv pret/calitate, fiind europene.

Am vazut oferte faine de sisteme cu 1070/1080 pe la 1300-1500€ ... care eu consider ca isi merita valoarea, mai ales tinand cont de explozia preturilor la DDR4 si la placi grafice din ziua de azi.,

Un exemplu de sistem cu 1080 care eu unul consider ca merita luat azi: https://www.amazon.de/dp/B06XS25CHX
Vezi ca sunt 4 sisteme in seria aia, oricare face fata la ce vrei tu (chiar si cel mai ieftin, la 1200).

Stiu ca depaseste bugetul dar are procesor super OK (mai ales pe fundalul problemelor intel de azi), carcasa de calitate si performante super bune pentru ani de acum incolo.

Edited by ro_explorer, 02 February 2018 - 16:37.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postro_explorer, on 02 februarie 2018 - 16:34, said:

Un exemplu de sistem cu 1080 care eu unul consider ca merita luat azi: https://www.amazon.de/dp/B06XS25CHX

Nu prea as recomanda in system fara unitate optica sau fara posibilitatea de a instala una
Pare putin si probabil vei spune ca se poate achizitiona una externa dar ... nu-i tot una

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View PostNaijax, on 02 februarie 2018 - 16:39, said:



Nu prea as recomanda in system fara unitate optica sau fara posibilitatea de a instala una
Pare putin si probabil vei spune ca se poate achizitiona una externa dar ... nu-i tot una
Fa o pauza te rog si nu da sfaturi aiurea pe banii altora.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmarius87ism, on 02 februarie 2018 - 16:41, said:

Fa o pauza te rog si nu da sfaturi aiurea pe banii altora.

Postare la "subiect" si fara nici un pic de flame
Exceptional
Da-i inainte

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNaijax, on 02 februarie 2018 - 16:39, said:

Nu prea as recomanda in system fara unitate optica
Suntem in 2000 ? Eu nu am mai folosit unitatea optica de vreo 10 ani.
Pentru atunci cand arde, am o unitate externa, portabila, pe USB pe care o scot de la naftalina. Am utilizat-o fix de 2 ori. Nu a costat mai nimic.

Nu mai merita ocupat spatiu in carcasa, stricat air-flow-ul si aspectul cu o unitate optica.

Exemplu de drive optic extern (in caz de urgente): https://www.amazon.d...z/dp/B015YXWW4Y

Edited by ro_explorer, 02 February 2018 - 16:57.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ai dreptate dar ce te faci cu Disc-Read Only Memory?
Am peste 300 si o unitate externa ... hmm ... nu prea ar fi practica pentru unul ca mine
Ceva solutii aici?

#12
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012

View Postro_explorer, on 02 februarie 2018 - 16:34, said:


Un sfat: nu te zgarci la 100€ .. ia-ti un sistem cu macar GTX1070 daca nu 1080. Probabil ca vrei un computer in care sa nu umbli cu anii, prin urmare ia ceva " de top" azi, chiar daca bagi extra 100-200 euro in sistem.
Monitoare FHD gasesti ieftin

Amazon.de si amazon.co.uk sunt identice dpdv pret/calitate, fiind europene.

Am vazut oferte faine de sisteme cu 1070/1080 pe la 1300-1500€ ... care eu consider ca isi merita valoarea, mai ales tinand cont de explozia preturilor la DDR4 si la placi grafice din ziua de azi.,

Un exemplu de sistem cu 1080 care eu unul consider ca merita luat azi: https://www.amazon.de/dp/B06XS25CHX
Vezi ca sunt 4 sisteme in seria aia, oricare face fata la ce vrei tu (chiar si cel mai ieftin, la 1200).

Stiu ca depaseste bugetul dar are procesor super OK (mai ales pe fundalul problemelor intel de azi), carcasa de calitate si performante super bune pentru ani de acum incolo.
Multumesc, dar depaseste bugetul cu mult :(, as vrea sa fie pretul in jur de 1000 de eur. Asa dau prea multi bani, mai treb luat si monitor, tastatura, mouse, boxe... treb sa mai ramana ceva euro si de un pantof cu toc :D
De mentionat ca jocul cel mai mult jucat pe el va fi WoW...

View Postexceswater, on 02 februarie 2018 - 16:18, said:

Mai zi ceva Naijax ....

Ți-ai consumat Gugãlu dejaba ? Ți-ai...

Attachment fullhouse.gif
Am fost prea directa?  😇
Daca as fi ramas in Germania, luam in considerare si UK, dar cum ma intorc in Ro, am zis ca mai bine raman la Germania sau Romania ca si tara de achizitie. Asa in DE mai am ceva cunostinte in cazul in care se intampla ceva...

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNaijax, on 02 februarie 2018 - 17:13, said:

Ai dreptate dar ce te faci cu Disc-Read Only Memory?
Te referi la CD-uri audio? Le treci pe HDD in format lossless (FLAC) si gata.

View PostSyia, on 02 februarie 2018 - 17:16, said:

Multumesc, dar depaseste bugetul cu mult Posted Image, as vrea sa fie pretul in jur de 1000 de eur.
In cazul asta ia versiunea cea mai ieftina din seria aia: https://www.amazon.d...B06XRS6ZXS?th=1

Edited by ro_explorer, 02 February 2018 - 17:54.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostSyia, on 02 februarie 2018 - 17:16, said:

Multumesc, dar depaseste bugetul cu mult :(, as vrea sa fie pretul in jur de 1000 de eur. Asa dau prea multi bani, mai treb luat si monitor, tastatura, mouse, boxe... treb sa mai ramana ceva euro si de un pantof cu toc :D
De mentionat ca jocul cel mai mult jucat pe el va fi WoW...
Am fost prea directa?  �
Daca as fi ramas in Germania, luam in considerare si UK, dar cum ma intorc in Ro, am zis ca mai bine raman la Germania sau Romania ca si tara de achizitie. Asa in DE mai am ceva cunostinte in cazul in care se intampla ceva...
Era bun la preț ce recomandase colegul. Și era o idee mai ieftin cu tot ce trebuie.  Dacã vii aici, îl faci aici și ai garanție aici. Nu mai e cazul de Germania sa plimbi ditai animalu pentru orice garantie. Nu?

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostSyia, on 02 februarie 2018 - 17:16, said:

Multumesc, dar depaseste bugetul cu mult Posted Image,
as vrea sa fie pretul in jur de 1000 de eur.
Asa dau prea multi bani, mai treb luat si monitor, tastatura, mouse, boxe... treb sa mai ramana ceva euro si de un pantof cu toc Posted Image
De mentionat ca jocul cel mai mult jucat pe el va fi WoW...
In Romania doar placa video performanta costa 1.000 de euro !!!
Parerea mea e sa cumperi din strainatate PC-ul  Posted Image

Asadar cumpara PC-ul AMD Ryzen 7 1700x, GTX 1060 6GB, SSD 250GB Samsung 850 Evo, 16GB Ram DDR4 + Windows 10 recomandat de @ro_explorer la 1.159.00 Euro==>https://www.amazon.d...B06XRS6ZXS?th=1
si iti mai raman si bani de "un pantof cu toc"   Posted Image
Spoiler


#16
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postsuper8, on 02 februarie 2018 - 19:22, said:

In Romania doar placa video performanta costa 1.000 de euro !!!
Parerea mea e sa cumperi din strainatate PC-ul  Posted Image

Asadar cumpara PC-ul AMD Ryzen 7 1700x, GTX 1060 6GB, SSD 250GB Samsung 850 Evo, 16GB Ram DDR4 + Windows 10 recomandat de @ro_explorer la 1.159.00 Euro==>https://www.amazon.d...B06XRS6ZXS?th=1
No sellers currently ship this item to Romania

View Postro_explorer, on 02 februarie 2018 - 17:54, said:

In cazul asta ia versiunea cea mai ieftina din seria aia: https://www.amazon.d...B06XRS6ZXS?th=1
No sellers currently ship this item to Romania .

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ai ratat cumva partea unde @OP spune ca este în Germania? Bãnuiesc ca da.

#18
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View PostNaijax, on 02 februarie 2018 - 16:39, said:

Nu prea as recomanda in system fara unitate optica sau fara posibilitatea de a instala una
Pare putin si probabil vei spune ca se poate achizitiona una externa dar ... nu-i tot una
Un dvd-rw e 50-60 de lei. Nu cred ca are rostul sa ne zgarcim pentru atata lucru.
Eu inteleg ca colegii de forumeala isi iau filmele de pe torrente si le tin pe hdd. Dar pentru oamenii normali, e bine de mentionat ca filmele inca sunt lansate pe DVD/BluRay si nu stick USB (care oricum e de unica folosinta).
Deci da. Categoric, e necesar un dvd-rw. Si recomand LG.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate