Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Distributii potrivite pentru sistemele mele?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salutare. Am doua sisteme pe care as vrea sa bag linux, deoarece de mult timp nu-mi mai place instabilitatea oferita de windows. Am folosit in ultimii 10-12 ani mai multe distributii, de la distributii bazate pe deb la cele bazate pe rpm si chiar gentoo intr-o perioada. Bun, sa incepem:

HP Pavilion Dv6:
- Am vrut elementary, l-am incercat live, cu gandul ca apoi, daca imi place, sa-l instalez. Totul perfect, mi-a placit, pana cand fara nici o explicatie mouse-ul (inclusiv touchpad-ul) si tastatura s-au blocat complet, nu mai reactionau in nici un fel.
- Am incercat Ubuntu mate: aceeasi problema.
- Am incercat linux mint: aceeasi problema.
- Am incercat ubuntu de pe site-ul lor oficial. Merge bine, insa rapiditatea oferita de interfata lor lasa de dorit.

Pe windows nu imi face asa, deci nu de la laptop e problema. Nu imi dau seama, care ar fi problema?

Compaq mini 110:
- Fiind o vechitura si jumatate, cu doar 1gb ram, am incercat diferite distributii mai "light" sa zic asa, dar toate mergeau greoi, inclusiv recomandarile altora de genul Lubuntu. Pur si simplu nu se misca cum vreau eu sa se miste. Ce vreau: Stabilitate si rapiditate. Ce nu vreau (desi imi ofera facilitatile specificate anterior): Gentoo. Ce distributie as putea pune pe el sa se miste ok? As prefera bazata pe deb sau rpm pentru ca, cu astea am lucrat cel mai mult.

Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prima chestie ar fi o achizitie. De un laptop funcțional.

Sau un service bun care să facă o diagnoză la cele pe care le ai.

Stabilitate și rapiditate nu mai merge pe 1Gb ram și pe procesoare de la revoluția pașoptistă.

Sunt realist, nu fac glume despre sistemele tale. Nu sunt malițios.
Vrei viteză bagă bani.

Cuvintele magice sunt I3, I5, I7, SSD, memorie RAM.

Ca să nu fie gen : Ce benzină sa bag la Dacia din 74 că nu trage deloc ?

Plus:  "instabilitatea oferita de windows." Asta e puțin cam răutate gratuită așa.
Un Windows cumpărat, nu torente cu tot felul de bube pitulate prin el, merge ani de zile.
Curat fără probleme, fără crashuri și etc.

Și distribuțiile de Linux mai au bube, m-am jucat și eu cu Ubuntu și Kubuntu și Puppy Linux și etc.
Un Ubuntu luat de la ei de pe pagina oficială mi-a crăpat aiurea după câteva update-uri...
Și windowsul duduia pe sistemul respectiv.

Care e utilizarea acestor laptopuri ?
Regimul de folosire ? Service făcut la ele vreodată ?

Salutare că uitasem

Edited by exceswater, 02 February 2018 - 14:20.


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Incearca o distributie Linux cu interfata mai robusta, Xfce !

#4
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
www.distrowatch.com knock yourself out Posted Image

Edited by ct03nut, 02 February 2018 - 14:05.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Zark, si la laptopul cu 1GB Ram te sfatuiesc sa il pensionezi
Ori sa-i pui un XP ori w7 modificat;
sau o distributie Linux ce consuma foarte foarte putin RAM:
Tiny Core Linux,
Puppy Linux,
SliTaz GNU/Linux,
KNOPPIX Lxde.....

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Ca sa mearga la viteza care o vrei probabil ar trebui o distributie de linux din anul cand au fost facute respectivele.
Si linuxul din ziua de azi are cerinte mai mari.

Eu pe ceva echivalent acelui Compaq - un eeePC de la  Asus merg pe Linux Mint XFCE. Se mica mai greu decat XP-ul, dar mai bine decat 10-le.
Dar evident nu pot avea pretentii de la jucarie de mai mult. Ptr ce am nevoie insa se descurca.

#7
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Zark, on 02 februarie 2018 - 13:53, said:

Compaq mini 110:
- Fiind o vechitura si jumatate, cu doar 1gb ram, am incercat diferite distributii mai "light" sa zic asa, dar toate mergeau greoi, inclusiv recomandarile altora de genul Lubuntu. Pur si simplu nu se misca cum vreau eu sa se miste. Ce vreau: Stabilitate si rapiditate. Ce nu vreau (desi imi ofera facilitatile specificate anterior): Gentoo. Ce distributie as putea pune pe el sa se miste ok? As prefera bazata pe deb sau rpm pentru ca, cu astea am lucrat cel mai mult.
Debian cu openbox ar merge bine pe asta, poți să încerci asta.

#8
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu recomand instalarea unei distrubutii "obsolete". S-au efectuat teste pe phoronix.com de la generatiile vechi de kernel 3.x pana la 4.15 si s-a aflat ca, dimpotriva, chiar a crescut performanta kernelului pe acelasi hardware, in loc sa scada.  Baga ceva "contemporan" dar cu atentie sporita catre ce desktop environment alegi.

Echilibrul cel mai bun intre modernitate/resurse este MATE, daca vrei ceva "la sange", XFCE sau LXDE.

https://www.phoronix...x-317-415&num=1

Recomand un Lubuntu, Xubuntu sau Ubuntu mate sau chiar Linux Mint (e bazat pe ubuntu lts)

Cam orice distrib , doar cu cmd line, nu haleste mai mult de 100 MB/RAM, astea mai noi care au systemd, consuma chiar mai putin. Diferenta vine de la desktop environment si programele deschide, in loc de chromium/firefox foloseste si tu Midori, etc, versiunile light ale aplicatiilor.

NU mai recomandati distributii iesite din support.

Edited by ct03nut, 02 February 2018 - 14:20.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Zark, on 02 februarie 2018 - 13:53, said:

Pe windows nu imi face asa, deci nu de la laptop e problema. Nu imi dau seama, care ar fi problema?
Daca nu te-ai uitat in log-uri, nu poate ghici nimeni ce se intampla pe acolo.

#10
seth66

seth66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.11.2009
Pentru problema cu touchpadul nu se poate pronunta careva fara loguri dmesg / kmesg ...

Incearca o distributie cu DE Xfce, se misca decent pe un laptop core2duo 2GB ram de prin 2008.
Poti incerca varianta LTS de Xubuntu. Daca asta nu te multumeste poti instala:
-Ubuntu server care iti permite instalarea selectiva de pachete si poti obtine o instalare cat mai minimala.
-Arch Linux care se instaleaza destul de greu dar daca ai instalat gentoo te vei descurca - Arch iti ofera posibilitatea
sa alegi cu exactitate pachetele instalate.

Dupa instalare ai de configurat (oprit) serviciile nenecesare pentru a elibera memorie.
Pentru browsing:

chromium se misca decent cu javascriptul dezactivat - e imperios sa instalezi un blocker uBlock configurat cu cat mai multe liste de block sau chiar cu javascriptul 1st party si 3rd party dezactivat altfel vei prinde radacini langa pc...
noul Firefox 57+ se misca cel mai bine dupa parerea mea si ocupa mai putina memorie decat chromium - deasemenea cu ublock si configurat cu un user.js

Pentru video mplayer pare cel mai optimizat player video dealtfel mpv si SMPlayer sunt similare.

De asemenea, pentru ca ai f putin ram este folosita des partitia swap si asta ineaca sistemul - trebuie configurata valoarea swappinessin bootloader (GRUB)

Daca un DE precum XFCE nu se "misca" rezonabil poti trece la un WM precum openbox, fluxbox, etc..

Edited by seth66, 02 February 2018 - 14:38.


#11
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 exceswater, on 02 februarie 2018 - 13:59, said:

Prima chestie ar fi o achizitie. De un laptop funcțional.

Este functional, atata timp cat pe windows 7 merge fara probleme. Cel putin acel dv6.

Sau un service bun care să facă o diagnoză la cele pe care le ai.

Stabilitate și rapiditate nu mai merge pe 1Gb ram și pe procesoare de la revoluția pașoptistă.

Din pacate te aflii intr-o mare eroare. Atata timp cat gentoo ofera aceste lucruri pe 1gb ram, nu vad cum ar fi posibil sa nu existe si alte distributii ce fac asta.

Sunt realist, nu fac glume despre sistemele tale. Nu sunt malițios.
Vrei viteză bagă bani.

Cuvintele magice sunt I3, I5, I7, SSD, memorie RAM.

Ca să nu fie gen : Ce benzină sa bag la Dacia din 74 că nu trage deloc ?

Plus:  "instabilitatea oferita de windows." Asta e puțin cam răutate gratuită așa.
Un Windows cumpărat, nu torente cu tot felul de bube pitulate prin el, merge ani de zile.
Curat fără probleme, fără crashuri și etc.

Asa o fi. Laptopul asta, dv6, a venit cu tot cu licenta windows de cand l-am cumparat, asa ca nu ma ocup cu crack-uieli de pe torrente ca n-am nevoie. Despre instabilitate, eu sunt genul caruia ii place sa testeze una alta, nu doar youtube si cate un film asa odata la 3 luni sa "nu stresam prea mult sistemul". In felul asta, ca sa se miste impecabil, windows necesita un restore minim odata la 3 luni. Acelasi lucru am facut in timp atat pe mac cat si pe linux, unde surpriza, stabilitate maxima si fara probleme, ca-n prima zi. Dupa o anumita perioada de stat pe mac si linux, crede-ma ca o sa ti se para cam instabil windows.

Și distribuțiile de Linux mai au bube, m-am jucat și eu cu Ubuntu și Kubuntu și Puppy Linux și etc.
Un Ubuntu luat de la ei de pe pagina oficială mi-a crăpat aiurea după câteva update-uri...
Și windowsul duduia pe sistemul respectiv.

Care e utilizarea acestor laptopuri ?
Regimul de folosire ? Service făcut la ele vreodată ?

Regimul de folosire: Programare, VMWare, editare foto, etc. Cate un film uneori, dar fara stocare exesiva de filme, cu stocare 0 de muzica. Per total o utilizare normala.

Salutare că uitasem

@super8 si restul - Mersi pentru idei. Cred ca ceva cu xfce ar fi cel mai potrivit.

@lucifer76 - Nu vreau sa fiu rau, dar as vrea sa stiu de la tine o idee despre cum sa ma uit in loguri cu mouse si tastatura blocate. Mie unul nu mi-a vernit nici una. Posted Image

Edited by Zark, 02 February 2018 - 14:47.


#12
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Atat timp cat ai eliminat posibilitatea unei probleme hardware (de ex pe windows merge ok), cel mai probabil exista un bug in kernel de iti bloca mouse-ul si tastatura. De aceea ai nevoie de o distributie cat mai recenta cu un kernel cat mai nou in care, probabil, problema ta s-a remediat.

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Zark, on 02 februarie 2018 - 14:45, said:

@lucifer76 - Nu vreau sa fiu rau, dar as vrea sa stiu de la tine o idee despre cum sa ma uit in loguri cu mouse si tastatura blocate. Mie unul nu mi-a vernit nici una. Posted Image
https://forum.softpe...e-dupa-restart/

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

 ct03nut, on 02 februarie 2018 - 14:15, said:

Nu recomand instalarea unei distrubutii "obsolete". S-au efectuat teste pe phoronix.com de la generatiile vechi de kernel 3.x pana la 4.15 si s-a aflat ca, dimpotriva, chiar a crescut performanta kernelului pe acelasi hardware, in loc sa scada.  Baga ceva "contemporan" dar cu atentie sporita catre ce desktop environment alegi.
...
NU mai recomandati distributii iesite din support.
Nu a fost sub forma de recomandare ci doar ca idee.

Ceva contemporan e cu dus si cu intors. Poate merge mai bine sau poate merge mai rau, mai ales la PC-uri de-acum 10 ani.
La Mint m-am trezit dupa un upgrade de kernel ca imi apare imaginea corupta si nu vad nimic din desktop. Noroc ca le-aveam si pe cele vechi pastrate asa ca am ales ultimul care mergea si am intrat si apoi am scos kernelul cu buba. Urmatoarea versiune a fost ok. Desi aparea o nota in care zicea ca e posibil sa fie probleme cu hardware vechi.

Edited by eiffel, 02 February 2018 - 14:59.


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

In felul asta, ca sa se miste impecabil, windows necesita un restore minim odata la 3 luni. Acelasi lucru am facut in timp atat pe mac cat si pe linux, unde surpriza, stabilitate maxima si fara probleme, ca-n prima zi. Dupa o anumita perioada de stat pe mac si linux, crede-ma ca o sa ti se para cam instabil windows.


Ce am subliniat eu mi se pare părere. Nu realitate.
Restore e necesar pentru că testezi. Pui tu windowsul pe butuci cu testele nu că e instabil.

Problema e că pe Windows pui toate prostiile. De test. Care crapă și el până la urmă.
La Mac e altă mâncare de pește. Sunt precis că Mac -ul l-ai folosit așa cum e. Fără tot felul de instalări și teste.
Normal că e stabil că nu te lasă să bage useru gheruțele.

Explică și mie ce testezi tu în paralele și pe WIN și pe Mac și pe Linux și doar Windowsul a fost nașpa. Te rog.

Vrei teste and shit, fii ready să tot instalezi Windowsul.

Utilizez frecvent Windows 7, Windows 8.1. Rar 10. Merg frate bine. Ani de zile. Nu crash nu bluescreen.
N-am viruși. Nu pun tot felul de addonuri și te miri ce.
Utilizator normal.
Mă joc, descarc chestii, stochez poze, uploadez tot felul.
N-am probleme.


Am folosit Ubuntu.
După un update urmat de crash l-am dat jos.
Nu mai aveam chef de citit și chestii. Frumos și deștept însă. Super tare chestia cu Compiz ... etc

Am și MAC. Bun stabil. Repet ce ziceam mai sus. Dai un ban dar stai în față.

Nu mă cert cu tine și nici nu încerc să mă dau eu mai deștept. E doar părerea mea.
Simte-te liber să consideri cum vrei tu.

Edited by exceswater, 02 February 2018 - 15:27.


#16
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Cauta un Windows 7 lite 32bit.O sa ramai surprins ce bine se misca dupa ce au scos toate porcariile din el.
Pe toate PC-urile din casa am pus windowsuri curatate de aplicatii inutile care consuma o gramada de resurse.

Edited by gymy, 02 February 2018 - 15:27.


#17
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 gymy, on 02 februarie 2018 - 15:26, said:

Cauta un Windows 7 lite 32bit.O sa ramai surprins ce bine se misca dupa ce au scos toate porcariile din el.
Posteaza te rog on topic! Poti pomeni si windows, da' asa, printre altele... Posted Image  Nu-i pacat de istoricul tau imaculat? Posted Image

#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru un sistem cu doar 1 Gb RAM poti folosi Puppy Linux, asta ca sa ai ceva functional, nu te astepta sa ai un browser cu care navighezi pe Internet sau edita fisiere OpenOffice prea rapid. Poti instala eventual un VLC pe el si il folosesti de exemplu pentru muzica si filme in calatorie.
Problema HP-ului cu tastatura si touchpadul e mai dubioasa, incearca si distributiile OpenSuSE si Fedora daca ai chef sa te joci cu ele, eventual si un Manjaro, care e bazat pe ArchLinux si pare "la moda".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate