Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Imperialismul Rus- Rusia, un imperiu mereu flamand

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
pentiumcmd

pentiumcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.01.2018
Observ ca Rusia si-a planificat dintotdeauna sa anexeze cateva repere si obiective strategice care sa-i asigure suprematie economica si militara in Eurasia.
A urmarit dintotdeauna sa aiba acces deplin in Marea Neagra (realizat prin anexarea Crimeeii),  acces la Marea Baltica, Marea Adriatica, Oceanul Pacific, acces la Marea Mediterana si suprematie totala in Asia Centrala si in Europa de Est.
Exista si un Testament al tarului Petru cel Mare care isi doreste ca viitoarele generatii sa extinda Rusia si sa subjuge Europa si Orientul.

Rusia a fost dintotdeauna un popor cotropitor si razboinic.
Nu degeaba i se spune  URS  flamand si agresiv.
  • Ivan cel Groaznic a condus razboaie cu turcii, a cucerit Siberia, Kazan, Astrakhan pentru a avea acces la Marea Caspica si a condus raiduri si in Crimeea pentru a avea acces la Marea Neagra , dar a pierdut razboiul livonian pentru a dobandi acces la Marea Baltica
  • Alexis I a dus razboaie cu Polonia , Suedia si Persia.
  • Petru cel Mare a condus Marele Razboi al Nordului impotriva Suediei ,  Rusia devenind o adevarata putere obtinand cele trei dominioane ca Estonia, Livonia  si  Ingria  si  Kexholm si  Viborg.
  • Ecaterina cea Mare a condus razboaie impotriva Imperiului Otoman, Persiei si a dobandit si partea estica a Poloniei.
  • Alexandru I i-a rezistat cu succes invaziei franceze  a lui Napoleon reanexand Polonia, in razboiul cu Persia  a obtinut  Georgia, Dagestan,  Azerbaijan, nordul Armeniei si a oferit suport revolutiei romanest din 1821, cat si razboiului de independenta al Greciei pentru a inlatura dominatia otomana din Peninsula Balcanica si ca rusii sa aiba acces.
  • Alexandru al II-lea a cucerit Caucazul si a sprijinit eliberarea Bulgariei si nationalismul Finlandez urmarind ceva castiguri.
  • Nicolae al II-lea a dus un razboi esuat cu Japonia urmarind ca Rusia sa aiba acces portuar in Oceanul Pacific intr-un climat mai temperat si a sprijinit Serbia in Primul Razboi Mondial pentru a dobandi acces in Balcani si Marea Adriatica.
  • Stalin a anexat toata Europa de Est dupa al doilea razboi mondial si si-a extins influenta in Asia prin promovarea comunismului si suportul oferit dictatorilor Mao Zedong si Kim.
  • Hrusciov a putut santaja Statele Unite ale Americii prin a oferi suport lui Fidel Castro si revolutiei sale comuniste in Cuba. Rusia a avut pentru scurt timp acces in Marea Adriatica cat a fost intr-o relatie buna cu Tito al Iugoslaviei.
  • Brejnev s-a implicat in razboiul din Vietnam si a initiat invadarea Afghanistanului fara succes pe termen lung.
  • Putin a condus razboaie victorioase in Cecenia, Georgia, Siria, a anexat Crimeea redobandind acces total in Marea Neagra si ofera suport trupelor separatiste din Ucraina.
Ce urmaresc rusii in viitor?
  • Sa anexeze statele baltice si Finlanda pentru acces la Marea Baltica.
  • Acces deplin la Marea Neagra - o au deja
  • Acces la Marea Adriatica si Marea Mediterana prin apropierea de Grecia si Serbia - ambele state sunt aliate ale Rusiei.
  • Sa construiasca baze militare in Belarus pentru a avea oricand ocazia sa initieze usor o invazie asupra Europei.
  • Sa aiba acces la resursele de gaz in Asia Centrala - avand  Armenia , Kazakhstan , Kyrgyzstan ca principalii aliati
  • Sa aiba acces la petrolul din Iran, acesta fiind aliat al Rusiei
  • Sa foloseasca Romania si Polonia ca rute de acces spre Marea Baltica,  Peninsula Balcanica , respectiv Marea Mediterana
  • Sa aiba un punct strategic asigurat in Orientul Apropiat - bazele militare din Siria
  • Sa aiba acces la Oceanul Pacific dintr-un climat temperat - probabil ca de asta nu a incheiat pace nici acum cu Japonia, fiind de peste 100 de ani intr-un "razboi"
  • Sa recucereasca Constantinopolul-  sa vedem cum vor evolua relatiile dintre Rusia si Turcia

Edited by pentiumcmd, 02 February 2018 - 14:04.


#2
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Lupul flamand e "cotropitor si razboinic"?
Posted Image Posted Image

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Intrebarea este cum distrugem acest lup?

#4
pentiumcmd

pentiumcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.01.2018
Am corectat......de fapt e URS!  Posted Image
Sau Ursoaica daca tot ii zicem "Mama Rusie"
[ https://russianlife.com/default/cache/file/FDC091A3-BF65-411F-AA185121BBB36C10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pentiumcmd, 02 February 2018 - 13:56.


#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Cred ca este vorba de sua, asta este mereu flamand, si jumatate din pib pleaca in armata si arme nastrusnice

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAldulescu, on 02 februarie 2018 - 13:55, said:

Intrebarea este cum distrugem acest lup?
Ce mai conteazã cînd tu te vinzi pe nimic imperiului nemțesc?
Personal, o vãd ca pe o manipulare jegoasã...nu importãm nimic eftin...doar din germania. În schimb germania importã la greu de la dujmanul nostru...
Ori suntem luați de proști...ori de tîmpiți

Edited by sarac.lipit, 02 February 2018 - 14:01.


#7
pentiumcmd

pentiumcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.01.2018
Dap, deci in caricaturile vremii , Rusia e mereu comparata cu un URS:

Attached Files



#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Imperiul nemțesc? :) Ce ți-ai vândut tu "imperiului nemțesc"? Sau noi? Ce combinații au nemții cu rusul? În afara gazului care le este indispensabil industriei. Să știi că și noi luăm gaz rusesc. Puțin, dar luăm.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcaiuscorneliu, on 02 februarie 2018 - 14:06, said:

Imperiul nemțesc? Posted Image Ce ți-ai vândut tu "imperiului nemțesc"? Sau noi? Ce combinații au nemții cu rusul? În afara gazului care le este indispensabil industriei. Să știi că și noi luăm gaz rusesc. Puțin, dar luăm.
Unde trãiești? ...de obicei???
Cui aparțin marile lanțuri de magazine unde un sãpun e de 3 ori mai scump ca la ei?
Cui aparțin rețelele de distribuție???? Cã acolo sunt paralele...nu la producãtorul autohton...dau ex. oul...cã tot a explodat prețul...probabil habar n-ai cã la producãtor e tot 3o de bani...
Știai cã 90% din carnea de porc de pe piața noastrã e nemțească?
Știai cã transilvania e vîndutã cu acte la notar?
Știai cã firmele germane ce cumpãră teren aici sunt scutite de taxe și ajutate financiar de statul neamț?????
Știai cã școlile private germane și grãdinițele au explodat? Iar noi ca tãntãlãii, dãm legi sã nu primeascã la stat doar copiii cu adresã !!!! Cei din alte pãrți...obligați la neamț...desigur....
Știai cã o șpagã datã de nemți pentru a deschide piațã aici e trecutã la cheltuieli la ei??? S-au crãcãnat nemții de rîs cînd au întrebat tãntãlãii noștri de "șpãgarul" lor...
Chiar ești așa aerian!???
Întrebarea mea e ...
Ce treabã au rușii în ce am scris mai sus???
Dar mai ales, de ce ar trebui sã mã tem de ei cînd nu-mi mai aparține nimic????

Edited by sarac.lipit, 02 February 2018 - 14:31.


#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Nu te pune nimeni să iei ceva de-al lor. Deci, ce le-ai vândut nemților pe nimic, române? Industria comunista? Eu știam că a fost devalizată de ai noștri. Nu ți-au luat nemții nicio fabrică, stai liniștit.

#11
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si cite si mai cite sint la Lidl mai ieftine ca la noi....eu nici nu iau detergenti de aici.....

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postcaiuscorneliu, on 02 februarie 2018 - 14:16, said:

Nu te pune nimeni să iei ceva de-al lor. Deci, ce le-ai vândut nemților pe nimic, române? Industria comunista? Eu știam că a fost devalizată de ai noștri. Nu ți-au luat nemții nicio fabrică, stai liniștit.

Ne-au pus insa rusii pe butuci bine de tot:
https://www.digi24.r...maneasca-343777

View Post_Dadi_, on 02 februarie 2018 - 14:16, said:

Si cite si mai cite sint la Lidl mai ieftine ca la noi....eu nici nu iau detergenti de aici.....

Un produs e mai scump la noi decat in tara in care e produs?
Cum doamne iarta-ma!!!!

Banuiesc ca in Bangladesh un Ferrari costa 10 euro, nu? Ca  putere de cumparare...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 02 February 2018 - 14:20.


#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008


View Postsarac.lipit, on 02 februarie 2018 - 14:13, said:

Unde trãiești? ...de obicei???
Cui aparțin marile lanțuri de magazine unde un sãpun e de 3 ori mai scump ca la ei?
Cui aparțin rețelele de distribuție???? Cã acolo sunt paralele...nu la producãtorul autohton...
Știai cã 90% din carnea de porc de pe piața noastrã e nemțească?
Știai cã transilvania e vîndutã cu acte la notar?
Știai cã firmele germane ce cumpãră teren aici sunt scutite de taxe și ajutate financiar de statul neamț?????
Știai cã o șpagã datã de nemți pentru a deschide piațã aici e trecutã la cheltuieli la ei???
Chiar ești așa aerian!???
Întrebarea mea e ...
Ce treabã au rușii în ce am scris mai sus???

Ce te împiedică, române,  să-ți produci săpun mai ieftin decât neamțul?
De ce nu produci, române, carne de porc? Cine te-ncurcă? Vezi că Dragnea produce. Cu fiu-su. El cum poate?
Cine vinde Transilvania, române? Eu știam că la vânzare există și un.. vânzător.
Zici de șpaga dată de nemți, care spui ți că e deductibilă :)  Cine ia șpaga asta, dacă e reală, române?
Statul neamț? Asta nu știu ce este. Vrei să zici german?

PS. Ești offtopic. Statul "Neamț" nu are legătură cu subiectul.

#14
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postcaiuscorneliu, on 02 februarie 2018 - 14:26, said:

PS. Ești offtopic. Statul "Neamț" nu are legătură cu subiectul.


https://en.wikipedia...ki/Whataboutism

Quote

Whataboutism (also known as whataboutery) is a variant of the tu quoque logical fallacy that attempts to discredit an opponent's position by charging them with hypocrisy without directly refuting or disproving their argument,[1][2][3] which is particularly associated with Soviet and Russian propaganda.[4][5][6] When criticisms were leveled at the Soviet Union, the Soviet response would be "What about..." followed by an event in the Western world.[7][8][9]


#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcaiuscorneliu, on 02 februarie 2018 - 14:26, said:

Ce te împiedică, române,  să-ți produci săpun mai ieftin decât neamțul?
De ce nu produci, române, carne de porc? Cine te-ncurcă? Vezi că Dragnea produce. Cu fiu-su. El cum poate?
Cine vinde Transilvania, române? Eu știam că la vânzare există și un.. vânzător.
Zici de șpaga dată de nemți, care spui ți că e deductibilă Posted Image  Cine ia șpaga asta, dacă e reală, române?
Statul neamț? Asta nu știu ce este. Vrei să zici german?

PS. Ești offtopic. Statul "Neamț" nu are legătură cu subiectul.
Subiectul era expansiunea imperiului rus
Ți-am arãtat expansiunea imperiului ue aici
Probabil sunt eu prostuț și nu înțeleg ce bine o ducem aici.
Dar ceilalți 7 milioane plecați dracului cu plozi cu tot ...tot prostuți sunt și ei?
Repet întrebarea
De ce m-aș teme de ursul rusesc???

Edited by sarac.lipit, 02 February 2018 - 14:42.


#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Și ca să închei offtopicul și polemica cu sarac.lipit punem și imagini, astea fac cât 1000 de cuvinte, cu "imperiul nemțesc" care ne fură și cu "imperiul corupției - românesc" Attached File  steinel.jpg   44.38K   27 downloadsAttached File  draexlmaier-codlea.jpg   36.9K   25 downloadsAttached File  cc58d321b5e8af014bce768c7d4f19bd.jpg   39.08K   24 downloadsAttached File  646x404.jpg   37.08K   22 downloads

#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Cam toate tarile importante din lume au idealul de a domina, de a se impune.Si Rusia, si china, si SUA si Germania si restul care mai sint.E un lucru absolut normal, nu e corect, dar oaia nu va manca lupul niciodata, doar invers...

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View Postsarac.lipit, on 02 februarie 2018 - 14:39, said:

Subiectul era expansiunea imperiului rus
Ți-am arãtat expansiunea imperiului ue aici
Probabil sunt eu prostuț și nu înțeleg ce bine o ducem aici.
Dar ceilalți 7 milioane plecați dracului cu plozi cu tot ...tot prostuți sunt și ei?
Românii de care spui au plecat în UE, nu în Rusia. Concluzia o tragi singur. Și nu UE te-a sărăcit, române! Cred că poți să afli și singur cine te-a furat, nu e greu. Îs ăia pe care-i votezi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate