Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Consum prea mare BMW 118D

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
grasuxxl4u

grasuxxl4u

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2017
nu merg cu masina la servici pentru ca e la 2 strazi biroul unde lucrez. km ii fac cand ma duc la cumparaturi sau in vizite sau cand mi-e pofta de o placinta (long story)... in general un drum e undeva la 15km de la un stop la altul... in istoricul BMW arata in felul urmator: in 2015 masina a avut 135000km , in 2016 a avut 152000km iar in 2017 in octombrie cand am luat-o eu avea 168000km... deci am mari indoieli @Baxon ca e asa cum zici tu... masina a fost adusa din Saksborg Danemarca...

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Post-same-, on 02 februarie 2018 - 12:37, said:

Vorbesti pe langa. Pe langa faptul ca nu vad unde a mentionat omul ca vrea consum de smart, nu inteleg cum asociezi tu calutii la consum. Eu cu al meu bimmer (presupun ca e cool sa scrii asa!?) scot consumurile de mai jos in conditiile in care merg strict in Bucuresti si doar la ore de varf. Nu e normal ca in Alba Iulia sa ai consum mai mare.

Confuzie des intalnita intre cuplu si putere
In rest, se pare ca nu ai prins ideea cum ca toti producatorii mint de ingheata apele cand este vorba de consum.

P.S.
Ai luat bimmăr-ul in urma sfaturilor de pe softpedia ?

#21
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005

View Postexceswater, on 02 februarie 2018 - 11:17, said:

Specificații complete:

https://www.auto-dat...118d-122hp-9802

ăăă...

alt motor ?

ăăăă
Aia e teorie.Se stie ca BMW papa combustibil.E o masina gandita pentru performante nu pentru consum mic.
Un cunoscut are tipul asta de masina si cam ala e consumul.

Edited by gymy, 02 February 2018 - 15:37.


#22
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
cati priceputi p acilea. Ce treaba are nr de km ai masinii cu consumul? daca masina nu are defecte, consuma la fel si la 50 k km si la 250 k km.
On topic, avand in vedere ca e frig, e consum mai mare. Si asta e valabil pt orice motor. Masina ta e euro4, motor m47, consum ceva mai mare decat n47.
Pe forumuri se mai abereaza, e normal. Eu zic ca masina e in regula, fa-i un consum de la plin la plin.  Filtru aer nou, curata egr, vezi sa nu fie anulate clapetele de admisie ( problema comuna la m47)..

#23
Ristian

Ristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.11.2016
E prea mare consumul. Am 2 F31 de 184CP unul automat și altul manual și 4x4. Automatul îmi ia 7.4 în București. 4x4 mai grea și manuală îmi ia 8.4. Dacă aș fi în locul tău m-aș duce la un meseriaș s-o verifice.

#24
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
daca fac comparatie cu un motor 1.9d de pe golful meu:
la 15 km, un drum galati - braila, la mers aproape legal, plecat cu motorul rece, consumul este aproximativ 5.4l.
la mers alert, cu depasiri, forja, cam 6.5l.
Cam furacios motorul ala.
trebuie un test in mers, un log

#25
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostRistian, on 03 februarie 2018 - 08:02, said:

E prea mare consumul. Am 2 F31 de 184CP unul automat și altul manual și 4x4. Automatul îmi ia 7.4 în București. 4x4 mai grea și manuală îmi ia 8.4. Dacă aș fi în locul tău m-aş duce la un meseriaș s-o verifice.

  In primul rand ce ai tu sunt euro 5, in al doilea rand vorbim de tehnologie mult mai noua, iar in al treilea,  avem acelasi motor pe masina nevestei si nu consuma 7.4 in Bucuresti decat in weekend. La un trafic normal de dimineata/seara, cu viteze medii sub 20, iarna consuma 10+ , asa ca las-o balta ca furi curent.



View Postdem3ntor, on 03 februarie 2018 - 08:12, said:

daca fac comparatie cu un motor 1.9d de pe golful meu:
la 15 km, un drum galati - braila, la mers aproape legal, plecat cu motorul rece, consumul este aproximativ 5.4l.
la mers alert, cu depasiri, forja, cam 6.5l.
Cam furacios motorul ala.
trebuie un test in mers, un log

  Mers alert si forja pe o distanta de 15 km? Si cum e asta relevant? Mergi si tu cu antichitatea aia cu 130 constant si o sa iti consume tot 7.


#26
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
la 130km/h am consum instant de 5.2l
la mers constant motorul asta scoate consumuri de invidiat, ca mai toate de altfel, problema apare la depasiri si frana in spatele vreunui melc...si tot asa...
consum pe 70km - 4.6l �� mers cu ~80 cap coada.

golf 4 din 2006 nu este chiar antichitate.

#27
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postdem3ntor, on 07 februarie 2018 - 22:27, said:

la 130km/h am consum instant de 5.2l
la mers constant motorul asta scoate consumuri de invidiat, ca mai toate de altfel, problema apare la depasiri si frana in spatele vreunui melc...si tot asa...
consum pe 70km - 4.6l �� mers cu ~80 cap coada.

golf 4 din 2006 nu este chiar antichitate.

consum instant e irelevant. Mergi 100 km cu 130 si revino cu un consum.
Adica tu singur spui ca dupa un mers cu 80 la ora iti ia 4.6, dupa care logica iti zice ca daca ai merge aceeasi 70 km cu 130 ai avea 5.2?
Normal ca e antichitate golf4 cu motorul ala conceput in anii 90.
  Si ca fapt divers, golf 4 din 2006 nu exista, decat daca ai calatorit in timp.

Edited by cavaliere, 08 February 2018 - 00:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate