Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Impozit persoane cu handicap

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Recunosc ca nu am cititit toate postarile insa un singur lucru am de zis : cei care au hotarat ca persoanele cu handicap (fizic sau psihic) sa plateasca un impozit cat de mic ar fi acesta ori au tras ceva pe nas ori traiesc intr-o realiate cu totul diferita de cea a omului de rand / normal.
Cum naiba sa impozitezi o persoana cu handicap cand se stie ca acestea isi gasesc foarte greu de munca (cine are acest noroc) si pe deasupra mai sunt si marginalizati (poate este un termen dur dar asta este realitatea) de societate sau au un venit de doi bani oferiti de stat ca si "ajutor social" (daca cateva sute de lei se pot numi ajutor social).

#56
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
persoanele cu handicap sunt scutite de impozit.

#57
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013

View Post_Smiley_, on 14 februarie 2018 - 13:31, said:

… eu intelesesem ca subventia e proprotionala cu raportul dintre salariul actual si salariul din decembrie 2017. …
Nu. ‘Subventia’ este exact cat trebuie pentru ca salariul net sa nu scada in conditiile in care cheltuiala angajatorului ramane la fel (sau aproape la fel, nu stiu unde scria ca diferenta ar fi acoperita de o crestere a brutului de 19,88%, adica mai mica decat 20% cat cere OUG). Pe masura ce salariul brut creste, mai intai se acopera aceasta ‘subventie’ si abia cand ea nu mai exista creste si netul. Nu se imparte proportional. Acum, o crestere de salariu de nimica oricum nu poate fi considerata crestere de salariu. Insa e adevarat ca sunt ‘inghitite’ si primele…

#58
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Post_Smiley_, on 14 februarie 2018 - 13:31, said:

esti sigur de ce spui?

eu intelesesem ca subventia e proprotionala cu raportul dintre salariul actual si salariul din decembrie 2017.
sa zicem ca angajatorul primeste o subventie de 300 lei, are 100 lei in plus si se hotaraste sa-i dea angajatului. subventia i se va micsora cu 20 lei (sa zicem), deci va putea da angajatului doar o marire de 80 lei. adica marirea e resimtita (cei 80 lei), dar e mai mica decat ar putea fi (adica 100 lei).

Sa luam exemplus din articolul citat de tine:

"Presupunem ca salariu brut al unui programator in decembrie 2017 a fost de 10.000 lei. Presupunem ca aceasta persoana a avut norma intreaga si nu beneficiaza de deduceri suplimentare. In acest caz, retinerile din salariu si salariu net in decembrie 2017 se determina astfel:
o Salariu Brut = 10.000 lei;
o Asigurari Sociale (CAS) 10.5% = 1.050 lei;
o Asigurari Sociale de Sanatate (CASS) 5.5% = 550 lei;  
o Fondul de Somaj (CFS) 0.5% = 50 lei;
o Salariu Net = 8.350 lei;
In anul 2018 s-a efectuat transferul asigurarilor sociale si s-a majorat salariu brut cu 20% la suma de 12.000 lei.
Inainte de aparitia acestei ordonante, retinerile din salariu si salariu net sunt:
o Asigurari Sociale (CAS) 25% = 3.000 lei;
o Asigurari Sociale de Sanatate (CASS) 10% = 1.200 lei;
o Salariu net = 7.800 lei.
Dupa aparitia acestei ordonante:
CASSretinuta = venit brut2018 (12.000) - CASdatorata in 2018 (3.000) - salariu net decembrie2017 (8.350) = 650 lei.
Salariu net = 12.000 - 3.000 (CAS) - 650 = 8.350 lei.
Salariu net dupa intrarea in vigoare a aceste ordonante este 8.350 lei."

Marim brutul la 12100 , avem CAS 3025, cass 1210, salariu net ( fara subventie)   7865, care e sub cel din decembrie 2017

Deci aplicam formula : CASS retinuta: 12100 -3025-8350= 725

Adica dupa marirea de 100 de ron tu nu primesti nimic, este toata retinuta la stat : 12100 -3025 -725 = 8350  

Daca s-ar fi diminuat CASS -ul de la 10 la 5.45 %, atunci  Sal brut 12000, CASS 3000, CAS 654 . Nu s-ar fi suparat nimeni pt micsorarea netului cu 4 ron ( Net  8346)

In conditiile acestea, o marire de 100 de ron ar fi simtita, diminuata cu 30.45 adica  69.55 , noul net fiind de 8346+ 69.55= 8415.55

Porcaria asta lansata asa, sa inchida gura celor care nu stiu matematica de clasa a 4-a. loveste inclusiv in angajatii cu grad de handicap, pt care orice marire de salariu  mai mica decat CASS 2018-CASS retinuta,  va fi nula.

#59
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 16.01.2023
Am si eu mai multe intrebari care s-au strans legate de scutire impozitare / facilitati persoana handicap grav:

Cerere-03-a-scutire impozit pensie - 01 - se depune la Casa de pensii sau Direcția De Taxe și Impozite de pe raza domiciliului solicitantului ?

Cerere-03-b-scutire impozit locuinta handicap grav
   _am inteles ca se depune la SPIT insa nu gasesc modelul de cerere
   _trebuie obligatoriu persoana cu handicap sa fie proprietar unde domiciliaza ca sa fie scutita de la impozit ?

Cerere-03-d-scutire impozit TEREN handicap grav
   _unde se adreseaza daca terenurile sunt in alta UAT decat cea de domiciliu ?
   _model cerere ?

Cerere-03-c-scutire impozit autoturism handicap grav
   _se depune la DGASPC insa trebuie obligatoriu persoana cu handicap sa fie proprietarul autoturismului folosit la deplasarea sa ?

Cerere-03-d-scutire impozit venituri din arenda
   _presupun ca se depune cererea deopotriva la ARENDAS + ANAF
   _model cerere ?

Cerere-05-a-Reduceri la utilități - persoanele cu handicap pot beneficia de reduceri la utilități, cum ar fi facturile de energie electrică și de gaze
   _model cerere ?
   _trebuie obligatoriu persoana cu handicap sa fie titluarul contractului de furnizare unde domiciliaza ca sa beneficieze de reduceri ?

RESTUL CERERILOR (indemnizatie, rovignieta, Dizability-card, card-european, formular-acordare-card-carburant - nu stiu daca mi-a mai scapat ceva ...) - am inteles ca toate acestea din urma se depun la DGASP - corect ?

Edited by Sterone, 08 April 2024 - 15:24.


#60
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Păi dacă vrei scutire de impozit pe proprietate, e normal că trebuie să fie persoana cu handicap proprietar.

Nu contează unde locuiește, plătește sau este scutită la plata impozitului pe proprietățile sale,  nu pe ale casei în care locuiește, dacă nu este proprietar.

#61
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 16.01.2023
conteaza exact unde locuieste

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere și întreținere persoane cu handicap grav sau accentuat și persoane încadrate în gradul I de invaliditate;

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate