Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Impozit persoane cu handicap

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Buna ziua!

Pana la 1 ian 2018 eu fiind persoana cu handicap gradul 2 (accentuat) nu plateam impozit pe salariu si de la 1 ian 2018 m-au anuntat cei de la lucru (HR) ca dupa noul cod fiscal trebuie sa platesc impozit ...este adevarat? Ca eu am citit altceva in noul cod fiscal la art. 60 Scutiri...

Multumesc!

#2
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Pai le spui alora de la HR ca sunt niste imbecili, ca intrii la scutiri si sa se duca dracu sa duca ei foaia aia cu datele tale la finante nu sa te trimita pe tine la ei sa le faci treaba lor. Ai dat peste vreo umflata dinaia care gafaie de lene la HR si te trimite pe tine sa vezi care-i situatia ta cu plata impozitelor cand ea trebuia sa faca treaba aia ca pentru asta este platita. Vezi ca poate ti-au facut vreo magarie in actele tale de munca de la firma si nu intri in scutiri, te-au angajat ca persoana fara handicap si nu stiu aia de la finante de tine ca ai handicap. Daca legea zice ca intri la scutiri legea are dreptate nu prostii aia de la HR care de regula in mai toate companiile sunt niste prosti cu relatii care habar n-au de legislatia muncii

Edited by pascali_daniel, 02 February 2018 - 09:28.


#3
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
nu m-a trimis niciunde... cand i-am dus printat pe o foaie legea in care scrie despre scutirea impozitului la pers cu handicap mi-a zis ca ea are OUG (nu stiu care) in care asa scrie ca IT-sti si pers cu handicap vor placit cei 10% impozit... si ca au o armata de avocati in spate multinatioanala incat nu crede ca au gresit ei ... si cica nu are timp sa imi arate documentele alea dar in 2 sapt o sa mi le arate ca de sapt viitoare intra in concediu... si na...

edit:
sunt angajat de 6 ani de zile... si tot timpu am fost scutit de impozit pe baza certificatului care este  (permanent) nu cu reviziurie anuala...

Edited by dragosmurgescu, 02 February 2018 - 09:32.


#4
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
te trimite pe tine sa le faci treaba lor ca n-au chef sa stea pe la cozi, treaba ta, vorbeste cu sefu fimei, explica-i problema sa-i trimita pe putorile alea de la HR sa-ti rezolve problema, nu pe tine. Persoanele cu handicap intra la scutiri. PUNCT, n-ai ce impozit sa platesti, pentru asta iti trebuie o foaie la mana, foaie pe care ei vor sa te trimita pe tine sa o iei sa nu oboseasca ei sa-si faca treaba stand pe la cozile birocratice. te-au aburit cu ordonanta aia, cine ti-a spus de ea zi sa i-o dea lu' masa ;)
https://www.calculat...ata-impozitului

Edited by pascali_daniel, 02 February 2018 - 09:34.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Esti sigur ca nu aia e cu handicap?
Cand te.au anuntat, ti-au aratat si in baza a ce au ajuns ei la concluzia ca,.....?

Edited by myshyk, 02 February 2018 - 09:33.


#6
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
ieri m-au anuntat... si nu mi-a aratat pe motiv ca nu gaseste dosarul....

am trimis e-mail la anaf si la anpd ... daca nu imi rasp pana pe la jumatatea sapt viitoare o sa merg personal la anaf...

#7
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postmyshyk, on 02 februarie 2018 - 09:32, said:

Esti sigur ca nu aia e cu handicap?
Cand te.au anuntat, ti-au aratat si in baza a ce au ajuns ei la concluzia ca,.....?
Stiu despre ce este vorba :lol: astia de la resurse umane au de dus niste foi cu persoanele care lucreaza la ei care au dizabilitati, cozile in perioada asta sunt mari si ca sa nu stea la coada ei, l-au trimis pe el bagandu-i in fata o ordonanta in timp ce legea zice clar, ca nu plateste impozit. Asa ca sa-si miste fundurile  aia de la HR si sa-i rezolve omului situatia ca mai este si bolnav nu sa-l trimita magarii pe el sa stea la cozile alea

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Nu are cum sa existe un asemena OUG atata timp cat Codul Fiscal zice clar ca esti scutit. Pentru IT iti zic sigur ca a ramas scutirea, ba mai mult exista aprobat si un memorandum pe 3 ani (2018-2020, LE: comunicatul Guvernului <http://gov.ro/ro/guv...ati-i-sezonieri>, vad ca spune si de persoanele cu dizabilitati) in baza caruia firmele de IT sa poata mentine netul(*) fara a creste deloc cheltuiala cu salariile.

(*) Prin trecerea contributiilor in intregime la salariat au crescut sumele platite drept contributii, dar in mod normal se compenseaza cu diminuarea procentului pentru impozit. Insa daca nu platesti impozit nu mai are cu ce sa se compenseze si, la aceeasi cheltuiala a firmei cu salariile, ramai cu mai putini bani in mana.

Edited by sags, 02 February 2018 - 09:52.


#9
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postdragosmurgescu, on 02 februarie 2018 - 09:35, said:

am trimis e-mail la anaf si la anpd ... daca nu imi rasp pana pe la jumatatea sapt viitoare o sa merg personal la anaf...
ce ti-am scris, te duci sa le faci treaba celor de la HR? treaba ta, sa le spui si celor de la anaf ce ti-au spus aia de la HR poate le trimite si vreun control pe acolo

View Postsags, on 02 februarie 2018 - 09:37, said:

Nu are cum sa existe un asemena OUG atata timp cat Codul Fiscal zice clar ca esti scutit.
Profita de el ca nu cunoaste legislatia si-l trimite sa stea pe la cozile ANAf-ului aiurea ca sa le faca treaba lor

#10
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Stiu ca atunci cand au anuntat modificarea codului fiscal au aparut discutii cum ca IT istii si persoanele cu handicap vor pierde ceva bani.
Au fost discutii lungi si articole in presa destule, ex.:

http://www.mediafax....alariu-16812708

L-am auzit pe Tudose spunand ca vor inventa un artificiu, ceva schema de ajutor ptr firmele in IT, ca sa compenseze pierderile generate angajatorilor de majorarea brutului a.i. it istii sa nu piarda pe net. Nu stiu daca s-a concretizat.
Cum nu stiu daca pentru persoanele cu handicap s-a initiat vreo masura astfel incat sa nu le fie afectate neturile.

Chiar sunt curios daca au clarificat, Olguta si echipa de isteti, situatia.

Edited by gelublabla, 02 February 2018 - 09:41.


#11
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpascali_daniel, on 02 februarie 2018 - 09:40, said:

ce ti-am scris, te duci sa le faci treaba celor de la HR? treaba ta, sa le spui si celor de la anaf ce ti-au spus aia de la HR poate le trimite si vreun control pe acolo


Profita de el ca nu cunoaste legislatia si-l trimite sa stea pe la cozile ANAf-ului aiurea ca sa le faca treaba lor


le-am scris celor de la anaf exact ce mi-au zis cei de la firma... nu ca vreau adeverinta sau ceva...

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdragosmurgescu, on 02 februarie 2018 - 09:03, said:

Pana la 1 ian 2018 eu fiind persoana cu handicap gradul 2 (accentuat) nu plateam impozit pe salariu si de la 1 ian 2018 m-au anuntat cei de la lucru (HR) ca dupa noul cod fiscal trebuie sa platesc impozit ...este adevarat? Ca eu am citit altceva in noul cod fiscal la art. 60 Scutiri...

din ce stiu eu nu, nu este adevarat.
scutirea de impozit s-a pastrat; din pacate datorita "transferului" contributiilor salariul tau net o sa scada (daca firma nu va compensa cumva).
ia fluturasul de salariu si vezi acolo exact ce se intampla; e posibil ca cei de la HR sa fi inteles gresit modificarile(si sa ti le fi explicat tot gresit), dar sa-ti fi calculat corect salariul(cam peste tot sunt calculate cu programe software).

#13
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
cei de la firma ne-au dat ceva mariri de salarii pentru a compensa contributiile doar ca ieri am fost chemat special la HR ca sa imi spuna ca de la 1 ian 2018 o sa imi fie luat impozitul de 10% conform OUG ... si ca ei ca sa ma ajute pe mine o sa imi mai puna ceva la salariu sa imi acopere o parte din acest impozit de 10% dar nu pot sa puna tot ... ci doar aproximativ 5% ... si chiar am intrebat-o de 2 ori ca eu stiu ca nu se ia impozit deloc pe salariile persoanelor cu handicap.... dar ea ca nu ... si nu... ca asa e noua lege ...

chiar mi-a zis ca pe fluturas o sa imi apara impozitul ....

Edited by dragosmurgescu, 02 February 2018 - 10:01.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
TITLUL IV - Impozitul pe venit
ART. 60 - Scutiri
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
B) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

https://static.anaf....me_2018.htm#A60

#15
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
exact asa am aratat doamnei de la HR si a zis ca ea are altceva.... sa nu a vrut sa imi ia in seama ce i-am aratat

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdragosmurgescu, on 02 februarie 2018 - 09:45, said:

le-am scris celor de la anaf exact ce mi-au zis cei de la firma... nu ca vreau adeverinta sau ceva...
Parerea mea e ca atunci cand le-ai scris celor de la ANAF, trebuia sa o bagi la "copy" si mailul duduiei de la HR si chiar sa mentionezi numele firmei si numele duduiei. Crede-ma ca in secunda doi aia isi misca curul de pe scaun si se ducea la ANAF....
Mailul este un act oficial de informare. Atata timp cat ai informat cu date concrete, aia nu putea sa mai zica nimic ca e sau nu e adevarat.
Eventual poti trimite un mail si la ITM la fel, cu mailul cucoanei de la HR in copy.

Crede-ma ca astfel de mailuri fac minuni si te vor scuti de drumuri si crede-ma ca pe viitor nu vor mai avea curaj sa incerce magarii. Eventual poti mentiona ca nu ai fost informat in baza caror OUG si a carui articol fac cei de la HR referire. Atata timp cat in noul contract in care s-a majorat salariul si de care trebuia sa iei cunostinta, adica sa semnezi, daca nu e stipulat cei 10%, nu au cum sa ti-i impoziteze. Nu stiu de ce am impresia ca se incearca niste magarii...

Cucoana aia asteapta concediul, o doare in pixda de angajati. Asa e din pacate prin multinationale cand aia de la HR nu stiu de ce au impresia ca sunt bugetari....

Edited by tehnics, 02 February 2018 - 10:17.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdragosmurgescu, on 02 februarie 2018 - 10:09, said:

exact asa am aratat doamnei de la HR si a zis ca ea are altceva...
Sa arate ce are. Pana atunci n-are nici o valoare ce spune ea.

#18
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
au fost parintii mei sa intrebe la anpd si cei de acolo le-au zis ca nu exista nicio lege in care sa scrie ca persoanele cu handicap grad grav si accentuat sa fie impozitate (au fost parintii mei ca sa intrebe pentru ca eu lucrez in Timisoara si apartin de judetul Gorj si au intrebat acolo unde am dosarul la TG JIU... )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate