Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Religia și ura de sine

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostPSC, on 02 februarie 2018 - 11:14, said:

Religia a fost întotdeauna o armă de ucidere în masă
In cel mai bun caz un MIJLOC.
Nu o cauza.
Daca stii ceva istorie, afli ca STATUL e cel care a controlat religia, majoritatea timpului.
Si ca de la Marx incoace statele au inceput sa-si cam revizuiasca rutina si sa decida ca de acuma pot inlocui pe fata religia cu inchinarea la diversele dogme emanate direct si pe fata de ideologii si inginerii lor sociali, si ca religia e de acuma ''dusmanul boborului''.
Deci iata dovada ca religia in sine nu e rea.
Tartorele suprem, statul, a folosit-o pana s-a simtit destul de tare sa-si dea arama pe fata de drac.

Edited by grrrrr, 02 February 2018 - 12:49.


#20
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 09:23, said:

Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu. (Luca 14:26)

Nu ai inteles nimic din pacate. Nu lua ad litteram totul, nu e o simpla carte, nu se citeste ca o carte ! E plina de parabole, asa cum e religia in general.

View Postkolfleading, on 02 februarie 2018 - 09:49, said:

Exemplu perfect de iubire si compasiune crestina.

Ai citit vreodata ceva din Coran ? Ura, indemnul la ura si kilareala e un mod de viata.
Ironizarea Crestinismul in conditiile in care Islamul e intr-o expansiune fortata ma face sa ma intreb daca unii au habar pe ce lume traiesc.

Imi tot vin in minte niste vorbe :

„Dacă oamenii sunt răi având o religie, cum ar fi dacă n-ar avea-o?” — Benjamin Franklin

#21
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010

View Postexceswater, on 02 februarie 2018 - 09:42, said:

"Footnotes:
Luca 14:26 În ideea de a nu-i iubi mai mult decât pe Dumnezeu (vezi Mt. 10:37) "

Nu știți nici să citiți cum trebuie, dar interpretați Biblia.

Deci sufera de gelozie forte. E invidios ca un copil si-ar putea iubi familia mai mult decat pe el? Individu cica ar fi creat existenta in sine, care este de o complexitate greu de inteles, dar are o mentalitate de copil rasfatat. Cool!

#22
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSpaghete, on 02 februarie 2018 - 13:02, said:

Ironizarea Crestinismul in conditiile in care Islamul e intr-o expansiune fortata ma face sa ma intreb daca unii au habar pe ce lume traiesc.
Deci ar trebui să tolerăm ciuma fiindcă există și ebola pe planeta asta. Posted Image

View PostSpaghete, on 02 februarie 2018 - 13:02, said:

„Dacă oamenii sunt răi având o religie, cum ar fi dacă n-ar avea-o?” — Benjamin Franklin
Poate că religia scoate ce e mai rău din oameni. Nu uita că și creștinismul, așa pacifist cum se declară, a fost cam dezagreabil în perioada sa de glorie, de fapt a fost groaznic, n-are rost să mă joc cu cuvintele.

Edited by Mr_nobody_, 02 February 2018 - 15:50.


#23
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 15:49, said:

Poate că religia scoate ce e mai rău din oameni. Nu uita că și creștinismul, așa pacifist cum se declară, a fost cam dezagreabil în perioada sa de glorie, de fapt a fost groaznic, n-are rost să mă joc cu cuvintele.
Nu prea stii istorie, cum ziceam.
Tocmai ca a facut lumea mai PUTIN rea decat putea fi.
De la natura umana n-ai ce astepta mai bine.
Da, e infecta natura umana.
Chiar si fara a fi religios ar trebui sa vezi asta.

#24
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 15:49, said:

Deci ar trebui să tolerăm ciuma fiindcă există și ebola pe planeta asta. Posted Image


Poate că religia scoate ce e mai rău din oameni. Nu uita că și creștinismul, așa pacifist cum se declară, a fost cam dezagreabil în perioada sa de glorie, de fapt a fost groaznic, n-are rost să mă joc cu cuvintele.


Iarasi nu stii sa citesti...nu o lua ad litteram iarasi...Evident, fiecare religie are greselile ei, oamenii intr-un exces de zel se folosesc de religie si vor s-o impuna asa cum cred ei de cuviinta. Crestinismul ca si dogma e pacifist, insa unii oameni il fac sa para altfel.

Daca ai fi mai atent la ce se intampla in mass-media romaneasca sau internationala, ai intelege multe. Curentul actual e unul pro islam, crestinismul se vrea pe faras, pentru ca ...multe, n-o sa stau sa-ti explic de ce, daca ai cunoaste ambele religii sumar, probabil ai intelege, dar tu te rezumi la a judeca cateva chestii pe care ...nu le intelegi deplin.

Sunt multi oameni doxa de carte, dar asta nu le garanteaza si inteligenta. Asa se construiesc si robotii.

#25
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postgrrrrr, on 02 februarie 2018 - 16:18, said:

e infecta natura umana.
Omul e o ființă foarte maleabilă, gândește-te la toate societățile care există și care au existat vreodată. Deci, natura umană, în măsura în care există, poate fi modelată de mediul în care se dezvoltă individul.

#26
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostSpaghete, on 02 februarie 2018 - 13:02, said:

Imi tot vin in minte niste vorbe :

„Dacă oamenii sunt răi având o religie, cum ar fi dacă n-ar avea-o?” — Benjamin Franklin
Păi cum să fie? Retarzi în formă avansată.
În formă avansată pentru că nu ezită sa-și etaleze public gândirea ridicolă, care îi descalifică.

#27
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSpaghete, on 02 februarie 2018 - 16:35, said:

Crestinismul ca si dogma e pacifist, insa unii oameni il fac sa para altfel.
Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. (Matei 10:37)

#28
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 16:36, said:


Omul e o ființă foarte maleabilă, gândește-te la toate societățile care există și care au existat vreodată. Deci, natura umană, Ă®n măsura Ă®n care există, poate fi modelată de mediul Ă®n care se dezvoltă individul.
Iar religia este o forma înspre bine.
Dar eu cred ca te-ai sculat cu fata la cearceaf si te-ai gândit " ba , de cine sa mă mai iau astăzi".
Astia sunt ateii extremisti care urla , elimina nemulțumirea, sau încearcă sa se contrazica.
De cealaltă parte , sunt aceiasi intoleranți si habotnici extremisti care nu suporta sa nu fie toti in gândirea sa.
Înainte de a citii si a intra mai adânc in religie , eram un ratat.
Un " nimeni" fără esenta sau scop.
Exact ca ghita din cotet.
Măcar ala are menirea de a hranii.
Dupa asta, mersul la biserica si cititul din biblie, acum ma numesc " tata" in care sunt oricând gata sa ma jertfesc pt o cauza buna.
Asta a facut biblia si religia din mine.
Daca nu esti deacord, eu nu-ti stau in drumul tau.
Dute.

#29
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 09:23, said:

Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu. (Luca 14:26)
Intelegi TOTAL GRESIT ce scrie in Biblie !!!!!!!!!!!!!!!!!

#30
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostDJPocaitul, on 02 februarie 2018 - 18:44, said:

Intelegi TOTAL GRESIT ce scrie in Biblie !!!!!!!!!!!!!!!!!
Dar nu am zis ce am înțeles, am pus doar citate. :)

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 16:43, said:

Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. (Matei 10:37)
Corectare: e Matei 10:34.

#31
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 16:43, said:

Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. (Matei 10:37)

Ori esti rau intentionat ori...in acest context cuvantul Sabie se refera la Lupta, iar lupta nu se refera la cafturi, urmariri cu masini, taieri de capete, injunghieri sau turniruri...
E figurativ comprende ?

Ex: Se luptă ziua cu noaptea = se face ziuă

Edited by Spaghete, 02 February 2018 - 20:54.


#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 09:02, said:

Ce spuneți? Încurajează religia ura de sine? Dacă da, de ce?
Problema este extrem de simplă, Iisus o spune răspicat iar apostolii o reiau.

29. Iisus i-a răspuns că întâia este: "Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn".
30. Şi: "Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău şi din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă.
31. Iar a doua e aceasta: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă.


13. Căci voi, fraţilor, aţi fost chemaţi la libertate; numai să nu folosiţi libertatea ca prilej de a sluji trupului, ci slujiţi unul altuia prin iubire.
14. Căci toată Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubeşte pe aproapele tău ca pe tine însuţi.

8. Dacă, într-adevăr, împliniţi legea împărătească, potrivit Scripturii: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi", bine faceţi;

#33
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostSpaghete, on 02 februarie 2018 - 20:52, said:

Ori esti rau intentionat ori...in acest context cuvantul Sabie se refera la Lupta, iar lupta nu se refera la cafturi, urmariri cu masini, taieri de capete, injunghieri sau turniruri...
E figurativ comprende ?

Ex: Se luptă ziua cu noaptea = se face ziuă

A spus Jesus ca e figurativ?
Invierea e figurativ?

Edited by TOPCATBV, 05 February 2018 - 13:13.


#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 09:02, said:

Religia ne face să ne simțim vinovați pentru impulsuri naturale,

Depinde care religie si care impulsuri.
taoismul te deranjeaza cu ceva ?!
Cat despre impulsuri, unii au impulsul de a diseca pe viu diversi cetateni.

#35
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostMr_nobody_, on 02 februarie 2018 - 16:36, said:


Omul e o ființă foarte maleabilă, gândește-te la toate societățile care există și care au existat vreodată. Deci, natura umană, Ă®n măsura Ă®n care există, poate fi modelată de mediul Ă®n care se dezvoltă individul.

Am mai zis. Când citiți Biblia luați și o carte de Istorie sa înțelegeți cat de cat contextul în care a fost scrisă.
Nu poți compara contextul societății în care au fost trimise cele 10 Porunci cu societatea de azi. Pe de altă parte, societatea de azi arată așa, tocmai că acele legi au fost impuse cu forța. Altfel făceau toți de toate.

#36
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
O da, ce ne-am fi facut noi fara "legile" din biblie ?

Attached Files


Edited by Real_NEO, 10 February 2018 - 05:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate