Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Filmele de ieri si azi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
A si murit saracu', avea deja o varsta.

Edited by tfmercedez, 09 February 2018 - 19:03.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tfmercedez, on 09 februarie 2018 - 16:31, said:

Te revenant chiar a fost un film bun. In sensul ca te conecteaza cu atmosfera filmului.

Te-o fi conectand la atmosfera, prin suprarealism (prin exagerarea unor scene la limita pateticului), dar.. din punct de vedere artistic, e un film prost.
Regizorul trebuie sa transmita ideea artistica prin mijloace de arta a filmului nu prin sange tzasnind in lupta cu ursul?  De ce? Dintr-un motiv simplu - si un student la regie stie sa puna in scena o lupta suprarealista omului cu ursul. Adevarata arta, insa, presupune sa poti sa transmiti idei complexe prin metafore cinematografice, prin jocul actorilor, prin profunzime de rol al actorului in pielea personajului, nu prin exagerari vizuale sau mijloace tehnice.

Din acelasi motiv Razboiul stelelor (Forta se scoala) e un film bun in efecte, slab in spirit.  Din acest motiv cand exagerezi in efecte, e usor sa pici in patetic... sa ofteze lumea in sala cand se uita la film.

#21
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Hai sa o luam altfel: cati rezista sa se uite de la cap la coada la un film obisnuit (exclud capadoperele) din anii 40-50?

Referitor la "shock value" , ce avem in ultimii ani care s-ar compara cu Salo? iar Salo e din anii70. Nymphomaniac e copil de gradinita pe langa el.

In prezent avem tehnologie cu care poti face cam orice, avem destui actori buni, avem regizori inspirati, etc. Tot ca si in trecut avem, uneori, filme f. bune intr-o mare de filme obisnuite. Faptul ca ne amintim de cateva capodopere cu adevarat mari din ultimele 5-6 decenii nu inseamna ca doar filme bune se faceau atunci.

#22
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 rosix, on 24 februarie 2018 - 19:23, said:

Te-o fi conectand la atmosfera, prin suprarealism (prin exagerarea unor scene la limita pateticului), dar.. din punct de vedere artistic, e un film prost.
Regizorul trebuie sa transmita ideea artistica prin mijloace de arta a filmului nu prin sange tzasnind in lupta cu ursul?  De ce? Dintr-un motiv simplu - si un student la regie stie sa puna in scena o lupta suprarealista omului cu ursul. Adevarata arta, insa, presupune sa poti sa transmiti idei complexe prin metafore cinematografice, prin jocul actorilor, prin profunzime de rol al actorului in pielea personajului, nu prin exagerari vizuale sau mijloace tehnice.
Din acelasi motiv Razboiul stelelor (Forta se scoala) e un film bun in efecte, slab in spirit.  Din acest motiv cand exagerezi in efecte, e usor sa pici in patetic... sa ofteze lumea in sala cand se uita la film.
Da' Avatar ce cusur are? sau Mad Max fury road? Sau Apocalypto? Se mai fac filme bune, numai ca mai ra. sau poate deja am ajuns la o saturatie si vrem altceva.
Intalnire de gradul 3 a fost ceva "oau" pentru anii aia. L-am revazut acum 2 ani si mi s-a parut pueril.
Sunt anumite remak-uri care mai bine nu se faceau. Assur a dat doua dintre ele.

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007


 rosix, on 24 februarie 2018 - 19:23, said:


Te-o fi conectand la atmosfera, prin suprarealism (prin exagerarea unor scene la limita pateticului), dar.. din punct de vedere artistic, e un film prost.
Regizorul trebuie sa transmita ideea artistica prin mijloace de arta a filmului nu prin sange tzasnind in lupta cu ursul?  De ce? Dintr-un motiv simplu - si un student la regie stie sa puna in scena o lupta suprarealista omului cu ursul. Adevarata arta, insa, presupune sa poti sa transmiti idei complexe prin metafore cinematografice, prin jocul actorilor, prin profunzime de rol al actorului in pielea personajului, nu prin exagerari vizuale sau mijloace tehnice.

Din acelasi motiv Razboiul stelelor (Forta se scoala) e un film bun in efecte, slab in spirit.  Din acest motiv cand exagerezi in efecte, e usor sa pici in patetic... sa ofteze lumea in sala cand se uita la film.

Sincer , mie imi pasa doar de impresia personala pe care mi-o lasa filmul. Ca tie ti s-a parut o porcarie, parerea ta, sa iti fie de bine.  Din pacate pot spune ca sunt zeci de filme la care dupa 10 min am stins tv ul, sau am dat pe FF sa-i mai dau o sansa, si  apoi eject.  Pentru mine faptul ca ma uit la un film pana la capat inseamna ca merita timpul alocat.  Impresii artistice & shit..  nu sunt eu critic de arta sa stau sa le judec.
Nu-mi da exemple din star wars, pentru ca e genul de film pe care nu  dau doua parale, in general. Nici stapanul inelelor sau harry poter, filme pe care imi e suficient sa le vad afisul, si stiu ca nu ma intereseaza.

Un film bun care imi vine in memorie, "Bridge o lf spies"  , filme inspirate din fapte reale in general.
https://m.imdb.com/title/tt3682448/

Ah, si ARGO a fost bunicel.  

Filmul care ruleaza by default la noi este "a good year"   cred ca stiu filmul ala la fiecare replica.  Candva imi suna si telefonul exact ca in film.

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008

 rosix, on 02 februarie 2018 - 12:35, said:

Studiu de caz:  Jennifer Lawrance ( o actrita tanara si in devenire) in Mother (2017), un kkt de film care candideaza cu sanse reale la Zmeura de aur pentru cel mai prost film si cea mai proasta interpretare.   De ce ar accepta un actor tanar si (potential) in devenire un astfel de rol de kkt?


Pentru ca nenea cu care si-o trage ,anume Darren Aronofsky, e regizorul filmului. "
Un actor tanar si (potential) in devenire" era valabil in 2010 dupa genialul rol din Winter's Bone. Dupa 4 nominalizari la Oscar(unul castigat) ,alte zeci de premii si la cota pe care o are acum la Hollywood a trecut demult de stadiul de "in devenire". A facut filme chiar mai slabe ca acel graznic Serena.
Edit: Se pare ca nu mai sunt la curent cu noutatile:
https://www.huffingt...4b0d52b8dc21d5a

Edited by edigee, 25 February 2018 - 11:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate