Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Viața fără televizor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,411
  • Înscris: 16.03.2004
La mine televizorul e principalul fiindcă dacă mi-aș culege informațiile exclusiv de pe net, m-ar durea ochii. Îmi este imposibil să citesc mult timp pe internet. De aceea, televizorul este foarte bun, doarece aud știri, discuții, nefiind nevoie să le citesc. Am și un media player cu care rulez filme de pe stick. Le văd pe tv și nu pe tabletă/desktop, e mai comod așa, scrisul e mai mare, imaginea mai clară.

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Televiziunea actuala are un rol intruziv, atat prin reclama cat si prin provocarea mascata sau directa a sentimentelor gregare in om: ura, lacomie, invidie, ravna la avere si status public, barfa. fabulatie, etc.  Teoretic esti un om liber - practic insa, umbli mereu in cap cu o revolta sadita de altii, cu ganurile altora, cu o actualitate prefabricata si pusa pe sticla.. In loc sa te gandesti la ale tale, te trezesti distras de tot felul de chestii straine. Si cu Facebook e cam la fel.. doar mediul de propagare difera.  Zi de zi esti afundat in nimicuri si frivolitati.

Viata marunta, creier conectat la aparate.

Edited by rosix, 01 February 2018 - 23:41.


#39
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Sint 14 ani de cand nu m-am mai uitat la televizor. Cand trec (intamplator) pe linga un televizor si vad reclame, mondenitati, etc. simt acelasi lucru pe care-l simt cand trec pe linga o ghena de gunoi - vomit. Nu cred ca exista un mijloc de indobitocire a oamenilor mai eficient decat televizorul.

#40
pentiumcmd

pentiumcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.01.2018

 SmurfK, on 01 februarie 2018 - 21:17, said:

Se fac vreo 2-3 ani de când n-am mai deschis televizorul.  

Eu din toamna lui 2010....cam de cand presa romaneasca o tot ardea obsesiv cu   politica, divorturile, scandalurile mondene, fotbalul romanesc vai de steaua lui....plus vorba unora, reclamele care miros a ghena.

De atunci urmaresc doar site-urile de stiri (mai mult stiri externe si stiintifice/tehnologice), You Tube,   Facebook, mai vad ce spune lumea pe forumuri si bloguri.



Pentru filme, seriale si documentare exista Pirate Bay si site-urile live-stream.
Netflix-ul nu-mi place, inca nu consider ca merita sa investesc bani in el avand in vedere ca nu are toate filmele/serialele pe care le vreau si calitatea vizuala e praf, mult sub ce se posteaza pe site-urile de torrente.
Poate peste cativa ani.....

Edited by pentiumcmd, 02 February 2018 - 00:07.


#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 SmurfK, on 01 februarie 2018 - 21:17, said:



Câți dintre voi trăiți fără televizor? Vă simțiți mai puțin informați în discuțiile cu colegii? Este televizorul un element din ce în ce mai puțin important în viața noastră?
Tv-ul din living il folosesc doar pt filme/seriale descarcate , tv-ul din bucatarie merge non-stop dar nu pe stiri ci pe camerele de supraveghere .
Stirile din politica nu ma intereseaza iar ce ma intereseaza le aflu ( chiar daca nu vreau ) aici pe forum ca la fiecare stire de 2 bani , hop apare topic ...

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 01 februarie 2018 - 21:26, said:

Nici sport? Muzica? Stiinta? Desene animate? Show tv? Film?
Iesi din pestera.
Le vede pe calculator....
Macar de pune pc-ul pe tv sa aiba un monitor rezonabil.


#43
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu marturisesc faprul ca nu mai am cablu TV incepand cu 1 ianuarie 2014.

#44
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
m-am oprit din citit dupa prima fraza”Se fac vreo 2-3 ani de când n-am mai deschis televizorul. Am mai urmărit câte o știre la o cafea, la televizorul de la bar, dar acasă nu m-am mai atins de telecomandă.”
ce te ajuta sa minti
daca e adevarat inseamna ca esti un mare P...rofesionist
adica platesti abonament tv asa la misto
zici ca nu  l-ai deschis,pe bune? care muta pe aria fun si vorbim altfel
daca nu platesti,de ce sa-l mai deschizi,ti-e dor de purici?

#45
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Televizorul e pe același abonament cu telefonul fix. Nu-l folosesc nici pe-ăla, dar îl am. Mi s-ar părea aiurea să renunț la ele, chiar dacă nu le folosesc prea des. Oi rămâne fără net și poate o să vreau să mai deschid televizorul.

În orice caz, eu nu încerc să conving pe nimeni de nimic, nici să justific de ce-mi mai plătesc eu abonamentul și cât. Iar dacă aș minți, nu ar fi cu mai puțin interesant subiectul, așa că nu văd ce te doare pe tine.

#46
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
absolut nimic,spor la dat bani aiurea

#47
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 rosix, on 01 februarie 2018 - 23:38, said:

Televiziunea actuala are un rol intruziv, atat prin reclama cat si prin provocarea mascata sau directa a sentimentelor gregare in om: ura, lacomie, invidie, ravna la avere si status public, barfa. fabulatie, etc.  Teoretic esti un om liber - practic insa, umbli mereu in cap cu o revolta sadita de altii, cu ganurile altora, cu o actualitate prefabricata si pusa pe sticla.. In loc sa te gandesti la ale tale, te trezesti distras de tot felul de chestii straine. Si cu Facebook e cam la fel.. doar mediul de propagare difera.  Zi de zi esti afundat in nimicuri si frivolitati.

Viata marunta, creier conectat la aparate.
Scurt pe doi si la obiect. Felicitari!

#48
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Deci ai renuntat la viciul numit televiziune si ai trecut pe ala numit internet. Ori film pe ProTV, ori film pe Netflix, tot un drac. Si ori o stire vorbita/auzita, ori una citita... la fel.

#49
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 ceanu1980, on 02 februarie 2018 - 00:50, said:

absolut nimic,spor la dat bani aiurea
Asa am facut eu in 2012 si 2013 am platit degeaba, in 2014 am renuntat la cablu TV. Am doua TVuri mari de 128cm si SMART, legate si HDMI la calculatoare, si ma uit la filme pe ele.

Edited by notrust, 02 February 2018 - 01:23.


#50
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 iZet, on 02 februarie 2018 - 01:20, said:

Deci ai renuntat la viciul numit televiziune si ai trecut pe ala numit internet. Ori film pe ProTV, ori film pe Netflix, tot un drac. Si ori o stire vorbita/auzita, ori una citita... la fel.

Dar nu consider nici televizorul nici Netflix un viciu. Adică n-am renunțat pentru că am considerat că-i dăunător. Doar că ajunsese să mă streseze. Internetul e mult mai plăcut la modul în care îți e oferită informația. E greu să ți se dea informație care nu-ți place. Știi emisiunile alea, "azi îl avem invidat pe Doroftei, dar primele 30 de minute o să vorbim cu Capatos". Pe Youtube pot derula sau căuta doar partea care-mi convine. Nu trebuie să-l ascult pe Capatos ca să văd interviul cu Doroftei.

Televizorul e un obiect al compromisului. Aș vrea să văd un documentar despre al doilea război mondial, dar nu-i, așa că o să mă uit la ăsta despre balene. Modul ăsta de prezentare era în regulă când n-aveai alternative la care aveai acces facil. Și înainte, puteai să te duci să închiriezi sau cumperi o casetă, o urmăreai pe-aia dacă nu era ceva interesant în program. Găsesc internetul mult mai facil și mai simplu de utilizat pentru a găsi ceva ce te interesează cu adevărat.


Din punct de vedere al timpului, știrea citită e mult mai eficientă decât cea văzută. Din același motiv de mai sus. Vrei să vezi un reportaj care te interesează, trebuie să treci prin alte cinci pe care n-ai da doi bani.

Din motivul ăsta, nu cred că televiziunea va avea viitor în formatul ăsta de-acum.

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,623
  • Înscris: 21.06.2016
Nici eu nu am televizor de vreo 12-13 ani. Am aparatul, ma uit la Netflix, am numai internet dar nu am "canale".
Din pdv intellectual si al timpului pierdut nu cred ca am cistigat mare lucru. Nu vad mare diferenta itre pierdutul timpului pe SP (de exemplu) si televizor, cantitatea de ineligenta e cam aceeasi. Da macar pot sa-mi aleg singur ce pot sa fac, decit sa ma uit la ce livreaza altii.

 ceanu1980, on 02 februarie 2018 - 00:50, said:

absolut nimic,spor la dat bani aiurea

Mai bine sa dai bani decit SI bani, SI viata, SI timp, SI neuroni.

#52
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 31.03.2005
deci tu la televizor nu ai renuntat.
L-ai inlocuit cu un calculator , dar principiul este acelasi.
la televizor renunti cu ziare, carti, sport , discutii la biblioteca etc.
Ce bine ar fi daca as putea renunta la toate formele de "realitate" procesata digital.

#53
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 pownee13, on 02 februarie 2018 - 13:24, said:

deci tu la televizor nu ai renuntat.
L-ai inlocuit cu un calculator , dar principiul este acelasi.
la televizor renunti cu ziare, carti, sport , discutii la biblioteca etc.
Ce bine ar fi daca as putea renunta la toate formele de "realitate" procesata digital.
Cu toata dragostea, la biblioteca nu se discuta, ca deranjezi pe cei care-au venit sa citeasca / invete in liniste.

#54
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Abonament la canalele XXX premium, tata! Acolo o sa ciulesti nu numai urechile! mai aduci si cate-o gagică diferită seara de seara sa se uite să învețe!


Eu la TV nu pot sa fiu exagerat si sa spun ca am renuntat definitiv.
Mai ma uit la o competitie sportiva, la principalele 5 minute de stiri pe scurt, si mai mult il petrec urmarind filme pe canalele dedicate.
Pe langa astea, TV-ul e in majoritatea timpului inchis.

Edited by zyppster, 02 February 2018 - 14:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate