Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Temperatura procesor si placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Maine am de gand sa schimb carcasa la PC si odata cu asta sa schimb si pasta la procesor si eventual la placa video.

PC-ul are cam 4-5 ani si nu i-am mai schimbat pana acum pasta la procesor. Procesorul e un i7 4470 cu cooler stock, si din cate vad temperaturile cresc foarte mult la el chiar fara sa am multe aplicatii deschise. Nu se blocheaza decat foarte rar si doar cand e in standby(curios). E nevoie sa schimb si coolerul la procesor?

Sistemul l-am luat atunci pe componente separate dar pentru ca nu mi-a venit si carcasa comandata in aceeasi zi, am cumparat o carcasa cam slaba pe care am gasit-o in ziua respectiva prin magazine pe stoc si cred ca cele doua coolere de la ea nu-si prea fac nici ele treaba.

In afara de asta vad ca am si ceva temperaturi foarte mari pe acolo dar nu stiu daca sunt si reale, si nu stiu de ce zice acolo Sys Fan 0RPM si Aux Fan 0 RPM

Daca aveti ceva sugestii va rog sa spuneti.

Attached Files

  • Attached File  Temp.JPG   101.58K   45 downloads

Edited by mariussoft, 01 February 2018 - 19:49.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Cred ca e plin de praf. Pacat de calculator. Schimba pastele la CPU si GPU si eventual schimba carcasa cu una decenta.

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pentru placa video cauta o pasta buna.

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmariussoft, on 01 februarie 2018 - 19:45, said:

E nevoie sa schimb si coolerul la procesor?
In primul rand trebuie sa ai si o ventilatie buna in carcasa, altfel nu faci mare lucru daca schimbi doar coolerul sau pasta termica. Deocamdata schimba pasta termica si intinde-o in strat subtire pe toata suprafata procesorului, fixeaza bine coolerul si apoi urmareste temperaturile. Daca tot demontezi coolerul ar fi bine sa speli si radiatorul de praf ( dupa ce iei jos ventilatorul ). Acuma depinde si la ce il folosesti. Asa doar pentru youtube s-ar putea sa fie suficient coolerul pe care il ai, nu iti trebuie nu stiu ce cooler. Pentru jocuri in general se recomanda un cooler cu talpa de cupru, radiator mare si un ventilator mai serios.

Edited by Motanu13, 01 February 2018 - 20:46.


#5
1play

1play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2017
Din temperaturile care le ai, as zice nici nu ai prins bine coolerul pe procesor cand l-ai pus. De curiozitate, cand ai timp poate urci o poza doua cu interiorul carcasei.

#6
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Am luat o carcasa Segotep Fighter C, si sper sa-si faca treaba. Planul pana acum e sa spal radiatorul, pun pasta la procesor si placa video si sper sa scada temperatura, daca nu, o sa schimb si cooler-ul. Pe PC am ceva baze de date care iau resurse + Photoshop si Illustrator.

LE: am dat jos acum panoul lateral si vad ca merge coolerul la procesor. Poze nu pun, ca nu vreau sa se sesizeze vreun ONG responsabil cu protectia calculatoarelor Posted Image

Edited by mariussoft, 01 February 2018 - 20:59.


#7
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Misiune indeplinita. Procesorul sta undeva la 37-38 grade cu mai multe aplicatii deschise pe turatie medie la 3 dintre coolere. Al patrulea cooler al carcasei, cel de deasupra sursei n-am mai avut mufa sa-l leg de controller, si pe MB n-am stiut unde sa-l prind dar deocamdata cred ca e ok si fara el.

Multumesc tuturor pentru sugestii. A fost primul PC asamblat de mine si desi am avut avantajul ca am vazut cum era asamblat pe vechea carcasa tot a fost satisfying Posted Image

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate