Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu stiu altii cum sunt, dar de cand s-a dat drumul la Fintech, PSD2 si comisioane zero pe la unele banci, eu deja incep sa colectionez cardurile astea, niciunul nu ofera beneficiile celuilalt.
Nici n-am apucat bine sa deschid topicul cu Revolut, ca deja si Transferwise se inscriu si ei in clubul celor care trimit carduri prepay multi-currency si la noi in tara.
Am dat astazi comanda de card, ajunge in RO in 2-5 zile, cel putin asa mi-au spus pe site.

Seamana mult cu Revolut, doar ca de asta data cardul nu costa nimic, mi-l vor trimite gratuit in RO.

Si la TransferWise aveti alocat IBAN in euro si account number pentru GBP personalizate cu numele vostru.


Asa arata "pretiosul":
[ https://i.imgur.com/25ApT3I.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 01 February 2018 - 19:39.


#2
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Nu cor sa se lase mai prejos fata de revolut :)

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, seamana foarte mult comisioanele, tot echivalentul a £200 poti retrage de la bancomat cu comision 0, apoi se aplica 2%.
Dar vor avea mult de recuperat ca sa-i prinda pe acestia din urma.

E un domeniu in care de obicei ies invingatori primii care lanseaza produsul.
Spre deosebire de Revolut, din ce vazusem parca, e valabil doar 3 ani acel card, hei, dar macar aici e gratis Posted Image
Revolut nu am apucat sa-l folosesc prea mult (cardul fizic)

TransferWise mentioneaza clar ca nu trebuie sa fie cineva acasa pentru a semna ceva sau pentru a prelua cardul, deci probabil vor proceda la fel ca Revolut, il vor pune in cutia postala.

Edited by gumball3000, 01 February 2018 - 19:43.


#4
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 gumball3000, on 01 februarie 2018 - 19:41, said:

Da, seamana foarte mult comisioanele, tot echivalentul a £200 poti retrage de la bancomat cu comision 0, apoi se aplica 2%.
Dar vor avea mult de recuperat ca sa-i prinda pe acestia din urma.

E un domeniu in care de obicei ies invingatori primii care lanseaza produsul.
Spre deosebire de Revolut, din ce vazusem parca, e valabil doar 3 ani acel card, hei, dar macar aici e gratis Posted Image
Revolut nu am apucat sa-l folosesc prea mult (cardul fizic)

TransferWise mentioneaza clar ca nu trebuie sa fie cineva acasa pentru a semna ceva sau pentru a prelua cardul, deci probabil vor proceda la fel ca Revolut, il vor pune in cutia postala.
Cum ai reusit sa comanzi cardul?
Nu apare pe site optiunea de comanda.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 07.08.2008
Cred ca de aici - https://transferwise...account/welcome

Edited by tigerheart, 01 February 2018 - 19:53.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 crissty, on 01 februarie 2018 - 19:44, said:

Cum ai reusit sa comanzi cardul?
Nu apare pe site optiunea de comanda.
Adevarul e ca si eu am bajbait ceva pe site pana am gasit butonul, E in sectiunea Balances, scrie acolo mic pe un buton, in zona unde am incercuit apare, doar ca scria Order Card inainte sa dau comanda.

Attached Files

  • Attached File  card.png   6.61K   219 downloads


#7
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
ce poti face cu acel card?
nu imi este clar.

Edited by mediasick, 01 February 2018 - 19:55.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cam acelasi lucru pe care il poti face si cu Revolut (vezi topicul dedicat acestuia).
Daca nu faci cumparaturi in alte valute, nu faci schimburi valutare, nu primesti/trimiti alte valute, nu faci calatorii in afara RO, atunci sunt sanse de 95% sa nu-ti fie cu nimic util.

Edited by gumball3000, 01 February 2018 - 19:57.


#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

TransferWise debit card pricing for beta users
For customers invited to order a TransferWise card as part of our beta testing phase, we’ve removed some of the fees so you can test the product without worrying about the charges.
Here’s the pricing during beta. Don’t worry, we’ll let you know when the pricing changes come into effect and give you lots of notice so there’s no surprises.
Pricing during beta testing:
Free to order a card
Free ATM withdrawals overseas
Free to pay using currencies in your account
You only pay a small fee, between 0.35% and 1%, if you need to convert a currency in your account or to make a payment using your card.
You can read more  about conversion fees on our borderless account pricing here.
TransferWise supports 96 currencies worldwide. If you pay in a currency not yet supported by TransferWise then we will charge you in GBP using the Mastercard exchange rate. See the list of supported currencies here.
Standard pricing after beta testing phase:
Free to pay with currencies in your account
Free ATM withdrawals up to £200 / month
2% fee to withdraw over £200 / month
Small fee (between 0.35% and 1%) to convert to non-supported currencies or to make a payment using your card.
Banuiesc ca asta se aplica acum.

#10
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Sunt multe comisioane:
https://transferwise...account-pricing
Revolut e mai bun.

Edited by csgabe, 01 February 2018 - 20:36.


#11
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 gumball3000, on 01 februarie 2018 - 19:52, said:

Adevarul e ca si eu am bajbait ceva pe site pana am gasit butonul, E in sectiunea Balances, scrie acolo mic pe un buton, in zona unde am incercuit apare, doar ca scria Order Card inainte sa dau comanda.
Interesant.la mine nu apare acel order card.ai facut comanda de pe ip de Romania sau alta tara?

#12
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
La mine nu apare nimic. Si am trimis doar cateva zeci de mii de euro prin transwerwise anul trecut... 😡

#13
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 gumball3000, on 01 februarie 2018 - 19:57, said:

Cam acelasi lucru pe care il poti face si cu Revolut (vezi topicul dedicat acestuia).
Daca nu faci cumparaturi in alte valute, nu faci schimburi valutare, nu primesti/trimiti alte valute, nu faci calatorii in afara RO, atunci sunt sanse de 95% sa nu-ti fie cu nimic util.

Dar banuiesc ca fiind un card pre-pay, nu poate fi atasat nicicum pe portaluri gen PayPal (pentru retrageri spre exemplu) sau gresesc?

#14
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 corina_geo, on 01 februarie 2018 - 22:24, said:

Dar banuiesc ca fiind un card pre-pay, nu poate fi atasat nicicum pe portaluri gen PayPal (pentru retrageri spre exemplu) sau gresesc?
Mai mult ca sigur poate fi folosit pe paypal, am avut o multime de carduri preplatite care au fost acceptate fara probleme.

Edited by kartys, 02 February 2018 - 07:52.


#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Eu Revolut il folosesc pe PayPal, asa ca nu vad de ce asta nu ar merge.
Avand IBAN personal e un avantaj, mi-a trebuit cand am facut transfer catre crypto exchange ca aia nu accepta daca banii nu vin din contul tau, unde nu mergea cu Revolut.
Daca e moca poate il comand si eu :) E util sa ai banii pe doua cand calatoresti...bine, oricum le am si pe alea de RO.
Si eu care tot ziceam ca mai scap de carduri, acum urmeaza sa renunt la BRD.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
M-am inregistrat si eu cu link-ul lui gumball3000, daca te ajuta cu ceva, sunt multumit si eu :)). Daca e gratis cardul, am sa comand si eu. Mai ies si eu din tara macar de 2 ori pe an si e bine sa ai un card in Euro...

#17
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Mi-a venit vineri cardul, L-am folosit de 2 ori. Când am avut lei in cont nu am fost comisionat, și când nu am avut a fost un comision micuț. Dacă făceam schimbul valutar înainte de plata, nu eram comisionat dar am vrut sa văd cât ma costa.

Attached Files


Edited by edydotmail, 03 February 2018 - 20:09.


#18
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Sa inteleg ca nu toata lumea are acces la cardul asta ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate