Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#505
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Curs bun la cumparare euro prin tw pana maine, 4.835 (4.858 cu comision).

#506
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.09.2007
Orange Money 4,8392 (0 comision).
Revolut 4,9138.
BNR 4,8744.

Edited by vik19, 03 January 2021 - 10:37.


#507
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
La Revolut este cursul de weekend...

#508
Je1964

Je1964

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.03.2020
Cineva care a primit cardul de la TransferWise mai recent îmi poate spune dacă acesta are tot BIN de Marea Britanie? Mulțumesc anticipat.

#509
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010

View PostJe1964, on 04 ianuarie 2021 - 14:09, said:

Cineva care a primit cardul de la TransferWise mai recent îmi poate spune dacă acesta are tot BIN de Marea Britanie? Mulțumesc anticipat.

BIN de Romania dar nu poate fi introdus în BTPay sau Volt ca să faci transferuri.

#510
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mi-au dat si mie zilele astea mesaj ca sa imi reinnoiasca cardul.
Au mai schimbat ceva, i-ati gasit vreo utilitate reala sau nu are rost?

#511
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Eu mi-am facut la un moment dat in perioada cand se tot inchideau conturile de la Revolut. Si cum schimb lunar euro n-am mai avut incredere in Revolut.

Apoi am citit ca si cei de la Transferwise mai inchid conturile si se cam supun tot acelor reguli de anti-money laundering.

Nu am avut niciodata intentia sa fac ceva ilegal, dar nici n-am avut chef sa raman cu bani blocati la vrajeala.

In final am ales Unicredit (aveam cont la ei) pt schimb valutar si folosesc Revolut cand platesc in valuta pe internet.

Contul/ cardul de Transferwise sta degeaba...

Singura utilitate e daca vrei sa transferi sume mari cuiva si nu vrei sa o faci prin Western Union (bine inteles, cu riscul sa ai banii blocati si sa astepti deblocarea lor)

Tot ma gandesc la ideea sa-mi fac un card in Euro de la BT pentru platile in exterior in valuta + concedii deoarece ai cursul mastercard/visa care e apropiat de cursul bnr si sa ma scap de fintecurile astea.

Totusi au fost postari pe topicul de Libra unde erau diferente mari intre cursul bnr si mastercard - posibil sa nu mai fie atat de avantajos, insa pentru 50 de euro in plus (cumulata diferenta dintre cele 2 cursuri la suma estimata pentru un concediu) prefer sa ma intorc la bancile traditionale.

Edited by eddy2by4, 10 January 2021 - 23:36.


#512
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Ai variante de schimb la curs bnr la băncile tradiționale, doar într-un anumit interval, de luni până vineri, și cu o sumă maxima, la Raiffeisen e 1,500 euro per zi.

#513
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Au renunțat la comisioane și au mărit limitele de retragere bani de la bancomat

Attached File  Screenshot_2021-01-14-13-52-32-314_com.transferwise.android.jpg   70.25K   50 downloads

Îmi apărea acum câteva zile că am doua retrageri gratuite de la bancomat și acum nu mai apare., Am retras de 3 ori ieri și nu mi-au luat nici o taxa.In plus nu merge sa scoți bani de la ATM cu cardul înrolat prin Google Pay , îmi scrie PIN incorect , deși l-am pus corect.

Attached File  Screenshot_2021-01-13-15-45-42-212_com.transferwise.android.jpg   76.94K   41 downloads

Edited by andupustiu, 14 January 2021 - 14:02.


#514
AdiM52

AdiM52

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.07.2020
Buna ziua
O intrebare pentru cei priceputi <>   am creeat acum cateva zile cont la Transferwise , eu sunt in Romania in prezent  . Doresc sa incarc contul TW cu cei 20 de euro solicitati de ei pentru cardul de la ei . Nu mai am nici un alt card din Romania sau din strainatate si momentan nici nu doresc sa imi fac, am motivele mele sa nu imi fac in Romania un cont / card .
Intrebarea mea este : pot alimenta contul meu TW prin cardul sau contul unui prieten ? Se poate asa ? Se poate cu orice card din Romania sau din strainatate ? sau cardul pe care il voi folosi, trebuie sa aiba BIN din Romania ? Are cineva experiena cu asa ceva ? Multumesc celor care isi vor rapi din timpul lor si vor dori sa impartaseasca din experienta proprie .

#515
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010

View PostAdiM52, on 19 ianuarie 2021 - 10:21, said:

Buna ziua
O intrebare pentru cei priceputi <>   am creeat acum cateva zile cont la Transferwise , eu sunt in Romania in prezent  . Doresc sa incarc contul TW cu cei 20 de euro solicitati de ei pentru cardul de la ei . Nu mai am nici un alt card din Romania sau din strainatate si momentan nici nu doresc sa imi fac, am motivele mele sa nu imi fac in Romania un cont / card .
Intrebarea mea este : pot alimenta contul meu TW prin cardul sau contul unui prieten ? Se poate asa ? Se poate cu orice card din Romania sau din strainatate ? sau cardul pe care il voi folosi, trebuie sa aiba BIN din Romania ? Are cineva experiena cu asa ceva ? Multumesc celor care isi vor rapi din timpul lor si vor dori sa impartaseasca din experienta proprie .

La ei e aiurea că mai întâi trebuie să bagi bani și apoi să validezi contul.In plus văd că au rămas plățile în procesare încă de pe 31 decembrie , am retras de 6 ori de la bancomat sume peste 800 lei și nu mi-au luat comision , probabil au renunțat la comision că a dispărut de la limite cont.

#516
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 05.12.2016
Știe cineva ce valabilitate au cardurile reemise pe motiv de pierdut sau deteriorat? Mai ales mă interesează dacă de exemplu pentru deteriorat se emite cu aceeași perioada ca cel pe care îl înlocuiește (adică dacă cel vechi expira peste 4 luni și cel nou expira la fel) și dacă pentru pierdut sau furat (cu blocarea celui actual) se emite cu perioada de valabilitate de 3 ani de la data reemiterii.

Edited by diva_hipsterova, 23 January 2021 - 11:16.


#517
Je1964

Je1964

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.03.2020
Tocmai am solicitat eu pentru deteriorat, iar noul card are o valabilitate de 3 ani de la data cererii de reemitere.

#518
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 05.12.2016
Mulțumesc. Dacă poți sa spui aici și cât durează pana îți ajunge.

Edited by diva_hipsterova, 23 January 2021 - 11:38.


#519
Je1964

Je1964

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.03.2020
Minim 2 săptămâni. Noul card poate fi însă înrolat (și folosit) imediat in GPay sau Garmin Pay.

#520
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 05.12.2016
O ultima întrebare, ce BIN are?

#521
Je1964

Je1964

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.03.2020
Bin de România. Cel vechi avea bin de Marea Britanie.

#522
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 05.12.2016
Super. Mulțumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate