Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Alegere biciclete fara suspensie - de oras

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View Postbelogerer, on 01 februarie 2018 - 21:29, said:

prima zi scoti limba de un cot. intr-a 7-a faci panta fluierand...totul tine de antrenament. pana nu vomiti dupa ce ai urcat o panta nu stii ce ai pierdut...

vad ca ai Bucuresti la Locatie.  E cam  flat, asa e   dar ai trecut podul de pe Blv Pipera (peste calea ferata de Cta) cu fixie? Sau macar Podul Grant, sau Basarab?

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbelogerer, on 01 februarie 2018 - 21:29, said:

prima zi scoti limba de un cot. intr-a 7-a faci panta fluierand...totul tine de antrenament. pana nu vomiti dupa ce ai urcat o panta nu stii ce ai pierdut...
Deci tu urci pantele si cobori rampele , bravo ma ! Esti doxa nu alta ...

View Postjakota, on 01 februarie 2018 - 21:36, said:


vad ca ai Bucuresti la Locatie.  E cam  flat, asa e   dar ai trecut podul de pe Blv Pipera (peste calea ferata de Cta) cu fixie? Sau macar Podul Grant, sau Basarab?
Daca tu ai cazut in cap la o frana , ca aveai suspensie pe fata poate ar fi cazul sa umbli pe jos .



Mari " biciclisti " pe aici ce sa zic ...

#39
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostKroghy, on 01 februarie 2018 - 19:55, said:


Nu stiu cum e in B dar in Iasi e jale, eu vreau sa trec la fatbike.
Momentan am cauciucuri late de 2.2 si simt lipsa cauciucurile groase de la bicicleta anterioara de 2.35.
In poza de mai jos e un caz fericit, in mod normal nu poti sa mergi mai mult de 500 metri fara o bordura de 20 cm.
[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA1dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwMyUyRjEyJTJGMzk5MTE5XzM5OTEx/OV9UUkFTRVVfQ1VfR1JPUEkuanBnJnc9/NjQwJmg9NDgwJnpjPTEmaGFzaD01MmY1/NDU2ZWViOGU2MDUzMGZjMWE1NmEyOGFmOWYyMg==.thumb.jpg?tmp=2018-02-01-19-51-36&app=req-5a7353a8cd396&retry=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trecere la nivel intre sosea si pista de biciclete:
[ https://www.bzi.ro/public/upload/photos/320/m_pista_pacurari_siguranta_biciclete_probikeaddiction_iasi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu nu stiu cum se merge pe trotuar, eu merg numai pe sosea in București.
Rar de tot mai merg pe trotuar.

Te dai jos și coborî bordura.

Am trecut cu cursiera și peste canale și peste sinele de tramvai și nu a pățit nimic.

#40
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postzzhunt, on 02 februarie 2018 - 07:36, said:

Te dai jos și coborî bordura.
Prefer sa le trec cu MTB cu 15-20km/h. Chiar ma uitam intr-o zi in Iasi pe independentei la vitezometru cand urcam inapoi pe pista de biciclete. Pe o portiune de cateva sute de metri am 5-6 teceri. De ce sa ma dau jos de 5-6 ori cand pot sa le trec in viteza? Mai bine merg pe jos decat sa ma dau jos de atatea ori.
Pe Stefan cel Mare unde tocmai s-a pus piatra cubica e incomod de mers si cu MTB, de aia as trece pe fat-bike, in Iasi chiar si MTB-ul e prea soft.

De anul trecut au inceput si amenzile pt. cei care merg pe sosea. Pistele de biciclete sunt cu gropi si denivelari iar pe sosea se da amenda.
https://www.bzi.ro/a...nata-lor-611045

Edited by Kroghy, 02 February 2018 - 08:40.


#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostKroghy, on 02 februarie 2018 - 08:33, said:



De anul trecut au inceput si amenzile pt. cei care merg pe sosea. Pistele de biciclete sunt cu gropi si denivelari iar pe sosea se da amenda.
https://www.bzi.ro/a...nata-lor-611045
In articolul ala nu zice nimic de sosea . Nu ma speria ca renunt la tzoglet si numai pe motor ma mai dau pe 2 roti !

#42
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
"a fost sanctionat contraventional cu amenda în cuantum de 870 de lei, întrucât a condus o bicicleta pe soseaua Nicolina fara a folosi pista pentru biciclete."
Adica a mers pe strada si nu pe pista de biciclete care e pe trotuar, plina de pietoni, panouri cu reclame, banci si alte obstacole.
[ https://cache.bzi.ro/cache/1/320/s604x0_m_pista_pacurari_obstacole_temporare_biciclete_probikeaddiction_iasi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.bzi.ro/public/upload/photos/320/m_pista_copou_breazu_staita_de_microbuz_biciclete_probikeaddiction_iasi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite alt articol, de data asta in partea opusa a orasului dar tot in Iasi:
"Un cercetător științific din Iași, doctor în istorie, a luat zilele trecute prima sa amendă ca biciclist. Marius Chelcu i-a explicat polițistului absurdul situației și a contestat sancțiunea.
Motivul: potrivit Codului rutier, deplasarea pe carosabil pe o porţiune de drum prevăzută cu pistă pentru biciclete.
Locul: Aleea Sadoveanu, între Liceul Agricol şi rond Agronomie.
Ce a scris Marius Chelcu pe pagina sa de Facebook:
Zisa pistă poate fi, mai degrabă, un deliciu pentru amatorii sporturilor extreme"
https://www.ziarulde...t--171321.html#

Edited by Kroghy, 02 February 2018 - 10:44.


#43
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postjakota, on 01 februarie 2018 - 21:36, said:

vad ca ai Bucuresti la Locatie.  E cam  flat, asa e   dar ai trecut podul de pe Blv Pipera (peste calea ferata de Cta) cu fixie? Sau macar Podul Grant, sau Basarab?

urc cam la 2-3 zile in sezon panta de la polivalenta pe acces auto. e peste diverse poduri si nu ma menajez. mai exista 2 urcari in parcul carol. la inceput de sezon e grav. dupa 2 saptamani fluier...

Edited by belogerer, 02 February 2018 - 18:48.


#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Numai orgolii pe aici și dat peste nas. "suspensii la creier"
Zici ca îl învață cineva de rău pe om.
Ia întrebați frate un medic cum e cu vibrațiile alea transmise la creier de piatra cubica sau toate gropile.
România nu e de cursiere sau de fixie prin orase ca nu suntem în filme.
Alta perla e ca o sa cazi în cap de la frână dacă ai suspensii. Zici ca vii cu 200 la ora.

On topic. Ia biclă de 4000 de Ron numai dacă nu o scapi din ochi ever.

De șoferii care nu te feresc sau care se uita sa dea peste tine nu ziceți, de noxele inhalare nu ziceți?

#45
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
e bine totusi cu suspensie pe fata, nu-ti e teama ca nu vezi vreun canal sau ceva. eu cu schwalbe de 1.75 si suspensie pe fata trec pe absolut oriunde trece un mtb dotat, doar in namoale fooarte mari(peste glezna) n-am curaj dar nici cu roti obisnuite de mtb nu as trece. iar greutatea nu se mai simte mai deloc de la anvelopele astea bune.

#46
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postexceswater, on 02 februarie 2018 - 19:27, said:

Numai orgolii pe aici și dat peste nas. "suspensii la creier"
Zici ca îl învață cineva de rău pe om.
Ia întrebați frate un medic cum e cu vibrațiile alea transmise la creier de piatra cubica sau toate gropile.
România nu e de cursiere sau de fixie prin orase ca nu suntem în filme.
Alta perla e ca o sa cazi în cap de la frână dacă ai suspensii. Zici ca vii cu 200 la ora.

On topic. Ia biclă de 4000 de Ron numai dacă nu o scapi din ochi ever.

De șoferii care nu te feresc sau care se uita sa dea peste tine nu ziceți, de noxele inhalare nu ziceți?

dr house pune frana...

#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
M-ai spart.

Adevărul e ca pedalăm cu picioarele nu cu capul.

#48
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Suspensie pe fata e ceva obligatoriu. pentru ca in lipsa, socurile sunt trasmise direct la palme si apoi prin brate direct la cap. Dar sa fie o suspensie decenta, minim Suntour XCM-XCR sau Rockshox. Minim.
Pe spate nu e nevoie, exista sea si fund care impreuna amortizeaza suficient.

Edited by Kroghy, 02 February 2018 - 20:01.


#49
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da colegul corect. Dar la unii nu are la ce sa se mai transmită după ce trece de brate.
Le tremura doar basca, vidul e inert.
Deci nu e obligatoriu.

#50
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Hello people :)

Nu stiu cati au citit cu atentie primul post:

- Deja merg fara suspensie de aproape 5 ani si nu doresc sa ma intorc la alta bicla cu suspensie pentru ca: greutate mai mare , suspensiile ieftine nu fac mare lucru , necesita service odata pe an.

Ma bucur ca fiecare povesteste despre ce bicicleta si-ar lua el pentru oras si avem pareri diferite.

Tipul de bicicleta e stabilit, nu asta ma interesa, la fel si bugetul dupa cum am zis.

Intrebarile erau doar referitoare la anumite tipuri de componente daca unele's mai bune ori ba (if so, care frane, care transmisii) , poate idei despre 28 or 29-er , treburi din astea..de finete.

#51
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de curiozitate, de ce mi-ar trebui service la suspensie o data pe an daca merg numai pe strada?

#52
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Am avut furca pe fata RST Gila (model ieftin din 2010) , dupa primul an de mers doar pe trotuar / sosea / parc in bucuresti (nici macar odata off-road ca nu sunt genul) deja mergea mult mai greu ... am auzit ca se usuca garniturile din ea si necesita demontat - re-uns , poate schimbat ulei sau ce fluid e ala + curatare. Dupa al 2-lea an nu mai o puneam comprima nici daca ma lasam cu toate cele 90kg la momentul ala pe ghidon, deci pur si simplu se gripase.

Daca as cumpara un MTB cu suspensie pe fata sub 4000 lei - furca e tot ceva entry level, asa ca nu vreau sa mai trec prin asa ceva din nou. Si chiar daca e putin mai buna decat entry level asta nu scuteste service-ul obligatoriu care trebuie facut periodic la suspensii.

Edited by Proiectil, 03 February 2018 - 20:38.


#53
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Ceea ce spui mai sus probabil e un defect de fabricatie. Eu folosesc de mai multi ani furci Suntour si Rockshox mai multe modele si toate functioneaza ca noi dupa mai multi ani de folosire fara nici o servisare. O furca mai scumpa doar lucreaza mai bine, dar si una ieftina trebuie sa tina fara nici o problema cativa ani in conditii de functionare.

Edited by Kroghy, 03 February 2018 - 20:41.


#54
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View PostProiectil, on 03 februarie 2018 - 12:00, said:

Tipul de bicicleta e stabilit, nu asta ma interesa, la fel si bugetul dupa cum am zis.

Intrebarile erau doar referitoare la anumite tipuri de componente daca unele's mai bune ori ba (if so, care frane, care transmisii) , poate idei despre 28 or 29-er , treburi din astea..de finete.

Sincer nu stau sa caut bicle, faceam asta in trecut.
Daca vrei pune linkuri sa-si dea lumea cu parerea.

29-er e la mtb-uri, deci 28" (roata are acelasi diametru, doar cauciucul e mai mare la 29)
Transmisie, daca mergi relativ plat poti incerca ceva 1x cu caseta max 32, dar 1x ieftin cu caseta mare (42/46) e la fel de greu ca 2x...sau mai greu.
Daca mergi de 5 ani ar trebui sa stii ce transmisie ai nevoie - exista calculatoare online si poti compara diferite rapoarte.

Personal m-as uita si la oferta sh din judetul tau, cu 1500lei iei ceva ok, mai bagi cateva sute si la 2000 ai bicicleta buna.
Asta fiindca imo preturile sunt exagerate la genul asta de biciclete.

Noua as fi zis : https://www.bikenatu...n-500-2016.html
Doar ca e marime foarte mare - 58, si e pe negru, as prefera altceva prin oras sa fiu mai vizibil.
Dupa cum observi are angrenaj de mtb, angrenaj de cursiera pe fitness bike e prea mare dpmdv

Edited by sirgoofy, 04 February 2018 - 06:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate