Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Alegere biciclete fara suspensie - de oras

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce dreacu faci nene cu suspsie în oraș? Eu merg cu cursiera  și nu vad craterele in asfalt.

Pe unde mergeți voi de aveți nevoie de mtb in București?

Voi considerați că dacă coborâți o bordura gata e nevoie de mtb?

Știți că amenda pt mersul pe trotuar era anul trecut de 1000 lei?

Anul asta a crescut odată cu mărirea salariului minim.

Concret unde aveți nevoie de mtb și suspensie in București?

Eu merg pe sosea și cel puțin în zona pe unde circul eu nu am văzut cratere imense.

Și da mai dau și de gropi sau drumuri nu foarte netede și surpriza cursiera rezista.

#20
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postzzhunt, on 01 februarie 2018 - 19:09, said:

Recomand
https://www.decathlo...id_8377756.html
Dotări excelente
Shimano 105 model nou daca nu mă înșel.


Mai slab echipata full sora cu ghidon drept

https://www.decathlo...id_8322799.html

Ar mai fi și modelul triban 560 full carbon
https://www.decathlo...id_8377758.html


Nu am simțit nevoia de frane hidraulice pe cursiera

Sfatul meu e sa alegi o bicicleta cu dotări bune la transmisie pt că pe viitor un upgrade la așa ceva e foarte scump.
Nu lua o bicicleta că scrie pe ea un nume de renume numai pt frane hidraulice și transmisie din gama very low.

concepute pt ciclism la ses sau la munte...

omul vrea ceva pt oras...nu mai veniti cu avioane cu nspe viteze overpriced...orice newbie cu un fixie decent va da muku in oras cu bicicletele alea...

#21
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Nu-i asculta pe astia cu suspensii pe creier !!

Fara suspensii e foarte ok, merg din 2014 pe ceva similar, acest gen de bicicleta se numeste hibrida/ fitness bike.
Am mers si pe cursiera, dar aceea chiar zdruncina prea tare, foarte "nervoasa" pt oras si per total NEpotrivita in acel mediu.. imo

Sincer nu as depasi 3000-3500lei, nu vrei ceva care sa atraga prea mult atentia prin oras... daca o mai lasi legata. *

* nu uita de antifurt, ulock de macar 100lei, ceva de firma, cauta reviews online nu lua noname.

Edited by sirgoofy, 01 February 2018 - 19:52.


#22
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postzzhunt, on 01 februarie 2018 - 19:35, said:

Concret unde aveți nevoie de mtb și suspensie in București?
Nu stiu cum e in B dar in Iasi e jale, eu vreau sa trec la fatbike.
Momentan am cauciucuri late de 2.2 si simt lipsa cauciucurile groase de la bicicleta anterioara de 2.35.
In poza de mai jos e un caz fericit, in mod normal nu poti sa mergi mai mult de 500 metri fara o bordura de 20 cm.
[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA1dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwMyUyRjEyJTJGMzk5MTE5XzM5OTEx/OV9UUkFTRVVfQ1VfR1JPUEkuanBnJnc9/NjQwJmg9NDgwJnpjPTEmaGFzaD01MmY1/NDU2ZWViOGU2MDUzMGZjMWE1NmEyOGFmOWYyMg==.thumb.jpg?tmp=2018-02-01-19-51-36&app=req-5a7353a8cd396&retry=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trecere la nivel intre sosea si pista de biciclete:
[ https://www.bzi.ro/public/upload/photos/320/m_pista_pacurari_siguranta_biciclete_probikeaddiction_iasi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 01 February 2018 - 19:59.


#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
treci pe sosea Kroghy ;)

Ideea cu fatbike e una proasta imo, stiu 2 care au avut fatbikes, le-au vandut, evident in pierdere.

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postsirgoofy, on 01 februarie 2018 - 19:59, said:

treci pe sosea Kroghy
Legal nu e voie, daca exista pista de biciclete atunci biciclistii iau amenda daca sunt prinsi pe sosea. In iasi pistele de biciclete au fost facute la misto ca sa iasa pe hartie insa fara MTB nu ai cum sa mergi, se vede in poze.
Practic eu merg pe sosea dar tot MTB e minim, preferabil fat-bike. Zona centrala e cu piatra cubica, pana la sosea am de sarit cateva borduri la care o cursiera s-ar face roata 8 la cele 120 kg ale mele.
Acum merg cu MTB de la Cube cu asistenta electrica Bosch. A costat aprox. 2000 euro si singurul repros e la cauciucuri care erau de 2.25 cu crampoane. Am pus 2.2 de strada dar sunt prea inguste, Cred ca in primavara trec la maxim cat incape pe cadru. Am avut Schwalbe Crazy Bob de 2.35 pe bicicleta anterioara si erau numai bune pt. oras.

Edited by Kroghy, 01 February 2018 - 20:07.


#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Nu incurajez cursiera prin oras, dpmdv drumurile sunt prea proaste pt asa ceva.
Cursiera si mtb-ul sunt extremele, exista si ceva de mijloc..

Edited by sirgoofy, 01 February 2018 - 20:13.


#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
MTB nu e deloc extrem cand fatbike devine din ce in ce mai popular in oras.
Eu recomand MTB cu cauciucuri de strada late (fara crampoane dar de 2.2-2.4), e cea mai buna combinatie.

Edited by Kroghy, 01 February 2018 - 20:17.


#27
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostKroghy, on 01 februarie 2018 - 20:16, said:

MTB nu e deloc extrem cand fatbike devine din ce in ce mai popular in oras.
Eu recomand MTB cu cauciucuri de strada late (fara crampoane dar de 2.2-2.4), e cea mai buna combinatie.

fatbike e pt show...pedalezi asa in sila...tb sa ai si atitudinea aia de sictir total...

Edited by belogerer, 01 February 2018 - 20:36.


#28
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Mai oameni buni, voi cititi primul post, si titlul topicului ?  (inainte sa recomandati cai verzi pe pereti)

Suspensiile adauga greutate fara rost in utilizare normala; suspensia fata face ca la franare brusca sa te duci in bot daca ai viteza (am patit-o de cateva ori cu maidanezi care sar la tine din lateral).
Cea mai buna decizie a fost sa trec la bicle fara suspensii.

Pt cei ce recomanda,  le doresc sa urce din Brasov la Poiana cu fixie...

#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postjakota, on 01 februarie 2018 - 20:56, said:

suspensia fata face ca la franare brusca sa te duci in bot
Incearca o furca care costa mai mult decat o bere la pet. O furca de aprox. 500 ron la reducere pe site-uri internationale (minim Suntour XCR, preferabil Rockshox) e suficient de buna incat sa nu ai astfel de probleme. Iar confortul si siguranta nu se compara cu o furca fixa.

Edited by Kroghy, 01 February 2018 - 21:02.


#30
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011

View PostKroghy, on 01 februarie 2018 - 19:55, said:

Nu stiu cum e in B dar in Iasi e jale, eu vreau sa trec la fatbike.
Momentan am cauciucuri late de 2.2 si simt lipsa cauciucurile groase de la bicicleta anterioara de 2.35.
In poza de mai jos e un caz fericit, in mod normal nu poti sa mergi mai mult de 500 metri fara o bordura de 20 cm.
[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA1dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwMyUyRjEyJTJGMzk5MTE5XzM5OTEx/OV9UUkFTRVVfQ1VfR1JPUEkuanBnJnc9/NjQwJmg9NDgwJnpjPTEmaGFzaD01MmY1/NDU2ZWViOGU2MDUzMGZjMWE1NmEyOGFmOWYyMg==.thumb.jpg?tmp=2018-02-01-19-51-36&app=req-5a7353a8cd396&retry=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trecere la nivel intre sosea si pista de biciclete:
[ https://www.bzi.ro/public/upload/photos/320/m_pista_pacurari_siguranta_biciclete_probikeaddiction_iasi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Kroghy, c'mon man alea-s obstacole?    Ai vazut pe ce macadam si drumuri proaste trec aia uneori la Marile tururi ?  - pe cursiere, roti slick cat degetul ...

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Una electrica macar nu dai jos slana si nici nu faci febra musculara .
Ca tot se agita unii pe aici ca de ce cu suspensie fata => de aia ca e reglabila nene ! O poti face mai tare sau mai moale ( ca penisul ) ...

#32
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011

View PostKroghy, on 01 februarie 2018 - 21:00, said:

Incearca o furca care costa mai mult decat o bere la pet. O furca de aprox. 500 ron la reducere pe site-uri internationale (minim Suntour XCR, preferabil Rockshox) e suficient de buna incat sa nu ai astfel de probleme. Iar confortul si siguranta nu se compara cu o furca fixa.

Nu conteaza pretul. E fizica pura, la franare inertia muta greutatea in fata si suspensia face ce trebuie sa faca/lucreaza, preia sarcina si se "indoaie".

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postjakota, on 01 februarie 2018 - 21:08, said:

Nu conteaza pretul. E fizica pura
Exact. DIn acest motiv toate masinile si motocicletele au suspensie. Sistemul de amortizare face ca roaa sa fie in contact cu suprafata de contact pentru aderenta maxima la franare.

Edited by Kroghy, 01 February 2018 - 21:15.


#34
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postjakota, on 01 februarie 2018 - 20:56, said:

Mai oameni buni, voi cititi primul post, si titlul topicului ?  (inainte sa recomandati cai verzi pe pereti)

Suspensiile adauga greutate fara rost in utilizare normala; suspensia fata face ca la franare brusca sa te duci in bot daca ai viteza (am patit-o de cateva ori cu maidanezi care sar la tine din lateral).
Cea mai buna decizie a fost sa trec la bicle fara suspensii.

Pt cei ce recomanda,  le doresc sa urce din Brasov la Poiana cu fixie...

nici o problema cocos....doar ca nu mai e oras acolo...topicul este strict despre o bicicleta de oras fara suspensii...

cand o sa vreau sa ma dau pe campii/munti/etc o sa iau altceva. pt oras fixie rulz.punct. si daca esti mai lenes ca mine lasi pinionul spate pe liber...

inventam roata as usual si ne rupem in viteze si suspensii... peste tot in lume in oras 90% din cei care traiesc din mersul pe bicicleta folosesc fixie....oare de ce...

Edited by belogerer, 01 February 2018 - 21:24.


#35
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Nu o zic sa ma laud, dar am batut drumuri forestiere, si neasfaltate fara suspensii; singura problema ar fi fata de MTB ca nu poti merge cu aceeasi viteza mare la vale .

Am urcat in P. Neamt de la Zoo sus la capatul partiei de schi (vara) fara suspensii - no problem, cred ca 98% cu fundul in sa,  fata de MTB undeva pe la 90%.  SI asta pt ca avea cam 4 kile mai putin.

View Postbelogerer, on 01 februarie 2018 - 21:19, said:

nici o problema cocos....doar ca nu mai e oras acolo...topicul este strict despre o bicicleta de oras fara suspensii...

cand o sa vreau sa ma dau pe campii/munti/etc o sa iau altceva. pt oras fixie rulz.punct.

Sunt pante si prin orase ...

Edited by jakota, 01 February 2018 - 21:20.


#36
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postjakota, on 01 februarie 2018 - 21:21, said:

Sunt pante si prin orase ...

prima zi scoti limba de un cot. intr-a 7-a faci panta fluierand...totul tine de antrenament. pana nu vomiti dupa ce ai urcat o panta nu stii ce ai pierdut...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate