Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

serviceinjectoare.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pe scurt: missfire cilindru 3 si 4, verificat tot ce se poate, raman injectoarele. Bun, sa facem o programare la verificare/curatare.

Dupa discutii cu colegii de forum, decid sa o fac la baietii astia: http://www.serviceinjectoare.ro/

Sun, programare azi la ora 10, omul parea profi in apel, sa mergem. Azi la 9.55 ma prezint la service sa rezolv. Il sun in prealabil sa il anunt ca aterizez, imi spune ca inca nu e la fata locului, dar ajunge imediat. Ajung in locatie (e Service Dacia de fapt), sun din nou sa intreb cum procedez. Trebuie sa ma duc la receptie. OK.

Ajung la receptie, un nene de acolo imi spune sa bag masina in fata service, vine si se uita imediat. OK. Asez masina in locatia comunicata, ma duc dupa el. Vine omul si incepe povestea. Se uita unde sunt pozitionate injectoarele, si imi spune scurt: manopera demontat injectoare 200 lei, in afara de verificari/reparatii. Mno bine, de aia am venit, platesc. Dupa care incep sa aud niste explicatii halucinante: el e pe Dacia GPL, si sunt numai probleme din cauza gazului, softul e dat peste cap si masina nu functioneaza ok, nu-s injectoarele Posted Image Ii zic scurt: bai nene, aprinderea/circuitul de alimentare sunt verificate si servisate, au ramas doar injectoarele. Pai nu ca merge prost in general. Nu, imi da missfire doar pe benzina, si doar la rece. E, nu-mi dau eu seama, merge prost in general pentru ca softul e dat peste cap, e de la GPL (softul asta se da el asa peste cap brusc dupa 25k km concluzionez eu). Ma rog, ok, hai sa demontam alea. Bine, sa vad unde o bag, si le demontam.

Intre timp il mai sun o data pe domnul cu reparatia injectoare (era deja 10.15). Ajung in 10 minute, e normal sa platiti demontat/montat separat (nu mi s-a comunicat asta la programare, dar ma rog). Si astept sa bag masina in service, si bineinteles sa apara omul. NImic. Se face 10.45. Nimic. Iau masina si plec. E 11.30, niciun semn, ma asteptam sa sune macar asa de complezenta, bai ai plecat, aveai programare, ceva. Nimic.

Daca aveti timp de pierdut si doriti sa ascultati niste aberatii cat casa de la mecanicii Dacia, va recomand vizita la acesti domni cu caldura, oricum nu veti rezolva nimic. Pentru ca avem clienti si ni se cam rupe. Cam atat.

A, sa nu uit, e Honda, daca ar conta cu ceva :D

Edited by RealThing, 01 February 2018 - 12:20.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
ce ba, ii spui tu lui cand sa vina la servici?

#3
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ai dreptate, ce tampit sunt si eu.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Vezi de treaba cu injectoarele alea. Baga un aditiv de curatare si mergi doar pe benzina cateva sute de km. Sau ti le dai jos ca nu e mare filozofie si le duci la curatat.

  Mie mi-e cam scarba de service-uri in general. Numai mecanici plini de impresii dar cam pe langa meserie peste tot asa ca de voie, de nevoie am invatat sa imi cam repar singur masinile si economiile sunt imense nu prin faptul ca nu platesc manopera ci prin faptul ca nu schimb piese la nimereala pana o nimeresc pe ai defecta.

Uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ev37cLhpSQs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie sa mearga cum merg alea doua din mijloc.

Edited by PoeOvidiu, 01 February 2018 - 12:04.


#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
In februarie am de facut vreo 3k km, marea majoritate pe autostrada, asa ca va infige ceva 5000+ ture pe benzina si vedem ce si cum. Impresiile ca impresiile, dar pe bune, sa faci misto de client la modul superlativ mai rar pe stilul asta.

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Le poti curata singur. Dar eu am unele retineri cu comanda injectorului atingand un fir pe baterie. Ai sanse sa prajesti putin partea electrica. Timpul de dechidere a injectorului in functionare e de ordinul milisecundelor ceea ce nu poti obtine cu un fir si o baterie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RgfcghsAjG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca sunt aia de pe sos berceni atunci ai gresit alegandu-i.

#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Aia-s, Sos. Berceni nr. 80 A, sector 4, Bucuresti. De aia am si postat, e indexat in google. Mi-am f... aia o zi de concediu de-am boulea.

Edited by RealThing, 01 February 2018 - 12:24.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRealThing, on 01 februarie 2018 - 12:03, said:

marea majoritate pe autostrada, asa ca va infige ceva 5000+ ture pe benzina

Tu mai mult de-a treia n-ai curaj sa folosesti?Posted Image

#10
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
:lol: La 140 am 4300 rpm, pe la 200 am 6400 rpm, fa si tu calculul (dar nu in a 3-a :D)

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu la Logan dar Cielo cu a3-a urca la 140 .
Marti mi se aprinde becul la incarcare la Peugeot. Intru la un service langa mine. Vin aia cu texte, diagnoza, alternator  blocat bla bal. Mai oameni buni, aveti un multimetru. Pune-l pe borne la baterie. Cat are? 11.9. Bun, tine-l acolo si da surubelnita aia putin. Iau surubelnita o intorc si ciocanesc putin cu manerul in zona carbunilor la alternator. Cat arata multimetrul acum? 14.3 dar ce ai facut?
Bag P.... in diagnoaza voastra pe calculator ca sunt gata carbunii la alternator. Posted Image
Cat ma costa sa ii schimbati.
Pai sa vedem ca dam alternatorul jos, il trimitem la reconditionat .
Voi credeti ca sunt prost? E 20 de lei un set de carbuni la alternator Valeo si voi vreti sa va dau 300 pe reconditionat ce?

Edited by PoeOvidiu, 01 February 2018 - 12:47.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ RealThing
nu ai sasea...

Edited by arg, 01 February 2018 - 12:37.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Are R de la Racket :D

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pisici, la mine R e in stanga fata langa a 1-a

eu credeam de ca e R de la repede si pe urma urmeaza: I =incet ... IV =incet viteza si V = viteza

Edited by arg, 01 February 2018 - 12:40.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
bueeeiiiiii, cu masini de mii de euro si ati ajuns sa le reparati "pe bordura" ca pe Dacia 1300 sau trabant ?!?!?!? :D :D :D :D

ma bucur ca mai exista inca oameni cu deprinderi de reparatii in regie proprie! MA BUCUR!!

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pai sa stii ca unele le faci mai bine pe bordura in fata blocului...

ca prin sercie-uri te incalta de mii de lei si ai parte de "na-ti-o franta ca ti-am dres-o"

Edited by arg, 01 February 2018 - 12:42.


#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La ce service-uri sunt e normal sa le repari pe bordura.
Dupa o lovitura in dos a fost peugeotul la vopsit. Au rupt stergatorul la luneta si l-au petecit cu holdsurtuburi sa stea. M-am dus inapoi la ei cu extractorul meu de stergatoare. I-am intrebat daca stiu ce e ala si le-am explicat cum se foloseste cand il vad pe ala ce a demontat stergatorul ca se inroseste. A inteles aluzia. Pe urma iau capacul de pe piulita stergatorului si ii arat la patroana de la service "reparatia" Posted Image
Mi-au cumparat stergator nou pe banii lor Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 01 February 2018 - 12:42.


#18
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pai cred ca urmatorul pas e sa demontez eu injectoarele, sa vad cum arata, si decid dupa "cu ele in mana". Iar de ala de la Dacia nu pot sa zic decat :lol: :lol: :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate