Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Plata avans cazare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare! Am gasit intr-un final o locatie destul de frumoasa, undeva la Predeal, pentru a face o escapada la munte in vacanta dintre semestre. (https://www.turistin...amira-c882.html ).
Fiind pentru prima data cand vorbesc pentru o rezervare, si dorind sa inchiriez toata vila pentru 2 nopti, proprietara evident ca isi doreste un avans din partea noastra ca si garantie. Mi-a oferit un cont in care pot face plata,iar dansa va elibera o factura proforma, insa nu stiu foarte bine consecintele. De unde stiu ca platesc avans si ca nu ajung atunci si sunt altii acolo. Poate ca sunt pueril ce intreb, dar am nevoie de o lamurire in legatura cu treaba asta ca nu vreau sa ma apuc sa cer bani prietenilor si sa ramana fara ei.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Eduardika28, on 01 februarie 2018 - 11:03, said:

Mi-a oferit un cont in care pot face plata,iar dansa va elibera o factura proforma..
Intai se elibereaza factura si apoi se face plata.In factura sa se specifice clar obiectul tranzactiei:de exemplu avans cazare x zile perioada xyz locatia t.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Plata avansului la rezervarea unitatilor de cazare este o practica extrem de uzuala iar daca nu platesti avansul = nu cazare.
Exista si riscul de a lua tzeapa dar, cine nu risca nu castiga.
De vreo 15 ani platesc avans la cazare si ... nici o surpriza neplacuta pana acum

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
pai ti se face o factura pe care o achiti. Pe factura aia scrie ceva totusi, nu e ca si cum ai arunca banii de la fereasta si nu stii unde ajung.

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
toti cer avans ca doar nu vrei sa tina ocupata perioada aia pentru tine fiindca ai vocea frumoasa la telefon... daca primesti si factura, cu atat mai bine si mai safe pentru voi e...

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
e o practica foarte comuna, in 95% din cazuri n-am primit factura (nu ca as fi avut nevoie de ea). riscul de teapa exista, dar este cel mult minuscul.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Da, sa faca factura normala, nu proforma. Proforma nu are nicio valoare contabila, e doar o hartie emisa de ei. Sa faca factura pe care sa se scrie clar ce se plateste. Asa ai o dovada a ce ai platit, daca ai nevoie de asa ceva in viitor.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai mare grija ca Romania e mama tepelor . Daca nu ai vazut cu ochii tai , fizic , locatia nu te complica cu plata in avans pt ca au fost cazuri in care pe net " cineva " inchiria vila altuia , fictiv binenteles , mai multora . Te trezesti cu bagajele la usa unuia care habar nu are ca a fost inchiriata vila lui Posted Image
Cauta pareri online despre locatie inainte sa marchezi banul sa nu fie teapa .
Altfel daca e vorba de o chestie legitima , e ok avansul in conditiile in care pe factura specifica toate datele privind locatia , sejurul , date etc
P.S. Se face factura pt avans nu proforma .

Edited by Baxon, 01 February 2018 - 11:32.


#9
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Daca ai facut rezervarea prin turistinfo, plateste linistit avansul la cazare. Am rezervat de zeci de ori prin turistinfo si n-am patit niciodata sa am probleme.

#10
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 bai3tzash, on 01 februarie 2018 - 11:30, said:

Da, sa faca factura normala, nu proforma. Proforma nu are nicio valoare contabila, e doar o hartie emisa de ei. Sa faca factura pe care sa se scrie clar ce se plateste. Asa ai o dovada a ce ai platit, daca ai nevoie de asa ceva in viitor.
Si cum ar trebui sa-i cer, sa emita o factura si sa-mi trimita scanata pe mail sau ceva?

 adisz, on 01 februarie 2018 - 11:16, said:

Intai se elibereaza factura si apoi se face plata.In factura sa se specifice clar obiectul tranzactiei:de exemplu avans cazare x zile perioada xyz locatia t.
Cum ar trebui sa-i cer respectivei sa mi trimita factura? Scanata pe mail?

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA
Factura pentru plata avans se trimite pe mail

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Există pensiuni care închiriază doar în acest sistem: toată capacitatea de cazare. De ce nu te orientezi spre aşa ceva?
Sau Predeal este locaţia obligatorie? România este mult mai mare.
Pe de altă parte, sfatul lui @bai3tzash este demn de urmat.
@LuvRaluk: prin turistinfo am rezervat şi eu, de multe ori. Niciodată nu mi s-a solicitat un avans; e drept că nici eu n-am rezervat orbeşte. M-am orientat spre Ardeal şi Maramureş ca zone şi de fiecare dată am avut parte de condiţii bune şi de oameni primitori, unde am lăsat cu drag un bună ziua pentru cazuri ulterioare. Ba, dacă stau să mă gândesc mai bine, nu-mi amintesc ca din 1990 încoace să mă fi cazat în România prin vreo agenţie de turism. Până la apariţia turistinfo mergeam la liber, la noroc.
O singură dată, în 2009 sau 2010, toate cele trei locaţii găsite pe turistinfo au fost nesatisfăcătoare la faţa locului. Era luna noiembrie, la munte deja e frig şi niciuna dintre locaţii nu avea centrala termică funcţională. În Băile Tuşnad au încălzit cu o sobă cu gaze care ardea incomplet, în Sovata cu lemne, în Sibiu... ne-am încălzit între noi (eu cu nevasta). Cred că a fost o tâmpenie specific românească, ceva legat de autorizarea funcţionării centralelor termice.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Locatia e listata pe booking ?

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Scanată pe mail. Apoi te duci la bancă si pui banii în baza ei. Altfel nu poti vira banii ca persoana fizica în contul unei persoane juridice.

Edited by caiuscorneliu, 01 February 2018 - 12:01.


#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
O sa iti trimita o proforma (nu are nicio valoare fiscala). In baza ei faci plata dar poti face si fara - pe documentul de plata poti scrie la detalii "plata cazare 12-150 februarie- vila blabla".
Nu se face factura inainte pentru ca poate omul nu o mai plateste. Asa fac eu pentru 3 pensiuni - dau proforme facute in excell :D
La randul meu am facut plata unui avans cazare fara a avea factura de avans, proforma sau mai stiu ce - pers fizica - pers fizica.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Este normal să plătești înainte. Sigur pentru tine, sigur pt el. Când ajungi acolo, nu vrei să ai surprize, nu? Nimeni nu ține ocupat, pentru promisiunea ta că vei veni. Nu-ți face griji, cere să specifice exact pentru ce plătești pe factură. Nu există riscuri. Plataeste

Plăteste cu cardul.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,959
  • Înscris: 18.12.2007

 caiuscorneliu, on 01 februarie 2018 - 11:58, said:

Scanată pe mail. Apoi te duci la bancă si pui banii în baza ei. Altfel nu poti vira banii ca persoana fizica în contul unei persoane juridice.

Se poate face si transfer prin online banking, daca are omul acces la asa ceva. Nu il mai speria cu dusul la banca, nu exista restrictia de care zici tu. Fac plati in felul asta catre persoane juridice de ani buni.

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Am spus din experiența proprie. La Alpha și Piraeus nu am putut depune în contul cazării fără proforma aia. M-au întors ăia de la bancă să vin cu proforma. A fost prima mea experiență cu depus numerar în cont și cazarea avea conturi la băncile astea. De obicei îmi fac rezervările pe Booking dar anul ăsta am găsit o cazare pentru 1 ianuarie pe undeva pe lângă Buzău. La alții poate e posibil să depui, nu știu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate