Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Primul an fără iarnă - 2017-2018

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ierni calde au mai fost. Cam o data la 4-5 ani se intampla sa avem cate o iarna de genul asta. Si asa a fost dintotdeauna.

Anul asta nu a fost sa fie datorita mai multor factori, care tin de variabilitatea, dinamica atmosferei si asezarea conditiilor in asa fel in cat sa aduca iarna pe meleagurile noastre si nu datorita incalzirii globala, chiar daca incalzirea (ar) exista/ă.

De exemplu, colegul Rosebud09 este chiar acum la al nu stiu catelea val de ger de care se bucura in aceasta iarna. Posted Image SIncer, il invidiez, desi prin centru iarna si-a mai aratat coltii. SI prin Asia au fost intruziuni Arctice frecvente. Noi ne-am situat mai tot timpul pe partea tropicala a fenomenului. Pentru ca acestea lucreaza impreuna: o masa arctica cand ajunge la latitudini mijlocii va disloca si masele de aer tropical, care isi vor face loc spre nord.

Doua harti cu temperaturile medii de azi + anomalia termica:
[attachment=2012962:gfs_world-ced_t2_1-day.png]

Edit: Corectie typo.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2018 - 13:16.


#56
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Las ca e bine fara frig si fara zapada , se reduc facturile la gaz , nu mai faci brate tari muncitoresti la lopatat zapada din fata casei , nu-ti mai incarca aia factura la " canal meteo " , nu se mai imprastie material antiderapant pe strazi si implicit nu se mai fac cratere in asfalt , io vad numai avantaje !
Cine vrea iarna , zapada si sporturi de iarna exista statiunile montane , Pt mine iarna o trecut excelent am fost la schi , nu in tara binenteles ca aici e naspa , acuma astept vara ....

#57
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Vine zapada mare in martie...o sa ne saturam de nameti.

#58
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ziceați ceva că nu ninge ?
Na poftim

#59
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Am zis eu...iar la anul nu mai pupam iarna calda, cam asa stau lucrurile, o iarna blanda, una...interminabila.

#60
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
La noi în Baia Mare acum e iarnă faină. Dimineața la ora 7 erau -11o C, e zăpada de o palmă, e soare, deci încă e iarnă. Că doară n-o mâncat-o lupii.
După toate aparențele (a se citi ”prognozele”), vremea se va încălzi abia de mâine. Dar și așa, se arată luna martie mai rece ca de obicei. Sper să nu
dea un ger după ce înfloresc pomii. Că din cauza asta și anul trecut am stat mai rău cu pălinca.

#61
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postexceswater, on 27 februarie 2018 - 14:02, said:

Ziceați ceva că nu ninge ?
Na poftim
Na poftim una-doua saptamani prin zona extracarpatica, una in partea de vest.

View PostSylexMM, on 04 martie 2018 - 12:42, said:

La noi Ă®n Baia Mare acum e iarnă faină. Dimineața la ora 7 erau -11o C, e zăpada de o palmă, e soare, deci Ă®ncă e iarnă. Că doară n-o mâncat-o lupii.
După toate aparențele (a se citi ”prognozele”), vremea se va Ă®ncălzi abia de mâine. Dar și așa, se arată luna martie mai rece ca de obicei. Sper să nu
dea un ger după ce Ă®nfloresc pomii. Că din cauza asta și anul trecut am stat mai rău cu pălinca.

Geru-i ger, iar inghetul este altceva.

Gerul este la sub -17C /-25C, pe cand inghetul apare la 0C /-4C.

Baia-Mare, Targu Lapus, Sighetul Marmatiei, Seini ori Somcuta Mare, fiecare cu un alt tipar climatic.

#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,294
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAssur, on 20 februarie 2018 - 13:08, said:

Vine zapada mare in martie...o sa ne saturam de nameti.
A venit de vreo 2-3 zile, ceva ger si cam atat... nu ne-am saturat, abia am prins 2-3 zile de sanius Posted Image Iarna calumea trebuia sa inceapa in decembrie inainte de Craciun.

Edited by andreic, 05 March 2018 - 16:09.


#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.aljazeer...7081829613.html

”The beast from the east.” Frumoasa denumire pentru masa de aer arctic care a afectat mare parte din continent zilele trecute. Acest lucru s-a datorat incalzirii stratosferice bruste (sau Sudden Stratospheric Warming) resimtita in zona arctica. Acest fenomen se face responsabil de o incazlire brusca in zona Oceanului Arctic, care va genera un camp anticiclonic bine dezvoltat in regiune, ruperea Vortexului Polar in mai multe sisteme si avansarea acestora spre zonele temperate, implicit circulatia atmosferica clasica vest-est, cu care suntem obisnuiti, devine est-vest.
SSW a anunat cu vreo 10 zile inainte racirea brusca care avea sa urmeze.
Este un fenomen relativ nou, adica abia de vreo 20-30 de ani se studiaza. Inca sunt multe necunoscute.

Si cateva imagini cu „bestia”:
https://www.theatlan...-europe/554522/

In alta ordine iarna care tocmai s-a incheiat adera la unul din primele 5 locuri in topul celor mai calduroase ierni pentru Romania, de cand se efectueaza observatii.

Oceanul Arctic a inregistrat cele mai ridicate temperaturi de cand se fac observatii:

https://robertscribb...e-polar-vortex/

Edited by MembruAnonim, 05 March 2018 - 17:37.


#64
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Las ca e bine. Global warming it's a lie!!!

#65
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Iata după iarna lui 2017-2018 care nu a fost iarna in vestul tarii, a urmat iarna lui 2018-2019 care a fost o iarna precum cea din 2011, ori chiar ca iernile din perioada 1980-1995.

Asadar nu este un tipar de incalzire climatica, iar iernile nu vor disparea prea curand din România.

#66
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tu unde locuiești? Asta e iarnă? Eu sunt din Brasov si până în prezent nu a fost nevoie sa dau zăpadă.

Edited by JurasikMan, 06 January 2019 - 13:34.


#67
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In MM, spre SV catre Somes.
La noi a nins mai mereu si va ninge doua saptamani la rand de marti incolo.

Am lopatat la nea cat pentru 10 ierni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate