Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Ce a fost mai întâi - Creatorul sau Universul?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1537 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postlogic1, on 31 ianuarie 2018 - 22:15, said:


Poate fi plasat într-un spațiu și o materie cu dimensiuni în plus.



Teoria dimensiunilor deasupra dimensiunilor ar atrage ipotezei existentei unei infinitati de creatori, fiecare creator avand propriul lui sub univers. Ceea ce nu elimina dilema initiala.

#20
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postkarax, on 31 ianuarie 2018 - 22:37, said:

Fals. Concluzia asta se bazeaza numai pe structura atomista cunoscuta la acest moment.
In postarea mea nu am pretins ca materia poate fi divizata la infinit in submaterie, de asta am si specificat aranjamentul: materie > submaterie > energie > principii. Insa niciodata nu se ajunge la nimic, ci mereu la baza va exista o lege, un principiu, un ceva (indiferent ce), insa niciodata nimicul absolut, indiferent ce.

View Postlogic1, on 31 ianuarie 2018 - 22:38, said:

Tu atribui fără să observi un fel de personalitate ”mistică” Universului. Și ești îndreptățit pentru că este modul tău de a te raporta la ”supranatural”.
Nu, eu nu atribui nimic mistic Universului, ci doar observ realitatea asa cum ne este prezentata si asa cum functioneaza ea, nimic mai mult.

Edited by Real_NEO, 31 January 2018 - 23:05.


#21
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,046
  • Înscris: 10.09.2008

View Postkarax, on 31 ianuarie 2018 - 22:40, said:

Teoria dimensiunilor deasupra dimensiunilor ar atrage ipotezei existentei unei infinitati de creatori, fiecare creator avand propriul lui sub univers. Ceea ce nu elimina dilema initiala.

Este corect ce zici. De aceea zic și eu că omul, în limitele gândirii spațio-temporale, nu poate da un răspuns definit la problema originii Creatorului. Poate presupune un șir infinit de cauze-efecte pe post de creatori până la infinit sau poate admite umil că realitatea și legile în dimensiuni superioare sunt complet diferite și actualmente îl depășesc.

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
am o vaga banuiala cu Dumnezeu sta in acest moment si citeste topicul si.....rade cu pofta.

#23
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View Postdan1980_25, on 31 ianuarie 2018 - 23:05, said:

am o vaga banuiala cu Dumnezeu sta in acest moment si citeste topicul si.....rade cu pofta.

A stat în trecutul recent, atunci când i-a indus lui @logic1 ideea de a începe un topic cu acest subiect.

Vă răspund la întrebare, cu condiţia să nu veniţi cu alte întrebări.
La început a fost... tata Creatorului.

Edited by Yoda, 31 January 2018 - 23:11.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostReal_NEO, on 31 ianuarie 2018 - 22:42, said:

In postarea mea nu am pretins ca materia poate fi divizata la infinit in submaterie, de asta am si specificat aranjamentul: materie > submaterie > energie > principii. Insa niciodata nu se ajunge la nimic, ci mereu la baza va exista o lege, un principiu, un ceva (indiferent ce), insa niciodata nimicul absolut, indiferent ce.


Nu, eu nu atribui nimic mistic Universului, ci doar observ realitatea asa cum ne este prezentata si asa cum functioneaza ea, nimic mai mult.
aaaa, pai a cui lege daca e sa o luam asa? Energie care ce? Ce face si cu cine interactioneaza energia aia? De cine e produsa? Deci constructia ta e absolut simplista si doar filosofala, n-are pic de ratiune in ea.

View Postlogic1, on 31 ianuarie 2018 - 22:49, said:


Este corect ce zici. De aceea zic și eu că omul, în limitele gândirii spațio-temporale, nu poate da un răspuns definit la problema originii Creatorului. Poate presupune un șir infinit de cauze-efecte pe post de creatori până la infinit sau poate admite umil că realitatea și legile în dimensiuni superioare sunt complet diferite și actualmente îl depășesc.
Corect. Singura cale prin care poate ajunge sa cunoasca adevarul ar fi , fie in cazul in care universul e finit, sa ajunga la "marginea" lui fizica, fie daca e infinit sa ajunga in alta dimensiune prin o "poarta" sau ceva. Presupunand ca universurile ar avea si o interactiune unele cu altele poate ar putea detecta interactiunea. Ceea ce se stie pana acum despre univers nu a fost aflat decat din deductie logica si calcule cu privire la materia si energia strict observabila.

Insa asta nu exclude sau include existenta unui creator. Pur si simplu nu stim.

#25
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View PostReal_NEO, on 31 ianuarie 2018 - 22:11, said:

Daca luam un obiect si incepem sa-l rupem in bucati, iar bucatile in bucatele mai mici, s.a.m.d., niciodata nu vom ajunge la un nivel in care bucatelele sa se transforme in nimic, ci mereu vor fi particule subatomice, energie, legi, s.a.m.d., insa niciodata un nimic. Deci la baza lucrurilor nu locuieste nimicul, iar acest principiu este modalitatea realitatii de a-ti prezenta adevarata natura a Universului.
Atomul e intr-un fel partial gol, in sensul in care exista un spatiu gol intre electron/electroni si nuclelu, care daca ar fi sa extrapolezi la scara macroscopica ar fi similar cu distanta planetei Neptun fata de Soare.

Edited by doxan, 31 January 2018 - 23:33.


#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkarax, on 31 ianuarie 2018 - 22:40, said:

Teoria dimensiunilor deasupra dimensiunilor ar atrage ipotezei existentei unei infinitati de creatori, fiecare creator avand propriul lui sub univers. Ceea ce nu elimina dilema initiala.
De fapt este invers, un Creator, recte Causa Prima, nu poate fi constrâns, în concluzie nu are dimensiuni.

Edited by mario_bril, 31 January 2018 - 23:35.


#27
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
Ce a fost intai, oul sau gaina? unii au zis ca oul, apoi a venit reclama aia de cacat care te intreaba cat de mare e un ou mic? si iti pune capac.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015
Intai creatorul, nu-i normal?

#29
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018

View PostTsunnnami, on 31 ianuarie 2018 - 23:33, said:

Intai creatorul, nu-i normal?
Asta am aflat, acum urmatoarea intrebare, cat de mare e un ou mic?

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDeathRow, on 31 ianuarie 2018 - 23:38, said:

Asta am aflat, acum urmatoarea intrebare, cat de mare e un ou mic?
40g

#31
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nici un n a fost primul.
Ambele au apărut în același timp după
Big Bang


#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzzhunt, on 01 februarie 2018 - 00:03, said:

Nici un n a fost primul.
Ambele au apărut în același timp după
Big Bang

Ceea ce stii tu e Big Zbang

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpentiumcmd, on 31 ianuarie 2018 - 22:28, said:

Si daca Universul e totuna cu Creatorul?
Intrebarea corecta ar fi, e nevoie de creator ? :)

#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007

View Postzzhunt, on 01 februarie 2018 - 00:03, said:

Nici un n a fost primul.
Ambele au apărut în același timp după
Big Bang
sau dupa gang bang.

#35
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018

View Postandreic, on 01 februarie 2018 - 00:47, said:

Intrebarea corecta ar fi, e nevoie de creator ? Posted Image
Orice creatie are un creator, daca maica-ta nu facea sex, tu nu ai fi existat. Nu mai da reply inapoi ca nu vreau sa fac schimbi de replici cu un om de 40 si ceva de ani care are ponei roz la avatar.

View Postdan1980_25, on 01 februarie 2018 - 01:15, said:

sau dupa gang bang.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0iOS4R5w64s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
bang bang de ce nu?

#36
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postlogic1, on 31 ianuarie 2018 - 22:38, said:

Tu atribui fără să observi un fel de personalitate ”mistică” Universului. Și ești îndreptățit, pentru că este modul tău de a te raporta la ”supranatural”, la ce simți că te subordonează.
tot ce "macina" creierul, se subordoneaza organelor de simt ! ...
cand ati pipait ultima oara pe D-zeu sau universul ? ... Posted Image
ptr ca ambele sunt materie, dupa logica "bunului-simt" !

View PostDeathRow, on 01 februarie 2018 - 02:21, said:

Orice creatie are un creator ...
dupa educatia noastra ! ...
desi, poate nu e' educatie !
e' "doar" indobitocire !
matematica este stiinta suprema ! ... totul in univers se rezuma la cifre !

Edited by realduc, 01 February 2018 - 07:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate