Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Cum pot schimba functia unei taste de pe tastatura in windows 10?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
va salut, cum as putea schimba functia unei taste de pe tastatura in windows 10 ? pe un laptop am butonul cu functia "del" amplasat tocmai sus si imi este incomod sa o caut acolo de fiecare data cind am nevoie. as vrea sa o amplasez undeva jos linga tastele "sageti". in locul tastei cu functia ctrl sau alta de acolo. exista  vre-o posibilitate? sper ca am fost destul de explicit spre a se intelege ce vreau. multumesc anticipat!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
SharpKeys is a utility that manages a Registry key that allows Windows to remap one key to any other key. Included in the application is a list of common keyboard keys and a Type Key feature to automatically recognize most keyboard keys. It was originally developed in C# using .NET v2 but has been updated to support .NET 4.0 Client Profile

How do I use it? Getting Started
Launch SharpKeys, by selecting it's icon from the Start menu. If there are any errors reported, please check the Troubleshooting section below
Add a new key mapping or edit an existing one
Click "Write to registry" and wait for a confirmation that the registry was successfully updated
Close SharpKeys and either log out (and back in) or reboot to enforce the new mappings

https://archive.code...om/?p=sharpkeys

Și ca să fiu și răutăcios, cum să fie incomod să cauți o tastă ?

Edited by exceswater, 31 January 2018 - 16:15.


#3
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
http://www.softpedia.../KeyTweak.shtml

#4
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006

 exceswater, on 31 ianuarie 2018 - 16:14, said:

Și ca să fiu și răutăcios, cum să fie incomod să cauți o tastă ?
pai daca de ex lucrezi mult cu texte si nu mai stai sa te uiti pe tastatura trebuie sa gasesti repede toate tastele, iar la texte ai nevoie destul de des sa stergi un cuvint sau mai multe si atunci ai nevoie de tasta del destul de des. si cu stinga pe ctrl si cu dreapta pe sageata sau del te muti si stergi foarte repede unde vrei sa revii asupra textului. pe cind sus unde e del acum la laptopul asta (thinkpad t400) e incomod de bijbiit dupa ea si in plus nu iti ajunge mina si la sageata si la del in acelasi timp. iar la un alt laptop fujitsu-siem este chiar linga sageata stinga si imi este foarte comoda pozitia respectiva la editare txt. multumesc. am apelat totusi la keytweak, e foarte bun, exact ce cautam! multumesc sanyi

Edited by freenet363636, 31 January 2018 - 21:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate